FOOTBALL LEAGUE

Βέροια-Καλλιθέα 1-2

New Image

Tην πρώτη εκτός έδρας νίκη πέτυχε η Καλλιθέα στο πρωτάθλημα, καθώς επικράτησε της Βέροια με 2-1, σε ένα εξαιρετικό παιχνίδι

Η Καλλιθέα, με την σημερινή νίκη αποσπάστηκε από την επικίνδυνη ζώνη του υποβιβασμού. Αντίθετα, η Βέροια υποχρεώθηκε στην πρώτη εντός έδρας ήττα στο πρωτάθλημα και έχασε σημαντικό έδαφος για την άνοδο.
Οι φιλοξενούμενοι πήραν προβάδισμα στο 11' όταν ο Καραδήμος, με σουτ έξω από την περιοχή, παραβίασε την εστία του Κελπέκη. Το γκολ αυτό υποχρέωσε την Βέροια να ανακτήσει τα ηνία του αγώνα και να βγει μπροστά αλλά η υπεροχή της ήταν φλύαρη, καθώς οι παίκτες του Στέφανου Γαϊτάνου δεν κατάφεραν να διασπάσουν, στο πρώτο ημίχρονο, την καλά οργανωμένη άμυνα των φιλοξενούμενων.

Ότι συνέβη στο ξεκίνημα του πρώτου ημίχρονου επαναλήφθηκε στο 60', με την Καλλιθέα να διπλασιάζει τα τέρματα της. Ο Μαρκόφκσι εκμεταλλεύτηκε τα αμυντικά κενά των γηπεδούχων και με πλασέ έδωσε προβάδισμα δύο γκολ στην ομάδα του. Στο 67' ο Καραδήμος είχε δοκάρι για την Καλλιθέα.

Ο Ζουλίνιο με σουτ έξω από την περιοχή δεν κατάφερε να παραβιάσει την εστία του Αθανασόπουλου, καθώς η μπάλα βρήκε το οριζόντιο δοκάρι.

Το γκολ φάουλ του Καπία στο 84' έδωσε νέο ενδιαφέρον στον αγώνα. Ο Μαρκόφσκι στο 87', σε ανεπανάληπτο τετ-α-τετ, έχασε την ευκαιρία να σφραγίσει με τρίτο γκολ τη νίκη για την Καλλιθέα. Οι συνθέσεις των δύο ομάδων:

Βέροια(Στέφανος Γαϊτάνος): Κελπέκης, Καπίας, Κόλτσης, Βέρτζος, Δρούγας(63' Zουλίνιο), Βέλα Τζούνιορ, Κριβοκάπιτς, Χαλαουανί, Καμάλ(45' Γαβριλόπουλος), Βασιλακάκης, Ζουλίνιο

Καλλιθέα(Σάκης Δέδες): Αθανασόπουλος, Τόσκας, Δημήτρης, Σύρος, Παραράς, Νούτσος, Πλατέλας, Καραδήμος(81' Χώνος), Σαρμιέντο(53' Γιάμπρουσιτς), Μαρκόφσκι, Κασκαμπάνης