ΙΣΠΑΝΙΑ

"Κύπελλο του Βασιλιά" χωρίς... "Βασίλισσα"

Ρεάλ - Μαγιόρκα

Η Ρεάλ Μαδρίτης γνώρισε την ήττα μέσα στο Μπερναμπέου από την Μαγιόρκα του Άγγελου Μπασινά με 1-0 και αποκλείστηκε από το Κύπελλο

Το πρώτο ματς είχε λήξει με 2-1 υπέρ της Μαγιόρκα και στον επαναληπτικό του Μπερναμπέου η Ρεάλ Μαδρίτης ήθελε νίκη μόνο με 1-0. Τελικά έχασε 1-0 με το γκολ του Αριέλ Ιμπαγάσα στο 83' τελειώνοντας τις όποιες προσπάθειες για ανατροπή του αποτελέσματος από τους παίκτες του Σούστερ.
Ο Άγγελος Μπασινάς αγωνίστηκε σε όλο το 90λεπτο και ήταν από τους καλύτερους παίκτες των φιλοξενούμενων.

Εκτός Κυπέλλου βρέθηκε και η Εσπανιόλ, που ηττήθηκε στα πέναλτι από την Αθλέτικ Μπιλμπάο. Το σκορ του πρώτου αγώνα ήταν ισόπαλο με 1-1 και στον επαναληπτικό του "Μονζουίκ" οι δύο ομάδες αναδείχτηκαν ισόπαλε με το ίδιο σκορ με γκολ των Γκαρσία στο 10' και Ιραόλα για την Αθλέτικ στο 81'.

Στην παράταση δεν άλλαξαν τα πράγματα και το παιχνίδι πήγε στη διαδικασία των πέναλτι όπου νικήτρια αναδείχτηκε η ομάδα των "Βάσκων". Να σημειωθεί πως η Εσπανιόλ αγωνιζόταν με 10 παίκτες από το 34' όταν αποβλήθηκε ο σκόρερ της ομάδας.

Χθες η Μπαρτσελόνα προκρίθηκε επί της Σεβίλλη καθώς αναδείχτηκε ισόπαλη χωρίς σκορ και σε συνδυασμό με το 1-1 του πρώτου αγώνα πήρε το εισιτήριο για τους "8".