EURO

Τουρκία-Τσεχία 3-2 (videos)!

τουρκια πανηγυρικη

Με 2 γκολ στο τέλος (88', 90') οι Τούρκοι πέτυχαν επική ανατροπή επικρατώντας με 3-2 των Τσέχων και πήραν την πρόκριση

Οι Τούρκοι απέδειξαν πως είναι η ομάδα με το μεγαλύτερο πάθος στην διοργάνωση καθώς παρά το γεγονός πως βρέθηκαν πίσω στο σκορ με 2-0 είχαν και με το παραπάνω τα ψυχικά αποθέματα και με δύο γκολ στο 88' και στο 90' πήραν μια παληκαρίσια νίκη και έγιναν η πέμπτη ομάδα που προκρίνεται στους "8" του Ευρωπαϊκού πρωταθλήματος.
"Τα VIRTUAL REPLAY της αναμέτρησης: κάντε κλικ" ΕΔΩ!

Από την άλλη πλευρά οι Τσέχοι είναι άξιοι της μοίρας τους καθώς δεν εκμεταλλεύτηκαν το προβάδισμα που είχαν, έδειχναν ανίκανοι να αντιδράσουν στην αντεπίθεση διαρκείας των Τούρκων και τον πλήρωσαν αφού θα παρακολουθήσουν την υπόλοιπη διοργάνωση από το σπίτι τους.
Οι συνθέσεις των ομάδων
Τουρκία (Φατίχ Τερίμ): Βολκάν Ντεμιρέλ, Σερβέτ, Μπαλτά, Μεχμέτ Τοπάλ (57' Καζίμ), Αουρέλιο, Νιχάτ, Σεντούρκ (46' Σαμπρί), Εμρέ Γκουνγκόρ (63' Εμρέ Ασίκ), Αρντά, Τουντσάι, Χαμίτ Αλτιντόπ.

Τσεχία (Κάρελ Μπρούκνερ): Τσεχ, Γκριγκέρα, Πόλακ, Γκαλάσεκ, Γιανκουλόβσκι, Σιόνκο (84' Βλτσεκ), Κόλερ, Ματεγιόβσκι (39' Γιάρολιμ), Πλάσιλ (80' Κάντλετς), Ουϊφαλούσι, Ρόζεναλ.

Διαιτητής: Πέτερ Φρέιντφελντ (Σουηδία)

Βοηθοί διαιτητή: Στέφαν Βίτμπεργκ (Σουηδία), Χένρικ Αντρέν (Σουηδία)

Τέταρτος διαιτητής: Γκρζεγκόρζ Γκιλέβσκι (Πολωνία)
Με μια ματιά
Ο Φατίχ Τερίμ παρέταξε την ομάδα του με κλασικό 4-4-2. Κάτω από τα δοκάρια ήταν ο Βολκάν Ντεμιρέλ, στο κέντρο της άμυνας Σερβέτ και Εμρέ Γκουνγκόρ, δεξιά ο Χαμίτ Άλτιντοπ, αριστερά ο Χακάν Μπαλτά, στο κέντρο ήταν οι Αρντάν Ντουράν και Αουρέλιο, δεξιά στην μεσαία γραμμή ο Μεχμέτ Τοπάλ, αριστερά ο Τουντσάι και επιθετικό δίδυμο οι Σεντούρκ και Νιχάτ.

Από την άλλη πλευρά ο Κάρελ Μπρούκνερ, έδωσε πολύ μεγάλη βαρύτητα στην μεσαία γραμμή επιλέγοντας το σύστημα 4-2-3-1. Την εστία των Τσέχων υπερασπίστηκε ο Τσεχ, στο κέντρο της άμυνας ήταν οι Ουιφαλούσι και Ρόζεναλ, δεξιά ήταν ο Γκριγκέρα, αριστερά στην άμυνα ο Γιανκουλόβσκι, αμυντικά χαφ Γκάλασεκ και Πόλακ, πιο μπροστά τους ο Ματεγιόβσκι, δεξιά ο Σιόνκο, αριστερά στην μεσαία γραμμή ο Πλάσιλ και μοναδικός προωθημένος ο Κόλερ.

Τσέχικη κυριαρχία...

Οι Τσέχοι μπήκαν πιο δυνατά και αποφασισμένα στο ματς και με ουσιαστικό ποδόσφαιρο είχαν τον ελέγχο του κέντρου.

Στο 11ο λεπτό οι παίκτες του Μπρούκνερ απείλησαν για πρώτη φορά την εστία των Τούρκων όταν ο Γιανκουλόβσκι εκτέλεσε φάουλ, ο Κόλερ έκανε γυριστή κεφαλιά από το ύψος του πέναλτι, όμως η μπάλα δεν του έκανε το χατήρι και κατέληξε πάνω από το οριζόντιο δοκάρι του Βολκάν Ντεμιρέλ.

Έντεκα λεπτά αργότερα (22') οι Τσέχοι δημιούργησαν νέους κινδύνους στην εστία της γειτονική μας χώρας, με τον Σιόνκο να γυρίζει παράλληλα την μπάλα από τα δεξιά προς το ύψος της μικρής περιοχής, αλλά ο Σερβέτ πρόλαβε να απομακρύνει σωτήρια την μπάλα.

Οι παίκτες του Μπρούκνερ εξακολουθούσαν να έχουν τον απόλυτο έλεγχο του αγώνα και στο 25' ο Σιόνκο με ωραία ατομική ενέργεια έκανε το σουτ από το ύψος της μεγάλης περιοχής, όμως η μπάλα πέρασε άουτ.

Στο 33' ο Ματεγιόβσκι σέντραρε από τα αριστερά, ο Σιόνκο πετάχτηκε στην πορεία της μπάλας, όμως ο Βολκάν μπλόκαρε την μπάλα.

Αποδόθηκε δικαιοσύνη και... 1-0

Η ανωτερότητα των Τσέχων απέφερε καρπούς ένα λεπτό αργότερα (34') με τον Κόλερ να ανοίγει το σκορ και να βάζει την ομάδα του σε θέση οδηγού. Συγκεκριμένα σε αντεπίθεση για σεμινάριο από τους Τσέχους, ο Σιόνκο έβγαλε τη σέντρα από τα δεξιά και ο "ανίκητος" στον αέρα Κόλερ πήρε την κεφαλιά από το σημείο του πέναλτι και έστειλε την μπάλα αρχικά στο οριζόντιο δοκάρι και στη συνέχεια στα δίχτυα του Βολκάν.

Παρά το γκολ του Κόλερ, οι Τούρκοι δεν έδειχναν ικανοί να αντιδράσουν και μάλιστα λίγο έλειψε να δεχτούν και δεύτερο γκολ στο 42' όταν ο Γιανκουλόβσκι εκτέλεσε φάουλ αρκετά μέτρα έξω από την περιοχή, ο Κόλερ έκανε την κεφαλιά από το ύψος του πέναλτι, όμως η μπάλα πέρασε πάνω από την εστία του Βολκάν.

Τίποτα δεν άλλαξε μέχρι και το τέλος του πρώτου ημιχρόνου και οι Τσέχοι πήγαν στα αποδυτήρια με δίκαιο προβάδισμα καθώς έδειξαν σαφώς καλύτερο πρόσωπο από τους παίκτες του Φατίχ Τερίμ που δεν απείλησαν ούτε μια φορά την εστία του Τσεχ.

Παθιασμένοι Τούρκοι...

Στην επανάληψη οι Τούρκοι μπήκαν αποφασισμένοι για να φτάσουν στην ισοφάριση και από τα πρώτα λεπτά έδειξαν τις "άγριες" διαθέσεις τους. Στο 47' μάλιστα έχασαν την πρώτη ευκαιρία τους στο ματς με τον Νιχάτ να κάνει το δεξί σουτ στην κίνηση μέσα από την περιοχή δίχως όμως να βρει στόχο.

Ο έλεγχος του ματς είχε περάσει σε τούρκικα χέρια και στο 53' οι παίκτες του Φατίχ Τερίμ απείλησαν για δεύτερη φορά τους Τσέχους, όταν ο Άλτιντοπ εκτέλεσε το φάουλ, ο Τουντσάι πήρε την κεφαλιά αφύλαχτος από το ύψος του πέναλτι, όμως η μπάλα κατέληξε στην αγκαλιά του Τσεχ.

Αντεπίθεση "φωτιά" οι Τσέχοι και 2-0

Η πίεση των Τούρκων ήταν ασφυκτική και οι Τσέχοι έδειχναν να τα έχουν χαμένα, όμως στο 61' έχασαν μεγάλη ευκαιρία να διπλασιάσουν τα τέρματα τους, όταν ο Γκάλασεκ έκανε την πάσα για τον Κόλερ που βγήκε ανενόχλητος του στην αντεπίθεση, όμως το σουτ του απέναντι από τον Βολκάν δεν ήταν καλό και κατέληξε άουτ.

Ότι δεν κατάφερε ο Κόλερ το πέτυχε ένα λεπτό αργότερα ο Πλασίλ, όταν ο Σιόνκο έβγαλε τη σέντρα από τα δεξιά και ο μέσος της Τσεχίας πετάχτηκε στην πορεία της μπάλας και με αριστερό πλασέ την έστειλε στα δίχτυα παρά την προσπάθεια του Βολκάν, δίνοντας προβάδισμα δύο γκολ στην ομάδα του.

Οι Τούρκοι προσπάθησαν να ξεπεράσουν το σοκ του δεύτερου τέρματος και στο 68' απείλησαν και πάλι την εστία των Τσέχων όταν ο Αρντά έβγαλε τη σέντρα από τα αριστερά, ο Τουντσάι ανενόχλητος έκανε την κεφαλιά από το ύψος της μικρής περιοχής, όμως ο Τσεχ δεν δυσκολεύτηκε να μπλοκάρει την μπάλα.

Οι παίκτες του Μπρούκνερ απάντησαν άμεσα στην ευκαιρία του Τουντσάι όταν ο Σιόνκο έκανε το γύρισμα από τα δεξιά της μεγάλης περιοχής, ο Πόλακ πλάσαρε στην κίνηση, όμως η μπάλα βρήκε στο αριστερό δοκάρι του Βολκάν.

Ο Χαμίτ Αλτιντόπ έκανε το γύρισμα από τα δεξιά, η μπάλα έφτασε στον Αρντά, ο οποίος σούταρε με το δεξί από το ύψος του πέναλτι και η μπάλα κατέληξε στη δεξιά γωνία του Τσεχ.

Ξανά στο παιχνίδι οι Τούρκοι

Και αφού οι Τσέχοι δεν κατάφεραν να τελειώσουν το ματς κάνοντας το 3-0, ο Αρντά που με το γκολ του χάρισε την νίκη στο ματς κόντρα στην Ελβετία, "χτύπησε" και πάλι και έβαλε την ομάδα του ξανά στο παιχνίδι της πρόκρισης.

Ο Χαμίτ Αλτιντόπ έκανε το γύρισμα από τα δεξιά, η μπάλα έφτασε στον Αρντά που με δεξί σουτ από το ύψος του πέναλτι έστειλε την μπάλα στη δεξιά γωνία του Τσεχ μειώνοντας σε 2-1.

Απίστευτη ανατροπή και τούρκικη πρόκριση

Oι Τούρκοι ήταν καταιγιστικοί, έκλεισαν τους Τσέχους στα καρέ τους και πέτυχαν την ισοφάριση στο 88' όταν ο Χαμίτ Αλτιντόπ σέντραρε από τα δεξιά, ο Τσεχ μ' ένα τραγικό λάθος έχασε την μπάλα μέσα από τα χέρια του και ο Νιχάτ με προβολή σε κενή εστία από το ύψος της μικρής περιοχής έστειλε την μπάλα στα δίχτυα.

Στο τελευταίο λεπτό της κανονικής διάρκειας του αγώνα οι Τούρκοι πέτυχαν την επική ανατροπή καθώς και πάλι με τον Νιχάτ έκαναν το 3-2 όταν ο Χαμίτ Άλτιντοπ με τρομερή πάσα έβγαλε μόνο του απέναντι από τον τερματοφύλακα, τον επιθετικό της Βιγιαρεάλ και εκείνος με εκπληκτικό πλασέ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα των Τσέχων και τους συμπατριώτες του στα ουράνια.

Οι Τσέχοι δεν μπόρεσαν αλλά δεν είχαν τα χρονικά περιθώρια να αντιδράσουν και έτσι οι Τούρκοι πήραν μια πέρα ως πέρα παληκαρίσια πρόκριση για τους "8" του Euro.

Αξίζει να σημειωθεί πως στις καθυστερήσεις οι "γείτονές" μας έμειναν με 10 παίκτες λόγω της αποβολής του Βολκάν που χτύπησε εκτός φάσης των Κόλερ.

*Ο αρχηγός της Τουρκίας, Νιχάτ που πέτυχε δύο γκολ και έδωσε στην ομάδα του την νίκη-πρόκριση αναδείχθηκε πολυτιμότερος παίκτης του αγώνα σύμφωνα με την Τεχνική Επιτροπή της UEFA.
Συνέντευξη Τύπου
Φατίχ Τερίμ (προπονητής Τουρκίας): " Συγχαρητήρια στην ομάδα μου για τη σπουδαία εμφάνιση. Για ένα ακόμα παιχνίδι έβρεξε και σε ένα ακόμη ματς χρειάστηκε να ιδρώσουμε, αλλά φτάσαμε στο στόχο μας. Στέλνω την αγάπη μου στην πατρίδα και καλώ όλους τους Τούρκους να βγουν στους δρόμους να γιορτάσουν. Το ίδιο θα κάνουν και οι παίκτες μου, γιατί πραγματικά το αξίζουν. Όπως είχα πει μετά την νίκη κόντρα στην Ελβετία αυτό που κάναμε θα μείνει στην ιστορία. Ελπίζω ότι έρχονται ακόμη καλύτερες μέρες".

Κάρελ Μπρούκνερ (προπονητής Τσεχίας): " Το πρώτο γκολ που δεχτήκαμε ήταν φυσιολογικό. Το δεύτερο προήλθε από ένα ατομικό λάθος και το τρίτο από την κατάρρευση μας. Είναι αδιανόητο να χάνεις με αυτόν τον τρόπο. Πέντε λεπτά πριν τη λήξη δείχναμε πως θα ήμασταν εμείς οι νικητές".
Όλα τα λεφτά...
Οι Τούρκοι μπορεί να μην έχουν παίκτες αστέρες όπως οι μεγάλες ομάδες της διοργάνωσης, όμως τέτοιο πάθος, θέληση και δίψα για νίκη, την συναντάς σπάνια και ορισμένες φορές φτάνει και περισσεύει για να φτάσει μια ομάδα σε επιτυχίες.
Ας ξεχάσουμε καλύτερα...
Ο Τσεχ μπορεί να είναι ένας από τους καλύτερους τερματοφύλακες στον κόσμο, όμως το τραγικό του λάθος στην ισοφάριση της Τουρκίας στοίχισε ουσιαστικά την πρόκριση στην ομάδα του.

Την ανοήτη ενέργεια από τον Βολκάν Ντεμιρέλ που στις καθυστερήσεις χτύπησε τον Κόλερ εκτός φάσης και αποβλήθηκε αφήνοντας το αντιπροσωπυετικό συγκρότημα της χώρας του με 10 παίκτες δίχως λόγο.

Συνθέσεις ομάδων
Τουρκία (Φατίχ Τερίμ): Βολκάν Ντεμιρέλ, Σερβέτ, Μπαλτά, Μεχμέτ Τοπάλ, Αουρέλιο, Νιχάτ, Σεντούρκ, Εμρέ Γκουνγκόρ, Αρντά, Τουντσάι, Χαμίτ Αλτιντόπ.

Τσεχία (Κάρελ Μπρούκνερ): Τσεχ, Γκριγκέρα, Πόλακ, Γκαλάσεκ, Γιανκουλόβσκι, Σιόνκο, Κόλερ, Ματεγιόβσκι, Πλάσιλ, Ουϊφαλούσι, Ρόζεναλ.

1' Έναρξη αγώνα
Η Τσεχία στη σέντρα.
1' Σχόλιο
Ο αγώνας άρχισε με τέσσερα λεπτά καθυστέρηση.
1' Σουτ Τσεχία
Πρώτο σουτ στον αγώνα με τον Ματεγιόβσκι έξω από τη μεγάλη περιοχή, με την μπάλα να καταλήγει άουτ.
5' Σχόλιο
Πιο επιθετική η Τσεχία στα πρώτα λεπτά του ματς.
6' Κίτρινη κάρτα Τουρκία Μεχμέτ Τοπάλ
10' Κίτρινη κάρτα Τουρκία Σερβέτ
11' Ευκαιρία Τσεχία
Ο Γιανκουλόβσκι εκτέλεσε φάουλ έξω από τη μεγάλη περιοχή, ο Κόλερ "έπιασε" τη γυριστή κεφαλιά από το ύψος του πέναλτι, αλλά η μπάλα κατέληξε πάνω από την εστία της Τουρκίας.
17' Σουτ Τσεχία
Σουτ του Γκαλάσεκ έξω από τη μεγάλη περιοχή, μπλόκαρε ο Βολκάν.
22' Ευκαιρία Τσεχία
Ο Σιόνκο γύρισε παράλληλα την μπάλα από τα δεξιά προς το ύψος της μικρής περιοχής, αλλά ο Σερβέτ πρόλαβε να απομακρύνει τον κίνδυνο για την Τουρκία.
25' Σουτ Τσεχία
Ατομική ενέργεια του Σιόνκο από τα δεξιά, αλλά η μπάλα κατέληξε πάνω από την εστία της Τουρκίας, στο αριστερό σουτ που επιχείρησε ο Τσέχος επιθετικός από το ύψος της μεγάλης περιοχής.
33' Ευκαιρία Τσεχία
Ο Ματεγιόβσκι έβγαλε τη σέντρα από τα αριστερά, ο Σιόνκο πετάχτηκε στην πορεία της μπάλας, αλλά ο Βολκάν μπλόκαρε σταθερά την μπάλα.
34' Γκολ Τσεχία Κόλερ
Εξαιρετική αντεπίθεση των Τσέχων, ο Σιόνκο έβγαλε τη σέντρα από τα δεξιά, "συστημένη" για το κεφάλι του Κόλερ, ο οποίος από το ύψος του πέναλτι έστειλε την μπάλα αρχικά στο οριζόντιο δοκάρι και στη συνέχεια στα δίχτυα του Βολκάν.
39' Αλλαγή παίκτη Τσεχία
Ο Γιάρολιμ πήρε τη θέση του Ματεγιόβσκι, που τραυματίστηκε.
42' Ευκαιρία Τσεχία
Ο Γιανκουλόβσκι εκτέλεσε φάουλ, ο Κόλερ από το ύψος του πέναλτι έκανε την κεφαλιά αμαρκάριστος, αλλά η μπάλα πέρασε πάνω από την εστία του Βολκάν.
45' Έναρξη καθυστερήσεων Δύο λεπτά
45' Λήξη ημιχρόνου
46' Σέντρα 2ου ημιχρόνου
Η Τουρκία στη σέντρα.
46' Αλλαγή παίκτη Τουρκία
Ο Σαμπρί πήρε τη θέση του Σεντούρκ.
47' Σουτ Τουρκία
Ο Νιχάτ "έπιασε" δεξί σουτ στην κίνηση μέσα από τη μεγάλη περιοχή, αλλά η μπάλα πέρασε πάνω από την εστία της Τσεχίας.
51' Σχόλιο
Η Τσεχία ήταν σαφώς καλύτερη στο πρώτο ημίχρονο. Στην επανάληψη, όμως, η Τουρκία έχει μπει δυναμικά στον αγώνα και προσπαθεί για την ισοφάριση.
53' Ευκαιρία Τουρκία
Ο Χαμίτ Αλτιντόπ εκτέλεσε φάουλ από τα δεξιά, ο Τουντσάι "έπιασε" την κεφαλιά στην κίνηση από το ύψος του πέναλτι, όμως ο Τσεχ δεν αιφνιδιάστηκε και μπλόκαρε σταθερά την μπάλα.
57' Αλλαγή παίκτη Τουρκία
Ο Καζίμ στη θέση του Τοπάλ.
61' Ευκαιρία Τσεχία
Ο Γκαλάσεκ τροφοδότησε τον Κόλερ, ο οποίος από το χώρο του κέντρου έτρεξε ανενόχλητος προς τη μεγάλη περιοχή, έκανε το αριστερό σουτ απέναντι στον Βολκάν, αλλά η μπάλα κατέληξε άουτ.
62' Γκολ Τσεχία Πλάσιλ
Ο Σιόνκο έβγαλε τη σέντρα από τα δεξιά και ο επερχόμενος Πλάσιλ με αριστερό πλασέ έστειλε την μπάλα στη δεξιά γωνία του Βολκάν.
63' Αλλαγή παίκτη Τουρκία
Ο Εμρέ Ασίκ πήρε τη θέση του τραυματία Εμρέ Γκουνγκόρ.
68' Ευκαιρία Τουρκία
Ο Αρντά έβγαλε τη σέντρα από τα αριστερά, ο Τουντσάι ανενόχλητος έκανε την κεφαλιά από το ύψος της μικρής περιοχής, αλλά ο Τσεχ μπλόκαρε σταθερά.
71' Ευκαιρία Τσεχία
Γύρισμα του Σιόνκο από τα δεξιά της μεγάλης περιοχής, ο Πόλακ πλάσαρε στην κίνηση, αλλά η μπάλα βρήκε στο αριστερό δοκάρι της εστίας του Βολκάν.
73' Κίτρινη κάρτα Τουρκία Εμρέ Ασίκ
75' Γκολ Τουρκία Αρντά
80' Κίτρινη κάρτα Τσεχία Γκαλάσεκ
80' Αλλαγή παίκτη Τσεχία
Ο Κάντλετς στη θέση του Πλάσιλ.
82' Ευκαιρία Τουρκία
Ο Χαμίτ Αλτιντόπ σέντραρε από τα αριστερά, αμαρκάριστος ο Σερβέτ στο ύψος της μικρής περιοχής πήρε την κεφαλιά, η μπάλα κατέληξε άουτ.
84' Αλλαγή παίκτη Τσεχία
Ο Βλτσεκ στη θέση του Σιόνκο.
88' Γκολ Τουρκία Νιχάτ
Ο Χαμίτ Αλτιντόπ σέντραρε από τα δεξιά, ο Τσεχ έχασε την μπάλα μέσα από τα χέρια του και ο Νιχάτ με προβολή σε κενή εστία από το ύψος της μικρής περιοχής έστειλε την μπάλα στα δίχτυα.
90' Γκολ Τουρκία Νιχάτ
Απίστευτη ανατροπή! Ο Χαμίτ Αλτιντόπ έβγαλε σε θέση τετ α τετ τον Νιχάτ, ο οποίος από το ύψος της μεγάλης περιοχής πλάσαρε εντυπωσιακά και έστειλε την μπάλα στην αριστερή γωνία του Τσεχ.
90' Έναρξη καθυστερήσεων Τέσσερα λεπτά
92' Κόκκινη κάρτα Τουρκία Βολκάν
Ο πορτιέρο της Τουρκίας έσπρωξε εκτός φάσης τον Κόλερ και αντίκρισε την κόκκινη κάρτα.
93' Σχόλιο
Ο Τουντσάι κάθεται πλέον κάτω από τα δοκάρια! Η Τουρκία έχει συμπληρώσει τις αλλαγές της.
94' Κίτρινη κάρτα Τσεχία Ουϊφαλούσι