ΑΓΓΛΙΑ

Η πρόκριση περνάει από το "Ρίβερσαϊντ"

Άρκα, Κουΐν

Σέφιλντ Γιουνάιτεντ και Μίντλεσμπρο ήρθαν ισόπαλες χωρίς τέρματα στο "Μπράμαλ Λέιν" και η πρόκριση στους "8" του κυπέλλου Αγγλίας θα κριθεί στη ρεβάνς

Η Σέφιλντ Γιουνάιτεντ είχε νέο προπονητή στον πάγκο, καθώς ο Κέβιν Μπλάκγουελ πραγματοποίησε το ντεμπούτο του στην τεχνική ηγεσία των "λεπίδων" (σ.σ. αντικατέστησε τον Μπράιαν Ρόμπσον), γνωρίζοντας την αποθέωση από τους φιλάθλους της ομάδας, που αγωνίζεται στην Championship.
Στο πρώτο ημίχρονο, οι γηπεδούχοι ήταν καλύτεροι, είχαν δοκάρι με τον Τζέιμς Μπίτι στο πρώτο ημίχρονο σε εκτέλεσε φάουλ, αλλά δεν κατάφεραν να αξιοποιήσουν την υπεροχή τους. Στην επανάληψη, η Μίντλεσμπρο ήταν αυτή που είχε τις καλύτερες στιγμές, αλλά ο τερματοφύλακας της Σέφιλντ Γιουνάιτεντ, Πάντι Κένι, απέκρουσε εντυπωσιακά την κεφαλιά του Μίντο. Προς το τέλος του αγώνα, η "Μπόρο" είχε μία ακόμα σπουδαία ευκαιρία, όμως η κεφαλιά του Εμάνουελ Πόγκατετς δεν βρήκε στόχο, αφού η μπάλα απομακρύνθηκε πάνω στη γραμμή από τον κεντρικό αμυντικό των "λεπίδων", Κρις Μόργκαν.

Να σημειωθεί πως το σπουδαίο μετεγγραφικό απόκτημα της ομάδας του Γκάρεθ Σάουθγκεϊτ, ο Βραζιλιάνος κεντρικός επιθετικός, Αφόνσο Άλβες, αγωνίστηκε ως αλλαγή, καθώς στο 75ο λεπτό αντικατέστησε τον Αιγύπτιο, Μίντο. Στον επαναληπτικό, η Μίντλεσμπρο θα προσπαθήσει να εξασφαλίσει την πρόκριση στα προημιτελικά του κυπέλλου Αγγλίας για τρίτη συνεχόμενη ποδοσφαιρική χρονιά.

Τυχερή η Πόρτσμουθ

Ένα αυτογκόλ του Ντάρεν Κάρτερ στις καθυστερήσεις του αγώνα, χάρισε στην Πόρτσμουθ την πρόκριση στη φάση των "8" του κυπέλλου Αγγλίας. Στο "Ντίπντεϊλ", οι "πόμπεϊς" επικράτησαν της ιστορικής Πρέστον Νορθ Εντ με 1-0, αν και είδαν το... χάρο με τα μάτια τους.

Στο 60', ο Ντέιβιντ Τζέιμς απέκρουσε πέναλτι που εκτέλεσε ο Σάιμον Γουάλεϊ (σ.σ. φάουλ του Σιλβέν Ντιστέν στον Μπίλι Ντέιβις εντός περιοχής), με τον τερματοφύλακα της Πόρτσμουθ να είναι καθοριστικός για την ομάδα του, καθώς ουκ ολίγες φορές κράτησε το μηδέν στην εστία του κόντρα σε μία ομάδα που βρίσκεται στην 21η θέση της Championship, σε σύνολο 24 ομάδων.

Τελικά, οι φιλοξενούμενοι στο 93ο λεπτό ευτύχησαν να αποφύγουν τον επαναληπτικό... Ο Νίκο Κράνιτσαρ εκτέλεσε κόρνερ, ο μέσος της Πρέστον, Ντάρεν Κάρτερ, προσπάθησε να απομακρύνει την μπάλα, αλλά τελικά την έστειλε στα δίχτυα της ομάδας του.

Θυμίζουμε πως την πρόκριση στη φάση των "8" του κυπέλλου Αγγλίας έχουν εξασφαλίσει ακόμα οι Μπρίστολ Ρόβερς, Κάρντιφ, Τσέλσι, Γουέστ Μπρόμιτς Άλμπιον, Μπάρνσλεϊ και Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ. Εκκρεμεί ο αγώνας Πρέστον-Πόρτσμουθ, ο οποίος διεξάγεται αυτή την ώρα.