ΓΑΛΛΙΑ

Άνετη νίκη για Λυών

μπενζεμα

Άνετη νίκη για τη Λυών στην πρώτη αγωνιστική του Championnat καθώς η ομάδα του Πιέλ επικράτησε με 3-0 της Τουλούζ στο Ζερλάν

O νεοαποκτηθείς από τη Λιλ Μακούν πέτυχε το πρώτο γκολ της σεζόν για τη Λυών στο Championnat μετά από πολύ ωραίο χτύπημα φάουλ του Ζουνίνιο και το ημίχρονο έληξε με την ομάδα του Πιέλ να βρίσκεται μπροστά στο σκορ με 1-0.
Στην επανάληψη ο πρώτος σκόρερ του περσινού πρωταθλήματος Καρίμ Μπενζεμά έκανε και για την νέα σεζόν γνωστές τις προθέσεις του σκοράροντας δυο τέρματα στο 58' και το 66' για να δώσει διαστάσεις στην επικράτηση της Λυών που έψαχνε ένα καλό ματς προκειμένου να αφήσει πίσω της την απώλεια του Σούπερ Καπ από τη Μπορντό στα πέναλτι την περασμένη εβδομάδα.

Οι λυωνέ είναι πρώτοι στη βαθμολογία μετά την επικράτησή τους αυτοί λόγω της διαφοράς τερμάτων, ενώ μαζί τους είναι και οι Γιρονδίνοι που κατάφεραν να ανατρέψουν το σε βάρος τους σκορ κόντρα στην Καεν στο δεύτερο ημίχρονο και να πάρουν δύσκολη νίκη με 2-1.

Tα αποτελέσματα της πρώτη αγωνιστικής της Ligue 1 έχουν ως εξής:

Ρεν-Μαρσέιγ 4-4 (Τομέρ 6', 51', Μανταντά 89' αυτογκόλ, Σεϊρού 92' - Κονέ 12', Μπεν Αρφά 14', Νιάνγκ 28', Γκραντίν 91')
Λε Μαν-Λοριάν 0-1 (Ζαλέ 58' πεναλτι)
Οσέρ-Ναντ 2-1 (Γιέλεν 36', Κέρσια 82' - Ντε Φρεϊτάς 68')
Μονακο-Παρί 1-0 (Νιμανί 79')
Βαλενσιέν-Σεντ Ετιέν 1-0 (Ντάνιτς 27' πεναλτι)
Μπορντό-Καέν 2-1 (Γκουρκούφ 53', Καβενάγκι 79' - Νιβέ 14')