ΜΑΡΟΥΣΙ

Ακόμα ψηλότερα το Μαρούσι

Γλυνιαδάκης

Μεγάλη νίκη μέσα στο PAOK Sports Arena με 65-70 επί του ΠΑΟΚ, πήρε το Μαρούσι, επιβεβαιώνοντας την ανοδική του πορεία

Κορυφαίος για την ομάδα του Μαρκόπουλου, ήταν ο Μιλισάβλιεβιτς, ενώ και πάλι ο Κώστας Χαραλαμπίδης ήταν αξιόπιστος και ευστόχησε στο τρίποντο που έδωσε τελικά το ροζ φύλλο στην ομάδα του.
Χειρότερο ξεκίνημα δεν θα μπορούσε να κάνει το Μαρούσι, που εγκλωβίστηκε στην άμυνα των γηπεδούχων και βρέθηκε να χάνει με 10-0, πριν ο Γλυνιαδάκης, μειώσει σε 10-2 με βολές. Ο νεοαποκτηθείς Ρέντα Ραλίμι, έδειξε ότι έχει προσαρμοστεί στο παιχνίδι της νέας του ομάδας και μαζί με τους Βεργίνη και Χαριτόπουλο, οδήγησαν τον ΠΑΟΚ, στο 13-2, πέντε λεπτά μετά την έναρξη του αγώνα.

Η ομάδα του Φλεβαράκη, συνέχισε να είναι καταιγιστική ως το τέλος της περιόδου, αφού προηγήθηκε μέχρι και με 16 πόντους (22-6), πριν ο Μιλισάβλιεβιτς μειώσει στο 24-11 με το οποίο έληξε το δεκάλεπτο.

Η ανάκαμψη του Αμαρουσίου
Μπαίνοντας στη δεύτερη περίοδο, η εικόνα των φιλοξενουμένων βελτιώθηκε αισθητά. Με άμυνα που κράτησε τον "Δικέφαλο" στο 0, για 5 λεπτά, οι "κίτρινοι" κατάφεραν να πραγματοποιήσουν σερί 0-14 και να πλησιάσουν στον πόντο (24-23), με ηγέτη τον Ανδρέα Γλυνιαδάκη που έφτασε γρήγορα τους 9 πόντους.

Ο Κώστας Φλεβαράκης, σε εκείνο το σημείο έριξε στο ματς τον Ιμπραΐμ Κουτλουάι. Ο Τούρκος έκανε αμέσως αισθητή την παρουσία του και "ξεκόλλησε" την ομάδα του από τους 24 πόντους με ένα δικό του 5-0 που μετέτρεψε το σκορ σε 30-23. Από εκεί και πέρα, ο "Ίμπο" ήταν άστοχος κυρίως στις βολές, αλλά και το Μαρούσι έκανε αρκετά λάθη, ώστε δεν εκμεταλλεύθηκε την επιθετική ανομβρία των αντιπάλων για να ολοκληρωθεί το πρώτο μέρος με σκορ 34-28.

Ξανά στους 2 έπεσε η διαφορά στο πρώτο τετράλεπτο του δευτέρου μέρους, αφού ο Μιλισάβλιεβιτς συνέχισε να είναι ασταμάτητος και ο ΠΑΟΚ, θύμισε την εικόνα που έδειξε κατά τη διάρκεια του "μπλακ-άουτ" στο δεύτερο δεκάλεπτο. Το 39-37 ανάγκασε τον Φλεβαράκη να καλέσει εσπευσμένα τάιμ-άουτ, αλλά αυτό δεν εμπόδισε τον Μπράιαντ να ισοφαρίσει μετά από πάρα πολλή ώρα και στον Στίβενσον, αν δώσει το προβάδισμα με 39-42 στο Μαρούσι.

Σε εκείνο το σημείο, ο Κώστας Φλεβαράκης, απογοητευμένος από την εικόνα της ομάδας του, έκανε "κολεγιακές" αλλαγές, αφού πέρασε 4 παίκτες στο παιχνίδι. Αυτό έδειξε να ανανεώνει τον "Δικέφαλο", που έκανε ένα σερί 4-0, αλλά κόλλησε και πάλι. Η απάντηση του Αμαρουσίου ήταν ένα 0-6 το οποίο ανέβασε για πρώτη φορά τη διαφορά στους 5 (43-48) για το Μαρούσι, που συνέχισε να διατηρεί τον έλεγχο του αγώνα.

Ο ΠΑΟΚ, μείωσε προς στιγμή στους 3 (45-48), αλλά η ομάδα του Μαρκόπουλου απάντησε με ένα 0-7, το οποίο έδωσε αέρα 10 πόντων στους φιλοξενούμενους, με το τέλος της περιόδου (45-55), βάζοντας γερές βάσεις για την τελική επικράτηση, αφού ο "Δικέφαλος" έδειχνε σημάδια διάλυσης.

Το σερί του ΠΑΟΚ και το "χρυσό" χέρι του Χαραλαμπίδη
Καταπληκτικό ξεκίνημα στην τέταρτη περίοδο, έκανε ο ΠΑΟΚ, που με σερί 12-1 πέρασε μπροστά με 57-56 και πήρε την ψυχολογία με το μέρος του, έχοντας ως ηγέτες τους Κούβελα, Ντιαρά και Κουτλουάι. Από εκεί και πέρα, όμως, το Μαρούσι συνήλθε. Με τον Στίβενσον να οδηγεί και τον Καϊμακόγλου να δίνει λύσεις, προσπέρασε εκ νέου και διατήρησε το προβάδισμα (57-61 και 60-63). Ο Γιώργος Τσιάκος, αποδείχθηκε ψύχραιμος μπαίνοντας στο τελευταίο δίλεπτο του αγώνα, αφού με 4 συνεχόμενους πόντους (δύο βολές και ένα δίποντο), έδωσε και πάλι την πρωτοπορία στον ΠΑΟΚ.

Χάνοντας δύο βολές, ο Δημήτρης Βεργίνης, ενάμιση λεπτό πριν τη λήξη, άγχωσε τον κόσμο και δικαιολογημένα αφού μετά από δύο άστοχες επιθέσεις των δύο ομάδων, ο Χαραλαμπίδης, ευστόχησε σε τρίποντο από τη γωνία που έδωσε στο Μαρούσι διαφορά 2 πόντων 28 δευτερόλεπτα πριν το τέλος. Ο Ντιαρά, ευστόχησε στη μία από τις δύο βολές που εκτέλεσε 15 δευτερόλεπτα για τη λήξη και έκανε το σκορ 65-66. Διατηρώντας την ψυχραιμία του, ο Χαραλαμπίδης, ευστόχησε στις δύο βολές που εκτέλεσε και το σκορ έγινε 65-68. Ο ΠΑΟΚ αστόχησε στο τρίποντο που θα ισοφάριζε το παιχνίδι και ο Μιλισάβλιεβιτς, διαμόρφωσε με βολές το τελικό 65-70 υπέρ της ομάδας του, που πήρε την πολύ μεγάλη νίκη μέσα στην Πυλαία.

Τα δεκάλεπτα: 24-11, 34-28, 45-55, 65-70

Οι σκόρερ των δύο ομάδων:

ΠΑΟΚ (Φλεβαράκης): Ρίνγκστρομ, Γκιλέσπι 3 (1), Βεργίνης 13 (2), Ντιαρά 13 (2), Χαριτόπουλος 6, Κουτλουάι 12 (1), Ρόου 2, Κούβελας 3, Τσιάκος 6, Ραλίμι 4, Δεμερτζής 3 (1)

Μαρούσι (Μαρκόπουλος): Στίβενσον 18 (2), Χαραλαμπίδης 7 (1), Μπουντούρης 3 (1), Τζάζβιν, Κογιαντίνοβιτς, Γλυνιαδάκης 11, Καϊμακόγλου 7 (1), Μιλισάβλιεβιτς 18 (2)

Μαρκόπουλος: " Συνεχίζουμε με τον ίδιο ρυθμό"
Ο Σούλης Μαρκόπουλος σχολίασε: " Είναι περίεργα τα συναισθήματα για μένα που βρίσκομαι σε αυτό το γήπεδο μετά από 2 χρόνια ως αντίπαλος καθώς νιώθω ότι έχω προσφέρει στον ΠΑΟΚ. Το χειροκρότημα που δέχτηκα από τους φιλάθλους, αποτελεί τιμή για μένα και την μεγαλύτερη αναγνώριση.

Συγχαρητήρια στον Φλεβαράκη παρόλα αυτά όμως κάποια πράγματα δεν αλλάζουν από την μία μέρα στην άλλη. Έχει όμως υπομονή και πιστεύω θα πετύχει.

Δεν μπορώ να εξηγήσω τους λόγους γιατί ξεκινήσαμε τόσο άσχημα το παιχνίδι και ήμασταν εκτός ρυθμού ενώ δεν ξέρω αν επηρεαστήκαμε από τον κόσμο. Μετά την πρώτη περίοδο παίξαμε πολύ καλή άμυνα, εκμεταλλευτήκαμε και λάθη του ΠΑΟΚ και μπήκαμε στο παιχνίδι.

Βγάλαμε τον ΠΑΟΚ εκτός ρυθμού και περιορίσαμε τα βασικά ατού του, ξεφύγαμε με 10 πόντους και αποκτήσαμε τον πρώτο λόγο ενώ στο τέλος ήμασταν ψύχραιμοι. Ο ΠΑΟΚ είναι μια δυνατή ομάδα με δυνατή έδρα".

Στη συνέχεια ο τεχνικός του Αμαρουσίου πρόσθεσε: " Δεν έχει τελειώσει τίποτα όσον αφορά την υπόθεση παραμονή. Για αυτό και πρέπει να συνεχίσουμε με τον ίδιο ρυθμό και ζήλο για να μην αντιμετωπίσουμε κάποιο πρόβλημα".

Ο Τζαρόντ Στίβενσον από την πλευρά του τόνισε: " Ξεκινήσαμε πολύ άσχημα το παιχνίδι μη παίζοντας καθόλου άμυνα. Η άμυνα όμως αποτέλεσε τον οδηγό για να γυρίσουμε το παιχνίδι και να προηγηθούμε με διαφορά 10 πόντων στην τρίτη περίοδο. Στο ξεκίνημα της τελευταίας περιόδου εμφανιστήκαμε κουρασμένοι αλλά στα κρίσιμα σημεία ελέγξαμε το παιχνίδι και πήραμε τη νίκη".

Φλεβαράκης: " Πληρώσαμε τα προβλήματα"
Στην αντίπερα όχθη ο Κώστας Φλεβαράκης ανέφερε: " Πληρώσαμε το γεγονός ότι δουλέψαμε καθ΄ όλη την διάρκεια της εβδομάδας με προβλήματα. Κάναμε ένα καλό πρώτο δεκάλεπτο αλλά όπως αποδείχθηκε ήταν κακό για μας γιατί κάποιοι νόμισαν ότι ήταν εύκολο το παιχνίδι.

Έχω ξαναπεί ότι αν δεν είμαστε συγκεντρωμένοι για 40΄ δεν μπορούμε να κερδίσουμε κανέναν αντίπαλο. Ήμασταν κακοί στην δεύτερη περίοδο και ακόμα χειρότεροι στην τρίτη, έτσι δώσαμε το δικαίωμα στο Μαρούσι να ξεφύγει με 10 πόντους.

Είναι πραγματικά ανεξήγητο να χάνουμε 12 βολές μέσα στην έδρα μας κάτι που έπαιξε ρόλο. Προσπαθούμε να πετύχουμε κάποια πράγματα και είναι λογικό να μην έχουμε σταθερή απόδοση.

Βασικοί παίκτες λόγω απουσιών δεν είχαν την ανάλογη απόδοση χωρίς κανένας να υποτίμησει το παιχνίδι. Δεν είχαμε καλή λειτουργία στην περιφέρεια με εξαίρεση το πρώτο δεκάλεπτο".

Σχετικά με την απόδοση του Δεμερτζή το τεχνικός του ΠΑΟΚ σχολίασε: " Ο Δεμερτζής έκανε μία τρομερή προσπάθεια με την άμυνα πάνω στον Μιλισάβλιεβιτς. Υπήρχε έλλειψη σπίθας δεν μπορώ να το εξηγήσω".

Ο Γιάννης Δεμερτζής είπε: " Κάναμε ένα πολύ καλό ξεκίνημα αλλά χαλαρώσαμε στην 2η και 3η περίοδο πιστεύοντας ότι όλα είχανε τελειώσει. Έτσι ήρθαν τα πάνω κάτω για μας και δεν καταφέραμε να κερδίσουμε".

Η εξέλιξη του αγώνα:

1' Έναρξη 1ης περιόδου
1' Δίποντο ΠΑΟΚ Χαριτόπουλος (2-0)
2' Δίποντο ΠΑΟΚ Ραλίμι (4-0)
3' Δίποντο ΠΑΟΚ Bεργίνης (8-0)
4' Δίποντο ΠΑΟΚ Ραλίμι (10-0)
4' Δύο βολές Μαρούσι Γλυνιαδάκης (10-2)
5' Τρίποντο ΠΑΟΚ Βεργίνης (13-2)
5' Τάιμ-άουτ Μαρούσι Μαρκόπουλος
Το κάκιστο ξεκίνημα της ομάδας του, αναγκάζει τον Μαρκόπουλο να καλέσει τάιμ άουτ
6' Δίποντο ΠΑΟΚ Χαριτόπουλος (15-2)
7' Τρίποντο ΠΑΟΚ Ντιαρά (19-4)
7' Δίποντο Μαρούσι Μιλισάβλιεβιτς (19-6)
8' Τρίποντο ΠΑΟΚ Βεργίνης (22-6)
Στη μέγιστη τιμή της η διαφορά
9' Δίποντο Μαρούσι Μιλισάβλιεβιτς (22-9)
10' Δύο βολές ΠΑΟΚ Χαριτόπουλος (24-9)
10' Λήξη 1ης περιόδου 24-9
11' Έναρξη 2ης περιόδου
11' Δίποντο Μαρούσι Γλυνιαδάκης (24-13)
12' Τρίποντο Μαρούσι Μιλισάβλιεβιτς (24-16)
13' Τάιμ-άουτ ΠΑΟΚ Φλεβράκης
Τον πολύ καλό ρυθμό του Αμαρουσίου θέλει να ανακόψει ο κόουτς του "Δικεφάλου"
14' Δίποντο Μαρούσι Στίβενσον (24-20)
15' Καλάθι και φάουλ Μαρούσι Γλυνιαδάκης (24-23)
Στον πόντο το Μαρούσι, στα μισά της περιόδου με τον ΠΑΟΚ να μην έχει σκοράρει ακόμα. Στο 0-14 το σερί των "κιτρίνων"
15' Τρίποντο ΠΑΟΚ Κουτλουάι (27-23)
17' Δίποντο ΠΑΟΚ Κουτλουάι (30-23)
18' Δίποντο Μαρούσι Χαραλαμπίδης (30-25)
18' Δύο βολές ΠΑΟΚ Ρόου (32-25)
19' Δύο βολές Μαρούσι Στίβενσον (33-28)
20' Λήξη ημιχρόνου 34-28
Στο +6 κλείνει το πρώτο μέρος ο ΠΑΟΚ και μάλλον πρέπει να είναι και... ευχαριστημένος αφού δέχθηκε σερί 0-14 και κινδύνευσε να βρεθεί ακόμα και πίσω στο σκορ
21' Έναρξη 3ης περιόδου
21' Τρίποντο Μαρούσι Στίβενσον (34-31)
21' Δίποντο ΠΑΟΚ Ντιαρά (36-31)
22' Δίποντο Μαρούσι Μιλισάβλιεβιτς (36-33)
22' Τρίποντο ΠΑΟΚ Γκιλέσπι (39-33)
23' Δίποντο Μαρούσι Μιλισάβλιεβιτς (39-35)
24' Δίποντο Μαρούσι Στίβενσον (39-37)
24' Τάιμ-άουτ ΠΑΟΚ Φλεβαράκης
24' Δίποντο Μαρούσι Μπράιαντ (39-39)
24' Τρίποντο Μαρούσι Στίβενσον (39-42)
Μετά από πολλή ώρα ο Στίβενσον δίνει προβάδισμα στο Μαρούσι
25' Δύο βολές ΠΑΟΚ Βεργίνης (41-42)
25' Δίποντο ΠΑΟΚ Τσιάκος (43-42)
26' Δίποντο Μαρούσι Μπράιαντ (43-44)
27' Δίποντο Μαρούσι Μιλισάβλιεβιτς (43-46)
28' Δίποντο Μαρούσι Στίβενσον (43-48)
28' Δίποντο ΠΑΟΚ Κουτλουάι (45-48)
29' Δίποντο Μαρούσι Μπράιαντ (45-50)
30' Τρίποντο Μαρούσι Μπουντούρης (45-53)
30' Δίποντο Μαρούσι Μιλισάβλιεβιτς (45-55)
Εγκλωβισμένος ο ΠΑΟΚ, που είναι πλέον πίσω με 10
30' Λήξη 3ης περιόδου 45-55
Πολύ καλύτερο το Μαρούσι στην τρίτη περίοδο είναι πλέον μπροστά με 10 πόντους και βρίσκεται πιο κοντά στη νίκη
31' Έναρξη 4ης περιόδου
31' Δύο βολές ΠΑΟΚ Κουτλουάι (47-55)
32' Καλάθι και φάουλ ΠΑΟΚ Κούβελας (50-55)
33' Καλάθι και φάουλ ΠΑΟΚ Ντιαρά (53-56)
Στο 8-1 το σερί του ΠΑΟΚ που μειώνει στους 3
33' Τάιμ-άουτ Μαρούσι Μαρκόπουλος
34' Τρίποντο ΠΑΟΚ Δεμερτζής (57-56)
Μπροστά ο ΠΑΟΚ με σερί 12-1
35' Δίποντο Μαρούσι Στίβενσον (57-58)
36' Τρίποντο Μαρούσι Καϊμακόγλου (57-61)
36' Τρίποντο ΠΑΟΚ Ντιαρά (60-61)
37' Δίποντο Μαρούσι Στίβενσον (60-63)
Στους 20 φτάνει ο Αμερικανός
38' Δύο βολές ΠΑΟΚ Τσιάκος (62-63)
Βοήθεια δεν πάει και ο ψηλός σκοράρει
38' Δίποντο ΠΑΟΚ Τσιάκος (64-63)
40' Τρίποντο Μαρούσι Χαραλαμπίδης (64-66)
Πολύ κρίσιμο τρίποντο από τον Έλληνα άσο
40' Δύο βολές Μαρούσι Χαραλαμπίδης (65-68)
40' Δύο βολές Μαρούσι Μιλισάβλιεβιτς (65-70)
40' Λήξη αγώνα 65-70