ΑΕΛ

ΑΕΛ-Ολυμπιακός 0-2

Πανηγυρική, Μαρέσκα, Πανηγυρικό

Μετά από 22 χρόνια ο Ολυμπιακός έφυγε νικητής από το Αλκαζάρ με 2-0 χάρις σε γκολ των Λεονάρντο και Μαρέσκα

Οι "ερυθρόλευκοι" δεν πραγματοποίησαν σπουδαία εμφάνιση όμως χάρις ένα ξέσπαμα λίγων λεπτών και "φαρμακερών" αντεπιθέσεων έφυγαν νικητές από την Λάρισα και ξεκίνησαν τις υποχρεώσεις τους στο πρωτάθλημα όπως πρέπει... με το τρίποντο!
Τον δρόμο της νίκης άνοιξε ο Λεονάρντο (22') πετυχαίνοντας το δεύτερο του γκολ με την ερυθρόλευκη φανέλα (και τα δύο τα έχει βάλει φέτος), ενώ ο Μαρέσκα στο 32ο λεπτό μ' ένα πανέμορφο τέρμα διαμόρφωσε το τελικό 2-0.

Στο δεύτερο μέρος ο Τιμούρ Κετσπάγια έδωσε εντολή για οπισθοχώρηση δείχνοντας για δεύτερο συνεχόμενο παιχνίδι μεγάλο φόβο και αμυντική νοοτροπία που δεν αρμόζει στον Ολυμπιακό.

Έτσι λοιπόν οι Πειραιώτες έσπασαν εύκολα μια κακή παράδοση που τους ήθελε εδώ και 22 χρόνια να φεύγουν δίχως νίκη από το Αλκαζάρ.

Από την άλλη πλευρά η ΑΕΛ πραγματοποίησε απογοητευτική εμφάνιση και μετά τα δύο γκολ έδειξε ανίκανη να αντιδράσει.
Οι συνθέσεις των ομάδων
ΑΕΛ (Μαρίνος Ουζουνίδης): Μάλαρζ, Μπουκουβάλας (76΄ Ντε Νίγκρις), Βενετίδης (54΄ Κατσιαρός), Νταμπίζας, Ααράμπ, Ρομέου (58΄ Σίμιτς), Ιγκλέσιας, Γιαννακόπουλος, Τουάμα, Μετίν, Αμπουχατζίρα.

Ολυμπιακός (Τιμούρ Κετσπάγια): Νικοπολίδης, Πάντος (46΄ Γκαλίτσιος), Ραούλ Μπράβο, Μέλμπεργκ, Ζεβλάκοφ, Ντουντού, Λεντέσμα (78΄ Κυρ.Παπαδόπουλος), Μαρέσκα, Λεονάρντο, Ζαϊρί, Μήτρογλου (58΄ Ντιόγκο).

Διαιτητής: Κάκος (Κέρκυρας)

Κίτρινες: Τουάμα, Ιγκλέσιας, Ααράμπ - Πάντος, Γκαλίτσιος, Κυρ.Παπαδόπουλος
Με μια ματιά

Η μάχη των πάγκων

Με σύστημα 4-2-3-1 παρέταξε την ομάδα του ο Μαρίνος Ουζουνίδης. Κάτω από τα δοκάρια ήταν ο Μάλαρζ, σέντερ μπακ οι Νταμπίζας και Ααράμπ, δεξί μπακ ήταν ο Μπουκουβάλας, αριστερά ο Βενετίδης, αμυντικά χαφ ήταν οι Ιγκλέσιας και Ρομέου, δεξί χαφ ο Γιαννακόπουλος, αριστερά ο Τουαμά, μοναδικός προωθημένος ήταν ο Αμπουχατζίρα, ενώ λίγο πιο πίσω σε ρόλο δημιουργού ήταν ο Μετίν.

Από την άλλη πλευρά ο Τιμούρ Κετσπάγια δεν άλλαξε το αγαπημένο του 4-1-4-1, προτιμώντας στην θέση του επιθετικού τον φορμαρισμένο Κώστα Μήτρογλου. Όσο για τις υπόλοιπες θέσεις, ο Νικοπολίδης υπερασπίστηκε την "ερυθρόλευκη" εστία, ο Ζεβλάκοφ πήρε την θέση του τιμωρημένου Αβραάμ Παπαδόπουλου δίπλα στον Μέλμπεργκ, αριστερό μπακ ήταν ο Ραούλ Μπράβο, ενώ δεξιά ο Τάσος Πάντος.

Αμυντικό χαφ ήταν ο Λεντέσμα, λίγο πιο μπροστά οι Ντουντού και Μαρέσκα, αριστερά η νέα μεταγραφή που ακούει στο όνομα... Λεονάρντο, ενώ δεξί χαφ ήταν ο Ζαϊρί.

Οι "ερυθρόλευκοι" μπήκαν κεφάτοι στο Αλκαζάρ και με μπροστάρη τον Μήτρογλου πίεσαν για ένα γρήγορο γκολ. Ο Έλληνας επιθετικός πονοκεφάλιασε τους αμυντικούς της ΑΕΛ πιέζοντας σ' όλο το γήπεδο, προσπαθώντας να εκμεταλλευθεί το παραμικρό λάθος.

Η οπισθοφυλακή των "βυσσινί" δεν έδωσε την ευκαιρία στον σέντερ φορ των Πειραιωτών να τους "πληγώσει" και τα επόμενα λεπτά οι γηπεδούχοι πάτησαν γκάζι και ανησύχησαν τον Αντώνη Νικοπολίδη. Η αρχή έγινε στο 9ο λεπτό με τον Μετίν ύστερα από ασίστ του Αμπουχατζίρα να κάνει το σουτ μέσα από την περιοχή αλλά η μπάλα κατέληξε άουτ, ενώ τρία λεπτά αργότερα (12') η προβολή του Τουαμά κατέληξε στην αγκαλιά του Νικοπολίδη.

Οι ευκαιρίες της ΑΕΛ αφύπνισαν τους νταμπλούχους Ελλάδας που απείλησαν ουσιαστικά για πρώτη φορά την αντίπαλη εστία στο 20'. Ο Μήτρογλου έγινε κάτοχος της μπάλας ύστερα από κάθετη του Μαρέσκα όμως το σουτ του εξουδετέρωσε με δεύτερη προσπάθεια ο Μάλαρζ.

Λεονάρντο κατά ριπάς

Κι αν ο Μήτρογλου δεν μπόρεσε να ανοίξει το σκορ, τα κατάφερε περίφημα ο Λεονάρντο στο 22ο λεπτό. Σε μια αντεπίθεση για σεμινάριο ο Ζαϊρί σέρβιρε στον Λεονάρντο που μπροστά σε άδεια εστία δεν δυσκολεύτηκε να στείλει την μπάλα στα δίχτυα.

Το τέρμα του Λεονάρντο έδωσε φτέρα στους παίκτες του Ολυμπιακού που έκαναν ότι ήθελαν στην υπνωτισμένη ΑΕΛ. Στο 25' ο Ραούλ Μπράβο με έξυπνο σουτ από τα αριστερά λίγο έλειψε να αιφνιδιάσει τον Μάλαρζ όμως ο τερματοφύλακας των "βυσσινί" έδιωξε έστω και δύσκολα.

Μamma... 2-0! Μαρέσκα

Ο έλεγχος της αναμέτρησης είχε περάσει στα χέρια των "ερυθρολεύκων" και το 2-0 ήταν θέμα λίγων λεπτών. Για την ακρίβεια ήταν θέμα του Μαρέσκα που με το γκολ του άφησε το κοινό στο Αλκαζάρ με ανοιχτό το στόμα. Ο Λεονάρντο γύρισε την μπάλα προς το κέντρο ο Μαρέσκα από την περιοχή έπιασε απευθείας ένα απίστευτο σουτ και έστειλε την μπάλα στην αριστερή γωνία του Μάλαρζ που δεν μπορούσε να κάνει τίποτα.

Τα δύο γκολ έκοψαν τα πόδια στους παίκτες του Μαρίνου Ουζουνίδη που προσπαθούσαν να συνέλθουν από το σοκ. Ο χρόνος κύλησε και το ημίχρονο τελείωσε με το 2-0 να μην αλλάζει.

Στην επανάληψη ήταν φανερό πως ούτε οι γηπεδούχοι δεν πίστευαν στην ανατροπή και οι Πειραιώτες δεν έχασαν την ευκαιρία να σπαταλάνε το χρόνο κυκλοφορώντας την μπάλα στον χώρο του κέντρου. Στο 55' οι πρωταθλητές έφτασαν κοντά στο 3-0 όταν ο εντυπωσιακός Ζαϊρί έκανε ένα μακρινό σουτ αλλά η μπάλα χτύπησε στο δεξί δοκάρι του Μάλαρζ.

Φοβήθηκε πάλι ο Ολυμπιακός...

Ο ρυθμός του αγώνα είχε πέσει και οι ευκαιρίες έλειψαν μπροστά και από τις δύο εστίες. Τα λεπτά περνούσαν και ο Τιμούρ Κετσπάγια έδωσε εντολή στους παίκτες του να γυρίσουν πίσω. Οι "ερυθρόλευκοι" οπισθοχώρησαν αρκετά, δίχως λόγο και αιτία κάτι που βοήθησε τους "βυσσινί' να αναθαρρήσουν και να πιστέψουν στην ανατροπή. Στο 72' οι γηπεδούχοι θα μπορούσαν να μειώσουν σε 2-1, όμως το σουτ του Μετίν κατέληξε άουτ.

... μα δε το πλήρωσε

Το παιχνίδι πλησίαζε προς την λήξη και το 2-0 έδειχνε πως θα μείνει μέχρι το τέλος. Στο 83' ο Ντενίγκρις που είχε περάσει πριν από λίγα λεπτά στον αγωνιστικό χώρο έκανε ένα δυνατό σουτ αλλά ο Νικοπολίδης έδιωξε σε κόρνερ, ενώ στην αμέσως επόμενη φάση ο Ολυμπιακός απάντησε στις ευκαιρίες όμως το φαλτσαριστό σουτ του Ζαϊρί από ευνοϊκή θέση δεν ανησύχησε τον Μάλαρζ.

Το αποτέλεσμα είχε κριθεί και το παιχνίδι πήρε ένα ξέφρενο ρυθμό στα τελευταία λεπτά, όμως η κούραση των παικτών και των δύο ομάδων κράτησε το 2-0 μέχρι και το τέλος.
Συνέντευξη Τύπου
Μαρίνος Ουζουνίδης (προπονητής ΑΕΛ): "Ξεκινήσαμε πάρα πολύ καλά τον αγώνα και ήμασταν αυτοί που ελέγχαμε 100% το παιχνίδι στα πρώτα λεπτά, δημιουργώντας μάλιστα καλές ευκαιρίες για να σκοράρουμε. Όμως, δεχτήκαμε γκολ σε μια στιγμή που τίποτα δεν έδειχνε ότι θα μπορούσαμε να μείνουμε πίσω στο σκορ. Στη συνέχεια προσπαθήσαμε να φτάσουμε στην ισοφάριση, είχαμε μία καλή ευκαιρία και πιστεύω ότι η φάση του Μέλμπεργκ ήταν πέναλτι που δε μας δόθηκε.

Στη συνέχεια και πάλι κόντρα στη ροή της αναμέτρησης δεχτήκαμε και ένα δεύτερο γκολ, από τον Μαρέσκα. Ένα γκολ που μας επηρέασε σημαντικά τουλάχιστον ως και το τέλος του πρώτου ημιχρόνου, μιας και δεν καταφέραμε να πιέσουμε για να μειώσουμε.

Στην επανάληψη ρισκάραμε σημαντικά, βάζοντας αρκετούς μεσοεπιθετικούς παίκτες και γνωρίζοντας ότι υπήρχε ο κίνδυνος να δεχτούμε και τρίτο τέρμα από τον αντίπαλό μας. Όμως, σε αυτό το διάστημα παρότι φέραμε πολλές φορές τη μπάλα κοντά στην αντίπαλη εστία, ενεργήσαμε ιδιαίτερα εγωιστικά και όχι ως ομάδα. Δεν θέλω να μείνω στο αποτέλεσμα, γιατί θα μπορούσε να έρθει και κάτω από διαφορετικές συνθήκες.

Όμως, η ατομικότητα που δείξαμε – ο καθένας να κοιτάει να κάνει πράγματα για τον εαυτό του – όχι απλώς με ενόχλησε. Με εξόργισε πραγματικά κι αν δεν το αλλάξουμε στη διακοπή που έχουμε μπροστά μας, θα έχουμε πρόβλημα. Το είπα και στους παίκτες: Το ποδόσφαιρο παίζεται με μια μπάλα. Όποιος επιμένει να λειτουργεί για τον εαυτό του, θα έχουμε πρόβλημα. Αυτό ήταν το πιο αρνητικό στοιχείο του παιχνιδιού.

Πιο αρνητικό και από το γεγονός ότι χάσαμε. Έχουμε καλούς και ποιοτικούς παίκτες, αλλά θα πρέπει να μάθουν να λειτουργούν και ομαδικά. Τις επόμενες δύο εβδομάδες θα πρέπει να μαζευτούμε και να δουλέψουμε πάνω σε αυτό το στοιχείο. Δεν θεωρώ ότι το πρόβλημά μας ήταν η αμυντική λειτουργία. Το πρώτο γκολ έρχεται σε μία στιγμή που εμείς κάνουμε επίθεση, χάνουμε τη μπάλα και μας βγάζουν κόντρα.Το δεύτερο είναι από αυτά που χαίρεσαι να τα βλέπεις αλλά δεν θέλεις να τα δέχεσαι.

Το πρόβλημα είναι η έλλειψη ομαδικότητας και όχι το άτομο που θα κάνει γκολ τις ευκαιρίες που δημιουργούμε. Είμαστε κοντά σε κάποιον παίκτη της άμυνας το όνομα του οποίου έχει δημοσιοποιηθεί"

.

Τιμούρ Κετσπάγια (προπονητής Ολυμπιακού): "Συγχαρητήρια στην ομάδα που κατάφερε μετά από έναν δύσκολο αγώνα να πάρει τους βαθμούς της νίκης κόντρα σε μία πολύ καλή ομάδα όπως είναι η ΑΕΛ. Στο πρώτο ημίχρονο τρέξαμε πολύ και καταφέραμε να πετύχουμε δύο γκολ, τα οποία μας βοήθησαν στη συνέχεια της αναμέτρησης.

Στην επανάληψη μπορεί να μην ήμασταν τόσο καλοί αλλά πήραμε τους τρεις βαθμούς και κοιτάμε μπροστά. Έχουμε πλέον τη διακοπή και σε αυτό το διάστημα χρειάζεται να προετοιμαστούμε και για τα ελληνικά ματς αλλά και για τα ευρωπαϊκά".

(Για μεταγραφές): "Αντί να πείτε ένα συγχαρητήρια στην ομάδα που κέρδισε εσείς ρωτάτε για μεταγραφικά, λες και ένας παίκτης μόνος του θα καταφέρει να σώσει τον Ολυμπιακό. Σήμερα παίξαμε χωρίς πέντε παίκτες μας και τα κενά τους καλύφθηκαν με τον καλύτερο δυνατό τρόπο. Πιστεύω ότι και εμείς βάλαμε το χεράκι μας για να είναι μέτρια η ΑΕΛ. Πιέσαμε και καταφέραμε να πετύχουμε τον στόχο μας".

Όλα τα λεφτά...
Το απίστευτο γκολ του Μαρέσκα. Έστω κι αν είναι νωρίς ακόμα, σίγουρα θέτει υποψηφιότητα για το βραβείο για το γκολ της χρονιάς.
Ας ξεχάσουμε καλύτερα...
Τον Κετσπάγια που για άλλον έναν αγώνα φοβήθηκε περισσότερο απ' όσο πρέπει τον αντίπαλο και την ΑΕΛ που σε κανένα σημείο του αγώνα δεν έδειξε ικανή να αντιδράσει.

Τον Κάκο και τους βοηθούς του που έκαναν πάρα πολλά λάθη όμως για καλή τους τύχη δεν αλλοίωσαν το αποτέλεσμα της αναμέτρησης.

Τον Ντιόγκο που μπήκε αλλαγή στο 58' όμως έδειξε πως το μυαλό του ήταν στον πάγκο. Εκτός αγώνα με κακές επιλογές και άφαντος στις περισσότερες περιπτώσεις.
To video του αγώνα...

To Live του αγώνα... από τον Γιώργο Μαρκόπουλο
Στοιχεία Αγώνα
Στάδιο: Αλκαζάρ
Διαιτητής: Α. Κάκος (Κέρκυρας)
Βοηθοί: Σ. τρύφωνας (Κέρκυρας), Κ. Δάλλας (Ηπείρου)

Η 11άδα των φιλοξενούμενων Ολυμπιακός
(Τιμούρ Κετσπάγια): Νικοπολίδης, Μέλμπεργκ, Ζαϊρί, Ζεβλάκοφ, Ραούλ Μπράβο, Ντουντού, Μήτρογλου, Λεονάρντο, Μαρέσκα, Λεντέσμα, Πάντος
Η 11άδα των γηπεδούχων ΑΕΛ
(Μαρίνος Ουζουνίδης): Μάλαρζ, Μπουκουβάλας, Βενετίδης, Νταμπίζας, Γιαννακόπουλος, Τουαμά, Μετίν, Ααράμπ, Ρομέου, Ιγκλέσιας, Αμπουχατζίρα
1' Έναρξη αγώνα
5' Σχόλιο
Τίποτα το ιδιαίτερο στα πρώτα πέντε λεπτά της αναμέτρησης
7' Σουτ ΑΕΛ Τουαμά
Μακρινό σουτ με το αριστερό από τον Τουαμά, μακριά από την εστία του Νικοπολίδη
9' Ευκαιρία ΑΕΛ Μετίν
Σέντρα του Αμπουχατζίρα από τα δεξιά, ο Μετίν επιχειρεί το σουτ μέσα από τη μεγάλη περιοχή, η μπάλα κατέληξε άουτ
12' Ευκαιρία ΑΕΛ Τουαμά
Μπαλιά του Γιαννακόπουλου στην πλάτη της άμυνας του Ολυμπιακού, ο Τουαμά κάνει την προβολή αλλά αυτή είναι αδύναμη και η μπάλα καταλήγει στην αγκαλιά του Νικοπολίδη
17' Κίτρινη κάρτα ΑΕΛ Τουαμά
20' Ευκαιρία Ολυμπιακός Μήτρογλου
Κάθετη πάσα του Μαρέσκα, ο Μήτρογλου γίνεται κάτοχος της μπάλας και με αριστερό σουτ επιχειρεί να νικήσει τον Μάλαρζ που με διπλή προσπάθεια μπλοκάρει την μπάλα
22' Γκολ Ολυμπιακός Λεονάρντο
Οργανωμένη αντεπίθεση του Ολυμπιακού με τους Ζαϊρί και Μήτρογλου να συνεργάζονται άψογα, τον Μαροκινό να κάνει την παράλληλη μπαλιά στο δεύτερο δοκάρι και ο Λεονάρντο με σουτ στην κίνηση να ανοίγει το σκορ στο Αλκαζάρ
25' Ευκαιρία Ολυμπιακός Ραούλ Μπράβο
Ο Μαρέσκα με εκτέλεση φάουλ βρίσκει τον προωθημένο Ραούλ Μπράβο στα αριστερά με τον Ισπανό να δοκιμάζει το σουτ αλλά ο Μάλαρζ απέκρουσε
29' Κίτρινη κάρτα Ολυμπιακός Πάντος
30' Σουτ ΑΕΛ Αμπουχατζίρα
Πλασέ του Αμπουχατζίρα από το ημικύκλιο της μεγάλης περιοχής, η μπάλα δίπλα από την εστία του Νικοπολίδη που την άφησε να κυλήσει άουτ
32' Γκολ Ολυμπιακός Μαρέσκα
Εκπληκτικό γκολ από τον Ιταλό! Ο Λεονάρντο γύρισε την μπάλα στο ημικύκλιο της περιοχής και ο Μαρέσκα με σουτ στην κίνηση έστειλε την μπάλα στο αριστερό παραθυράκι της εστίας του Μάλαρζ
42' Ευκαιρία Ολυμπιακός Λεονάρντο
Πάσα του προωθημένου Μέλμπεργκ στον Λεονάρντο, ο Βραζιλιάνος σούταρε μέσα από την περιοχή, χωρίς όμως να απειλήσει την εστία του Μάλαρζ
45' Έναρξη καθυστερήσεων 1 λεπτό
45' Λήξη ημιχρόνου
46' Σέντρα 2ου ημιχρόνου
46' Αλλαγή παίκτη Ολυμπιακός
Ο Γκαλίτσιος στη θέση του Πάντου
49' Κίτρινη κάρτα ΑΕΛ Ιγκλέσιας
54' Αλλαγή παίκτη ΑΕΛ
Ο Κατσιαρός στη θέση του Βενετίδη
55' Δοκάρι Ολυμπιακός Ζαϊρί
Έξοχο μακρινό σουτ του Ζαϊρί η μπάλα "εξοστρακίζεται" από το δεξί δοκάρι του Μάλαρζ
58' Αλλαγή παίκτη Ολυμπιακός
Ο Ντιόγκο στη θέση του Μήτρογλου
58' Αλλαγή παίκτη ΑΕΛ
Ο Σίμιτς στη θέση του Ρομέου
61' Σουτ Ολυμπιακός Ντουντού
Μακρινό σουτ του Ντουντού, ο Μάλαρζ πέφτει και απομακρύνει
69' Κίτρινη κάρτα ΑΕΛ Ααράμπ
72' Ευκαιρία ΑΕΛ Μετίν
Σουτ του Μετίν στα όρια της μεγάλης περιοχής, η μπάλα σκάει μπροστά από τον Νικοπολίδη και καταλήγει άουτ
76' Αλλαγή παίκτη ΑΕΛ
Ο Ντε Νίγκρις στη θέση του Μπουκουβάλα
78' Αλλαγή παίκτη Ολυμπιακός
Ο Κυριάκος Παπαδόπουλος στη θέση του Λεντέσμα
83' Ευκαιρία ΑΕΛ Ντε Νίγκρις
Δυνατό σουτ του Μεξικανού από τη γωνία της μεγάλης περιοχής ο Νικοπολίδης απομακρύνει σε κόρνερ
84' Ευκαιρία Ολυμπιακός Ζαϊρί
Σουτ του Μαροκινού από πλάγια θέση, καμία ανησυχία για Μάλαρζ
85' Κίτρινη κάρτα Ολυμπιακός Γκαλίτσιος
88' Ευκαιρία ΑΕΛ Μετίν
Σουτ του Μετίν από το ύψος του πέναλτι η μπάλα προσκρούει πάνω στο Μέλμπεργκ και καταλήγει κόρνερ
89' Κίτρινη κάρτα Ολυμπιακός Κ. Παπαδόπουλος
90' Λήξη αγώνα
90' Έναρξη καθυστερήσεων 3 λεπτά