ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΟΣ

Καβάλα-Πανελλήνιος: 52-68

PGS Stats

Η Καβάλα πλήρωσε την κακή της εμφάνιση στο πρώτο μέρος και ηττήθηκε με 52-68 από τον Πανελλήνιο

Οι γηπεδούχοι πάλεψαν πολύ για να επιστρέψουν στο ματς κατά τη διάρκεια του δευτέρου μέρους με ηγέτη τον Γκαγκαλούδη και βελτιωμένη άμυνα, αλλά η αστοχία τους (13/21 βολές, 15/29 δίποντα και το τραγικό 3/23 τρίποντα) και οι κακές επιλογές δεν τους το επέτρεψαν.
Αντίθετα η ομάδα του Ηλία Ζούρου παρότι είχε "κολλήσει" στην επίθεση διατήρησε την ψυχραιμία της και κατάφερε να πάρει το "ροζ φύλλο" αγώνα σε μία από τις δύσκολες έδρες του Πρωταθλήματος.

Το ματς ξεκίνησε ισορροπημένα αλλά από το πεντάλεπτο και μετά ο Πανελλήνιος άρχισε με όπλο την πιεστική άμυνα και την καλή κυκλοφορία της μπάλας να ξεφεύγει στο σκορ. Το τρίποντο του Νιούλεϊ που έκανε το 6-13 ήταν η αφετηρία για να πάρουν οι Ολυμπιονίκες μία διαφορά που στο δεκάλεπτο έφτασε τους 10 πόντους (10-21) χάρη σε δύο συνεχόμενα καλάθια του Γκόλεματς.

Η Καβάλα ήταν ακόμα χειρότερη στη δεύτερη περίοδο επιτρέποντας στους φιλοξενούμενους να εκτοξεύσουν στους 20 το προβάδισμά τους. Χωρίς επιθετικές λύσεις και με τη ζώνη που χρησιμοποίησαν να μην αποδίδει καρπούς οι παίκτες του Πιλαφίδη έδειχναν ανήμποροι να αντιδράσουν στις ορέξεις των Γκράντι και Πέτροβιτς. Ο Νάτζφεϊ έκανε το 17-38 που ήταν και η μεγαλύτερη διαφορά που πήρε στο ματς ο Πανελλήνιος, πριν κλείσει το ημίχρονο με 20-38.

Παρότι στο πρώτο ημίχρονο ήταν τραγική, η Καβάλα κατάφερε να κάνει ένα μίνι-ξέσπασμα με το ξεκίνημα της τρίτης περιόδου αφού με σερί 6-0 μείωσε σε 29-43. Από εκεί και πέρα ο Πανελλήνιος συνήλθε και ανέβασε εκ νέου τη διαφορά στους 19 (32-51), αλλά ο Γκαγκαλούδης ανέλαβε να στηρίξει την ομάδα του στα δύσκολα και με 6 συνεχόμενους δικούς του πόντους (οι πρώτοι στο ματς) μείωσε σε 38-53 πριν ο Ντάνιελς κερδίσει το αντιαθλητικό και διαμορφώσει με βολές το 40-53 με το οποίο τελείωσε το τρίτο δεκάλεπτο.

Ακόμα περισσότερο μείωσε η Καβάλα στο πρώτο δίλεπτο της τελευταίας περιόδου με τον Γκαγκαλούδη να δίνει τα διαπιστευτήριά του. Οι γηπεδούχοι μείωσαν για πρώτη φορά μετά από το πρώτο δεκάλεπτο σε μονοψήφιο νούμερο τη διαφορά (44-53) αλλά στη συνέχεια η αστοχία τους τόσο εντός πεδιάς όσο και στις βολές, δεν τους επέτρεψε να εκμεταλλευθούν τις κακές επιθέσεις του Πανελληνίου. Από ένα σημείο και μετά οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να βάλουν και την μπάλα στο πλεκτό με αποτέλεσμα να φτάσουν στο τελικό 52-68.

Τα δεκάλεπτα: 10-21, 20-38, 40-53, 52-68

Kαβάλα(Πιλαφίδης): Μικαλάουσκας, Ντάνιελς 6, Αμαγκού 3, Κέκελης, Γκαγκαλούδης 9, Αγγελακόπουλος 3, Καβαλιάουσκας 7, Κούβελας 2, Μάρτιν 7 (1), Γκούστας 15 (2)

Πανελλήνιος(Ζούρος): Όστοϊτς 7, Παπαμακάριος, Καλαϊτζίδης 7 (1), Καλαϊτζής, Νιούλεϊ 4 (1), Νάτζφεϊ 2, Πέτροβιτς 7 (1), Γκράντι 10 (1), Γκόλεματς 18, Ραντένοβιτς 13

Για τα πλήρη στατιστικά του αγώνα πατήστε εδώ .

Πιλαφίδης: " Πρέπει να ξυπνήσουμε"
Mετά το τέλος του αγώνα ο προπονητής του Πανελληνίου Ηλίας Ζούρος τόνισε: " Πρώτα απ όλα θέλω να δώσω συγχαρητήρια στους παίκτες μου και στους συνεργάτες μου. Παίξαμε πολύ καλά, ιδιαίτερα στην άμυνα που ήταν και ο πρωταρχικός μας στόχος. Όποτε έπρεπε να τρέξουμε, τρέξαμε και καταφέραμε να πάρουμε τη νίκη, την οποία θέλουμε όλοι να την αφιερώσουμε στον Στεφάν Νάντσφεϊ, ο οποίος τραυματίστηκε κατά τη διάρκεια του αγώνα. Επίσης, θέλω να δώσω συγχαρητήρια στον κύριο Πιλαφίδη και στον κόσμο της Καβάλας που ήρθε στο γήπεδο. Ήταν πραγματικά πολύ ωραία η ατμόσφαιρα".

Από την πλευρά του ο Δημήτρης Καλαϊτζίδης εξήγησε: " Γνωρίζαμε από την αρχή ότι η Καβάλα έχει πολύ καλή ομάδα, αλλά εμείς εδώ ήρθαμε για να πάρουμε τη νίκη. Θέλαμε να επιστρέψουμε στις επιτυχίες μετά την ήττα από το Μαρούσι στο Eurocup και τα καταφέραμε. Στο πρώτο ημίχρονο παίξαμε εξαιρετικά άμυνα και φθάσαμε τη διαφορά στους 18 πόντους. Στο δεύτερο μέρος, όπως ήταν αναμενόμενο, η Καβάλα θα αντιδρούσε και εμείς χαλαρώσαμε αδικαιολόγητα με αποτέλεσμα η διαφορά να πέσει στους 9 πόντους. Στα τελευταία λεπτά, όμως, είχαμε καθαρό μυαλό και πήραμε μία σπουδαία εκτός έδρας νίκη".

Ο προπονητής των ηττημένων Κώστας Πιλαφίδης δήλωσε: " Θέλω να συγχαρώ τον κόσμο που έδειξε αθλητικό πνεύμα και μας χειροκρότησε. Με τη σημερινή εμφάνισή μας όμως δεν το δικαιούμασταν. Στο πρώτο ημίχρονο δεν είχαμε διάθεση να παίξουμε. Στην επανάληψη βελτιωθήκαμε. Αλλά όταν έχεις απέναντί σου μία ομάδα σαν τον Πανελλήνιος είναι δύσκολο να ανατρέψεις μία διαφορά. Πρωταρχικό για έναν αθλητή είναι να αγωνίζεται κι όχι να δείχνει στον κόσμο ότι αγωνίζεται. Δεν είναι μομφή για κανένα. Αν θέλουμε να περπατάμε έχει ωραία παραλία από Καλαμίτσα προς Καβάλα να πάει να περπατήσει κανείς. Η συνέχεια θα είναι δύσκολη".

"Ο Γκούστας είναι έτοιμος κι έχει μπει στο κλίμα, όχι όμως και τα άλλα δύο παιδιά, ο Μάρτιν με τον Μικαλάουσκας. Αλλιώς ξεκινήσαμε, αλλιώς καταλήγουμε. Στο τέλος πιστεύω ότι θα τα καταφέρουμε και ότι μέχρι το τέλος θα κινηθούμε αξιοπρεπώς. Ο Πανελλήνιος είναι καλύτερος από εμάς. Λογικό είναι ότι θα πρέπει να τελειώνουμε κάποια παιχνίδια. Με πέντε νίκες δεν έχουμε σωθεί. Δεν έχει γίνει ποτέ στην Ελλάδα. Πρέπει να ξυπνήσουμε για να μην ξυπνήσουμε απότομα. Οσοι νομίζουν το αντίθετο πλανώνται πλάνη οικτρά

".

Τέλος ο Σπύρος Κέκκελης είπε: " Συγχαρητήρια στον Πανελλήνιο για τη νίκη που πέτυχε. Στο πρώτο ημίχρονο είχαμε πει να προσέξουμε το transition και το inside game. Στο δεύτερο ασκήσαμε μεγαλύτερη πίεση και θέλαμε να κλείσουμε την ψαλίδα που είχε ανοίξει, με δύο λύσεις. Τρέξιμο και τρίποντα. Δεν πήγε τίποτα καλά κι έτσι δεν μπορέσαμε να κλείσουμε τη διαφορά. Το επόμενο παιχνίδι με τον Ολυμπιακό πολύ δύσκολο και με το Αιγάλεω το ματς θα είναι όλα τα λεφτά για μας".

Η εξέλιξη του αγώνα:

1' Έναρξη 1ης περιόδου
6' Τρίποντο Πανελλήνιος Nιούλεϊ (6-13)
7' Δίποντο Καβάλα Γκούστας (8-13)
7' Δίποντο Πανελλήνιος Όστοϊτς (8-15)
8' Δίποντο Πανελλήνιος Όστοϊτς (9-17)
9' Δίποντο Πανελλήνιος Γκόλεματς (10-19)
Τη μεγαλύτερη διαφορά στο παιχνίδι παίρνουν οι "Ολυμπιονίκες"
9' Δίποντο Πανελλήνιος Γκόλεματς (10-21)
10' Λήξη 1ης περιόδου 10-21
Πολύ καλή εμφάνιση μέχρι στιγμής από τον Πανελλήνιο που είναι μπροστά με 11 απέναντι στους γηπεδούχους που είναι κακοί σε άμυνα και επίθεση
11' Έναρξη 2ης περιόδου
11' Δίποντο Καβάλα Καβαλιάουσκας (12-21)
12' Δίποντο Πανελλήνιος Πέτροβιτς (12-25)
13' Δίποντο Πανελλήνιος Ραντένοβιτς (14-27)
15' Τρίποντο Καβάλα Ντάνιελς (17-31)
16' Δίποντο Πανελλήνιος Πέτροβιτς (17-33)
16' Τρίποντο Πανελλήνιος Πέτροβιτς (17-36)
17' Δύο βολές Πανελλήνιος Νάτζφεϊ (17-38)
Στο +21 ο Πανελλήνιος που δείχνει ότι θα "καθαρίσει" νωρίς το ματς
18' Δίποντο Καβάλα Κούβελας (19-38)
20' Λήξη ημιχρόνου 20-38
Το πρώτο μέρος ολοκληρώνεται με τους "Ολυμπιονίκες" να έχουν τον απόλυτο έλεγχο απέναντι σε μία Καβάλα που δεν μπορεί να σταθεί μέχρι στιγμής στο παρκέ
21' Έναρξη 3ης περιόδου
23' Δίποντο Καβάλα Γκούστας (25-43)
23' Δίποντο Καβάλα Γκούστας (27-43)
24' Δίποντο Καβάλα Αμαγκού (29-43)
25' Δίποντο Πανελλήνιος Γκόλεματς (29-45)
28' Δύο βολές Καβάλα Γκαγκαλούδης (32-47)
28' Δίποντο Πανελλήνιος Καλαϊτζίδης (32-49)
29' Δίποντο Πανελλήνιος Ραντένοβιτς (32-51)
29' Δίποντο Καβάλα Ντάνιελς (34-51)
29' Δίποντο Καβάλα Γκαγκαλούδης (36-51)
30' Δίποντο Πανελλήνιος Ραντένοβιτς (36-53)
30' Δίποντο Καβάλα Γκαγκαλούδης (38-53)
Προσπαθεί ο Έλληνας γκαρντ που έχει 6 σερί πόντους
30' Αντιαθλητικό φάουλ Πανελλήνιος Γκόλεματς
30' Δύο βολές Καβάλα Ντάνιελς (40-53)
30' Λήξη 3ης περιόδου 40-53
Προσπάθησε περισσότερο η Καβάλα που μείωσε στους 13 κι έχει κάποιες ελπίδες
31' Έναρξη 4ης περιόδου
32' Καλάθι και φάουλ Καβάλα Γκαγκαλούδης (44-53)
Για πρώτη φορά μετά από πάρα πολλή ώρα η διαφορά πέφτει κάτω από τους 10 πόντους
34' Δίποντο Πανελλήνιος Ραντένοβιτς (44-56)
35' Τρίποντο Πανελλήνιος Γκράντι (45-39)
36' Δίποντο Πανελλήνιος Γκόλεματς (45-63)
37' Τρίποντο Καβάλα Μάρτιν (48-63)
3/21 τρίποντα για την Καβάλα
38' Δίποντο Καβάλα Καβαλιάουσκας (50-63)
39' Τρίποντο Πανελλήνιος Καλαϊτζίδης (50-66)
40' Δύο βολές Καβάλα Μάρτιν (52-66)
40' Δύο βολές Πανελλήνιος Καλαϊτζίδης (52-68)
40' Λήξη αγώνα 52-68
Πολύ καλύτερος ο Πανελλήνιος πήρε τη νίκη και παρέμεινε μόνος στην τρίτη θέση της βαθμολογίας