ΕΡΓΟΤΕΛΗΣ

Ολυμπιακός-Εργοτέλης 2-1

Με γκολ του Ντουντού στο 85' ο ΟΣΦΠ ανέτρεψε το 1-0 του Σασιασβίλι και πήρε τη νίκη κόντρα στον σκληρό Εργοτέλη (video)

Μακριά από το καλό του πρόσωπο και τις θεαματικές εμφανίσεις των τελευταίων παιχνιδιών, οι νταμπλούχοι Ελλάδας τα βρήκαν σκούρα κόντρα στον Εργοτέλη, όμως με ανατροπή αλά Σταντάρ Λιέγης πήραν ένα σημαντικό τρίποντο νικώντας όχι μόνο τους Κρητικούς αλλά και την κούραση.
Οι παίκτες του Ζίκο βρέθηκαν πίσω στο σκορ όμως με δύο γκολ στο τέλος των δύο ημιχρόνων απέφυγαν μια γκέλα που έμοιαζε μέχρι το 85' πάρα πολύ πιθανή και σκαρφάλωσαν και πάλι στην κορυφή της βαθμολογίας.

Από την άλλη πλευρά, μόνο καλά λόγια μπορούμε να γράψουμε για τον Εργοτέλη που δεν χαμπάριασε από "Καραϊσκάκη" και βαριές φανέλες, κοίταξε στα μάτια τους Πειραιώτες, έπαιξε σαν μεγάλη ομάδα δημιουργώντας ένα κάρο ευκαιρίες όμως στάθηκε άτυχος και έφυγε δίχως βαθμό από το Φάληρο. Είναι ελάχιστες οι ομάδες που παίζουν δίχως φόβο στην έδρα του Ολυμπιακού και γι' αυτό ο Εργοτέλης αξίζει συγχαρητήρια.
Οι συνθέσεις των ομάδων
Ολυμπιακός (Ζίκο):Νικοπολίδης, Μέλμπεργκ, Στολτίδης (63΄ Ζαϊρί), Γκαλέτι, Όσκαρ (81΄ Λεντέσμα), Μπράβο, Ντουντού, Αβραάμ Παπαδόπουλος, Μήτρογλου, Μαρέσκα, Τοροσίδης (46΄ Γκαλίτσιος).

Εργοτέλης (Νίκος Καραγεωργίου): Δασκαλάκης, Χίμπλινγκερ, Σασιασβίλι, Τζούνιορ, Ρουμπάκης, Μπέτο (73΄ Κορδονούρης), Τσεσνάουσκις, Γελαδάρης, Ορφανός, Βερπακόφσκις (66΄ Λεάλ), Ρομάνο (82΄ Ογκουνσότο).

Διαιτητής: Τριτσώνης (Αθηνών)

Κίτρινες: Αβραάμ Παπαδόπουλος, Ντουντού - Ρουμπάκης, Μπέτο, Ορφαν
Με μια ματιά
Η μάχη των πάγκων

Με το κλασικό και επιτυχημένο 4-4-1-1 παρέταξε την ομάδα του ο Ζίκο, με τον Στολτίδη να παίζει πίσω από τον επιθετικό όμως και πριν 4 βράδια κόντρα στην Σταντάρ Λιέγης. Την "ερυθρόλευκη" εστία υπερασπίστηκε ο Νικοπολίδης, σέντερ μπακ ήταν -όπως πάντα- οι Αβραάμ Παπαδόπουλος και Μέλμπεργκ, αριστερά ο Ραούλ Μπράβο και δεξιά ο Τοροσίδης που επέστρεψε μετά την ίωση που τον ταλαιπώρησε.

Στα χαφ ο Ντουντού είχε δίπλα του τον Μαρέσκα, δεξιά ήταν ο Γκαλέτι, αριστερά μετακινήθηκε ο Όσκαρ, στην κορυφή της επίθεσης ήταν ο Μήτρογλου και λίγο πιο πίσω όπως σας προαναφέραμε ο Στολτίδης.

Από την άλλη πλευρά ο Νίκος Καραγεωργίου παρέταξε την ομάδα μ' ένα σύστημα 4-5-1 που στην επίθεση γινόταν 4-3-3. Κάτω από τα δοκάρια ήταν ο Δασκαλάκης, στην αμυντική γραμμή ήταν οι Xιμπλινγκερ, Ρουμπάκης, Γελάδάρης και Σασιασβίλι, στα χαφ Τζούνιορ, Μπέτο και Ορφανός, αριστερά ο Ρομάνο, δεξιά ο Τσεσνάουσκις και μοναδικός προωθημένος ήταν ο Βερπακόφσκις.

Το παιχνίδι ξεκίνησε με τους παίκτες του Εργοτέλη να μπαίνουν φουριόζοι και ορεξάτοι με σκοπό να αιφνιδιάσουν τους Πειραιώτες που ήταν εμφανώς κουρασμένοι.

Δεν άργησαν μάλιστα να κάνουν αισθητή την παρουσία τους στα καρέ του Νικοπολίδη, όταν ο Γελαδάρης έκανε το σουτ μέσα από την περιοχή, αλλά ο πορτιέρο του Ολυμπιακού μπλόκαρε την μπάλα.

Οι "ερυθρόλευκοι" απάντησαν στο 6' όμως ο Στολτίδης δεν πρόλαβε να κάνει την προβολή και έτσι η φάση πέρασε δίχως να ανησυχήσει ο Δασκαλάκης.

Στο 11ο λεπτό οι Πειραιώτες διαμαρτυρήθηκαν έντονα (και όχι άδικα) όταν ο Μήτρογλου βγήκε μόνος του όμως ο επόπτης σήκωσε το σημαιάκι δίχως λόγο και αιτία.

Εργο-τέλεια αρχή

Ακόμη και έτσι πάντως, οι νταμπλούχοι Ελλάδας δεν είχαν δικαιολογία για το μέτριο πρόσωπο στα πρώτα λεπτά. Λίγο όμως η κούραση από την υπερπροσπάθεια στον αγώνα με την Σταντάρ, λίγο το εξαιρετικό ξεκίνημα του Εργοτέλη έκαναν την κατάσταση δύσκολη για τον Ολυμπιακό.

Κι αν στο 21' ο Μήτρογλου έχασε ευκαιρία να ανοίξει το σκορ, ένα λεπτό αργότερα (22') δεν έκανε το ίδιο και ο Σασιασβίλι. Ύστερα από κόρνερ, ο αμυντικός του Εργοτέλη με πλασέ από κοντινή θέση έστειλε την μπάλα στα δίχτυα βάζοντας την ομάδα του μπροστά στο σκορ.

Το γκολ του Γεωργιανού δεν "πάγωσε" πάντως ούτε τους φίλους του Ολυμπιακού που συνέχισαν να τραγουδούν υπέρ της ομάδας τους, ούτε και τους παίκτες. Μάλιστα ο Μήτρογλου στο 24' απείλησε με σουτ τον Δασκαλάκη όμως η μπάλα δεν του έκανε το χατίρι και πέρασε άουτ.

Η ευκαιρία του "ερυθρόλευκου" επιθετικού ήταν μια παρένθεση αφού στην συνέχεια οι Πειραιώτες τα βρήκαν σκούρα κόντρα στην καλά στημένη άμυνα του Εργοτέλη και έψαχναν απεγνωσμένα κενούς χώρους και "τρύπες" για να χτυπήσουν.

Μητρο-γκολ όπως με Σταντάρ

Το πρώτο ημίχρονο πλησίαζε προς το τέλος και όλα έδειχναν πως ο Εργοτέλης θα καταφέρει να πάει στα αποδυτήρια με προβάδισμα ενός γκολ. Ο Μήτρογλου όμως τους χάλασε τα σχέδια, όπως έκανε και πριν λίγες μέρες με την Σταντάρ Λιέγης. Συγκεκριμένα στο 38ο λεπτό ο νεαρός επιθετικός έπαιξε ωραία το 1-2 με τον Ντουντού και με άψογο πλασέ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Δασκαλάκη, ισοφαρίζοντας για την ομάδα του.

Το τέρμα του Μήτρογλου έδωσε αυτοπεποίθηση στους παίκτες του Ζίκο που ανέβασαν στροφές και προσπάθησαν να πετύχουν την ανατροπή μέσα σε λίγα λεπτά. Τόσο όμως ο Μήτρογλου στο 40' όσο και ο Στολτίδης στο 45' δεν κατάφεραν να σκοράρουν και έτσι οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια με το 1-1.

Κρητικός... τσαμπουκάς

Στην επανάληψη το σκηνικό ήταν όμοιο με την αρχή του αγώνα. Ο Εργοτέλης μπήκε δυνατά, δίχως άγχος αλλά με... θράσος, ενώ οι γηπεδούχοι ήταν νωχελικοί.

Κι αν το σουτ του Ζούνιορ στο 50' πέρασε άουτ, πέντε λεπτά αργότερα χρειάστηκε μια εκπληκτική επέμβαση του Νικοπολίδη για να μείνει το 1-1.

Οι παίκτες του Νίκου Καραγεωργίου έδειξαν τα δόντια τους και τον... τσαμπουκά τους απειλώντας ουκ ολίγες φορές την "ερυθρόλευκη" εστία όμως τα χαλούσαν στο τέλος.

Από την άλλη πλευρά οι νταμπλούχοι είχαν μεγάλο πρόβλημα από τα αριστερά αφού ο Όσκαρ ήταν σε πολύ κακή βραδιά. Βλέποντας το κακό πρόσωπο της ομάδας του και την αδυναμία στα αριστερά ο Ζίκο έβαλε στην θέση του Στολτίδη τον Ζαϊρί και πέρασε τον Όσκαρ στην φυσική του θέση.

Παρόλα αυτά οι Κρητικοί συνέχισαν να απειλούν πότε με τον Βερπακόφσκις και πότε με τον Τσεσνάουσκις. Στο 70ο λεπτό οι Πειραιώτες έχασαν σπουδαία ευκαιρία για να πέρασουν μπροστά στο σκορ, όμως η εκτέλεση φάουλ του Γκαλέτι κατέληξε κόρνερ ύστερα από ωραία επέμβαση του Δασκαλάκη.

Τα λεπτά περνούσαν και το παιχνίδι είχε αποκτήσει ένα ξέφρενο ρυθμό. Στο 76' το σουτ του Μπράβο έδιωξε σε κόρνερ ο πορτιέρο του Εργοτέλη, ενώ στο 83' οι Κρητικοί έχασαν την πιο μεγάλη ευκαιρία όταν ο Ζούνιορ από ευνοϊκή θέση έκανε το σουτ αλλά η μπάλα κατέληξε άουτ.

Ντου-ντού στο παρά πέντε

Η λήξη του αγώνα πλησίαζε και το άγχος είχε κυριεύσει άπαντες στο "Γεώργιος Καραϊσκάκης" αφού όλα έδειχναν πως ο Ολυμπιακός θα χάσει δύο πολύτιμους βαθμούς. Λογάριασαν όμως δίχως τον Ντουντού που με εντυπωσιακό βολ πλανέ στο 85' έστειλε την μπάλα στα δίχτυα και ξεσήκωσε το Φαληρικό γήπεδο δίνοντας τη νίκη στην ομάδα του.
Συνέντευξη Τύπου
Ζίκο (προπονητής Ολυμπιακού): "Είμαστε πολύ ευχαριστημένοι που νικήσαμε. Ρισκάραμε παραπάνω απ όσο θα έπρεπε και έτσι οι αντίπαλοί μας μπορούσαν να κάνουν ευκαιρίες. Ένα 4-4 ή 5-4 θα ήταν πιο λογικό σκορ με βάση τις ευκαιρίες. Παρόλα αυτά οι παίκτες μου κατάφεραν έστω και στο τέλος να κερδίσουν. Να επισημάνω πως ξέρω ότι όταν παίζουμε πολλά συνεχόμενα παιχνίδια και ειδικά όταν προερχόμαστε από ματς Champions League υπάρχει κούραση. Οι παίκτες μπήκαν νωθρά και χαλάρα σε αντίθεση με τον Εργοτέλη που μπήκε πολύ δυνατά, έκανε πολλά φάουλ, όμως στο τέλος οι παίκτες μου τα κατάφεραν να βρουν το ρυθμό τους".

Για το αν εκτίμησε λάθος τον αγώνα: "Ήμασταν οργανωμένοι και έτοιμοι απλά στην προσπάθεια μας να πετύχουμε το 2-1 βγαίναμε όλοι μαζί στην επίθεση και δεν προσέχαμε τα νώτα μας και με μια ομάδα όπως ο Εργοτέλης που είναι επικίνδυνος στις αντεπιθέσεις παραλίγο να δεχτούμε παρά να βάλουμε γκολ".

Για την χρησιμοποίηση του Στολτίδη ως επιθετικός μέσος: "Ξέρω πως δεν είναι αυτή η θέση του αλλά και με τον Λεβαδειακό έπαιξε και με άλλους δύο στο κέντρο, Σήμερα δεν είχαμε άλλον παίκτη για να παίξει πίσω από τον Μήτρογλου. Πιστεύω στον Στολτίδη και στην κατάρτισή του. Άλλωστε έχασε ευκαιρίες και θα μπορούσε να είχε σκοράρει με κεφαλιές. Ξέρω πως δεν είναι έτοιμος λόγω των τραυματισμών αλλά πιστεύω στις δυνατότητές του.

Τώρα πλέον ξέρω ποιά είναι η θέση του κάθε παίκτη αλλά μπροστά έχουμε μόνο 4 παίκτες. Τον Γκαλέτι, τον Μήτρογλου, τον Ζαϊρί και τον Όσκαρ. Έχουμε δυσκολία να περάσει μπροστά η μπάλα και συγχαρητήρια στους παίκτες γιατί θυσιάζουν τις θέσεις του για να καλύψουν τα κενά της ομάδας"

.

Για μεταγραφές: "Δεν χρειάζεται να μιλήσω εγώ μαζί του. Ο πρόεδρος είναι έξυπνος και όλοι βλέπουν που πάσχει η ομάδα και εφόσον χρειαστεί θα γίνουν οι κατάλληλες κινήσεις".

Για την αλλαγή του Τοροσίδη: "Δέχτηκε μια κλωτσιά ένιωθε ενοχλήσεις και ήταν καλύτερα να βγει. Ελπίζω να μην είναι κάτι σοβαρό".

Για το αν θα κάνει αλλαγές στο ματς του Κυπέλλο: "Πρώτα απ' όλα θα δούμε σε τι κατάσταση είναι οι παίκτες. Θα δώσουμε ευκαιρίες σε νεότερους παίκτες αλλά αυτά θα τα δούμε καλύτερα από αύριο".

Νίκος Καραγεωργίου (προπονητής Εργοτέλη): "Κάναμε μια μεγάλη προσπάθεια σ όλο το παιχνίδι. Σε μια στιγμή αδράνειας χάσαμε έναν βαθμό που είχαμε στα χέρια μας. Πριν απ' αυτό όμως θα μπορούσαμε να πετύχουμε γκολ και να πάρουμε το προβάδισμα και το παιχνίδι θα ήταν διαφορετικό. Δείξαμε τον καλύτερό μας εαυτό όμως δεν ανταμειφθήκαμε. Έτσι είναι όμως το πρωτάθλημα, πότε θα πανηγυρίζουμε εμείς στο τέλος πότε οι άλλοι".

Για τις αλλαγές στην επίθεση κι αν πίστευε στη νίκη: "Έβλεπα ότι στο δεύτερο ημίχρονο είχαμε πάρει τον έλεγχο και θα μπορούσαμε να βάλουμε γκολ. Δεν είχαμε πρόβλημα πίσω και στην μεσαία γραμμή. Άλλωστε ο Βερπακόφσκις και ο Λεάλ δεν μπορούν να παίξουν 90 λεπτά λόγω της αποχής και προπάθησα να φρεσκάρω την επίθεσή μου. Δημιούργήθηκαν πάντως οι προυποθέσεις".

Για το αν είχε διαβάσει καλά τον Ολυμπιακό: "Όλοι μας έχουμε άποψη για τον Ολυμπιακό αφού όλα τα παιχνίδια του τα δείχνει η τηλεόραση. Ο Ολυμπιακός δεν μπορεί να κρύψει κάτι. Περιορίσαμε τα άκρα του εκεί που είναι η δύναμη του. Εκεί ρίξαμε βάρος και όχι στο κέντρο. Ο Ζαϊρί βέβαια μας προβλημάτισε μόλις πέρασε αλλαγή. Στο δεύτερο μέρος αρχίσαμε να παίρνουμε τον έλεγχο και τελείωσε το ματς όπως τελείωσε".

Για το ποιός έχει μεγαλύτερο βάθος σαν ομάδα ο Ολυμπιακός ή ο ΠΑΟ: "Στόχος του Εργοτέλη είναι να κάνει κάτι καλύτερο από πέρυσι δηλαδή πιο ψηλά από την 9η θέση. Πιστεύουμε πως έχουμε δουλέψει πολύ, έχει φανεί και η εικόνα ότι είναι καλύτερη. Για Ολυμπιακό και Παναθηναϊκό γράψτε εσείς, εγώ δεν έχω κάτι να πω".
Όλα τα λεφτά...
Ο Εργοτέλης που ήρθε στο "Καραϊσκάκη" αποφασισμένος όχι απλά για να πάρει έναν βαθμό αλλά για τη νίκη. Οι Κρητικοί δεν δίστασαν και κοίταξαν στα μάτια τον Ολυμπιακό όμως δεν τα κατάφεραν. Σίγουρα άξιζαν κάτι παραπάνω.

Το εντυπωσιακό γκολ του Ντουντού με πανέμορφο βολ πλανέ μέσα από την περιοχή (δείτε το βίντεο πιο κάτω και θα καταλάβετε). Και εξαιρετικό και σημαντικό γιατί έδωσε τη νίκη. Συνδυασμός αχτύπητος και σπάνιος.
Ας ξεχάσουμε καλύτερα...
Τον πολύ κακό Όσκαρ. Ο Ισπανός μέσος που αγωνίστηκε ως αριστερό χαφ ήταν σε κακή μέρα, έκανε πολλά λάθη για την ακρίβεια έκανε μόνο λάθη, κάτι που είχε ως αποτέλεσμα η αριστερή πτέρυγα των "ερυθρολεύκων" να είναι αδύναμη κυρίως επιθετικά αλλά και αμυντικά αφού ο Ραούλ Μπράβο έβγαζε μόνος του... τα κάστανα από την φωτιά. Για να μην αδικούμε τον Όσκαρ, όταν πήγε πίσω από τον επιθετικό ανέβασε κάπως την απόδοσή του.
Videos με τα γκολ της αναμέτρησης

To Live του αγώνα...Από τον Βαγγέλη Σταματόπουλο
Η 11άδα των φιλοξενούμενων Εργοτέλης
Νίκος Καραγεωργίου: Δασκαλάκης, Χίμπλινγκερ, Σασιασβίλι, Τζούνιορ, Ρουμπάκης, Μπέτο, Τσεσνάουσκις, Γελαδάρης, Ορφανός, Βερπακόφσκις, Ρομάνο.
Η 11άδα των γηπεδούχων Ολυμπιακός
Ζίκο: Νικοπολίδης, Μέλμπεργκ, Α.Παπαδόπουλος, Τοροσίδης, Ρ.Μπράβο, Στολτίδης, Ντουντού, Μαρέσκα, Όσκαρ, Γκαλέτι, Μήτρογλου.
Στοιχεία Αγώνα
Γήπεδο: Γεώργιος Καραϊσκάκης
Διαιτητής: Σ.Τριτσώνης (Αθηνών)
Βοηθοί: Χ.Μπαλτάς (Αχαΐας), Χ.Σωτηρόπουλος (Αχαΐας)

1' Έναρξη αγώνα
Ξεκίνησε ο αγώνας με του παίκτες του Εργοτέλη να κάνουν τη σέντρα.
2' Σουτ Εργοτέλης Γελαδάρης
Σουτ του Γελαδάρη από θέση αριστερά μέσα στην περιοχή υπό την πίεση του Τοροσίδη, η μπάλα στην αγκαλιά του Νικοπολίδη.
6' Ευκαιρία Ολυμπιακός Στολτίδης
Σέντρα από τα δεξιά, ο Τοροσίδης προσπάθησε να βάλει την προβολή με το αριστερό μέσα από την περιοχή, όμως δεν πρόλαβε για λίγο και χάθηκε η ευκαιρία.
11' Σχόλιο
Ο Μήτρογλου υποδεικνύεται λανθασμένα σε θέση οφσάιντ, αφού ήταν στην ίδια ευθεία με τον τελευταίο αμυντικό όταν δέχτηκε την κάθετη μπαλιά.
14' Σχόλιο
Παραμένει το 0-0, χωρίς οι δύο τερματοφύλακες να έχουν απειληθεί στα πρώτα 14 λεπτά.
15' Κίτρινη κάρτα Εργοτέλης Ρουμπάκης
18' Κεφαλιά Ολυμπιακός Στολτίδης
Σέντρα του Τοροσίδη από τα δεξιά, ο προωθημένος Στολτίδης έπιασε την κεφαλιά, όμως δεν είχε την κατάλληλη κλίση στο σώμα του και έτσι η μπάλα έφυγε πάνω από το δοκάρι του Δασκαλάκη.
20' Σουτ Εργοτέλης Ορφανός
Σουτ του Ορφανού έξω από την περιοχή, η μπάλα έφυγε άουτ χωρίς να ανησυχήσει τον Νικοπολίδη.
21' Ευκαιρία Ολυμπιακός Μήτρογλου
Ευκαιρία για τον Ολυμπιακό. Κεφαλιά του Στολτίδη, ο Μέλμπεργκ έκανε γέμισμα έχοντας πλάτη προς την εστία, και ο Μήτρογλου με κεφαλιά έστειλε τη μπάλα στην αγκαλιά του Δασκαλάκη.
22' Γκολ Εργοτέλης Σασιασβίλι
1-0 ο Εργοτέλης! Εκτέλεση κόρνερ από τον Ρομάνο, ο Μπέτο πήρε την πρώτη κεφαλιά, η μπάλα έφτασε στον Σασιασβίλι, και αυτός με γυριστό σουτ από το ύψος της μικρής περιοχής έστειλε τη μπάλα στον ουρανό των διχτύων του Νικοπολίδη.
24' Σουτ Ολυμπιακός Μήτρογλου
Δυνατό συρτό σουτ από τον Μήτρογλου έξω από την περιοχή, ο Δασκαλάκης έπεσε στην αριστερή γωνία του και έδιωξε σε κόρνερ.
31' Κεφαλιά Ολυμπιακός Στολτίδης
Ευκαιρία για τον Ολυμπιακό. Σέντρα του Μπράβο από τα αριστερά, κεφαλιά-ψαράκι του Στολτίδη μέσα από την περιοχή, η μπάλα καταλήγει στην αγκαλιά του Δασκαλάκη.
32' Σουτ Εργοτέλης Ορφανός
Δυνατό σουτ του Ορφανού, η μπάλα φεύγει έξω από το δεξί δοκάρι του Νικοπολίδη.
32' Κίτρινη κάρτα Εργοτέλης Μπέτο
38' Γκολ Ολυμπιακός Μήτρογλου
Ισοφαρίζει 1-1 ο Ολυμπιακός! Ο Μήτρογλου πήρε τη μπάλα με πλάτη προς το τέρμα και γύρισε ωραία, έκανε πολύ ωραία το ένα-δύο με τον Ντουντού για να βρεθεί τετ α τετ με τον Δασκαλάκη και να φέρει το ματς στα ίσια με ψύχραιμο αριστερό πλασέ. Τρίτο ματς μέσα σε μία εβδομάδα που σκοράρει ο "Γερμανός", μετά τα γκολ κόντρα σε Αστέρα Τρίπολης και Σταντάρ Λιέγης.
40' Κίτρινη κάρτα Ολυμπιακός Α.Παπαδόπουλος
40' Ευκαιρία Ολυμπιακός Μήτρογλου
Ο Γκαλέτι εκτέλεσε έξυπνα φάουλ, όμως ο Μήτρογλου δεν έπιασε το σουτ όπως θα ήθελε από το ύψος του πέναλτι και χάθηκε η ευκαιρία.
42' Κίτρινη κάρτα Εργοτέλης Ορφανός
43' Σουτ Εργοτέλης Ορφανός
Ο Ορφανός μπήκε από τα δεξιά στη μεγάλη περιοχή του Ολυμπιακού, αλλά η μπάλα πέρασε άουτ από το σουτ που επιχείρησε.
44' Κίτρινη κάρτα Ολυμπιακός Ντουντού
45' Κεφαλιά Ολυμπιακός Στολτίδης
Σέντρα του Ραούλ Μπράβο από τα αριστερά, κεφαλιά του προωθημένου Στολτίδη, η μπάλα έφυγε παράλληλα προς την εστία του Δασκαλάκη.
45' Λήξη ημιχρόνου
46' Αλλαγή παίκτη Ολυμπιακός
Πρώτη αλλαγή για τον Ολυμπιακό. Ο Γκαλίτσιος παίρνει τη θέση του Τοροσίδη.
46' Σέντρα 2ου ημιχρόνου
46' Σουτ Ολυμπιακός Ντουντού
Σουτ του Ντουντού λίγο έξω από το ημικύκλιο της μεγάλης περιοχής του Εργοτέλη, η μπάλα φεύγει έξω από το δεξί δοκάρι του Δασκαλάκη.
50' Σουτ Εργοτέλης Ζούνιορ
Μακρινό σουτ του Ζούνιορ, η μπάλα πάνω από το οριζόντιο δοκάρι του Νικοπολίδη.
52' Σχόλιο
Ο Ολυμπιακός έχει μπει δυνατά ψάχνοντας το δεύτερο γκολ αλλά είναι ταυτόχρονα νευρικός και κάνει αρκετά λάθη.
55' Σουτ Εργοτέλης Ζούνιορ
Εκπληκτική επέμβαση Νικοπολίδη, ο οποίος απέκρουσε σε κόρνερ εντυπωσιακό σουτ με το δεξί του Ζούνιορ.
58' Σουτ Εργοτέλης Ρομάνο
Σουτ του Ρομάνο από το ύψος της μεγάλης περιοχής, η μπάλα στην αγκαλιά του Νικοπολίδη.
59' Σχόλιο
Λανθασμένη υπόδειξη του Ντουντού σε θέση οφσάιντ.
61' Ευκαιρία Εργοτέλης Βερπακόφσκις
Προϋποθέσεις για γκολ από τον Βερπακόφσκις, με τον Αβραάμ Παπαδόπουλο να τον προλαβαίνει την τελευταία στιγμή σωτήρια.
62' Σουτ Ολυμπιακός Μήτρογλου
Σουτ του Μήτρογλου έξω από την περιοχή φεύγει άουτ.
63' Αλλαγή παίκτη Ολυμπιακός
Δεύτερη αλλαγή για τον Ολυμπιακό, με τον Ζαϊρί να παίρνει τη θέση του Στολτίδη.
63' Ευκαιρία Ολυμπιακός Όσκαρ
Σέντρα του Ζαϊρί από τα αριστερά, κεφαλιά του Όσκαρ από κοντά η μπάλα λίγο έξω από το αριστερό δοκάρι του Δασκαλάκη.
65' Ευκαιρία Εργοτέλης Βερπακόφσκις
Σέντρα από τα αριστερά, πρόλαβε την τελευταία στιγμή ο Μπράβο και έδιωξε σε κόρνερ πριν κάνει την προβολή ο Βερπακόφσκις.
65' Αλλαγή παίκτη Εργοτέλης
Αλλαγή για τον Εργοτέλη, με τον Λεάλ να παίρνει τη θέση του Βερπακόφσκις.
66' Κεφαλιά Εργοτέλης Ορφανός
Κεφαλιά του Ορφανού μετά από εκτέλεση κόρνερ, η μπάλα πάνω από το δοκάρι του Νικοπολίδη.
69' Ευκαιρία Εργοτέλης Τσεσνάουσκις
Σέντρα του Λεάλ, ο Τσεσνάουσκις δεν έφτασε τη μπάλα και χάθηκε μεγάλη ευκαιρία για τον Ερτογέλη.
70' Ευκαιρία Ολυμπιακός Γκαλέτι
Εκτέλεση φάουλ του Γκαλέτι, ο Δασκαλάκης πέφτει στην αριστερή του γωνία και διώχνει σε κόρνερ.
73' Αλλαγή παίκτη Εργοτέλης
Αλλαγή για τον Εργοτέλη. Στη θέση του Μπέτο περνάει ο Κορδονούρης.
76' Ευκαιρία Ολυμπιακός Μπράβο
Σουτ του Μπράβο εκτός περιοχής, η μπάλα έσκασε μπροστά στον Δασκαλάκη, ο οποίος έβγαλε σε κόρνερ.
77' Ευκαιρία Ολυμπιακός Γκαλέτι
Κεφαλιά του Γκαλέτι μετά από την εκτέλεση του κόρνερ, η μπάλα έφυγε άουτ.
82' Αλλαγή παίκτη Εργοτέλης
Αλλαγή για τον Εργοτέλη, ο Ογκουνσότο παίρνει τη θέση του Ρομάνο.
83' Ευκαιρία Εργοτέλης Ζούνιορ
Πολύ μεγάλη ευκαιρία για τον Εργοτέλη. Πλασέ του Ζούνιορ από το ύψος του πέναλτι η μπάλα πάνω από το δοκάρι του Νικοπολίδη.
85' Γκολ Ολυμπιακός Ντουντού
2-1 ο Ολυμπιακός! Εκπληκτική κάθετη πάσα του Αβραάμ Παπαδόπουλου, ο Γκαλίτσιος έβγαλε τη σέντρα από τα δεξιά, και ο Ντουντού με υπέροχο βολ πλανέ με το δεξί έστειλε τη μπάλα στην αριστερή γωνία του εμβρόντητου Δασκαλάκη.