SERIE A

Νίκη-θρίλερ για Γιούβε στη Σαρδηνία (videos)!

Γιουβέντους-Κάλιαρι

Σε ένα ματς που τα είχε όλα, με πέντε γκολ, τρία κερδισμένα πέναλτι και δύο κόκκινες κάρτες, η Γιουβέντους πέρασε διά πυρός και σιδήρου από την Σαρδηνία, επικρατώντας 3-2 της Κάλιαρι. Σπουδαία "διπλά" για Νάπολι-Παλέρμο, το 2Χ2 έκανε η Ρόμα, βαθμό στο "Μαράσι" κόντρα στη Σαμπντόρια για Λάτσιο

To ματς ήταν συγκλονίστικό από το 54ο λεπτό και μετά, οπότε και σημειώθηκαν και τα πέντε τέρματα, με τον Μπουφόν να αποδεικνύεται ο καταλύτης της επιτυχίας για τους "μπιανκονέρι" καθώς "κατέβασε τα ρολά" σε αρκετές περιπτώσεις, με τους παίκτες της Κάλιαρι να τον νικούν μόνο από την άσπρη βούλα.
Είναι χαρακτηριστικό ότι οι Τορινέζοι προηγήθηκαν δύο φορές, ισοφαρίστηκαν ισάριθμες, με τον Τζόρτζιο Κιελίνι να λυτρώνει την ομάδα του Κλαούντιο Ρανιέρι στο 90ο λεπτό, γράφοντας το τελικό 3-2 για τους φιλοξενούμενους με καρφωτή κεφαλιά μετά από εκτέλεση φάουλ του Καμορανέζι.

Από τα υπόλοιπα ματς ξεχωρίζουν αναμφισβήτητα το εξωπραγματικό 5-0 με το οποίο η Νάπολι διέσυρε στο "Φρίουλι" την Ουντινέζε, ενώ η Παλέρμο, μία εβδομάδα μετά την εντός έδρας ήττα από τη Ρόμα, πήρε το αίμα της πίσω επικρατώντας με το εντυπωσιακό 4-2 της Λιβόρνο στο "Αρμάντο Πίκι".

Το 2Χ2 στο πρωτάθλημα έκανε η Ρόμα, η οποία επικράτησε άνετα με 3-0 της Σιένα στο "Ολίμπικο", τα κυριακάτικα ματς ολοκληρώνονται το βράδυ με τη Σαμπντόρια να υποδέχεται την πρώτη αντίπαλο του Ολυμπιακού στο Τσάμπιονς Λιγκ, Λάτσιο.

Έφυγέ αλώβητη από τη Σαρδηνία

Αν και χρειάστηκε να περάσει διά πυρός και σιδήρου, τελικά η Γιουβέντους έδειξε χαρακτήρα, επικρατώντας με 3-2 της εξαιρετικής Κάλιαρι στο "Σεντ Ηλία" και παραμένοντας στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα με δύο νίκες στις ισάριθμες πρώτες αγωνιστικές.

Το πρώτο μέρος της αναμέτρησης είχε λίγες καλές φάσεις, με την ομάδα που να κερδίζει τις εντυπώσεις να είναι η Κάλιαρι, και την Γιουβέντους να χάνει την μεγαλύτερη ευκαιρία του 45λεπτου.

Στο 19ο λεπτό χάθηκε μεγάλη ευκαιρία για τους γηπεδούχους, με τον Φότζα να πλαγιοκοπεί από τα δεξιά και τον Μάτρι να στέλνει με κεφαλιά τη μπάλα δίπλα από το αριστερό δοκάρι του Μπουφόν, ενώ λίγο έλειψε να γίνει το 1-0 στο 27ο λεπτό, με την μπάλα να χτυπάει στο τείχος των παικτών της Γιουβέντους μετά από εκτέλεση φάουλ του Κόντι, να αλλάζει πορεία ξεγελώντας τον Μπουφόν, όμως να φεύγει άουτ.

Μπορεί η Κάλιαρι να είχε την εδαφική υπεροχή και να πατούσε με μεγαλύτερη ευκολία την αντίπαλη περιοχή, όμως η Γιουβέντους ήταν αυτή που άγγιξε το γκολ, στην εκπνοή του ημιχρόνου.

Ο "καπιτάνο" Ντελ Πιέρο εκμεταλλεύτηκε το τραγικό λάθος του Παρόλα, πέρασε τη μπάλα πάνω από τον εξερχόμενο Φόρτιν, όμως το μονοκόμματο σουτ που έπιασε μπροστά από την κενή εστία (βρισκόταν σε εμφανώς πλάγια θέση), πέρασε πάνω από το οριζόντιο δοκάρι.

Το δεύτερο μέρος αποτέλεσε διαφήμιση του ποδοσφαίρου, με τις φάσεις να διαδέχονται τη μία την άλλη, και τους θεατές να παραμένουν καθηλωμένοι από το θέαμα που παρακολούθησαν.

Τον χορό των τερμάτων άνοιξε στο 54ο λεπτό η Γιουβέντους, με τον Τρεζεγκέ να γίνεται κάτοχος της μπάλας μέσα στη μικρή περιοχή μετά από ασίστ με το κεφάλι του Καμορανέζι και με κοντινό πλασέ νίκησε τον Φόρτιν, πετυχαίνοντας το 99ο τέρμα του στη Serie A.

Η αντίδραση της Κάλιαρι ήταν άμεση, έκλεισε τη Γιουβέντους στα καρέ της και κέρδισε πέναλτι στο 56ο λεπτό, σε τράβηγμα του Μάτρι μέσα στην περιοχή από τον Λεγκροτάλιε (διαμαρτυρήθαν οι φιλοξενούμενοι). Ο Φότζα εκτέλεσε το πέναλτι, με τον Μπουφόν να αποκρούει τη μπάλα με μπουνιά, όμως η μπάλα να καταλήγει στα δίχτυα του.

Στο 69ο λεπτό ο διαιτητής υπέδειξε νέο πέναλτι υπέρ της Κάλιαρι σε μαρκάρισμα του Κιελίνι επί του Κόντι (ο τηλεοπτικός φακός έδειξε καθαρά πως δεν υπήρχε η παραμικρή περίπτωση πέναλτι καθώς ο αριστερός μπακ των "μπιανκονέρι" βρήκε καθαρά τη μπάλα με το τάκλιν που έκανε), απόφαση που εξαγρίωσε τους "μπιανκονέρι", με τον Μπουφόν να κλείνει μάλιστα με το χέρι του το στόμα του Κιελίνι, προκειμένου να μην πάρει κόκκινη κάρτα για τα "γαλλικά" που έλεγε στον διαιτητή.

Τελικά, οι παίκτες της Γιουβέντους δικαιώθηκαν για τις διαμαρτυρίες τους, με τον βοηθό διαιτητη να συμβουλεύει τον διαιτητή Ταλιαβέντο ότι δεν υπήρχε παράβαση, με αποτέλεσμα ο άρχοντας του αγώνα να πάρει πίσω την αρχική απόφαση και να δείξει κόρνερ!

Στην εξέλιξη του ματς ο Μπουφόν έκανε την απόκρουση της... αγωνιστικής, όταν μετά την αποτυχία των παικτών της Γιουβέντους να απομακρύνουν τη μπάλα από την περιοχή τους, η μπάλα έφτασε στον Πάολο Μπιάνκο, με τον κορυφαίο Ιταλό γκολκίπερ να αποκρούει πάνω στη γραμμή, νικώντας τον παίκτη της Κάλιαρι από τα έξι βήματα.

Μετά από το "σφυροκόπημα" που δέχτηκε για περίπου είκοσι λεπτά η άμυνα της Γιουβέντους, οι επιθετικοί έβγαλαν και πάλι το ψωμί τους... Ο Αλμιρόν βρήκε τον Καμορανέζι, αυτός έβγαλε την μπαλιά πάνω από το κεφάλι του Φόρτιν, με τον Ντελ Πιέρο να κάνει την προβολή πάνω στη γραμμή γράφοντας το 2-1.

Επτά λεπτά αργότερα η Κάλιαρι κέρδισε δεύτερο πέναλτι, αυτή τη φορά σε ανατροπή του Λαριβέι από τον Ζεμπινά, με τον Φότζα να νικάει πάλι από τα 11 βήματα τον Μπουφόν και να κάνει το 2-2.

Αξίζει να σημειωθεί πως αυτή ήταν η πρώτη φορά που δόθηκαν δύο πέναλτι εις βάρος της Γιουβέντους σε αγώνα της Serie A, από ένα ματς κόντρα στη Νάπολι το 1988.

Σαν να μην έφτανε η ισοφάριση, ήρθε αμέσως μετά η αποβολή του Ζεμπινά με δεύτερη κίτρινη κάρτα, με τον αμυντικό της Γιουβέντους να απειλείται μάλιστα με "καμπάνα" καθώς την ώρα που αποχωρούσε τσακώθηκε με ένα μέλος του τεχνικού επιτελείου της Κάλιαρι και λίγο έλειψε να πιαστεί στα χέρια!

Δύο λεπτά μετά την αποβολή του Ζεμπινά τον ακολούθησε και ο Ντελ Γκρόσο, για σκληρό φάουλ στον Καμορανέζι, ενώ το ματς-θρίλερ ολοκληρώθηκε με ιδανικό τρόπο για τη Γιουβέντους, καθώς μετά από καλοστημένη εκτέλεση φάουλ απο τα δεξιά του Καμορανέζι (μπήκε στο ματς στο 49' στη θέση του Χαλισάμιζιτς και βοήθησε σημαντικά τη Γιουβέντους) ο Κιελίνι πήρε την καρφωτή κεφαλιά χαρίζοντας το "τρίποντο" στην ομάδα του.

Επίδειξη δύναμης από Ρόμα
Η Ρόμα είναι μία από τις ομάδες του Καμπιονάτο που βρίσκεται σε εξαιρετική αγωνιστική κατάσταση και φροντίζει να το αποδεικνύει. Η αρχή έγινε με την κατάκτηση του Ιταλικού Σούπερ Καπ, με τη νίκη της με 1-0 επί της Ίντερ στο Μιλάνο, η συνέχεια έγινε με το σπουδαίο εκτός έδρας "τρίποντο" με 2-0 επί της Παλέρμο στην πρεμιέρα του πρωταθλήματος, ενώ το απόγευμα της Κυριακής η Ρόμα δεν δυσκολεύτηκε να κάμψει με 3-0 την αντίσταση της Σιένα στο "Ολίμπικο".

Το σκορ άνοιξε μόλις στο 17ο λεπτό από τον Ακουιλάνι με εκπληκτικό σουτ με το δεξί εκτός περιοχής που δεν άφησε περιθώρια αντίδρασης στον Μάνινγκερ, ενώ ο Ζιουλί φρόντισε με σουτ μέσα από την περιοχή να "κλειδώσει" τους τρεις πόντους για τους Ρωμαίους στο 82ο λεπτό, πετυχαίνοντας το πρώτο του γκολ στη Serie A, μετά τη μετεγγραφή του από τη Μπαρτσελόνα.

Το τελικό 3-0 διαμόρφωσε ο Φραντσέσκο Τότι μετά από όμορφη ατομική ενέργεια στο 90' ενώ ένα λεπτό νωρίτερα έκανε το ντεμπούτο του και ο Ζουάν, που πέρασε στη θέση του Ακουιλάνι.

Αξίζει να σημειωθεί πως πριν την έναρξη του αγώνα ο "καπιτάνο" της Ρόμα παρέλαβε το "Χρυσό Παπούτσι", για τον τίτλο του κορυφαίου σκόρερ στα ευρωπαϊκά πρωταθλήματα που κατέκτησε πέρυσι (26 τέρματα).

Σπουδαίo διπλό για Παλέρμο

Λιβόρνο και Παλέρμο προέρχοταν από βαριές ήττες στην πρεμιέρα (η πρώτη είχε διασυρθεί με 5-1 στην πρεμιέρα εκτός έδρας από τη Γιουβέντους ενώ η Παλέρμο ηττήθηκε με 2-0 στο "Μπαρμπέρα" από τη Ρόμα), όμως στην αναμέτρηση του "Αρμάντο Πίκι" έμελε να χαμογελάσει μόνο μία ομάδα και αυτή ήταν η Κάλιαρι.

Οι "ροζανέρι" έκαναν ένα εκπληκτικό πρώτο ημίχρονο όπου βρέθηκαν να προηγούνται με το σαρωτικό 4-0, με τους παίκτες της Λιβόρνο το μόνο που κατάφεραν στο δεύτερο μέρος ήταν να περιορίσουν την έκταση της συντριβής, πετυχαίνονας δύο τέρματα.

Στα αξιοσημείωτα της αναμέτρησης ότι κάτω από την εστία των γηπεδούχων κάθησε ο νεαρός Αλφόνσο Ντε Λουσία, με τον Φερνάντο Όρσι να αφήνει εκτός αποστολής τον βασικό Αμέλια, καθώς χάλασε την τελευταία στιγμή η μετεγγραφή του στην Παλέρμο και θεώρησε έτσι ότι θα ήταν επηρεασμένος.

Το σκορ για την Παλέρμο άνοιξε μόλις στο 9ο λεπτό ο Ριναούντο, που αξιοποίησε τραγικό λάθος του Ντε Λουτσία, με τον Μίκολι να πετυχαίνει άλλα δύο τέρματα στη συνέχεια (τα πρώτα του στο Καμπιονάτο μετά από δύο χρόνια παρουσίας στη Μπενφίκα ως δανεικού από τη Γιουβέντους), ενώ η τραγωδία για τους γηπεδούχους ολοκληρώθηκε στο 41ο λεπτό, με τον Αμάουρι να κάνει το 4-0 πετυχαίνοντας το πρώτο του τέρμα μετά το Δεκέμβριο του 2006.

Με 9 γκολ παθητικό στα πρώτα 120 λεπτά της σεζόν, η Λιβόρνο ήταν λογικό να αποδοκιμαστεί έντονα από τους φίλους της με το τέλος του πρώτου μέρους. Ροσίνι και Γκραντόνι σκόραραν στο δεύτερο μέρος για τους γηπεδούχους, όμως το τελικό 2-4 άφησε τους γηπεδούχους στον πάτο της βαθμολογίας μετά από δύο αγωνιστικές.

Αξίζει να σημειωθεί ότι σε ένα ακόμα ματς απογοήτευσε το βασικό επιθετικό δίδυμο της Λιβόρνο Ταβάνο-Τριστάν, με τον πρώτο να γίνεται αλλαγή στο 35ο λεπτό από τον Μπογκτάνι και τον δεύτερο στο 54ο λεπτό από τον μετέπειτα σκόρερ Ροσίνι.

Νάπολι από τα παλιά στο "Φρίουλι"
Στο "Φρίουλι" ανατράπηκαν όλα τα προγνωστικά, με το μεγάλο φαβορί της αναμέτρησης Ουντινέζε να καταποντίζεται από την Νάπολι, η οποία παρατάχθηκε στον αγωνιστικό χώρο έχοντας την ταμπέλα του απόλυτου αουτσάιντερ.

Και αυτό γιατί οι γηπεδούχοι είχαν παρουσιάσει εξαιρετικά δείγματα γραφής στην πρεμιέρα του Καμπιονάτο, υποχρεώνοντας την πρωταθλήτρια Ίντερ σε εντός έδρας ισοπαλία (1-1) σε αντίθεση με τους νεοφώτιστους, οι οποίοι είχαν δεχτεί σφαλιάρα στο "Σαν Πάολο" την περασμένη Κυριακή, χάνονας με 2-0 από την Κάλιαρι.

Στον γήπεδο όμως που είναι ο "καθρέφτης" κάθε ομάδας η Νάπολι ήταν καταφανώς ανώτερη και πήρε μία πανάξια όσο και εμφατική νίκη.

Το σκορ για τους "παρτενοπέι" άνοιξε μόλις στο 16ο λεπτό ο Ζαλαγέτα, στο ντεμπούτο του με τη φανέλα της Νάπολι, ενώ στο 36ο λεπτό η Νάπολι διαμαρτύρεται για πέναλτι σε ανατροπή του Λαβέτζι από τον Ζαπάτα (ο διαιτητής έδειξε φάουλ πάνω στη γραμμή, με το ριπλέι να δείχνει πως μάλλον έκανε λάθος).

Το ημίχρονο έκλεισε 2-0 υπέρ της Νάπολι με σκόρερ τον Ντομίτζι ενώ στην επανάληψη ήρθε η... καταιγίδα. Το νέο μεγάλο αστέρι της Νάπολι άνοιξε τον λογαριασμό των τερμάτων του στη Serie A, με υπέροχο τέρμα στο 65ο λεπτό, ο Ζαλαγέτα "χτύπησε" για δεύτερη φορά στο 70ο λεπτό, ενώ το τελικό 0-5 έκανε ο Σόσα μετά από ασίστ του Λαβέτζι.

Τα άλλα ματς της πρεμιέρας

Στο "Ατζούρι Ντ'Ιτάλια", η Αταλάντα πήρε την πρώτη της νίκη στο φετινό Καμπιονάτο επικρατώντας με 2-0 της Πάρμα, με τον Κοστίνια να πραγματοποιεί το ντεμπούτο του στη Serie A με τη φανέλα των "μπεργκαμάσκι", μετά τη μετεγγραφή του από την Ατλέτικό Μαδρίτης.

Προβάδισμα στην Αταλάντα έδωσε ο Τζαμπάνια από το σημείο του πέναλτι στο 21ο λεπτό μετά από ανατροπή του Λαντζέλα εντός περιοχής από τον Κολί, με το Καροτζιέρι να διαμορφώνει το τελικό 2-0 στο 66ο λεπτό.

Να σημειωθεί ότι την παρθενική του εμφάνιση με τη φανέλα της Αταλάντα έκανε και ο Σιμόνε Ιντσάγκι (ολοκληρώθηκε η μετεγγραφή του μέσα στην εβδομάδα από τη Λάτσιο), ο οποίος πέρασε στο ματς στο 58ο λεπτό στη θέση του Τζαμπάνια.

Στο "Ολίμπικο" του Τορίνο, ο Αλβάρο Ρεκόμπα έκανε το ντεμπούτο του με τη φανέλα της "γκρανάτα" κόντρα στη Ρετζίνα (ξεκίνησε βασικός και αντικαταστάθηκε στο 62ο λεπτό από τον Μπελάνοβιτς), με τους γηπεδούχους όμως να χάνουν μέσα από τα χέρια τους την πρώτη νίκη της σεζόν, καθώς δέχτηκαν την ισοφάριση στο τελευταίο λεπτό του αγώνα.

Το σκορ για τους γηπεδούχους άνοιξε ο "γερόλυκος" Αμορούζο στο 31ο λεπτό, όμως η Τορίνο κατάφερε να πετύχει την ολική ανατροπή, με τον Ροζίνα να ισοφαρίζει στην εκπνοή του πρώτου μέρους (είχε ανοίξει το σκορ για την Τορίνο στο ματς της πρεμιέρας στο "Ολίμπικο"κόντρα στη Λάτσιο), ενώ το 2-1 έγινε στο 58ο λεπτό, με κεφαλιά του Βέντολα, μετά από συνεργασία που είχε προηγηθεί μεταξύ Ρεκόμπα και Λάνα.

Ο Μπελάνοβιτς είχε σπάνια ευκαιρία να κάνει το 3-1 που δεν αξιοποίησε στη συνέχεια, με την Τορίνο να τιμωρείται καθώς ο Κότζα ισοφάρισε στο 90ο λεπτό για την Τορίνο.

Το μοναδικό ματς στο οποίο δεν σημειώθηκε κανένα τέρμα και είχε ελάχιστες συγκινήσεις ήταν αυτό ανάμεσα στην Κατάνια και την Παλέρμο, 0-0, στην Σικελία.

Η Κατάνια υποδέχτηκε τους νεοφώτιστους στη φυσική της έδρα, στο στάδιο "Μασιμίνο", το οποίο άνοιξε τις πύλες του μετά από επτά μήνες, καθώς είχε μπει "λουκέτο" στο γήπεδο μετά τα τρομερά επεισόδια που είχαν γίνει στις 2 Φλεβάρη στο ματς Κατάνια-Παλέρμο, και τα οποία είχαν στοιχίσει τη ζωή του αστυνομικού Φίλιπο Ρατσίτι.

Στον πάγκο των γηπεδούχων κάθησε ο βοηθός προπονητή, με τον Σίλβιο Μπαλντίνι να είναι τιμωρημένος μέχρι τις 30 Σεπτέμβρη, μετά την κλωτσιά που έδωσε στον ομόλογό του της Πάρμα, Ντομένικο Ντι Κάρλο, στον αγώνα της πρεμιέρας μεταξύ Πάρμα-Κατάνια.

Να σημειωθεί ότι η τελευταία φορά που αναμετρήθηκαν οι δύο ομάδες στο πλαίσιο της Serie A ήταν στις 21 Απριλίου 1984, όπου και τότε αναδείχθηκαν ισόπαλες, με σκορ 1-1.

Δεύτερo σερί Χ για τους "λατσιάλι"
Την δεύτερη ισοπαλία στις ισάριθμες πρώτες αγωνιστικές του φετινού Καμπιονάτο έφερε η πρώτη αντίπαλος του Ολυμπιακού (18/9) για τη φάση των ομίλων του Τσάμπιονς Λιγκ, Λάτσιο. Η ομάδα του Ντέλιο Ρόσι έμεινε στο 0-0 κόντρα στη Σαμπντόρια στο "Λουίτζι Φεράρις", με τους γηπεδούχους να αγωνίζονται με αριθμητικό μειονέκτημα από το 82ο λεπτό και μετά λόγω αποβολής του Τζίκλερ.

Το αξιοσημείωτο σε αυτή την αναμέτρηση είναι ότι για πρώτη φορά εμφανίστηκε το αποτέλεσμα 0-0 με γηπεδούχο τη "Σαμπ" από το 1976, ενώ η τελευταία ισοπαλία γενικά των δύο ομάδων εμφανίστηκε στις 21 Απριλίου 1996, με το θεαματικό 3-3.

Τα δύο μεγάλα αστέρια της ομάδας στην επίθεση, Μοντέλα και Κασάνο, κάθησαν στον πάγκο, με τον "αεροπλανίνο" να μπαίνει στο παιχνίδι στο 60ο λεπτό στη θέση του Καράτσολο, και τον πρώην άσο των Ρόμα και Ρεάλ Μαδρίτης να χρειαστεί να περιμένει ένα ακόμα ματς για να κάνει το ντεμπούτο του με τη φανέλα των "μπλουτσερκιάτι".

Η μεγαλύτερη φάση του πρώτου ημιχρόνου στο "Φεράρις" σημειώθηκε στο 40ο λεπτό, με τον Τζίγκλερ να βγάζει τη σέντρα και τον Κλαούντιο Μπελούτσι να πιάνει την κεφαλιά, με τον 43χρονο ομως Μπαλότα να δείχνει εξαιρετικά αντανακλαστικά βγάζοντας τη μπάλα κόρνερ με τις άκρες των δαχτύλων.

Στο 82ο λεπτό ο Τζϊγκλερ άφησε την ομάδα του με 10 παίκτες για τα τελευταία λεπτά καθώς δέχτηκε δεύτερη κίτρινη κάρτα, ενώ στις καθυστερήσεις οι γηπεδούχοι έχασαν ανεπανάληπτη ευκαιρία να πάρουν το "τρίποντο".

Η μπαλιά του Μοντέλα βρήκε τον Σαμάρκο αμαρκάριστο μέσα στην περιοχή, με μοναδικό αντίπαλο τον Μπαλότα, με το πλασέ του όμως να περνάει πάνω από το οριζόντιο δοκάρι,

Η σύνθεση της Λάτσιο (Ντέλιο Ρόσι):Μπαλότα, Μπεχραμί, Σκαλόνι, Κριμπάρι, Τζάουρι, Μουντινγκάι, Λεντέσμα, Μουταρέλι, Μανφρεντίνι (75' Μεγκνί), Πάντεφ(91' Τάρε), Ρόκι (62' Μακίνουα)

Τα αποτελέσματα της 2ης αγωνιστικής:

ΣΑΒΒΑΤΟ

Έμπολι-Ίντερ 0-2 (13', 83' Ιμπραΐμοβιτς)

ΚΥΡΙΑΚΗ

Αταλάντα-Πάρμα 2-0 (21' πεν. Τζαμπάνια, 65' Καροτζιέρι)
Κάλιαρι-Γιουβέντους 2-3 (56' (πεν), 81 (πεν.) Φότζα / 54' Τρεζεγκέ, 74' Ντελ Πιέρο, 90' Κιελίνι)
Κατάνια-Τζένοα 0-0
Λιβόρνο-Παλέρμο 2-4 (54' Ροσίνι, 74' Γκραντόνι / 9' Ριναούντο, 22', 37' Μίκολι, 41' Αμάουρι)
Ρόμα-Σιένα 3-0 (17' Ακουιλάνι, 82' Zιουλί, 89' Τότι)
Τορίνο-Ρετζίνα 2-2 (45' Ροζίνα 58' Βέντολα/ 31' Αμορούζο, 90' Κότζα)
Ουντινέζε-Νάπολι 0-5 (16' Ζαλαγέτα, 41' Ντομιτζί, 65' Λαβέτζι, 70' Ζαλαγέτα, 81'Σόσα)
Σαμπντόρια-Λάτσιο 0-0

ΔΕΥΤΕΡΑ

Μίλαν-Φιορεντίνα

Δείτε το βίντεο με τα πέντε γκολ και όλες τις φάσεις από το ματς Κάλιαρι-Γιουβέντους:

Δείτε το βίντεο από την "πεντάρα" της Νάπολι στο "Φρίουλι" επί της Ουντινέζε:

Δείτε το βίντεο από την επιβλητική νίκη της Παλέρμο επί της Λιβόρνο:

Δείτε το βίντεο με τα γκολ από το Τορίνο-Ρετζίνα, στο ντεμπούτο του Αλβάρο Ρεκόμπα με τη φανέλα της "γκρανάτα":

Δείτε το βίντεο με τo εκπληκτικό γκολ του Ακουιλάνι, με το οποίο η Ρόμα άνοιξε το σκορ κόντρα στη Σιένα: