Τα παιχνίδια της 26ης αγωνιστικής

Mε σκόρερ τον Βύντρα ο ΠΑΟ πέρασε από Τρίπολη και είναι στο +5 από τον ΠΑΟΚ που έχασε από τον Άρη (vds)

Ο Παναθηναϊκός με τέρμα του Λουκά Βύντρα επικράτησε εκτός έδρας του Αστέρα Τρίπολης με 1-0 και διατηρήθηκε στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα. Με το ίδιο σκορ νίκησε η ΑΕΛ τον Εργοτέλη στο "Αλκαζάρ".
Ο Λεβαδειακός με τον Γιώργο Μπάρκογλου να σκοράρει δις στα τελευταία λεπτά της αναμέτρησης με την Ξάνθη, έκανε την ανατροπή και κέρδισε με 2-1. Την ίδια ώρα ο Πανιώνιος κατακτούσε τους τρεις βαθμούς στην Κομοτηνή, επικρατώντας με 1-0 του Πανθρακικιού.

Ο Ολυμπιακός έχασε ένα... κάρο ευκαιρίες και μοιραία γνώρισε την ισοπαλία απέναντι στον ΠΑΣ (2-2) του Νίκου Αναστόπουλου, με αποτέλεσμα να "αποχαιρετήσει" το πρωτάθλημα.

Το παιχνίδι Ατρόμητος-Ηρακλής άνοιξε την αγωνιστική με τους Περιστεριώτες να κερδίζουν με 2-1 τον Γηραιό.

Η 26η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ

Σάββατο, 13 Μαρτίου 2010

Ατρόμητος Αθηνών-Ηρακλής 2-1

Διαιτητής: Ναθαναήλ Χαραλαμπίδης (Καβάλας)
Γήπεδο: Περιστερίου

Ατρόμητος-Ηρακλής 2-1

Ο Ατρόμητος πήρε μια σπουδαία νίκη επί του Ηρακλή με 2-1 σε ένα ματς που κρίθηκε στο πρώτο μέρος, όταν και μπήκαν όλα τα γκολ της αναμέτρησης. Ο Ατρόμητος συνέχισε την πολύ καλή του πορεία στον δεύτερο γύρου του πρωταθλήματος, αφού κέρδισε με 2-1 τον Ηρακλή στο Περιστέρι, με αποτέλεσμα να πλησιάσει στις θέσεις που οδηγούν στα πλέι οφ.

Το παιχνίδι κρίθηκε στο πρώτο μέρος, όπου και μπήκαν όλα τα γκολ. Το σκορ άνοιξε ο Καραγκούνης στο 34ο λεπτό με δυνατό σουτ, ενώ το 2-0 έκανε ο Σαγκανόφσκι δέκα λεπτά αργότερα με κοντινή προβολή. Για τον Ηρακλή το σκορ μείωσε ο Παπαζαχαρίας στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους, με τον Γηραιό να είναι καλύτερος στο υπόλοιπο του αγώνα, χωρίς ωστόσο να καταφέρει να πάρει κάτι από το ματς.

ΑΕΚ-Νέα Καβάλα 3-0

Διαιτητής: Τάσος Σιδηρόπουλος (Δωδεκανήσου)
Γήπεδο: ΟΑΚΑ

Την πιο εύκολη φετινή της νίκη πέτυχε η ΑΕΚ κόντρα στην Καβάλα που δεν είχε χάσει από κανέναν μεγάλο φέτος. Η Ένωση έκανε άψογο παιχνίδι στην τακτική απειλήθηκε μόλις μία φορά και με το 3-0 έδειξε πως ξεπέρασε την κάκιστη εμφάνιση τη προηγούμενης αγωνιστικής. Η ΑΕΚ ήταν σαφώς ανώτερη και νίκησε με σκόρερ τους Μπλάνκο (43'), Λεονάρντο (50'), Μαντούκα (81').

Οι ποδοσφαιριστές του Ντούσαν Μπάγεβιτς έδειξαν πως η εμφάνιση στην Λάρισα είναι παρελθόν και ταυτόχρονα πως μπορούν να αναγκάσουν τους μετόχους να δώσουν τις 500.000 ευρώ για την κατάκτηση της δεύτερης θέσης . Αλάνθαστος ο Κώστας Μανωλάς (MVP) στο ντεμπούτο του, θύμισε σε όλα τον θείο του και συνέβαλε στο ξεκούραστο απόγευμα του Σεμπαστιάν Σάχα.

Ολυμπιακός-ΠΑΣ Γιάννινα 2-2

Διαιτητής: Μιχάλης Ντάκος (Ξάνθης)
Γήπεδο: "Γ. Καραϊσκάκης"

Δύο αυτογκόλ από Αβραάμ Παπαδόπουλο και Μέλμπεργκ, ένας εκπληκτικός Ζαφειρόπουλος και η τύχη που μάλλον κατάγεται από τα Γιάννινα, ήταν οι αιτίες του 2-2 ανάμεσα στον Ολυμπιακό και τον ΠΑΣ. Αποδοκιμασίες και Ερνέστο Βαλβέρδε από τους φίλους των Πειραιωτών που βλέπουν πως το πρωτάθλημα κακά τα ψέματα χάθηκε.

Κυριακή, 14 Μαρτίου 2010

Πανθρακικός-Πανιώνιος 0-1

Διαιτητής: Γιώργος Γιαννόπουλος (Αθήνας)
Γήπεδο: Κομοτηνής

Με τον Τζαβέλλα να δίνει άλλη μια ασίστ με στημένο του χτυπήμα, ο Πανιώνιος πέρασε με 1-0 από την Κομοτηνή εξασφαλίζοντας ουσιαστικά την παραμονή του στην κατηγορία. Το γκολ της νίκης πέτυχε στο 67' ο Λάτκα ύστερα από εκτέλεση φάουλ του "συνήθη ύποπτου" αριστερού μπακ των "κυανέρυθρων".

Όλα τα λεφτά για άλλη μια αγωνιστική ήταν για τον Πανιώνιο η εμφάνιση του Γιώργου Τζαβέλλα. Ο 23χρονος αμυντικός ήταν η όαση με τα στημένα του χτυπήματα σε ένα παιχνίδι που πολύ γρήγορα θα ξεχαστεί, αν δεν έχει γίνει ...ήδη. Ειδικά το πρώτο 45λεπτο κύλησε χωρίς να καταγραφεί κάποια μεγάλη φάση μπροστά από τις δύο εστίες. Στην επανάληψη το σκηνικό άλλαξε λίγο χάρη σε δύο κόκκινες που έδειξε ο Γιαννόπουλος στους Σακελλαρίου και Μπάλαμαν. Το παιχνίδι απέκτησε “νεύρο” και ο Πανιώνιος που ήθελε περισσότερο τους βαθμούς σκόραρε στο 67' με τον Λάτκα, ένα γκολ που του έδωσε και τη νίκη καθώς στην εκπνοή ο Ματεντζίδης έχασε σπουδαία ευκαιρία για την ισοφάριση.

Λεβαδειακός-Σκόντα Ξάνθη 2-1

Διαιτητής: Μιχάλης Τσινιάρης (Αθήνας)
Γήπεδο: Εθνικό Λειβαδιάς

Σε ένα παιχνίδι με αρκετές αποβολές, ο Λεβαδειακός έκανε την ανατροπή και κέρδισε με 2-1 την Ξάνθη, με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Γιώργο Μπάρκογλου που με δυο προσωπικά γκολ σε έξι λεπτά χάρισε τη νίκη στην ομάδα του.

Σε ένα ματς που θα συζητηθεί για αρκετό καιρό, ο Λεβαδειακός κατάφερε να κερδίσει την ομάδα της Ξάνθης με 2-1, χάρη σε δυο γκολ του Γιώργου Μπάρκογλου στο 88' και στο 95'. Το σκορ είχαν ανοίξει οι φιλοξενούμενοι στο πρώτο μέρος με τον Μπούνγκα, μετά από σέντρα του Πόι από τα δεξιά.

Από εκεί και πέρα ο αγώνας είχε πολλά απρόοπτα, όπως τρεις αποβολές ποδοσφαιριστών, την αποβολή του προπονητή της Ξάνθης κ . Κεχαγιά και του τιμ μάναζτερ κ. Καζναφέρη, όπως και την είσοδο φίλων του Λεβαδειακού, μετά το 2-1.

Λάρισα-Εργοτέλης 1-0

Διαιτητής: Κωνσταντίνος Παπασταμάτης (Αθήνας)
Γήπεδο: Αλκαζάρ

Mε σκόρερ τον Ρομέου (12') η Λάρισα νίκησε 1-0 τον Εργοτέλη και έκανε τεράστιο άλμα παραμονής στη Σούπερ Λίγκα.

Αστέρας Τρίπολης-Παναθηναϊκός 0-1

Διαιτητής: Σταύρος Τριτσώνης (Αθήνας)
Γήπεδο: Εθνικό Τρίπολης

Νίκη τίτλου πήρε ο Παναθηναϊκός μέσα στην Τρίπολη με τους 1000 οπαδούς του να τραγουδούν συνθήματα τίτλου στις εξέδρες του γηπέδου. Ο Λουκάς Βύντρα με βολίδα στο 74' νίκησε τον εξαιρετικό Ντεγκρά και διατήρησε στην κορυφή της βαθμολογίας το "τριφύλλι".

Ο Παναθηναϊκός έσπασε την δυσμενή παράδοσηη στην Τρίπολη (δεν είχε νίκη) και πήρε μια νίκη τίτλου. "Χρυσός" σκόρερ του "τριφυλλιού" ο Λουκάς Βύντρα που άλλαξε τρεις φορές θέσης στην ενδεκάδα στην διάρκεια του ματς, ενώ πέτυχε το τέταρτο γκολ στο πρωτάθλημα.

Η νίκη αυτή πανηγυρίστηκε έξαλλα από περίπου 1000 οπαδούς του Παναθηναϊκού που ζητούσαν πρωτάθλημα και νίκη επί του Ολυμπιακού την επόμενη Κυριακή.

Αρης-ΠΑΟΚ 2-0

Διαιτητής: Ηλίας Σπάθας (Πειραιά)
Γήπεδο: "Κλεάνθης Βικελίδης"

Άρης-ΠΑΟΚ 2-0

Με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Χαβιέ Κάμπορα που πέτυχε και τα δύο τέρματα της ομάδας του, ο Άρης επικράτησε του ΠΑΟΚ με 2-0 στο ντέρμπι του Κλεάνθης Βικελίδης. Με 9 παίκτες τελείωσε την αναμέτρηση ο ΠΑΟΚ.

Το πρώτο ημίχρονο είχε όλα τα χαρακτηριστικά ενός ντέρμπι... Πάθος, ένταση, ρυθμό, γκολ αλλά και χαμένο πέναλτι, σε ένα πλούσιο 45λεπτο το οποίο ανήκε στον Άρη που ήταν καλύτερος και δικαίως προηγήθηκε με 1-0, χάρη στο τέρμα του Κάμπορα στο 22'.

Με πρωταγωνιστή και πάλι τον Αργεντινό, ο Άρης διεύρυνε το προβάδισμα για την ομάδα του με ένα εκπληκτικό γκολ στο 64', ενώ ο ΠΑΟΚ που προσπάθησε στη συνέχεια να ανακάμψει, έμεινε με 9 παίκτες (σ.σ. αποβλήθηκαν Σνάουτσνερ και Βιεϊρίνια) με αποτέλεσμα να "ψαλιδιστούν" οι όποιες ελπίδες για ανατροπή.