ΑΡΗΣ

Άρης-ΠΑΟΚ: 87-76

Τσαλδάρης

Με σούπερ κόσμο και Κλαρκ ο Άρης πήρε το μεγάλο ντέρμπι της Θεσσαλονίκης επί του ΠΑΟΚ με 87-76

Οι 5.000 και πλέον φίλοι του Άρη έδωσαν ώθηση στους παίκτες του Ματσόν που παρότι δεν πραγματοποίησαν και το καλύτερο ξεκίνημα, κατάφεραν να βελτιωθούν από τη δεύτερη περίοδο και μετά.
Τον ρόλο του... Γκάλη ανέλαβε στο ματς ο Κλαρκ που σημείωσε 23 πόντους και μοιράζοντας 5 ασίστ, ενώ πολύτιμες λύσεις έδωσαν και οι Μάρσαλ-Άγαδάκος και Σέκουλιτς σε κρίσιμα σημεία του ματς.

Από την άλλη πλευρά ο Μαμούτου Ντιαρά ξεχώρισε ενώ και ο Κώστας Βασιλειάδης ήταν πολύ καλός με εξαίρεση ορισμένες άσχημες επιλογές του στην τελευταία περίοδο.

Ξεκινώντας καλύτερα στο παιχνίδι ο ΠΑΟΚ απέκτησε τον έλεγχο του σκορ έχοντας το προβάδισμα σχεδόν σε όλη τη διάρκεια της πρώτης περιόδου. Με τον Σίμτσακ βασικό για πρώτη φορά η ομάδα του Πεδουλάκη έδειξε τον καλύτερό της εαυτό φέτος κυκλοφορώντας σωστά την μπάλα στην επίθεση. Οι παίκτες του Άρη ήταν αρκετά άστοχοι αλλά κατάφεραν να κρατηθούν κοντά στο σκορ και να ισοφαρίσουν σε 18-18 στο τέλος του δεκαλέπτου.

Στη δεύτερη περίοδο όπως και στην πρώτη ο "Δικέφαλος" μπήκε πιο δυνατά και με σερί 7-0 προηγήθηκε με 25-18. Σε εκείνο το σημείο η είσοδος του Αγαδάκου έκανε τη διαφορά για τους "κίτρινους". Ο Έλληνας σέντερ έβαλε κρίσιμους πόντους και κατάφερε να ανοίξει τον χώρο για τους περιφερειακούς. Αυτό είχε ως αποτέλεσμα να απελευθερωθεί ο Κλαρκ και ο Μάρσαλ που με τρίποντα έδωσαν και πάλι την πρωτοπορία στον Άρη (35-31) που μέχρι το ημίχρονο διατηρήθηκε μπροστά (44-41).

"Φωτιά" πήρε το παιχνίδι στην τρίτη περίοδο αφού καμία από τις δύο ομάδες δεν κατάφερε να ξεφύγει στο σκορ στα πρώτα λεπτά. Ο Βασιλειάδης με τα τρίποντα έδωσε λύσεις και ο "Δικέφαλος" πέρασε με 54-53 και μέχρι το τελευταίο δίλεπτο δεν έχασε το προβάδισμα. Ακολούθησαν αρκετά λάθη εκατέρωθεν με τον Κλαρκ να χάνει αρκετές φορές την μπάλα στερώντας το δικαίωμα από τον Άρη να προσπεράσει αλλά και τον Μουλαομέροβιτς να αποδεικνύεται ανέτοιμος πραγματοποιώντας κακές επιλογές.

Την ανάσα που περίμενε ο Άρης την πήρε στα τελευταία δύο λεπτά χάρη στην πίεση του Αργυρόπουλου πάνω στον "άσο" των αντιπάλων που οδήγησε σε ένα μίνι-σερί 4-0 για να ολοκληρωθεί το δεκάλεπτο με 63-59.

Κάθαρισε ο "Κίκι"
Η έλλειψη συγκέντρωσης του ΠΑΟΚ στα πρώτα λεπτά της τελευταίας περιόδου ήταν κάτι παραπάνω από εμφανής και ο Άρης με την ώθηση που πήρε και από τον κόσμο έφτασε στο +9 με τρίποντο του Μάρσαλ κυριαρχώντας στον τομέα των επιθετικών ριμπάουντ. Οι φιλοξενούμενοι ευτύχησαν σε εκείνο το σημείο να βρουν λύσεις από τον Μαμούτου Ντιαρά που έκανε προσωπικό σερί 0-5 (φτάνοντας τους 16 πόντους) για να μειώσει σε 68-64 και να αναγκάσει τον Ματσόν να πάρει τάιμ άουτ.

Το σόου του Κλαρκ στο δεύτερο μισό της περιόδου έδωσε για πρώτη φορά διψήφια διαφορά στον Άρη αφού ο Αμερικάνος με δύο "κολλητά" τρίποντα έκανε το 76-66. Μία τελευταία ανάσα του "Δικεφάλου" ήταν η μείωση του σκορ σε 76-71 μετά από αντιαθλητικό φάουλ του Αγαδάκου, δύο βολές του "Μούλα" και ακόμα μία από τον Ουέσον. Η συνέχεια όμως άνηκε αποκλειστικά στους γηπεδούχους αφού η ψυχραιμία στις βολές και τα καλάθια των Σέκουλιτς, Κλαρκ και Μάρσαλ έγειραν οριστικά την πλάστιγγα στο μέρος του Άρη που έφτασε στο τελικό 87-76.

Τα δεκάλεπτα: 18-18, 44-41, 63-59, 87-76

Οι σκόρερ των δύο ομάδων:

Άρης (Ματσόν): Κλαρκ 23 (5), Μάρσαλ 17 (2), Τσαλδάρης 8 (1), Νέλσον 3, Σέκουλιτς 10, Αργυρόπουλος, Ηλιάδης 10, Γκαβέλ 3 (1), Αγαδάκος 11, Μπάρλος 2

ΠΑΟΚ (Πεδουλάκης): Ουέσον 9, Καυκής 1, Χαρίσης 6, Βασιλειάδης 16 (4), Τσιάρας 5, Ντιαρά 16 (1), Μουλαομέροβιτς 7, Γκρέγκορι 12, Σίμτσακ 4, Μαρμαρινός

Ματσόν: " Είχαμε παίκτες με προσωπικότητα"
Ο Αντρέα Ματσόν είχε κάθε λόγο να ήταν ικανοποιημένος από την νίκη της ομάδας του επί του ΠΑΟΚ με τον τεχνικό του Άρη να τόνισε στις δηλώσεις του πως οι παίκτες του είχαν προσωπικότητα. Στην αντίπερα ο Αργύρης Πεδουλάκης επισήμανε πως ο Άρης ουσιαστικά "καθάρισε" το ντέρμπι του Αλεξανδρείου στα τελευταία λεπτά.

" Ήταν ένα εκπληκτικό παιχνίδι σε μία εκπληκτική ατμόσφαιρα με τις δύο ομάδες να πάλεψαν πολύ σκληρά στο παιχνίδι. Για τον ΠΑΟΚ εξάλλου ήταν πιο εύκολο να ξεκινήσει συγκεντρωμένα το παιχνίδι στην ατμόσφαιρα που επικρατούσε", τόνισε αρχικά ο Ματσόν με τον Ιταλό τεχνικό του Άρη να στάθηκε στην συνέχεια στην ατμόσφαιρα που δημιούργησαν οι φίλαθλοι της ομάδας και την συμπεριφορά τους.

" Θα ήθελα να ευχαριστήσω τους φιλάθλους μας όχι μόνο για την ατμόσφαιρα. Δεν πέταξαν τίποτα μέσα στο γήπεδο. Δεν ασκήσανε καμία βία στους αντιπάλους και πιστεύω ότι αυτό που έγινε σήμερα ήταν καλό για το ελληνικό μπάσκετ και εύχομαι να το συναντήσουμε και σε εκτός έδρας παιχνίδια μας".

Ο Ματσόν στάθηκε και στους διαιτητές λέγοντας ότι: " Οι διαιτητές έκαναν μία πολύ καλή δουλειά σήμερα" κι όσο για τους παίκτες του δεν έκρυψε την ικανοποίησή του λέγοντας: " Σαν προπονητής είμαι πολύ χαρούμενος γιατί είχαμε πέντε παίκτες με διψήφιο αριθμό πόντων. Σε ένα τέτοιο παιχνίδι τελειώσαμε με 9 λάθη. Ξεκινήσαμε το παιχνίδι και ήμασταν πολύ σφιχτοί και όπως είπα και στα αποδυτήρια κάποιοι παίκτες από τον πάγκο όπως ο Γκαβέλ αλλάξανε την ροή του παιχνιδιού. Τώρα θα πρέπει να πάμε στο επόμενο παιχνίδι (σ.σ. της Τετάρτης για το Κύπελλο με τον Πανιώνιο στο κλειστό της Νεάπολης στην Λάρισα) και θα δούμε τι έχει ο Λάζαρος (σ.σ. Αγαδάκος)", για να καταλήξει: " Το μπάσκετ είναι πάντα το αύριο".

Σε ερώτηση για το ότι η νίκη του Άρη ήρθε από την επίθεση και όχι από την άμυνα: " Για μένα όπως και για τον κ. Πεδουλάκη δεν είναι τόσο εύκολο να βγάλουμε μία ομάδα με καινούριους παίκτες. Προσπαθούμε καθημερινά να βελτιώσουμε κάποια πράγματα με τους παίκτες μου να δείξανε προσωπικότητα κάτι που είναι πολύ σημαντικό για μας. Και ο Μάρσαλ και ο Κλαρκ δείξανε ότι πραγματικά θέλουνε να κερδίσουνε το παιχνίδι".

Για τον τρόπο που ήρθε η νίκη επισήμανε: " Είναι η δουλειά μας να κερδίζουμε με οποιοδήποτε τρόπο τα παιχνίδια. Για αυτό και προσπαθούμε να βρούμε τους τρόπους και εμείς σήμερα επιλέξαμε να πάμε σε έναν πιο γρήγορο ρυθμό αντίθετα με την ΤΣΣΚΑ που την Πέμπτη κέρδισε με 58 πόντους στην Μαδρίτη. Δεν είμαστε τόσο καλοί όπως η ΤΣΣΚΑ αλλά το σημαντικό είναι ότι κερδίσαμε την μάχη των ριμπάουντ και αναγκάσαμε τον αντίπαλό μας σε 16 λάθη. Πάμε για το επόμενο", με τον Ματσόν να κατέληξε: " Πιστεύω ότι σε μερικά σημεία δείξαμε προσωπικότητα και ότι δεν θέλαμε να χάσουμε το παιχνίδι. Ο ΠΑΟΚ είναι μία πολύ καλή ομάδα και θα γίνει καλύτερος αλλά εμείς δείξαμε καλύτεροι αυτή την στιγμή".

Κλαρκ: " Μία πολύ μεγάλη εμπειρία"
Ο Κίκι Κλαρκ πέτυχε στο ντέρμπι της Θεσσαλονίκης τους... μισούς πόντους από όσους είχε πετύχει συνολικά στις πρώτες πέντε αγωνιστικές! " Κάναμε ένα πολύ καλό παιχνίδι τόσο εγώ όσο και οι δύο ομάδες", με τον Κλαρκ να μην έκρυψε ότι: " Ήταν μία πολύ μεγάλη εμπειρία και ήταν πολύ σημαντικό για μένα ότι κέρδισα. Ο ΠΑΟΚ είναι μία σκληρή ομάδα που μπορεί να κερδίσει ο Άρης".

Σε ερώτηση για τα δύο τρίποντά του στην τελευταία περίοδο δήλωσε: " Ήταν σίγουρα δύο πολύ μεγάλα και σημαντικά τρίποντα σε εκείνο το χρονικό σημείο. Επειδή είχα κάποιες άτυχες στιγμές αρχικά και αισθανόμουνα κάπως εγκλωβισμένος όταν πήγα στον πάγκο οι συμπαίκτες μου με ενθάρρυναν λέγοντάς μου ότι θα έρθει η ώρα μου. Έτσι όταν ένιωσα ότι η ομάδα με χρειαζότανε πήρα αυτά τα μεγάλα σουτ".

Πεδουλάκης: " Βελτιωνόμαστε"
Η ήττα από τον Άρη δεν μπορούσε σε καμία περίπτωση να αφήσει ικανοποιημένο τον Αργύρη Πεδουλάκη με τον τεχνικό του ΠΑΟΚ να κράτησε την καλή εμφάνιση των παικτών του.

" Θεωρώ ότι έγινε ένα πολύ δυνατό παιχνίδι και από τις δύο ομάδες σε μία δυναμική ατμόσφαιρα", ήταν το πρώτο του σχόλιο και πρόσθεσε: " Το παιχνίδι πήγε όπως θέλαμε να πάει εμείς και στα τελευταία 5΄-6΄ να είμαστε κοντά στο σκορ. Σε εκείνο το σημείο ο Άρης βρήκε μεγάλα σουτ όπως του Κλαρκ με μας να χάσαμε κάποιες βολές όπως από τον Ουέσον που έδειξε να είναι κουρασμένος. Σίγουρα βελτιωνόμαστε με τον Άρη να έχει καλύτερο ρυθμό από μας. Ωστόσο είμαστε αισιόδοξοι για την συνέχεια όπου θα έχουμε την ενσωμάτωση του Μουλαομέροβιτς και ψάχνουμε ένα παιδί να δώσει ανάσες στον Ουέσον".

Σε ερώτηση για την μη χρησιμοποίηση του Κυρίτση είπε: " Είχαμε σε καλή μέρα τους Ουέσον, Ντιάρα και Βασιλειάδη για αυτό δεν αγωνίστηκε", ενώ για την μη χρησιμοποίηση του Τομάσεβιτς δήλωσε: " Θα είχαμε πρόβλημα στην άμυνα αλλά και στην επίθεση", για να ξεκαθαρίσει ωστόσο ότι: " Δεν θεωρείται ξένο σώμα ο Τομάσεβιτς. Όποιος θεωρούμε ότι θα είναι ικανός για το παιχνίδι θα παίζει".

Σίμτσακ: " Ακόμα πιο δυνατά"
Την επόμενη μέρα της ήττας στο πρώτο του τοπικό ντέρμπι της Θεσσαλονίκης με τον Άρη θέλησε να δει ο Βασίλης Σίμτσακ που δήλωσε: " Ήταν ένα πολύ καλό και σκληρό παιχνίδι όπου μέχρι το τρίτο δεκάλεπτο και οι δύο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ. Στο τέταρτο δεκάλεπτο δεν ξεκινήσαμε καλά και μέσα σε ένα δίλεπτο ξέφυγε ο Άρης. Πιστεύω ότι βελτιωνόμαστε, δεν θα πρέπει να μας πάρει από κάτω αυτή η ήττα και να συνεχίσουμε ακόμα πιο δυνατά", ενώ σε ερώτηση για την παρουσία του στην βασική πεντάδα του ΠΑΟΚ απάντησε: " Βασικός σκοπός ήταν να παίξω άμυνα στον Νέλσον".

Η εξέλιξη του αγώνα:

1' Έναρξη 1ης περιόδου
3' Δύο βολές ΠΑΟΚ Χαρίσης (6-6)
4' Δίποντο ΠΑΟΚ Γκρέγκορι (8-10)
8' Δίποντο ΠΑΟΚ Ντιαρά (10-14)
9' Δίποντο Άρης Μπάρλος (14-15)
10' Λήξη 1ης περιόδου 18-18
11' Έναρξη 2ης περιόδου
11' Καλάθι και φάουλ ΠΑΟΚ Τσιάρας (18-23)
13' Δύο βολές Άρης Κλαρκ (22-25)
15' Τρίποντο Άρης Κλαρκ (27-27)
18' Τρίποντο Άρης Μάρσαλ (35-31)
20' Δύο βολές ΠΑΟΚ Ουέσον (40-38)
20' Δίποντο Άρης Σέκουλιτς (42-38)
20' Καλάθι και φάουλ ΠΑΟΚ Ντιαρά (42-40)
20' Δίποντο Άρης Ηλιάδης (44-41)
20' Λήξη ημιχρόνου 44-41
Μεγάλο ντέρμπι στο Αλεξάνδρειο όπου ο Άρης είναι μπροστά με 3
21' Έναρξη 3ης περιόδου
21' Δύο βολές ΠΑΟΚ Ουέσον (44-43)
21' Δίποντο ΠΑΟΚ Ουέσον (44-45)
22' Δίποντο Άρης (46-45)
22' Δίποντο ΠΑΟΚ Σίμτσακ (46-47)
22' Τρίποντο Άρης Τσαλδάρης (49-47)
23' Τρίποντο ΠΑΟΚ Βασιλειάδης (50-51)
24' Καλάθι και φάουλ Άρης Τσαλδάρης (53-51)
24' Τρίποντο ΠΑΟΚ Βασιλειάδης (53-54)
24' Τρίποντο Άρης Κλαρκ (56-54)
26' Δίποντο ΠΑΟΚ Βασιλειάδης (56-57)
Στον αιφνιδιασμό σπρώχνει ο Χαρίσης την ομάδα και το προβάδισμα πηγαίνει πάλι στον ΠΑΟΚ
28' Δύο βολές ΠΑΟΚ Τσιάρας (57-59)
30' Δίποντο Άρης Τσαλδάρης (61-59)
30' Δίποντο Άρης Μάρσαλ (63-59)
30' Λήξη 3ης περιόδου 63-59
Στο +4 ο Άρης και όλα παίζονται ενόψει της τελευταίας περιόδου
31' Έναρξη 4ης περιόδου
31' Δίποντο Άρης Μάρσαλ (65-59)
33' Τρίποντο Άρης Μάρσαλ (68-59)
34' Τρίποντο ΠΑΟΚ Ντιαρά (68-62)
34' Δίποντο ΠΑΟΚ Ντιαρά (68-64)
Λύσεις από τον Ντιαρά
34' Τάιμ-άουτ Άρης Ματσόν
Το 0-5 του ΠΑΟΚ προβληματίζει τον Ιταλό
34' Δύο βολές Άρης Αγαδάκος (70-64)
35' Καλάθι και φάουλ ΠΑΟΚ Γκρέγκορι (70-66)
Το πρώτο του καλάθι μετά το πρώτο ημίχρονο
35' Τρίποντο Άρης Κλαρκ (73-66)
36' Τρίποντο Άρης Κλαρκ (76-66)
36' Δίποντο ΠΑΟΚ Βασιλειάδης (76-68)
37' Τάιμ-άουτ
37' Αντιαθλητικό φάουλ Άρης Αγαδάκος
37' Δύο βολές ΠΑΟΚ Μουλαομέροβιτς (76-70)
38' Δίποντο Άρης Σέκουλιτς (78-71)
38' Δίποντο ΠΑΟΚ Γκρέγκορι (78-73)
38' Δύο βολές Άρης Μάρσαλ (80-73)
39' Δύο βολές Άρης Κλαρκ (82-73)
39' Τρίποντο ΠΑΟΚ Βασιλειάδης (82-76)
39' Δίποντο Άρης Κλαρκ (84-76)
40' Δίποντο Άρης Σέκουλιτς (87-76)
40' Λήξη αγώνα 87-76