ΠΑΣ ΓΙΑΝΝΙΝΑ

ΠΑΣ Γιάννινα-Εργοτέλης 1-0

New Image

Ο ΠΑΣ Γιάννινα επικράτησε του Εργοτέλη με 1-0 και επέστρεψε στις νίκες με γκολ του Κούσα (30')

Οι γηπεδούχοι ήταν καλύτεροι στο πρώτο ημίχρονο θα μπορούσαν να πετύχουν κι άλλο ένα γκολ αλλά στην επανάληψη πιέστηκαν από τους Κρητικούς οι οποίοι όμως δεν κατάφεραν να φτάσουν στην ισοφάριση. Για τον Εργοτέλη η σημερινή ήταν η πρώτη ήττα μετά τις 24/10 (2-1 από τον Ολυμπιακό), καθώς η ομάδα της Κρήτης "μετρούσε" 3 νίκες και 2 ισοπαλίες στα τελευταία πέντε παιχνίδια.
Οι συνθέσεις των ομάδων

ΠΑΣ Γιάννινα (Θύμιος Γεωργούλης): Ελευθερόπουλος, Σκαρντουέλι, Κούσας, Κώτσιος, Μαϊστόροβιτς, Γεωργιάδης (57΄ Μενδρινός), Μπαλάφας, Μπουχάν (78΄ Ανδράλας), Τζάνης, Σαϊτιώτης, Κοντογουλίδης (79΄ Μιχαλόπουλος)

Εργοτέλης (Νίκος Καραγεωργίου): Αθανασίου, Σασιασβίλι, Ρουμπάκης, Κορδονούρης, Γελαδάρης, Μπέτο, Τσεσνάουσκις, Λεάλ Γκονζάλες (61΄ Μπουντιμίρ), Ορφανός, Ρομάνο (75΄ Φραγκουλάκης), Βερπακόφσκις (69΄ Ογκουνσότο)

Διαιτητής: Δ. Καλόπουλος (Μακεδονίας)
Κίτρινες: Μπουχάν, Τζάνης, Σαϊτιώτης, Μαϊστόροβιτς, Ελευθερόπουλος - Κορδονούρης
Με μια ματιά
Το παιχνίδι στις Ζωσιμάδες ήταν από τα ματς που οι γηπεδούχοι ήθελαν οπωσδήποτε το ροζ φύλλο αγώνα για να ξεφύγουν από την επικίνδυνη ζώνη του υποβιβασμού. Ο ΠΑΣ βρισκόμενος στην 15η θέση του βαθμολογικού πίνακα δεν είχε περιθώρια για απώλεια βαθμών και ξεκίνησε την αναμέτρηση προσπαθώντας να αποτυπώσει αυτή την ανάγκη για βαθμούς στον αγωνιστικό χώρο.

Οι παίκτες του Γεωργούλη ξεκίνησαν ιδανικά με πάθος και δύναμη πιέζοντας από τα πρώτα λεπτά την άμυνα του Εργοτέλη, ενώ οι Κρητικοί με γεμάτη μεσαία προσπάθησαν να αποτρέψουν τις κατά κύματα επιθέσεις των Ιωαννίνων. Κάτι τέτοιο όμως δεν έγινε καθώς οι γηπεδούχοι άπλωσαν το παιχνίδι τους και άρχισαν από νωρίς τις επισκέψεις στα καρέ του Αθανασίου.

Ο Κοντογουλίδης ήταν ο κύριος εκφραστής των επιθέσεων του ΠΑΣ με τον επιθετικό των γηπεδούχων να έχει τρεις ευκαιρίες σε δέκα λεπτά (10’-20’), χωρίς όμως να μπορεί να αξιοποιήσει καμία από αυτές.

Ότι δεν μπόρεσε να κάνει η επίθεση του ΠΑΣ το πέτυχε η άμυνα με τον Κούσα να βρίσκει τον δρόμο προς τα δίχτυα με την συμπλήρωση μισής ώρας αγώνα. Ο Μπούχαν εκτέλεσε το κόρνερ από αριστερά και ο προωθημένος κεντρικός αμυντικός των Ιωαννίνων έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Αθανασίου.

Ένα λεπτό αργότερα οι γηπεδούχοι με φάση καρμπόν είχαν την ευκαιρία να πάρουν προβάδισμα δύο τερμάτων αλλά η κεφαλιά του Κώτσιου πέρασε πάνω από το οριζόντιο δοκάρι του Εργοτέλη.

Οι γηπεδούχοι είχαν τον πλήρη έλεγχο στο πρώτο ημίχρονο και θα μπορούσαν σε ακόμα δύο περιπτώσεις να διευρύνουν το σκορ αλλά ο Σαϊτιώτης δεν κατάφερε να νικήσει τον Αθανασίου και τα πρώτα 45 λεπτά τελείωσαν με το… φτωχό 1-0.

Με μία καλή στιγμή για τα Γιάννινα ξεκίνησε το β΄ μέρος. Από σέντρα του Μπουχάν και λανθασμένη εκτίμηση της μπάλας από τον Αθανασίου, ο Κοντογουλίδης έπιασε το σουτ από πλάγια αριστερά, αλλά ο γκολκίπερ του Εργοτέλη απέκρουσε.

Οι φιλοξενούμενοι, παρά το εις βάρος τους σκορ δεν φάνηκαν ιδιαίτερα απειλητικοί, εάν εξαιρέσει κανείς το σουτ του Βερπακόφσκις στο 68΄ και στο 71΄ την κεφαλιά του Μπουντιμίρ από καλή θέση που έφυγε άουτ.

Ο ΠΑΣ έδωσε χώρο στον αντίπαλό του, οργανώθηκε καλά κάτω από τη μεσαία γραμμή και τελικά πανηγύρισε το σπουδαίο "τρίποντο".

Συνέντευξη Τύπου
Θύμιος Γεωργούλης (προπονητής ΠΑΣ Γιάννινα): " Είμαι σίγουρος ότι θα δώσουμε κι άλλες χαρές στον κόσμο. Η νίκη αυτή ανήκει δικαιωματικά στους παίκτες που τα έδωσαν όλα. Θέλω να ευχαριστήσω τον κόσμο για τη βοήθειά του και στα 90 λεπτά -μας στήριξε πάρα πολύ- αλλά και τον τοπικό Τύπο που με αντιμετώπισε ευνοϊκά όλη την εβδομάδα και με αξιοπρέπεια. Πιστεύω στο υλικό αυτό, άλλωστε σήμερα οι παίκτες κέρδισαν έναν πολύ καλό αντίπαλο.

Αν θα γίνει κάποια ενίσχυση το Γενάρη, πρέπει να γίνει με καλές και ουσιαστικές μεταγραφές και προπαντός λίγες που θα κάνουν τη διαφορά. Εγώ, προσωπικά, δεν έχω ρωτηθεί ακόμα από τη διοίκηση για μεταγραφές. Δεν έχω κανένα πρόβλημα σχετικά με το αν θα είμαι πρώτος ή δεύτερος προπονητής. Πάνω απ' όλα είναι ο σύλλογος. Για να πετύχω κι εγώ στο έργο μου, πρέπει να σταθεί καλά η ομάδα είτε είμαι πρώτος, είτε δεύτερος προπονητής

".

Νίκος Καραγεωργίου (προπονητής Εργοτέλη): " Γνωρίζαμε ότι θα αντιμετωπίζαμε ένα πολύ δύσκολο παιχνίδι, για πολλούς και διάφορους λόγους. Ο ΠΑΣ ήταν πολύ καλός στο πρώτο ημίχρονο, ενώ εμείς επηρεαστήκαμε από τις άσχημες καιρικές συνθήκες. Δεν μας διακρίνει σαν ομάδα μόνο το πάθος και η δύναμη, αλλά και η τεχνική, γι' αυτό το λόγο αντιμετωπίσαμε πρόβλημα σήμερα.

Τα Γιάννινα κέρδισαν δίκαια σήμερα, αφού δε μας επέτρεψαν να κάνουμε ευκαιρίες. Η ομάδα του ΠΑΣ αξίζει να είναι στη Σούπερ Λιγκ. Oι παίκτες μου επαναπαύθηκαν μετά τις συνεχόμενες νίκες και άφησαν στα αποδυτήρια το πάθος και την προσπάθεια. Η σημερινή ήττα, παρόλα αυτά, δεν θα μας επηρεάσει. Θα καταφέρουμε να τελειώσουμε τον πρώτο γύρο με χαμόγελα

".
Όλα τα λεφτά...
Ο ΠΑΣ γιατι επέστρεψε στις νίκες μετά από 5 ήττες και δύο ισοπαλίες, με νέο προπονητή στον πάγκο του.
Ας ξεχάσουμε καλύτερα...
Τον αγωνιστικό χώρο.
Το βίντεο του αγώνα...

To Live του αγώνα...
Συνθέσεις ομάδων
ΠΑΣ Γιάννινα (Γεωργούλης): Ελευθερόπουλος, Σκαρντουέλι, Κούσας, Κώτσιος, Μαϊστόροβιτς, Γεωργιάδης, Μπαλάφας, Μπουχάν, Τζάνης, Σαϊτιώτης, Κοντογουλίδης

Εργοτέλης (Καραγεωργίου): Αθανασίου, Σασιασβίλι, Ρουμπάκης, Γελαδάρης, Κορδονούρης, Μπέτο, Τσεσνάουσκις, Λεάλ, Ρομάνο, Ορφανός, Βερπακόφσκις

1' Έναρξη αγώνα
9' Ευκαιρία ΠΑΣ Γιάννινα Κοντογουλίδης
Ο Σαϊτιώτης κατεβάζει με κεφαλιά την μπάλα στον Κοντογουλίδη, ο οποίος μέσα από την περιοχή σουτάρει, αλλά η μπάλα φεύγει πολύ πλάγια και μακριά από την εστία του Αθανασίου
9' Κεφαλιά ΠΑΣ Γιάννινα Κοντογουλίδης
Νέα ευκαιρία για τον Κοντογουλίδη, που με κεφαλιά από το ύψος της μικρής περιοχής στέλνει την μπάλα δίπλα από το δεξί δοκάρι του Αθανασίου
21' Σουτ ΠΑΣ Γιάννινα Κοντογουλίδης
Μακρινό συρτό σουτ του Κοντογουλίδη, ο Αθανασίου μπλοκάρει εύκολα την μπάλα
31' Γκολ ΠΑΣ Γιάννινα Κούσας
Εκτέλεση κόρνερ του Μπουχάν από αριστερά, ο Κούσας ψηλότερα απ' όλους παίρνει την κεφαλιά και στέλνει την μπάλα στα δίχτυα του Αθανασίου
32' Κεφαλιά ΠΑΣ Γιάννινα Κώτσιος
Νέο κόρνερ από αριστερά, την κεφαλιά παίρνει αυτή τη φορά ο Κώτσιος, αλλά η μπάλα περνάει πάνω από το οριζόντιο δοκάρι
34' Σουτ ΠΑΣ Γιάννινα Σαϊτιώτης
Εκτέλεση φάουλ του Σαϊτιώτη, η μπάλα κοντράρει στο τείχος και περνάει λίγο πάνω από την εστία του Εργοτέλη
35' Κεφαλιά ΠΑΣ Γιάννινα Σαϊτιώτης
Κόρνερ από δεξιά, κεφαλιά του Σαϊτιώτη από το ύψος του πέναλτι, ο Αθανασίου διώχνει εντυπωσιακά σε κόρνερ
45' Κίτρινη κάρτα ΠΑΣ Γιάννινα Μπουχάν
45' Λήξη ημιχρόνου
46' Σέντρα 2ου ημιχρόνου
57' Αλλαγή παίκτη ΠΑΣ Γιάννινα
Ο Γεωργιαδης έωσε τη θέση του στον Μενδρινό.
61' Αλλαγή παίκτη Εργοτέλης
Ο Λεάλ Γκονζάλες έδψσε τη θέση του στον Μπούντιμιρ.
62' Κίτρινη κάρτα ΠΑΣ Γιάννινα Τζανής
68' Σουτ Εργοτέλης Βερπακόφσκις
Ο Βερπακόφσκις έκανε το γυριστό σουτ έξω από την περιοχή αλλά η μπάλα πέρασε άουτ.
69' Αλλαγή παίκτη Εργοτέλης
Ο Βερπακόφσκις έδωσε τη θέση του στον Ογκουνσότο.
70' Ευκαιρία Εργοτέλης Ορφανός
Ο Ορφανός πήρε την μπάλα μέσα στην περιοχή αλλά η προβολή του Κώτσιου στο σουτ του επιθετικού του Εργοτέλη έστειλε την μπάλα κόρνερ.
75' Αλλαγή παίκτη Εργοτέλης
Ο Φραγκουλάκης στη θέση του Ρομάνο.
78' Αλλαγή παίκτη ΠΑΣ Γιάννινα
Ο Ανδράλας στη θέση του Μπουχάν
79' Αλλαγή παίκτη ΠΑΣ Γιάννινα
Ο Μιχαλόπουλος στη θέση του Κοντογουλίδη
88' Κίτρινη κάρτα Εργοτέλης Κορδονούρης
88' Κίτρινη κάρτα ΠΑΣ Γιάννινα Μαϊστόροβιτς
90' Κίτρινη κάρτα ΠΑΣ Γιάννινα Σαϊτιώτης