EUROBASKET

Το SPORT 24 στο Πόζναν-Αρένα

ομαδικη πανηγυρικο

Η Εθνική ομάδα με εμφάνιση ομάδας-φαβορί επικράτησε της Κροατίας με 76-68 και πέτυχε το 2/2

22:06 Καλαμπόκης 2, Μπουρούσης 19, Ζήσης 9, Σπανούλης 11, Καλάθης 3, Φώτσης 5, Πρίντεζης 3, Κουφός 10, Περπέρογλου 10, Σχορτσιανίτης 4 οι σκόρερ

22:05 Νικήσαμε από το...πρώτο ημίχρονο και πήραμε την πρώτη θέση του ομίλου (ακόμη κι αν χάσουμε από το Ισραήλ, που λέει ο λόγος)

22:04 Ο Πόποβιτς δεν το βάζει κάτω, απαντάει με τρίποντο, αλλά οι Κροάτες το έχουν καταλάβει. Δεν πιέζουν. Τέλος: 76-68!:

22:03 Και για να τελειώνουμε. Τρίποντο του Σπανούλη στα 56΄΄ πριν από το τέλος (76-65)!

22:02 Οι Κροάτες έχασαν την επίθεση. Οι Σκοπιανοί σπίκερ γιατί χτυπιούνται; Μήπως θέλουν να τους ...χτυπήσω;

22:01 Φάουλ στον Σπανούλη. Μη φωνάζεις εκνευριστικέ Πόποβιτς! Βολές του V-Span 2/2 (73-65) ακόμη 1.30

22:00 Ουπς! Επιθετικά ριμπάουντ και ο Βούισιτς σκοράρει για τρεις (71-65) στο 1:50 πριν από το τέλος.

21:59 Δυόμισι λεπτά ακόμη. Ο Πλάνινιτς μειώνει σε 71-62. Μη χαλαρώνετε. Και μη χάνετε τη μπάλα...χωρίς λόγο

21:57 Ο Νίτσεβιτς σε μια κρίσιμη επίθεση για τους Κροάτες αστοχεί. Πάλι βολές ο Σόφο: 1/2 (71-60)

21:55 Ο Πόποβιτς μειώνει στους 10, στο 36 (70-60). Ακόμη λίγη προσοχή. Βολές ο Σχορτσιανίτης: 0/2!

21:53 Ακόμη 4:34. Λάθος από τον Σπανούλη, με όλη την άμυνα της Κροατίας να πέφτει πάνω του. Σκορ 70-58

21:51 Άστοχο τρίποντο του Μπουρούση, ριμπάουντ Βούισιτς με φάουλ Κουφού. Βολές 1/2 και 69-57. Σόφο αντι Κουφου

21:47 Μη τους δώσουμε ...δικαιώματα. Ο Πλάνινιτς χάνει λέι-απ, οι Βούισιτς με φόλοου μειώνει σε 69-56. Τάιμ-άουτ από Καζλάουσκας

21:39 Ο Κουφός στη πεντάδα, για την 4η περίοδο. Με Ζήση, Καλάθη, Καλαμπόκη, Φώτση. Πάμε!

21:37 Τέλος τρίτης περιόδου. Οι Κροάτες μείωσαν στους 13π, αλλά το δεκάλεπτο τελείωσε 65-47

21:35 Χάνουμε βολές και οι Κροάτες τη μπάλα. Ο Σπανούλης κάνει, εν τέλει, το ...65-45. Τελευταία επίθεση της περιόδου. 4ο φάουλ Σόφο

21:32 Ο Σόφο κερδίζει φάουλ, βολές: 0/2

21:26 Ο Βούισιτς δεν μπορεί απέναντι στον Φώτση, η Ελλάδα με μια ακόμη καλή άμυνα ξαναπαίρνει τη μπάλα. Ο Ρέπεσα τάιμ-άουτ

21:25 Ο Περπέρογλου κλέβει σαν λίμπερο, αιφνιδιασμός. Φώτσης στο κάρφωμα και πάλι στο +15

21:24 Φάουλ (4ο) του Κασούν πάνω στον Περπέρογλου που έχει 1/2 (57-44)

21:23 Ωραία πάσα του Ζήση. Ο Μπου παίρνει και το φάουλ αλλά χάνει τη βολή (56-42). Ο Ούκιτς απαντάει (56-44)

21:21 Ο Μπάνιτς με γκολ φάουλ ρίχνει τη διαφορά στους 12 (54-42). Τώρα χρειάζεται ψυχραιμία. Ή ένα ...κάρφωμα αλά Μπουρούσαρου!

21:20 Ο Καζλάουσκας δεν θέλει να τρώει αιφνιδιασμούς, αν και διαμαρτύρεται (έχει δίκιο;) για το προηγούμενο λέι-απ του Σπανούλη

21:18 Ο Περπέρογλου βρίσκει τον διάδρομο. Πρώτο ελληνικό καλάθι στο δεύτερο ημίχρονο και πρώτη άμυνα!

21:16 Ο Στόιτς σε τρίποντο, μειώνει σε 52-34. Μπορούσαμε να το είχαμε αποφύγει. Λάθος και στην επόμενη φάση. Προσοχή

21:13 Ο Φώτσης ξανά στην πεντάδα, μαζί με Σπανούλη, Ζήση, Περπέρογλου, Μπουρούση που χάνει το πρώτο του σουτ

21:00 Θα πω την αμαρτία μου. Τέτοιο ....πρώτο ημίχρονο από την Εθνική Ομάδα, έχω να δω από το Ελλάδα-ΗΠΑ

20:58 Καλαθάκι κι από τον Σπανούλη (52-31). Τι κάνετε;

20:55 Πάλι ο Κουφός σε βολές: 1/2 (49-31) κι ακόμη ενάμιση λεπτό για να πάμε για τσιγάρο (ημίχρονο, δηλαδή)

20:54 Μέσα και η βολή του Κουφού (9π). Όχι τίποτε άλλο, αλλά να μη γκρινιάζει κι ο θείος (του Κώστα)

20:53 Αυτά είναι. Σπανούλης σε σόλο, πάσα στον Κουφό και ... νέο γκολ-φάουλ (47-31). Ο Ρέπεσα ξανά σε τάιμ-άουτ

20:52 Χλατς! Κι αυτό μέσα. Τρίποντο του Περπέρογλου (43-27). Απόλαυση, αλλα φτου μη ματιάσουμε κανέναν

20:50 Ο Μπουρούσης βάζει και...τα λάθος σουτ, ο Περπέρογλου αντί του Καλαμπόκη. Η διαφορά στο +15

20:49 Δεν παίζεται ο Μπουρούσης! Μαζεύει ένα ακόμη (επιθετικό) ριμπάουντ. Γκολ-φάουλ και ...38-23 με σόου Γιάνναρου (15π)

20:48 Μια χαρά παίζουμε, ή μου φαίνεται;

20:44 Γρήγορη απάντηση από Πόποβιτς (τρίποντο) διπλή προσπάθεια του Κουφού, και καλάθι του Μπάνιτς (30-23)

20:41 Πάλι ο Ζήσης (5π) απαντάει στο καλάθι του Νίτσεβιτς, ενώ ο Πλάνινιτς προσπαθεί να ποστάρει τον Καλαμπόκη

20:40 Μπαίνει ο Πρίντεζης και ο Πρκάτσιν. Ο Βούισιτς όχι ακόμη. Μάλλον δεν είναι έτοιμος (λόγω μέσης)

20:38 Δεύτερη περίοδος.Ο Καλάθης αντί του Σπανούλη. Καλαμπόκης και Ζήσης επίσης. Καλάθι του Καλαμπόκη (22-15)

Ο Ρόζιτς έχει ένα τρίποντο. Έχει όμως κι ο Μπουρούσης! Από τη γωνία κάνει το 20-15 και τελειώνει με 12π (3/3δ, 2/2τρ)!

Αυτή τη φορά έχει high low. Πάσα Μπουρούση σε Κουφό και 17-12. Ο Ρέπεσα παίρνει τάιμ-άουτ. Ακόμη ένα λεπτό για το 10

Μπουρούσης on fire! Νέο καλάθι, με πρόσωπο (15-12)

Αλλά κι η δική μας άμυνα δουλεύει καλά. Κλέψιμο Σχορτσιανίτη, αιφνιδιασμός, Σπανούλης-Μπουρούσης και 13-10

Πολλή πίεση σε Σπανούλη, που ... καρατάει τη μπάλα και η επίθεση μοιάζει προβληματική. Αν δεν κυκλοφορεί η μπάλα...

Δυο βολές Σπανούλη 11-10 μπροστά η Ελλάδα, που παρατάσσεται σε ζώνη

Μονομαχίες κάτω από δυο καλάθια. Ο Κασούν κάνει το 9-10 κι ο Ρέπεσα "ψηλώνει" το σχήμα με Νίτσεβιτς αντί Μπάνιτς

Ξαναμπήκαν στο γήπεδο οι Σκοπιανοί και φωνάζουν υπέρ της Κροατίας...

Στο 3 μπροστά οι Κροάτες με Ούκιτς που μαρκάρει και τον Σπανούλη. Πρώτο καλάθι του Σοφοκλή (6-5).

Δεύτερο φάουλ Φώτση. Ο Καζλάουσκας βάζει Σοφοκλή και ο Κασούν μειώνει σε 4-3

4-0 με χουκ του Μπουρούσηξ. Ο Ζήσης πάνω στον Κους και ο Σπανούλης στον Ούκιτς

Πρώτο καλάθι, από ασίστ Μπουρούση και καλάθι Φώτση (σωστό, γιατί οι Κροάτες δεν έχουν 4άρι)

Σπανούλης, Ζήσης, Φώτσης, Περπέρογλου, Μπουρούσης εναντίον Ούκιτς, Ρόζιτς,. Κους, Μπάνιτς και Κασούν