ΤΕΝΙΣ

Οι άνδρες έχασαν την άνοδο στη Β' κατηγορία

Γιακούποβιτς

Οι εθνική ομάδα αντισφαίρισης των ανδρών, δεν κατάφερε να πάρει την άνοδο στη Β' κατηγορία της Ευρωαφρικανικής Ζώνης

Η ήττα 2-1 από το Λουξεμβούργο στον γύρο των πλέι-οφ υπήρξε καταδικαστική για την προσπάθεια των Ελλήνων τενιστών. Την άνοδο εξασφάλισε η Εσθονία, η οποία νίκησε 2-1 την Τουρκία.
Η Ελλάδα στον τελευταίο της αγώνα, γνώρισε την ήττα με 3-0 από την Εσθονία και ολοκλήρωσε τις υποχρεώσεις της στον όμιλο. Στην ουσία δεν έγιναν ματς, καθώς ο Δημήτρης Κλεφτάκος στον αγώνα με τον Γιαν Πόλντμα αποχώρησε λόγω τραυματισμού στον καρπό κι ενώ το σκορ ήταν 3-0 στο 1ο σετ.

Το ίδιο έπραξε και ο Αλέξανδρος Γιακούποβιτς λόγω ενοχλήσεων στη μέση στον αγώνα με τον Γιούργκεν Γιοπ κι ενώ ο Εσθονός προηγείτο 5-0 στο 1ο σετ.

Το διπλό δεν διεξήχθη λόγω των τραυματισμών των δυο Ελλήνων αθλητών, οπότε το ματς "πέρασε" στην Εσθονία. Η Εθνική θα αγωνιστεί και την σεζόν 2009-10 στην 3η κατηγορία της Ευρωαφρικανικής Ζώνης.

Η απουσία λόγω τραυματισμού του Κωνσταντίνου Οικονομίδη στους αγώνες των πλέι-οφ σε συνδυασμό με την ήττα της ομάδας από την Τουρκία στην πρώτη φάση, στοίχισε αρκετά στην Εθνική (καθώς οι ομάδες μεταφέρουν τις μεταξύ τους νίκες στα πλέι-οφ).

" Παρά τις ατυχίες είχαμε τις ευκαιρίες, τόσο στο μονό όσο και στο διπλό, να κερδίσουμε το Λουξεμβούργο και να διεκδικήσουμε την πρόκριση", δήλωσε ο ομοσπονδιακός τεχνικός, Γιώργος Καλοβελώνης.

Λόγω της βροχής, που έπεφτε στην Κωνσταντινούπολη, η συνάντηση της Εθνικής με το Λουξεμβούργο άρχισε το Σάββατο και τελείωσε σήμερα. Και στα τρία παιχνίδια έγινε μάχη, απόδειξη ότι κρίθηκαν όλα στο τρίτο σετ.

Στο πρώτο παιχνίδι του απλού, ο Δημήτρης Κλεφτάκος που πήρε τη θέση του Οικονομίδη, νίκησε τον Ζιλ Κρέμερ 6-4, 1-6, 6-1. Στο δεύτερο παιχνίδι του απλού ο Αλέξανδρος Γιακούποβιτς ηττήθηκε από τον Μάικ Σεϊντβάιλερ 7-5, 3-6, 6-7(4).

Το διπλό παίχτηκε το πρωί της Κυριακής. Οι Γιακούποβιτς, Κλεφτάκος ξεκίνησαν καλά τον αγώνα τους κερδίζοντας το πρώτο σετ αλλά στη συνέχεια η απόδοσή τους έπεσε με αποτέλεσμα να ηττηθούν από τους Κρέμερ, Σεϊντβάιλερ με 6-4, 2-6, 3-6.

" Υπάρχει απογοήτευση αλλά θα πρέπει να κοιτάξουμε μπροστά. Η εμφάνιση του Κλεφτάκου (σημ: έκανε ντεμπούτο στην Εθνική) ήταν το πιο αισιόδοξο μήνυμα που πήραμε από αυτή τη διοργάνωση", τόνισε ο Γιώργος Καλοβελώνης.