ΜΠΑΣΚΕΤ

Ηλυσιακός-ΑΕΚ: 78-73

ΑΕΚ-Ηλυσιακός

Δεν έδωσε έγκριση η FIBA στην Ένωση που πρέπει να καταβάλλει 250.000 ευρώ. Ηλυσιακός-ΑΕΚ: 78-73

Η διεθνής Ομοσπονδία ζητάει την καταβολή του ποσού των 250.000 ευρώ χωρίς διακονονισμό ενώ η ΕΟΚ έστειλε και πάλι έγγραφο ζητώντας από την FIBA να επανεξετάσει την υπόθεση.
Θετικά ξεκίνησε στο τουρνουά "Ανδρέας Βαρίκας" ο Ηλυσιακός που επικράτησε με 78-73 της ΑΕΚ σ' ένα πολύ ενδιαφέρον ματς με πολλές ανατροπές.

Η "Ένωση" χρησιμοποίησε τους ξένους παίκτες της παρά τα πολλά προβλήματα που αντιμετωπίζει, ενώ έκανε και καλό ξεκίνημα στο ματς αφού προηγήθηκε με 28-18 στο δεκάλεπτο.

Στη δεύτερη περίοδο η ομάδα του Στέργιου Κουφού αντεπιτέθηκε και με τους Χατζή-Καούδα να ηγούνται, πραγματοποίησε σερί 25-6 κλείνωντας το ημίχρονο μπροστά στο σκορ 43-34.

Η ανετοιμότητα των δύο ομάδων ήταν φανερή από τα σκαμπανεβάσματα που είχαν στην απόδοσή τους. Στο τρίτο δεκάλεπτο οι παίκτες του Φλεβαράκη κατάφεραν να μπουν ξανά στο ματς και με τον Δορκοφίκη να οδηγεί πλησίασαν σε 58-54.

Μεγάλο ντέρμπι ήταν το τελευταίο δεκάλεπτο. Οι "κιτρινόμαυροι" προηγήθηκαν αλλά ο Ηλυσιακός προσπέρασε με 66-60, έχοντας τον Πέτγουεϊ σε καλή μέρα. Από εκεί και πέρα το προβάδισμα δεν άλλαξε χέρια, αφού οι προσπάθειες της ΑΕΚ να καλύψει τη διαφορά δεν στέφθηκαν από επιτυχία, με αποτέλεσμα ο Ηλυσιακός να φτάσει στη νίκη με 78-73.

Τα δεκάλεπτα: 28-18, 43-34, 58-54, 78-73

Οι σκόρερ των δύο ομάδων:

Ηλυσιακός: Μπατς 12 (2), Καρύδας 3 (1), Κάμινγκς 15 (3), Παπανικολάου 9 (1), Κουκουλάς, Χατζής 12 (1), Αθανασούλας 3, Σιούτης 3 (1), Πέτγουεϊ 14 (1), Ιωάννου 5, Κασελάκης 2

ΑΕΚ: Γκριν 16 (3), Νικολαϊδης 15 (3), Μακ Γκραθ, Μακ, Στεφάνοφ 8 (2), Δορκοφίκης 9, Καλλινικίδης, Τουντζιαράκης 2, Φράνσις 21 (2)