PREMIER LEAGUE

"Λυτρωτής" ο Ντρογκμπά, 6αρα η Άρσεναλ!

Ντρογκμπά-Τσέλσι-χαλ

Με εκπληκτικό γκολ του Ντρογκμπά στο 92', η Τσέλσι νίκησε 2-1 τη Χαλ. 6αρα η Άρσεναλ (videos)!

Το ντεμπούτο του Κάρλο Αντσελότι στον πάγκο των "μπλε" μόνο εύκολο δεν ήταν, με τις "τίγρεις" να αποδεικνύονται "σκληρό καρύδι" και να ανοίγουν το σκορ στο 28', πετυχαίνοντας έτσι το πρώτο τέρμα στο φετινό αγγλικό πρωτάθλημα.
Μετά από βαθύ "γέμισμα" που έγινε στην περιοχή των γηπεδούχων, η μπάλα έφτασε στον Μπόατενγκ που έκανε το σουτ από το ημικύκλιο της μεγάλης περιοχής, η μπάλα βρήκε στον Όμπι Μίκελ και άλλαξε πορεία, με την κόντρα να ευνοεί τον Χαντ, που δεν δυσκολεύτηκε να στείλει τη μπάλα στην ανυπεράστιστη εστία με κοντινό αριστερό πλασέ.

Εννέα λεπτά αργότερα ήρθε η "απάντηση" από την Τσέλσι, με τον Ντιντιέ Ντρογκμπά να αναλαμβάνει εκτέλεση φάουλ με μέτωπο προς την εστία στο 37', και να στέλνει τη μπάλα με υποδειγματικό τρόπο να... αναπαυτεί στην αριστερή γωνία του γκολκίπερ Μάιχιλ.

Το δεύτερο ημίχρονο ήταν ένας διαρκής επιθετικός μονόλογος των Λονδρέζων, με τους παίκτες όμως του Φιλ Μπράουν να καταφέρνουν με "νύχτια και με δόντια" να διατηρούν απαραβίαστη την εστία τους και να "λυγίζουν" στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων ελέω μίας απίστευτης "καλλιτεχνικής" επινόησης από τον Ντρογκμπά.

Ο Ιβοριανός φορ, ο οποίος ανανέωσε μάλιστα πριν λίγο καιρό το συμβόλαιό του με την Τσέλσι, δέχτηκε κάθετη μπαλιά μέσα στην περιοχή από τον Ντέκο, και με υπέροχο αριστερό σκαφτό πλασέ από δύσκολη γωνία (παράλληλα με τη γραμμή του κόρνερ) "κρέμασε" τον αντίπαλο γκολκίπερ για να χαρίσει τη νίκη στους περσινούς Κυπελλούχους Αγγλίας.

Με το... δεξί και η Μάντσεστερ Σίτι
Από τα υπόλοιπα έξι ματς της ημέρας, οι φιλοξενούμενοι είχαν την... τιμητική τους, καθώς επικράτησαν σε πέντε (!) από αυτά, με εξαίρεση στον κανόνα να αποτελεί η Στόουκ που νίκησε 2-0 εντός έδρας τη νεοφώτιστη στην Πρέμιερ Λιγκ, Μπέρνλι.

Ποδαρικό με το... δεξί έκανε η αδιαφιλονίκητη πρωταθλήτρια των μεταγραφών το φετινό καλοκαίρι, Μάντσεστερ Σίτι, αφού πέρασε νικηφόρα από το "Ίγουντ Παρκ" επικρατώντας με 2-0 της Μπλάκμπερν.

Ο Εμάνουελ Αντεμπαγιόρ άνοιξε τον λογαριασμό τερμάτων του με τη φανέλα των "πολιτών" μόλις στο 3' της αναμέτρησης, ενώ η ομάδα του Μαρκ Χιουζ διπλασίασε τα τέρματά της στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων με τον Στίβεν Άιρλαντ.

Η Γουίγκαν έκανε αναμφίβολα το μεγαλύτερο "μπαμ" της 1ης αγωνιστικής, καθώς άλωσε με 2-0 το "Βίλα Παρκ", με τους Ρονταγιέγκα και Κούμας να "ρίχνουν στο καναβάτσο" την φιλόδοξη (και) φέτος Άστον Βίλα του Μάρτιν Ο'Νιλ. Το ακόμα πιο εντυπωσιακό είναι πως οι "λάτικς" έφυγαν για πέμπτη συνεχόμενη φορά αήττητοι από τη συγκεκριμένη έδρα, έχοντας τον απίστευτο απολογισμό των 3 νικών και 2 ισοπαλιών.

Σάντερλαντ και Φούλαμ επικράτησαν με 1-0 εκτός έδρας των Μπόλτον και Πόρτσμουθ αντίστοιχα (ο Ντάρεν Μπεντ σκόραρε στο ντεμπούτο του με τις "μαύρες γάτες" μετά τη μεταγραφή του από την Τότεναμ), ενώ η Γουέστ Χαμ έδωσε ένα καλό "μάθημα" στην νεοφώτιστη Γουλβς, την οποία και υπέταξε με 2-0 στο "Μολινό".

Εξάσφαιρη η Άρσεναλ, "αφιέρωση" Φάμπρεγας σε Ζάρκε...
Το τελευταίο χρονικό ματς του Σαββάτου ήταν και το πιο "χορταστικό" από πλευράς θεάματος, με την Άρσεναλ στο πρώτο ματς πρωταθλήματος της μετά Αντεμπαγιόρ και Κόλο Τουρέ εποχής να κονιορτοποιεί με έξι (!) γκολ την δύσμοιρη Έβερτον μέσα στο σπίτι της...

Οι "κανονιέρηδες" του Αρσέν Βενγκέρ έδωσαν ουσιαστικά τέλος στο παιχνίδι από το πρώτο μέρος, με τους Ντενίλσον, Φερμέλεν (ντεμπούτο με γκολ) και Γκαλάς να κάνουν το 3-0 μέσα σε διάστημα 15 λεπτών, ενώ το "μαρτύριο" για την ομάδα του Μόγιες συνεχίστηκε και στην επανάληψη, με τους Λονδρέζους να μην πατούν... φρένο και να φτάνουν στο 6-0 στο 88' με τον Εντουάρντο.

Το μόνο ευχάριστο που θα έχουν να θυμούνται οι φίλοι των "ζαχαρωτών" από αυτή τη "μαύρη" πρεμιέρα για την αγαπημένη τους ομάδα είναι το γκολ του Σαχά στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων, με το οποίο διαμορφώθηκε το τελικό 1-6.

Χωρίς αμφιβολία πάντως, η πιο συγκινητική στιγμή στον αγώνα του "Γκούντισον Παρκ" ήταν στο 70ο λεπτό, αμέσως μετά την επίτευξη του πέμπτου τέρματος των "κανονιέρηδων", με τον σκόρερ Φάμπρεγας (ο Αλμούνια τον τροφοδότησε με τα χέρια και αυτός αφού έκανε μία κούρσα πίσω από το κέντρο του γηπέδου, πριν "εκτελέσει" με ασύλληπτο δεξί σουτ τον Χάουαρντ) να επιλέγει έναν ιδιαίτερα ξεχωριστό τρόπο για να πανηγυρίσει το δεύτερο προσωπικό του γκολ.

Συγκεκριμένα, κατευθύνθηκε προς τον πάγκο και πήρε από μέλος του τεχνικού επιτελείου της ομάδας μία φανέλα με το όνομα "Ζάρκε" και το Νο 21 στην πλάτη, και την σήκωσε ψηλά στον αέρα μαζί με τον Έμπουε, αποδίδοντας έτσι έναν φόρο τιμής στον αδικοχαμένο αρχηγό της Εσπανιόλ, Ντάνιελ Ζάρκε, ο οποίος σε ηλικία 26 ετών έφυγε τόσο άδοξα από τη ζωή (καρδιακή προσβολή) ακριβώς μία εβδομάδα νωρίτερα.

Τα αποτελέσματα της 1ης αγωνιστικής:

ΣΑΒΒΑΤΟ

Τσέλσι-Χαλ 2-1 (37', 92' Ντρογκμπά / 28' Χαντ)
Άστον Βίλα-Γουίγκαν 0-2 (31' Ρονταγιέγκα, 56' Κουμάς)
Γουλβς-Γουέστ Χαμ 0-2 (22' Νομπλ, 69' Άπσον)
Μπλάκμπερν-Μάντσεστερ Σίτι 0-2 (3' Αντεμπαγιόρ, 90' Άιρλαντ)
Μπόλτον-Σάντερλαντ 0-1 (5' Μπεντ)
Πόρτσμουθ-Φούλαμ 0-1 (14' Ζαμόρα)
Στόουκ-Μπέρνλι 2-0 (19' Σόουκρος, 33' (αυτ.) Τζόρνταν)
Έβερτον-Άρσεναλ 1-6 (92' Σαχά / 26' Ντενίλσον, 37' Φερμέλεν, 41' Γκαλάς, 48', 69' Φάμπρεγας, 88' Εντουάρντο)