ΜΑΡΟΥΣΙ

"Αχίλλειος" νίκη

ΓΚΡΙΡ

Μπορεί η Ολύμπια να νίκησε άνετα με 68-50 το Μαρούσι, αλλά έχασε τον Γκριρ για τη φετινή σεζόν

Ο Αμερικανός αποχώρησε υποβασταζόμενος από το κλειστό της Νεάπολης και πλέον το τεχνικό τιμ και η διοίκηση της ομάδας, ξεκινούν την αναζήτηση του αντικαταστάτη του.
Μετά το πολύ καλό ξεκίνημα του Κεν Λέισι, που σημείωσε όλους τους πόντους της ομάδας του μέχρι το πεντάλεπτο, η Ολύμπια, προηγήθηκε με 7-4. Η συνέχεια, όμως, δεν ήταν ανάλογη για τους "πορτοκαλί", που δέχθηκαν σερί 0-6 από τους Μπράιαντ, Χαραλαμπίδη και Καϊμακόγλου για να κλείσει η πρώτη περίοδος με το Μαρούσι μπροστά (10-13).

Η απώλεια του Γκριρ που έδειξε να επηρεάζει την ομάδα του Μπαρτζώκα, αφού ο Αμερικανός αποχώρησε μετά από μισό λεπτό παιχνιδιού, ξεπεράστηκε στο δεύτερο δεκάλεπτο. Παρότι τα λάθη συνεχίστηκαν και για τις δύο ομάδες (14 και 12 για Ολύμπια και Μαρούσι αντίστοιχα στο τέλος του ημιχρόνου), οι γηπεδούχοι ανέκαμψαν και προσπέρασαν με 18-16 3 λεπτά πριν τη λήξη του πρώτου μέρους και η διαφορά τους έφτασε ως τους 4 πόντους (22-18). Άμεση, όμως, ήταν η απάντηση του Αμαρουσίου, που έκανε σερί 0-5 για να ανακτήσουν το προβάδισμα με 22-23.

Ο Μάριος Μπατής ήταν ο παίκτης που έκανε τη διαφορά για την Ολύμπια, αφού πρωτοστάτησε στο επιμέρους σκορ 7-2 για την ομάδα του Μπαρτζώκα που διαμόρφωσε το 30-25 του ημιχρόνου.

Το τρίποντο σερί
Πολύ δυνατά μπήκαν οι "Θεσσαλοί" στην επανάληψη και έδειξαν αποφασισμένοι να "τελειώσουν" νωρίς το ματς. Με διαδοχικές τρίποντες "βόμβες" από τους Τσιάρα και Κούρτοβιτς το σερί έφτασε σε 9-4 για να γίνει το σκορ 39-29, με τη διαφορά να ανεβαίνει για πρώτη φορά σε διψήφιο νούμερο. Από εκείνο το σημείο και μετά, το προβάδισμα δεν χάθηκε για τους παίκτες του Μπαρτζώκα, με τον έλεγχο των ριμπάουντ να αποτελεί κυρίαρχο στοιχείο της επιτυχίας. Οι φιλοξενούμενοι στερήθηκαν των επιθετικών λύσεων, με αποτέλεσμα η τρίτη περίοδος να ολοκληρωθεί με το σκορ 48-39.

Η εικόνα του αγώνα δεν άλλαξε στο τελευταίο δεκάλεπτο και τα πράγματα έγιναν ακόμα χειρότερα για την ομάδα του Μαρκόπουλου, που έχασε με τελική διαφορά 18 πόντων που ενδέχεται να κοστίσει στουε "κίτρινους", σε περίπτωση ισοβαθμίας στο τέλος της κανονικής περιόδου.

Tα δεκάλεπτα: 10-13, 30-25, 48-39, 68-50

Οι σκόρερ των δύο ομάδων:

Ολύμπια (Μπαρτζώκας): Κούρτοβιτς 6 (2), Μπέλσερ 5, Κουμπούρας 2, Λέισι 10, Τσιάρας 10 (3), Γιαννουλάκος, Μπατής 16 (2), Αριγκμπάμπου 8, Τριχόπουλος, Γκριρ

Μαρούσι (Μαρκόπουλος): Τέιλορ 9, Νοέας, Χαραλαμπίδης 9 (1), Μπουντούρης 3 (1), Τουντζιαράκης, Μπράιαντ 13, Αντωνίου, Μαυροειδής, Κογιαντίνοβιτς 4, Παραγιός 2, Γλυνιαδάκης 1, Καϊμακόγλου 9 (1)

Μπαρτζώκας: " Δεν χωράει ανάλυση"

Στα πολλά λάθη και των δύο ομάδων στάθηκε ο προπονητής της Ολύμπιας, Γιώργος Μπαρτζώκας, που μίλησε για κακοδαιμονία, αναφορικά με τον τραυματισμό του Λιν Γκριρ.

" Δεν χωράει τεχνική ανάλυση το παιχνίδι, όταν και οι δυο ομάδες έχουν κάνει συνολικά 57 λάθη. Αυτό δείχνει τη νευρικότητα που είχαν και οι δυο ομάδες λόγω της κρισιμότητας του παιχνιδιού, με την δική μας ομάδα να δοκιμάζει μια παραπάνω έκπληξη από τον τραυματισμό του Γκριρ στην πρώτη φάση του παιχνιδιού. Είναι απίστευτη η κακοδαιμονία που αντιμετωπίζουμε και αυτό μας έκανε πιο νευρικούς".

" Στη φετινή λίγκα όλα τα παιχνίδια είναι κρίσιμα και πρέπει να μάθουμε να αντιμετωπίζουμε έτσι την κατάσταση. Παρ' ολ' αυτά θέλω να δώσω συγχαρητήρια στα παιδιά, που έδειξαν πολύ ανταγωνιστικό πνεύμα. Το Μαρούσι είναι μια καλή ομάδα, με καλό προπονητή και καλή οργάνωση. Εμείς έχουμε μπροστά μας ένα σημαντικό παιχνίδι με τον Άρη και ελπίζω ο Λαμάρ (Γκριρ) να μην έχει τίποτε και να μπορέσει να μας βοηθήσει".

Από πλευράς παικτών, ο Ντίμιταρ Αγγέλοφ, τόνισε: " Ήταν πολύ σημαντικό παιχνίδι για μας. Είχαμε πολύ κακή τύχη στα προηγούμενα παιχνίδια και γι' αυτό ήμασταν νευρικοί στο πρώτο 10λεπτο. Παίξαμε όμως καλή άμυνα, κλέψαμε μπάλες και το σημαντικότερο, παίξαμε σαν ομάδα".

Τέλος, ο τεχνικός του Αμαρουσίου, Σούλης Μαρκόπουλος, δήλωσε: " Συγχαρητήρια στην Ολύμπια. Το παιχνίδι ήταν κρίσιμο και για τις δυο ομάδες και για μας από 'δω και πέρα όλα τα παιχνίδια θα είναι κρίσιμα. Σήμερα παίξαμε κακό μπάσκετ, ήμασταν ανύπαρκτοι επιθετικά, αμυντικά πήγαμε καλύτερα αλλά με 30λάθη δεν μπορείς να ζητήσεις τίποτε παραπάνω. Δώσαμε εύκολους αιφνιδιασμούς στην Ολύμπια, δεν πιέσαμε σε κανένα σημείο του αγώνα και δείξαμε την χειρότερη δυνατή εικόνα. Πρέπει να αλλάξουμε γρήγορα"

Η εξέλιξη του αγώνα:

1' Έναρξη 1ης περιόδου
1' Δίποντο Μαρούσι Tέιλορ (0-2)
1' Δύο βολές Ολύμπια Λέισι (1-2)
Αστόχησε στη μία.
2' Δίποντο Ολύμπια Λέισι (3-2)
2' Δίποντο Μαρούσι Καϊμακόγλου (3-4)
4' Δίποντο Ολύμπια Λέισι (7-4)
Ο Κεν Λέισι ξεκινάει εντυπωσιακά καθώς έχει πετύχει και τους επτά πόντους της ομάδας του.
4' Δίποντο Μαρούσι Μπράιαντ (7-6)
5' Δίποντο Μαρούσι Χαραλαμπίδης (7-8)
5' Δύο βολές Μαρούσι Καϊμακόγλου (7-10)
10' Λήξη 1ης περιόδου 10-13
11' Έναρξη 2ης περιόδου
12' Δίποντο Ολύμπια Αριγκμπάμπου (12-13)
12' Τρίποντο Μαρούσι Μπουντούρης (12-16)
13' Δίποντο Ολύμπια Αγγέλοφ (14-16)
13' Δίποντο Ολύμπια Κουμπούρας (16-16)
15' Δύο βολές Ολύμπια Λέισι (18-16)
Με ένα σερί 6-0 η Ολύμπια παίρνει και πάλι προβάδισμα.
17' Δίποντο Μαρούσι Μπράιαντ (19-18)
18' Τρίποντο Ολύμπια Τσιάρας (22-18)
18' Τρίποντο Μαρούσι Καϊμακόγλου (22-21)
18' Δύο βολές Μαρούσι Τέιλορ (22-23)
18' Δύο βολές Ολύμπια Τσιάρας (23-23)
19' Δίποντο Ολύμπια Μπατής (25-23)
20' Δύο βολές Ολύμπια Γιαννουλάκος (25-23)
Αστόχησε και στις δύο βολές.
20' Δίποντο Ολύμπια Μπατής (27-23)
20' Δύο βολές Μαρούσι Κογιαντίνοβιτς (27-25)
20' Τρίποντο Ολύμπια Μπατής (30-25)
20' Λήξη ημιχρόνου 30-25
Οι δύο ομάδες ξεκίνησαν νευρικά το παιχνίδι, κάνοντας αρκετά λάθη με αποτέλεσμα το σκορ να κινηθεί σε χαμηλά επίπεδα.
21' Έναρξη 3ης περιόδου
21' Δίποντο Μαρούσι Μπράιαντ (30-27)
22' Δύο βολές Μαρούσι Τέιλορ (30-29)
23' Τρίποντο Ολύμπια Τσιάρας (33-29)
23' Τρίποντο Ολύμπια Τσιάρας (36-29)
24' Τρίποντο Ολύμπια Κούρτοβιτς (39-29)
Η διαφορά ανεβαίνει για πρώτη φορά σε διψήφιο αριθμό πόντων.
24' Καλάθι και φάουλ Μαρούσι Μπράιαντ (39-32)
25' Δίποντο Μαρούσι Κογιαντίνοβιτς (39-34)
25' Δίποντο Ολύμπια Μπέλσερ (41-34)
27' Τρίποντο Μαρούσι Χαραλαμπίδης (41-37)
30' Λήξη 3ης περιόδου 48-39
31' Έναρξη 4ης περιόδου
31' Δίποντο Μαρούσι Μπράιαντ (48-41)
32' Δίποντο Ολύμπια Μπέλσερ (50-39)
32' Τρίποντο Ολύμπια Μπατής (55-41)
35' Δίποντο Ολύμπια Αριγκμπάμπου (58-43)
38' Δίποντο Ολύμπια Μπατής (63-47)
39' Δίποντο Μαρούσι Παραγιός (67-50)
40' Λήξη αγώνα 68-50