ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟ

Ελλάδα-Ιταλία 1-1

παυλης

Με αυστηρό πέναλτι στην εκπνοή, οι Ιταλοί ισοφάρισαν το γκολ του Παυλή στο 23'. Την Πέμπτη με Τσεχία

Εντυπωσίασε στο πρώτο μέρος, απογοήτευσε στο δεύτερο η Εθνική Νέων κόντρα στην Ιταλία. Ο Παυλής, έπειτα από όμορφη κάθετη του Νίνη άνοιξε το σκορ, με τους Ιταλούς να ισοφαρίζουν στην εκπνοή έπειτα από αυστηρό πέναλτι.
Οι συνθέσεις των ομάδων
Ελλάς (Αλεξίου): Μπαμπανιώτης, Μπαρμπούδης, Παπαδόπουλος Κ., Αργυρόπουλος, Γαλάνης, Γκέντσογλου, Νίνης, Κύργιας (68' Στρατάκης), Παπαδόπουλος Γ., Ματσούκας (59' Ψιάνος), Παυλής

Ιταλία (Ρόκα): Φιορίλο, Νταρμιάν, Μπρουσάτζιν, Ταλιάνι, Τζεντίλι, Ματσαράνι, Πόλι, Μποναβεντούρα, Παλόσκι, Τζαμπλέρα, Φορεστιέρι
Με μια ματιά
Ήταν κρίμα και άδικο...Η Εθνική Νέων έως το 87΄κρατούσε το 1-0 και έδειχνε ικανή να ξεκινήσει με ιδανικό τρόπο τις υποχρεώσεις της στα τελικά του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος της Τσεχίας.

Στο σημείο αυτό όμως ο Σέρβος διαιτητής Φιλίποβιτς έδειξε αμφισβητούμενο πέναλτι σε ανατροπή του Πόλι από τον Κυριάκο Παπαδόπουλο με αποτέλεσμα, ο Παλόσκι να ευστοχήσει στην εκτέλεση, διαμορφώνοντας το τελικό 1-1. Το αντιπροσωπευτικό συγκρότημα πραγματοποίησε πάντως καλή εμφάνιση και πλέον απέναντι στην Τσεχία την Πέμπτη θα επιδιώξει να κάνει το πλέον αποφασιστικό βήμα για πρόκριση στα ημιτελικά της διοργάνωσης.

H ομάδα του Αλέξη Αλεξίου μπήκε δυνατά στον αγωνιστικό χώρο και κατάφερε να επιβάλει τον ρυθμό της από νωρίς. Έτσι αφού στο 11΄είχε την πρώτη καλή στιγμή όταν από ωραία συνεργασία του Ματσούκα με τον Γιάννη Παπαδόπουλο, ο τελευταίος από πλάγια θέση έκανε το σουτ με τον τερματοφύλακα των Ιταλών να απομακρύνει σε κόρνερ, στο 23΄πήρε το προβάδισμα.

Ο Μιχάλης Παυλής εκμεταλλεύτηκε με τον καλύτερο τρόπο το λάθος της αντίπαλης άμυνας και πρόλαβε και τον αντίπαλο πορτιέρο,στέλνοντας την μπάλα στα δίχτυα για να γίνει το 1-0. To αντιπροσωπευτικό συγκρότημα συνέχισε στον ίδιο ρυθμό και στο 28΄από την εξαιρετική προσπάθεια και σέντρα του Νίνη, ο Αργυρόπουλος βρέθηκε σε θέση βολής αλλά την τελευταία στιγμή τον πρόλαβε αντίπαλος αμυντικός.

Στην επανάληψη ο Γιάννης Παπαδόπουλος στο 56΄βρέθηκε κοντά στο 2-0 αλλά στο εξαιρετικό του σουτ έξω από την περιοχή, ο τερματοφύλακας της Ιταλίας, έδιωξε την μπάλα σε κόρνερ. Η άμυνα της Εθνικής Νέων με ηγέτη τον εξαιρετικό Κυριάκο Παπαδόπουλο δεν επέτρεψε στους Ιταλούς να δημιουργήσουν κινδύνους στην Ελληνική εστία.

Στο 83' οι Ιταλοί είχαν την πιο καλή στιγμή με τον Μπαμπανιώτη όμως να φωνάζει «παρών» και με εξαιρετική επέμβαση να μην επιτρέπει στον Φορεστιέρι να χριστεί σκόρερ. Τελικά όμως στο 87΄ο Σέρβος διαιτητής Φιλίποβιτς είδε πέναλτι σε ανατροπή του Πόλι από τον Κυριάκο Παπαδόπουλο και παρά τις διαμαρτυρίες από Ελληνικής πλευράς έδειξε την άσπρη βούλα. Ο Παλόσκι ανέλαβε την εκτέλεση και έστειλε την μπάλα στα δίχτυα, διαμορφώνοντας το τελικό 1-1.

Στο άλλο παιχνίδι του ομίλου της Εθνικής Νέων, η οικοδέσποινα Τσεχία νίκησε με 2-0 την Αγγλία

Aλεξίου: "Δεν ήταν πέναλτι"

Παράπονα για τη φάση του τελευταίου λεπτού και το πέναλτι που στέρησε από την Εθνική Νέων τη νίκη στο παιχνίδι με την Ιταλία, εξέφρασε στο τέλος του αγώνα, ο Αλέξης Αλεξίου.

Ο τεχνικός της Εθνικής Νέων πάντως στάθηκε και στην εμφάνιση της ομάδας και εξέφρασε την εμπιστοσύνη του στους παίκτες του. "Μας αφήνει στενοχωρημένους το αποτέλεσμα του αγώνα. Στη φάση του πέναλτι εις βάρος μας ο βοηθός σήκωσε τη σημαία του υποδεικνύοντας οφσάιντ, αλλά ο διαιτητής δεν τον είδε", ανέφερε αρχικά και πρόσθεσε:

"Εκτός αυτού και το μαρκάρισμα του Κυριάκου Παπαδόπουλου στον Ιταλό επιθετικό ήταν κανονικό και όχι παράβαση. Από την εμφάνιση των παιδιών έμεινα ευχαριστημένος. Η ομάδα έδειξε δύναμη, πάθος και ταλέντο. Είμαστε μια ομάδα με καλή άμυνα και γρήγοροι στις αντιδράσεις μας στην επίθεση και είναι πολύ σημαντικό ότι οι παίκτες μου σήμερα απέναντι σε μια πολύ αξιόλογη ομάδα, αναδείχθηκαν ισόπαλοι και έμειναν δυσαρεστημένοι από το αποτέλεσμα.

Ο τραυματισμός του Μιχάλη Κύργια στο δεύτερο ημίχρονο άλλαξε τα σχέδιά μας, γεγονός που μας αποδιοργάνωσε στην άμυνα, λόγω και της απουσίας του Βασίλη Λαμπρόπουλου. Τα παιδιά δεν έχουν παιχνίδια στα πόδια τους γι αυτό και υπήρχαν μεταπτώσεις στην απόδοσή τους σε ορισμένα χρονικά σημεία του αγώνα. Αν το παιχνίδι γινόταν άλλη στιγμή μέσα στη σεζόν το αποτέλεσμα θα ήταν νικηφόρο για εμάς. Πιστεύω σε αυτήν την ομάδα. Εχουν κερδίσει σπουδαίους αντιπάλους, κάτι που θα μπορούσε να γίνει και σήμερα αν δεν υπήρχε η φάση του πέναλτι"

.

Από την άλλη πλευρά ο βοηθός προπονητή Ζεσουάλδο Πιατσέντι που εκπροσώπησε την Ιταλία στη συνέντευξη τύπου, λόγω τιμωρίας του πρώτου προπονητή Φραντσέσκο Ρόκα, είπε: "Είμαστε ευχαριστημένοι από το αποτέλεσμα, αφού σε σχεδόν ολόκληρη τη διάρκεια του αγώνα ήμασταν πίσω στο σκορ. Η ομάδα μας προσπάθησε στο δεύτερο ημίχρονο και είναι σημαντικό ότι κατάφερε να σταθεί όρθια έστω και στα τελευταία λεπτά. Αποδεχόμαστε το αποτέλεσμα όποιες και αν είναι οι αποφάσεις των διαιτητών, θετικές ή αρνητικές για εμάς. Είμαστε συγκεντρωμένοι στο παιχνίδι μας, αυτό κάναμε σήμερα και αυτό θα κάνουμε και στα επόμενα".
To Live του αγώνα...
Συνθέσεις ομάδων
Ελλάς (Αλεξίου): Μπαμπανιώτης, Μπαρμπούδης, Παπαδόπουλος Κ., Αργυρόπουλος, Γαλάνης, Γκέντσογλου, Νίνης, Κύργιας, Παπαδόπουλος Γ., Ματσούκας, Παυλής
1' Έναρξη αγώνα
10' Σχόλιο
Σε παιχνίδι κέντρου περιορίζονται οι δύο ομάδες στο πρώτο δεκάλεπτο
11' Σουτ Eλλάδα U19 : Παπαδόπουλος Γ.
Διαγώνιο σουτ του Παπαδόπουλου από θέση μέσα αριστερά, ο Φιορίλο διώχνει με το δεξί χέρι σε κόρνερ
23' Γκολ Eλλάδα U19 : Παυλής
Κάθετη του Νίνη στον Παυλή, ο επιθετικός της ΑΕΚ αποφεύγει τον Ταλιάνι και πλασάρει εξαιρετικά τον Φιορίλο
24' Κίτρινη κάρτα Eλλάδα U19 : Γαλάνης
28' Ευκαιρία Eλλάδα U19 : Αργυρόπουλος
Εξαιρετική ενέργεια του Νίνη από δεξιά, σεντράρει παράλληλα προς το κέντρο της ιταλικής άμυνας, ο Φιορίλο αποκρούει λανθασμένα και ο Τζεντίλι διώχνει μπροστά από τον Αργυρόπουλο, λίγο πριν σκοράρει
40' Σουτ Eλλάδα U19 : Παπαδόπουλος Γ.
Χλιαρό σουτ του Παπαδόπουλου έξω από την περιοχή, ο Φιορίλο μπλοκάρει εύκολα
43' Ευκαιρία Ιταλία U19 : Ματσαράνι
Σέντρα του Παλόσκι από δεξιά, ο Ματσαράνι δοκιμάζει το σουτ, αλλά στέλνει την μπάλα ψηλά, πάνω από τα δοκάρια του Μπαμπανιώτη
45' Οφσάιντ Ιταλία U19 : Τζαμπλέρα
Φάση διαρκείας στην ελληνική περιοχή, με τους Ιταλούς να χάνουν διαδοχικές ευκαιρίες και τον Πόλι να σκοράρει τελικά, αλλά υπεδείχθη σε θέση οφσάιντ ο Τζαμπλέρα στην αρχή της φάσης
45' Κίτρινη κάρτα Eλλάδα U19 : Αργυρόπουλος
45' Λήξη ημιχρόνου
46' Σέντρα 2ου ημιχρόνου
47' Κίτρινη κάρτα Eλλάδα U19 : Ματσούκας
56' Σουτ Eλλάδα U19 : Παπαδόπουλος Γ.
Δυνατό διαγώνιο σουτ του Παπαδόπουλου έξω από την περιοχή, ο Φιορίλο διώχνει με υπερένταση σε κόρνερ
59' Αλλαγή παίκτη Eλλάδα U19
Ο Ψιάνος στη θέση του Ματσούκα
63' Κίτρινη κάρτα Eλλάδα U19 : Μπαμπανιώτης
68' Αλλαγή παίκτη Eλλάδα U19
Ο Στρατάκης στη θέση του Κύργια
70' Ευκαιρία Ιταλία U19 : Μποναβεντούρα
Ωραία ενέργεια του Μποναβεντούρα, αλλά το σουτ του από το ύψος του πέναλτι φεύγει πάνω από τα δοκάρια του Μπαμπανιώτη
73' Αλλαγή παίκτη Ιταλία U19
Ο Εουζέπι στη θέση του Τζαμπλέρα
80' Κίτρινη κάρτα Ιταλία U19 : Μπρουσάτζιν
82' Αλλαγή παίκτη Eλλάδα U19
Ο Γιάννου στη θέση του Παυλή
83' Ευκαιρία Ιταλία U19 : Παλόσκι
Σπουδαία ευκαιρία για τους Ιταλούς, με τον Μπαμπανιώτη να διώχνει την μπάλα σε κοντινή προβολή του Παλόσκι
84' Κίτρινη κάρτα Ιταλία U19 : Τζεντίλι
87' Πέναλτι Ιταλία U19
Αυστηρό πέναλτι για την Ιταλία σε ανατροπή του Γαλάνη στον Πόλι
89' Γκολ Ιταλία U19 : Παλόσκι