Παναθηναϊκός - Μαρούσι 82-79

Νίκη γοήτρου με 82-79 πέτυχε ο ΠΑΟ, αποκλείοντας το Μαρούσι από τα προημιτελικά (video)

Έτσι, λοιπόν, καμία από τις δύο ελληνικές ομάδες του Ε’ ομίλου δεν θα συνεχίσει στα προημιτελικά της διοργάνωσης, καθώς το σύνολο του Μπαρτζώκα χρειαζόταν μόνο νίκη κόντρα στον Παναθηναϊκό και ήττα της Παρτίζαν από την Μπαρτσελόνα.
Σε ένα ματς, που ο Παναθηναϊκός ήταν αδιάφορος κατάφερε να συμπαρασύρει το Μαρούσι που δεν πίστευε στη νίκη όσο στην αναμέτρηση του α’ γύρου. Έτσι, λοιπόν, οι πράσινοι προηγούνταν με βραχεία κεφαλή μέχρι το τέλος όταν οι ελεύθερες βολές έπαιξαν το ρόλο τους...

Τελικά, το τρίποντο του Καϊμακόγλου στην τελευταία επίθεση δεν βρήκε στόχο και παρέμεινε το 82-79 που είχε διαμορφώσει με 1/2 βολές ο Γιασικεβίτσιους στα 15΄΄ πριν τη λήξη.

Ο αγώνας:

Σε ένα ματς στο οποίο ο Παναθηναϊκός παρατάχθηκε χωρίς τους τραυματίες Πέκοβιτς, Περπέρογλου, Διαμαντίδη, Σπανούλη και φυσικά Τσαρτσαρή, ξεκίνησε καλά και προηγήθηκε 5-0. Οι πράσινοι όντας κυρίαρχοι μέσα στο ζωγραφιστό διατηρούσαν συνεχώς το προβάδισμα (9-2, 11-5), μέχρι που ο Φώτσης έκανε το 13-5 που ήταν και η μεγαλύτερη διαφορά.

Σταδιακά το Μαρούσι μείωσε με τους δύο Αμερικανούς του και ισοφάρισε για πρώτη φορά στο 9΄ με τον Λούκας (18-18). Το δεκάλεπτο τελείωσε με 22-20 υπέρ του Παναθηναϊκού που είχε τον έλεγχο των ριμπάουντ (11 έναντι 7).

Ανοικτό ματς, πολλά λάθη...

Η ομάδα του Ζέλικο Ομπράντοβιτς ξέφυγε με 26-20, όμως ένα σερί 6-0 του Αμαρουσίου έκανε το σκορ 26-26. Καμία από τις δύο ομάδες δεν μπορούσε να ξεφύγει και το τρίτο φάουλ του Πελεκάνου στο 15΄ (32-30) ήταν ένας επιπλέον πονοκέφαλος για τον Μπαρτζώκα.

Οι πράσινοι χτυπούσαν μέσα από το ζωγραφιστό, την ίδια στιγμή που το Μαρούσι είχε καλά ποσοστά από τα 6.25μ. Αντίθετα, ο Παναθηναϊκός ήταν απελπιστικά άστοχος στα τρίποντα (0/5), ενώ οι «κιτρινόμαυροι» έβρισκαν πολλές λύσεις από εκεί, έχοντας ευστοχήσει σε 7 από τα 13 σουτ.

Το 41-39 του ημιχρόνου φανέρωνε ένα ελεύθερο ματς χωρίς μεγάλη προσήλωση στην άμυνα αλλά και με πολλά λάθη (9-6).

Ίδιο σκηνικό με μικρές αλλαγές

Στην επανάληψη τίποτα δεν άλλαξε... Ο Παναθηναϊκός έλεγχε τα ριμπάουντ και πήγαινε σε δεύτερες επιθέσεις, όμως εξακολουθούσε να είναι επιρρεπής στο λάθος, καθώς η απουσία των Διαμαντίδη και Σπανούλη ήταν εμφανής οργανωτικά.

Το Μαρούσι ενώ ήθελε τη νίκη, είχε εγκλωβιστεί στο στυλ παιχνιδιού του Παναθηναϊκού και αντιμετώπιζε κάποια αμυντικά προβλήματα. Οι τυπικά γηπεδούχοι ξέφυγαν με πέντε πόντους (48-43), όμως ο Μιχάλης Πελεκάνος με επτά συνεχόμενους πόντους έδωσε στην ομάδα του το προβάδισμα με 50-48.

Η είσοδος του Σερμαντίνι στο παρκέ έδωσε την δυνατότητα στον Χόμαν να πετύχει ορισμένα εύκολα καλάθια (52-54, 52-54, 54-56), καθώς ήταν φανερό ότι ο Γεωργιανός δεν μπορούσε να τον ακολουθήσει. Το 61-60 του 30ου λεπτού έγραψε ο Καλάθης με τρίποντο στην εκπνοή.

Συνεχείς εναλλαγές στο σκορ

Στο κρίσιμο δεκάλεπτο θα περίμενε κανείς το Μαρούσι να φανεί πιο αποφασιστικό και πράγματι πήρε σε ορισμένες περιπτώσεις το προβάδισμα. Πότε με τον Χόμαν (69-71) και πότε με τον Μαυροειδή (70-72), η ομάδα του Μπαρτζώκα οδηγούσε στο σκορ, όμως δεν μπορούσε να ξεφύγει χτίζοντας έστω μια μικρή διαφορά υπέρ της.

Έτσι, λοιπόν, ο Φώτσης με καλάθι και φάουλ στο 36΄ έκανε το 75-72, ενώ ο Λούκας ήταν αυτός που ισοφάρισε ενάμιση λεπτό αργότερα με 1/2 βολές (75-75). Από εκεί κι έπειτα ξεκίνησε η ρώσικη ρουλέτα των ελέυθερων βολών.

Το παιχνίδι ουσιαστικά έγειρε προς τον Παναθηναϊκό, όταν ο Μπίλι Κις ευστόχησε σε μία από τις δύο στα 15,4΄΄ πριν τη λήξη, ακολούθησε μία εύστοχη από τον Γιασικεβίτσιους, ενώ το τρίποντο που επιχείρησε ο Καϊμακόγλου για να στείλει το ματς στην παράταση δεν βρήκε στόχο.

Τα δεκάλεπτα: 22-20, 41-39, 61-60, 82-79

Παναθηναϊκός (Ομπράντοβιτς): Τέπιτς 7, Μπατίστ 21, Φώτσης 7, Χέισλιπ 6, Νίκολας 10(1), Καλάθης 9(1), Σερμαντίνι 11, Βεργίνης, Μπόγρης, Γιασικεβίτσιους 11.

Μαρούσι (Μπαρτζώκας): Κις 13(4), Πελεκάνος 9(1), Μπατής 7(2), Χόμαν 13, Νάντζφεϊ 7(1), Μαυροειδής 11, Καλάθης 3(1), Αριγκμπάμπου 2, Καϊμακόγλου 4, Κουμπούρας, Λούκας 10.