ΚΑΒΑΛΑ

Καβάλα-Τρίκαλα: 80-66

"Διπλή" νίκη για Καβάλα, που πήρε το ντέρμπι νεοφώτιστων εξασφαλίζοντας μεγάλη διαφορά (80-66)

Η ψαλίδα στην αρχή του ημιχρόνου άνοιξε (έργο Ντάνιελς) ως τους 30 πόντους, αλλά στην τελευταία περίοδο οι παίκτες του Βαγγέλη Αγγέλου κατάφεραν να πετύχουν μια... μικρή νίκη, ρίχνοντας τη διαφορά που είχε φτάσει σε απαγορευτικά ύψη ενόψει δεύτερου γύρου.
Οι Θεσσαλοί πλήρωσαν την αστοχία τους από την περιφέρεια. Είναι ενδεικτικό ότι συνολικά οι φιλοξενούμενοι είχαν 8/31 σουτ, με τον Νικολαΐδη να έχει 2/11 και τον Έιβερι να προσθέτει 2/8.

Τα Τρίκαλα με πολυφωνία στην επίθεση και τον Νίκο Κατσαρέ να δίνει λύσεις από τον πάγκο κατάφεραν να επιβάλουν τον ρυθμό τους στο ξεκίνημα του αγώνα. Η αντίδραση, ωστόσο, των γηπεδούχων δεν άργησε να έρθει κυρίως μέσω των Καβαλιάουσκας και Ντάνιελς.

Τελικά ο Αμαγκού με κάρφωμα στην τελευταία φάση του δεκαλέπτου ήταν αυτός που ολοκλήρωσε ένα σερί 8-0 που έκανε το 12-18 στο 20-18 του 10'.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο όταν οι παίκτες του Κώστα Πιλαφίδη άρχισαν να βρίσκουν στόχο από τα 6/25 (Γκαγκαλούδης) και να εκμεταλλεύονται την ικανότητα του Ντάνιελς στο σκοράρισμα έχτισαν μια υπέρ τους διαφορά.

Ο Κρις Μάσι κι ο Γιάννης Παπαχρήστος από τον πάγκο προσπάθησαν σε αυτό το διάστημα να ισορροπήσουν το ματς, χωρίς όμως επιτυχία. Ο Γκαγκαλούδης συνέχισε το ξέσπασμα του κάνοντας το +11 στο ημίχρονο (44-33), που ήταν και η μεγαλύτερη διαφορά του 20λεπτου.

Η τρίτη περίοδος ανήκε ολοκληρωτικά στους γηπεδούχους που... πάτησαν το γκάζι και "καθάρισαν" το παιχνίδι. Οι Ντάνιελς-Γκαγκαλούδης και Τόμας πρωταγωνίστησαν σε αυτό το διάστημα με αποτέλεσμα η διαφορά να αγγίξει μετά το επιμέρους 25-6 τους 30 πόντους (67-39)!

Το τελευταίο δεκάλεπτο κύλησε ως... τυπική διαδικασία. Τα Τρίκαλα με τους Νικολαΐδη-Έιβερι σε πρωταγωνιστικό ρόλο (αλλά κι ο Μπόγδανος από τον πάγκο) προσπάθησαν να αλλάξουν τη ροή του αγώνα και να μειώσουν τη διαφορά, κάτι που πέτυχαν ως ένα σημείο.

Στα τελευταία λεπτά οι βασικοί του Κώστα Πιλαφίδη επέστρεψαν στο παρκέ "σφραγίζοντας" ουσιαστικά τη νίκη (80-66), αλλά όχι και την επιβλητική διαφορά που είχαν κατακτήσει στις αρχές του ημιχρόνου.