SERIE A

Ξανά 4η η Φιορεντίνα, η "Σαμπ" πήρε το ντέρμπι!

κουζμανοβιτς

H Φιορεντίνα επικράτησε με 2-1 της Κατάνια και ξέφυγε τρεις πόντους από τη Μίλαν. Νίκη για τη Σαμπντόρια στο τοπικό ντέρμπι με τη Τζένοα, με MVP τον Κασάνο (vds)!

Σημαντική νίκη και για τη Ουντινέζε, η οποία πέρασε νικηφόρα από το "Ορέστε Γκρανίλο" (3-1 επί της Ρετζίνα) και μείωσε στους δύο πόντους τη διαφορά της από την ομάδα του Αντσελότι.
Η Σαμπντόρια ήταν η μεγάλη κερδισμένη στο ντέρμπι της Γένοβας, επικρατώντας με 1-0 της τυπικά γηπεδούχου Τζένοα, με το γκολ του Μάτζο τρία λεπτά πριν το τέλος της αναμέτρησης.

Νίκη-ανάσα για την Παλέρμο, 2-1 επί της ουραγού Κάλιαρι, σπουδαίο "διπλό" της Έμπολι επί της Νάπολι (3-1) που επιτρέπει στην ομάδα του Αλμπέρτο Μαλεζάνι να ανέβει πάνω από την επικίνδυνη ζώνη, ενώ Σιένα και Τορίνο έμειναν στο 0-0, με την "γκρανάτα" να φέρνει την 13η φετινή ισοπαλία της σε 23 αγώνες.

Ξέφυγε και πάλι από τη Μίλαν η Φιορεντίνα
Με κεκτημένη ταχύτητα απο τη νίκη της με 1-0 επί της Ρόζενμποργκ στο "Τρόντχαϊμ", που την έφερε αγκαλιά με την πρόκριση στους "16" του Κυπέλλου UEFA, η Φιορεντίνα υπέταξε με 2-1 την αντίσταση της σκληροτράχηλης Κατάνια στο "Αρτέμιο Φράνκι" και σκαρφάλωσε στην 4η θέση της βαθμολογίας, αφήνοντας τρεις πόντους πίσω της τη Μίλαν.

Αυτή ήταν η πρώτη επιτυχία για την ομάδα του Πραντέλι μετά από δύο αρνητικά αποτελέσματα (ήττα από Μίλαν, ισοπαλία με Αταλάντα), με την Κατάνια από την πλευρά της να μένει για έβδομο στη σειρά ματς μακριά από το "τρίποντο" και να εξακολουθεί να αγνοεί τη νίκη στη Φλωρεντία, γνωρίζοντας την 7η ήττα της σε 11 αγώνες (έχει και τέσσερις ισοπαλίες).

Το σκορ για τους "βιόλα" άνοιξε στο 40' ο Κουζμάνοβιτς με κεφαλιά μετά από σέντρα από τα δεξιά του Σαντάνα, ενώ στο 55' οι γηπεδούχοι είχαν μία σημαντική απώλεια. Ο βασικός γκολκίπερ Φρέι χτύπησε στο μηρό κατά τη διάρκεια του πρώτου ημιχρόνου και αναγκάστηκε να αποχωρήσει τελικά στο 55', με τον Βλάντα Αβράμοφ να παίρνει τη θέση του, πραγματοποιώντας το ντεμπούτο του στη Serie A.

Πέντε λεπτά αργότερα είδε την εστία του να παραβιάζεται από το σουτ-δυναμίτη του Βάργκας, όμως τη λύση για τους γηπεδούχους έδωσε στο 70' ο Μούτου, ο οποίος με δυνατό δεξί σουτ νίκησε τον Πολίτο.

Η Σαμπντόρια το... αφεντικό της Γένοβας
Σε αντίθεση με το ντέρμπι του πρώτου γύρου που έληξε ισόπαλο χωρίς τέρματα, αυτή τη φορά το ντέρμπι της Λαντέρνα είχε νικητή, που ήταν η τυπικά φιλοξενούμενη Σαμπντόρια.

Η ομάδα του Βάλτερ Ματσάρι επικράτησε με 1-0 της Τζένοα χάρη στο γκολ του Μάτζο τρία λεπτά πριν τη λήξη του 90λεπτου, με το αποτέλεσμα αυτό να φέρνει τους "μπλουτσερκιάτι" στην 7η θέση του πίνακα, με απόσταση τριών πόντων από την 8η Παλέρμο.

Κλειδί για την εξέλιξη της αναμέτρησης ήταν αναμφισβήτητα το 61ο λεπτό, με τον Ντανίλο να ανατρέπει τον Μάτζο και να βλέπει τη δεύτερη κίτρινη κάρτα του διαιτητή Ριτσόλι, αφήνοντας την ομάδα του Γκασμπερίνι με 10 παίκτες για την τελευταία μισή ώρα.

Το παιχνίδι φαινόταν να οδεύει με μαθηματική ακρίβεια στο 0-0, καθώς ο Μάτζο είχε χάσει τέσσερις (!) κλασικές ευκαιρίες στο ντέρμπι, όμως την... πέμπτη φορά κατάφερε να γράψει το όνομά του στον πίνακα των σκόρερ.

Ο κορυφαίος (μακράν) της αναμέτρησης Αντόνιο Κασάνο, ο οποίος κατά τη διάρκεια του ματς είχε κάνει ουκ ολίγες φορές άνω-κάτω την άμυνα των "ροσομπλού" , ντρίμπλαρε τρεις παίκτες της Τζένοα και έβγαλε την κατάλληλη στιγμή ασίστ στον Μάτζο, ο οποίος με διπλή προσπάθεια κατάφερε να νικήσει τον Ρουμπίνιο και να δώσει τη νίκη στην ομάδα του.

Το δίδυμο Ρόκι-Πάντεφ "ξαναχτύπησε"
Δεύτερη συνεχόμενη εντός έδρας νίκη για την Λάτσιο, η οποία μετά τη Σαμπντόρια (2-1), επιβλήθηκε στο "Ολίμπικο" με 3-0 της Αταλάντα και άφησε πέντε βαθμούς πίσω της την επικίνδυνη ζώνη.

Το εντυπωσιακό σε αυτό τό ματς ήταν πως η ομάδα του Ντέλιο Ρόσι κέρδισε δύο πέναλτι (ευστόχησε και στα δύο ο Ρόκι), ενώ στα προηγούμενα 22 παιχνίδια του φετινού Καμπιονάτο δεν είχε κερδίσει κανένα.

Από την πλευρά της η Αταλάντα έμεινε στην 9η θέση, διατηρώντας την... παράδοση που την θέλει να μην κερδίζει στο "Ολίμπικο" από τον Οκτώβριο του 1997.

Στο 26' άνοιξε το σκορ ο Ρόκι με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι μετά από ανατροπή του Μανφρεντίνι από τον Κόπολα, ενώ στα τελευταία λεπτά του πρώτου μέρους ο 43χρονος Μάρκο Μπαλότα κράτησε το 1-0 για την ομάδα του με δύο σπουδαίες επεμβάσεις, σε προσπάθειες των Ντόνι και Φλοκάρι.

Στο 55' έγινε το 2-0 από τον Πάντεφ με ωραία ατομική ενέργεια, ενώ το τελικό σκορ διαμόρφωσε στο 88' ο Ρόκι, ο οποίος αξιοποίησε το πέναλτι που κέρδισε ο Μπιάνκι σε ανατροπή του από τον Πελεγκρίνο.

Να σημειωθεί ότι ο Ρολάντο Μπιάνκι ζήτησε να εκτελέσει αυτός το πέναλτι, θέλοντας να πετύχει το πρώτο του τέρμα στη Serie A μετά τη μεταγραφή του από τη Μάντσεστερ Σίτι, όμως ο Τομάσο Ρόκι αρνήθηκε, αναλαμβάνοντας αυτός την ευθύνη.

Τα υπόλοιπα ματς

Μετά από τρεις ήττες στο "Σαν Πάολο" στις ισάριθμες τελευταίες επισκέψεις της εκεί για τη Serie A, η Έμπολι έφυγε φέτος θριαμβεύτρια από τον ιταλικό Νότο, επικρατώντας με 3-1 επί της Νάπολι και ξεφεύγοντας τρεις πόντους από την επικίνδυνη ζώνη.

Ο Πότσι έβαλε μπροστά στο σκορ την ομάδα του Αλμπέρτο Μαλεζάνι στο 22', με τον Μαριανίνι να ισοφαρίζει στη συνέχεια, και τον άσο της Έμπολι να διπλασιάζει τα προσωπικά του τέρματα αλλά και της ομάδας του στο 65'. Δέκα λεπτά πριν το τέλος έγινε το τελικό 3-1 για τους "μπλε" της Τοσκάνης με σκόρερ τον Μπουντέλ.

Να σημειωθεί ότι Ζαλαγέτα και Πίκολι αποβλήθηκαν στο ημίχρονο από τον διαιτητή καθώς είχαν διαξιφισμό καθώς πήγαιναν στα αποδυτήρια, ενώ η Νάπολι ολοκλήρωσε το ματς με 9 παίκτες λόγω αποβολής του Ντομίτσι στο 74.

Τα δυσάρεστα πάντως για την ομάδα της Έμπολι ήρθαν μετά το ματς, όταν διαπιστώθηκε ότι ο επιθετικός Πότσι υπέστη ρήξη χιαστών, κάτι που σημαίνει ότι χάνει πιθανότατα το υπόλοιπο της σεζόν.

Μετά από δύο συνεχόμενες ήττες στο πρωτάθλημα, η Ουντινέζε επέστρεψε στα νικηφόρα αποτελέσματα, καθώς επικράτησε με 3-1 της Ρετζίνα στο "Ορέστε Γκρανίλο" και πλησίασε στους δύο πόντους την 5η της βαθμολογίας, Μίλαν.

Πέπε και Ντι Νατάλε έδωσαν προβάδισμα δύο τερμάτων στην ομάδα τους (8', 63'), ο Μοντέστο έδωσε νέο ενδιαφέρον στο ματς στο 75', ενώ οι "φριουλάνι" καθάρισαν το ματς στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων με το δεύτερο τέρμα του Ντι Νατάλε.

Παρά το γεγονός ότι αγωνιζόταν με την "πλάτη στον τοίχο", καθώς προερχόταν από τέσσερις ήττες στα τελευταία πέντε παιχνίδια και με τον πρόεδρο Μαουρίτσιο Τζαμπαρίνι να έχει αποκαλέσει τους παίκτες "μικρά κορίτσια" (μετά την ήττα με 3-1 από την Τορίνο την περασμένη αγωνιστική), η Παλέρμο κατάφερε -έστω και χωρίς τους τραυματίες Αμάουρι και Μίκολι- να πάρει τη νίκη απέναντι στην ουραγό Κάλιαρι, επικρατώντας με 2-1 στο "Ρέντσο Μπαρμπέρα".

Στον αντίποδα, το αήττητο σερί τριών αγώνων της Κάλιαρι (1 νίκη-2 ισοπαλίες) έλαβε τέλος, όπως και η πρόσφατη παράδοση, που την ήθελε να μην χάνει στο συγκεκριμένο γήπεδο από το Δεκέμβριο του 2004. Το ημίχρονο έκλεισε με τους "ροζανέρι" να προηγούνται 2-0 χάρη στα τέρματα των Καβάνι και Γιάνκοβιτς, ενώ το τελικό 2-1 διαμορφώθηκε στο 51' με αυτογκόλ του Καβάνι.

Στο στάδιο "Φράνκι" της Τοσκάνης, Σιένα και Τορίνο αναδείχτηκαν ισόπαλες 0-0, με την "γρανάτα" να φέρνει την 13η ισοπαλία της σε 23 αγώνες και να παραμένει σε απόσταση τεσσάρων πόντων από την επικίνδυνη ζώνη.

Στον αντίποδα, η ομάδα του Μπερέτα βρίσκεται πλέον οριακά πάνω από τη ζώνη του υποβιβασμού, με τον Δημήτρη Ελευθερόπουλο να μένει στον πάγκο, καθώς προτιμήθηκε για τη θέση του βασικού γκολκίπερ ο Μάνινγκερ.