ΜΠΑΣΚΕΤ

Ισραήλ-Ισπανία: 65-87

μπαλα μπασκετ

Η Ισπανία επιβλήθηκε του Ισραήλ με 87-65 στο κλειστό του Πύργου και πήρε τη δεύτερη θέση

Διαιτητές: Ματιόλι, Κοκάινις, Χριστοφίδης

Δεκάλεπτα: 21-12, 44-31, 54-60, 65-87

Ισραήλ (Φράνκο): Ρουμπ 4, Μοράν, Ταμίρ 2, Μπούχμαν 8, Χέιμαν 8, Αριέλι 21, Βεντούρα 5, Σιράν 8, Καρπελέτζ 4, Έιντα 4, Ρέις 1.

Ισπανία (Μαρτίνεθ): Πορτίγια 3, Πέρεθ 10, Γιοβέτ 25, Χοδάρ 8, Μαρτίνεθ Ι. 2, Φρανκ, Ερνάντεθ 6, Βίθενς 6, Λάσο 8, Σαντάνα 19.

Οι δηλώσεις

Αλεχάντρο Μαρτίνεθ (προπονητής Ισπανίας): " Στο πρώτο ημίχρονο υπήρχε μόνο μία ομάδα στο γήπεδο, το Ισραήλ. Στο δεύτερο ημίχρονο υπήρχε μόνο μία ομάδα στο γήπεδο, η Ισπανία. Ήταν ένας παράξενος αγώνας, δεν ξεκινήσαμε καλά, αλλά στο ημίχρονο στα αποδυτήρια μιλήσαμε με τα παιδιά και τους είπα ότι "αυτός είναι ο πρώτος μας τελικός".

Ξέραμε ότι αν θέλαμε να προχωρήσουμε, έπρεπε να πάρουμε τη νίκη. Τα καταφέραμε και συνεχίσουμε για τον επόμενο αγώνα. Ήταν δύσκολη η κατάσταση και το γνωρίζαμε όλοι. Όταν έχεις να κάνεις με αυτές τις ηλικίες, όσο σημαντική είναι η τεχνική, η προπόνηση, άλλο τόσο σημαντικά είναι το μυαλό, η ψυχολογία… Παίξαμε και με την καρδιά μας στο δεύτερο ημίχρονο και γι’ αυτό πήραμε τη νίκη

".

Νταν Φράνκο (προπονητής Ισραήλ): " Παίξαμε εξαιρετικά καλά στο πρώτο ημίχρονο, αλλά στο δεύτερο κολλήσαμε στην επίθεση. Η Ισπανία στο δεύτερο ημίχρονο κυριάρχησε μέσα στη ρακέτα, πήρε τα ριμπάουντ κι αυτό έκανε δύσκολη τη δική μας δουλειά, στην επίθεση και το να βρούμε ρυθμό.

Οι αντίπαλοί μας ξεκίνησαν πολύ καλά στο δεύτερο μισό και ήταν δύσκολο να ανακόψουμε το μομέντουμ που βρήκαν μέσα στον αγώνα. Είμαστε απογοητευμένοι, γιατί ξεκινήσαμε καλά και θέλαμε αυτή τη νίκη. Πρέπει να προσπαθήσουμε στον επόμενο αγώνα μας και να συνεχίσουμε