ΙΝΤΕΡ

Μουρίνιο: "Έχουμε αβάνταζ έναντι της Τσέλσι"

Μουρινιο-Ιντερ

Μετά το 2-1 στο "Μεάτσα" ο Μουρίνιο εμφανίστηκε περισσότερο αισιόδοξος απ'ότι ήταν πριν τον αγώνα ενώ επέμεινε πως η Τσέλσι δεν απείλησε πολύ

Τα τέρματα των Μιλίτο και (3') και Καμπιάσο (55') έκαναν μάλιστα τον Ζοσέ Μουρίνιο να εμφανιστεί στη συνέντευξη Τύπου περισσότερο αισιόδοξος για την πρόκριση ενώ επέμεινε ότι οι "μπλε" δεν απείλησαν ουσιαστικά την Ίντερ.
"Είναι μία νίκη που σημαίνει πολλά αλλά δεν σημαίνει και τίποτα, εξαρτάται από τον αγώνα ρεβάνς. Είναι ημίχρονο, είμαστε μπροστά και έχουμε ακόμα 90 λεπτά να παίξουμε στο Στάμφορντ Μπριτζ. Η Τσέλσι έχει τις δικές της φιλοδοξίες ότι θα αλλαξει το αποτέλεσμα, εμείς έχουμε τις δικές μας ότι θα πάμε στα προημιτελικά.

Είμαι πιο αισιόδοξος τώρα απ'ότι νωρίτερα την ίδια ημέρα, καθώς έχουμε προβάδισμα. Πριν ήταν 0-0. Μην ξεχνάτε ότι τα τελευταία χρόνια η Ίντερ απέτυχε να νικήσει εντός έδρας Λίβερπουλ, Μάντσεστερ Γιουναίτεντ και Βαλένθια.

Η Ίντερ δεν είχε νικήσει στον πρώτο αγώνα της νοκ-άουτ φάσης για πολύ καιρό και επιβλήθηκε επί μίας ομάδας που ήταν αήττητη για 14 παιχνίδια Τσάμπιονς Λιγκ",

τόνισε ο Μουρίνιο, ο οποίος για τον τρόπο που κύλησε το ματς δήλωσε:

"Θέλαμε να γίνουμε επιθετικοί και να βγούμε μπροστά από το πρώτο λεπτό, ώστε να πάρουμε το ψυχολογικό αβαντάζ. Με αυτό τον τρόπο θα αλλάζαμε την ψυχική μας κατάσταση.

Θέλαμε να κυριαρχήσουμε. Η Τσέλσι έχανε μετά από τρία λεπτά, και έπειτα είχαν μία πολύ ισχυρή αντίδραση χάρη στην ποιότητά τους.

Η στατιστική μπορεί να πει ψέματα το ποδόσφαιρο. Τα σουτ εντός εστίας μετρούν παρότι δεν είναι όλα απειλητικά. Μπορώ μόνο να θυμηθώ τον Ντιντιέ Ντρογκμπά να έχει σουτ στο δοκάρι και την απόκρουση του Ζούλιο Σέζαρ σε σουτ του Λάμπαρντ. Ελέγξαμε το ματς και είχαμε τρεις ή τέσσερις ευκαιρίες πετυχαίνοντας δύο γκολ.

Όσον αφορά στη ρεβάνς στις 16 Μαρτίου, όπου ο Μουρίνιο θα επιστρέψει για πρώτη φορά ως αντίπαλος στα παλιά του λημέρια, υποστήριξε ότι θα καταφέρει να ελέγξει τα συναισθήματά του: "Μία χαρά θα είναι η επιστροφή μου στο Στάμφορντ Μπριτζ, είμαι σίγουρος ότι θα μπορέσω να ελέγξω τα συναισθήματά μου.

Πήγα "σπίτι" μερικές εβδομάδες πριν, οπότε αυτή θα είναι η δεύτερη φορά και είμαι σίγουρος ότι θα μπορέσω να επικεντρωθώ στη δουλειά μου".