ΚΥΠΕΛΛΟ ΕΛΛΑΔΑΣ

Άγιος Δημήτριος-Άρης 0-0 (0-1 παρ.)

αρης

Με γκολ του Κυριάκου, στο τελευταίο λεπτό του δευτέρου ημιχρόνου της παράτασης ο Άρης νίκησε 1-0 τον Άγιο Δημήτριο και πέρασε στην επόμενη φάση του Κυπέλλου Ελλάδας

Ο Άρης ήταν εκείνος που ξεκίνησε πιο δυνατά στο πρώτο ημίχρονο. Ο Ντούσαν Μπάγεβιτς περίμενε πολλά από τον Κόκε, τον οποίο είχε τοποθετήσει στην θέση του αριστερού του εξτρέμ, στην ενδεκάδα που παρέταξε κόντρα στον Άγιο Δημήτριο και ο Ισπανός επιθετικός φρόντισε να βγάλει "ασπροπρόσωπο" τον προπονητή του.
Στο 14ο λεπτό, ο Κόκε συνδυάστηκε πολύ όμορφα με τον Σιστόν, μπήκε μέσα στην περιοχή, πλάσαρε όμως ο Θέμελης έδιωξε την μπάλα σε κόρνερ. Ο Άρης συνέχιζε να πιέζει και έφτασε εκ νέου κοντά στο γκολ στο 27ο λεπτό, όταν ο Νέτο από δεξιά σέντραρε, ο Νεμπεγλέρας σούταρε η μπάλα έφτασε στον Παπάζογλου, ο οποίος όμως από το ύψος της μικρής περιοχής έστειλε την μπάλα ψηλά πάνω από το δοκάρι του τερματοφύλακα του Αγίου Δημητρίου.

Στην επανάληψη, η γηπεδούχος ομάδας εμφανίστηκε μεταμορφωμένη. Με τους ποδοσφαιριστές του Άρη, να κάνουν την μία λάνθασμένη μεταβίβαση μετά την άλλη και εκείνους του Αγίου Δημητρίου, να πιέζουν αρκετά ψηλά και να αποσπούν αρκετές φορές την μπάλα από τους αντιπάλους τους, η ομάδα του Νίκου Παντελή θα μπορούσε να έχει πάρει την μεγάλη νίκη πρόκριση στην επόμενη φάση, αν είχαν αξιοποιήσει έστω και μία από τις ευκαιρίες που της παρουσιάστηκαν στο 5λεπτο 48'-52', όταν ο Σαπάνης έχασε τρείς ευκαιρίες να σκοράρει.

Ένα ακόμα φάουλ του Πέτκοβιτς το οποίο απέκρουσε ο Κέλεμαν και ένα χαμένο τετ-α-τετ του Νεμπεγλέρα, ήταν αυτά που ολοκλήρωσαν το δεύτερο ημίχρονο, το οποίο όμως έληξε και αυτό ισόπαλο χωρίς τέρματα, "καταδικάζοντας" τις δύο ομάδες να λύσουν τις διαφορές τους στο έξτρα μισάωρο της παράτασης.

Μπαμ και κάτω

Αρκετά κουρασμένοι φάνηκαν οι ποδοσφαιριστές των δύο ομάδων στο μισάωρο της παράτασης. Ο Ντούσαν Μπάγεβιτς, ο οποίος είχε κρατήσει μία από τις αλλαγές του, πέρασε στην θέση του Παπάζογλου, ο οποίος δεν είχε βοηθήσει ιδιαίτερα τον Γκουγκουλιά, που λίγα λεπτά αργότερα, δημιούργησε μία από τις ελάχιστες καλές ευκαιρίες για τους "κίτρινους" όταν μετά από σέντρα του Πρίττα από αριστερά, η αλλαγή του Σέρβου κόουτς έπιασε το γυριστό σουτ, με την μπάλα να φεύγει ελάχιστα άουτ. Και ενώ όλα έδειχναν πως η πρόκριση θα κρινόταν στην διαδικασία των πέναλτι, το "άστρο" του Άρη... "έλαμψε". Στο τελευταίο λεπτό του δευτέρου ημιχρόνου της παράτασης, ο Σανσόν σέντραρε από δεξιά, ο Θέμελης έκανε λανθασμένη έξοδο και ο Κυριάκος με σουτ σε κενή εστία έγραψε το 1-0 την ίδια ώρα που ο διαιτητής της αναμέτρησης, σφύριζε την λήξη του αγώνα.

*Μικρής έκτασης επεισόδια ανάμεσα σε οπαδούς των γηπεδούχων και ΜΑΤ σημειώθηκαν λίγα λεπτά μετά την λήξη του παιχνιδιού, όταν οι οπαδοί του Αγίου Δημητρίου κινήθηκαν απειλητικά προς εκείνους του Άρη, όταν απο την εξέδρα των φιλουξενομένων εκτοξεύθηκε φωτοβολίδα προς την πλευρά τους.

Μπάγεβιτς: "Μετράει η πρόκριση"

Εμφανώς δυσαρεστημένος αλλά με διάθεση να δικαιολογήσει τους ποδοσφαιριστές του εμφανίστηκε ο Ντούσαν Μπάγεβιτς στην συνέντευξη Τύπου. Ο Σερβοέλληνας κόουτς, τόνισε πως: "Είχαμε καθαρές ευκαιρίες για δύο γκολ στο πρώτο μέρος, ενώ στο δεύτερο μέρος η κούραση στους παίκτες μου φάνηκε κι έπαιξε πολύ μεγάλο ρόλο στο να μην παίξουμε καλό ποδόσφαιρο" αναγνωρίζοντας παράλληλα πως: "Σε αυτό συνέβαλε και ο κακός αγωνιστικός χώρος"

"Σε αυτά τα παιχνίδια δεν μετράει η ποιότητα, αλλά η πρόκριση. Δεν λειτουργήσαμε καλά στο δεύτερο μέρος. Ο Άγιος Δημήτριος ήταν πιο καλός και μπορούσε να σκοράρει στο τέλος. Όπως πήγε το παιχνίδι δίκαια περάσαμε." συνέχισε ο Ντούσαν Μπάγεβιτς, ενώ έκλεισε αναγνωρίζοντας την αξία της αντιπάλου ομάδας: "Συγχαρητήρια στον αντίπαλό μας για την προσπάθεια του". Όσο για το κατά πόσο έμεινε ικανοποιημένος, ο ίδιος απάντησε: "Δεν μπορώ να πω ευχαριστημένος έχουμε κάποια προβλήματα χρειάζεται μεγαλύτερη προσπάθεια και πρέπει κάποιοι παίκτες να γίνουν πιο καλοί και να αποφασίσουν τι ακριβώς θέλουν"

Παντελής: "Δικαιούμασταν κάτι καλύτερο"

Από την άλλη, ο προπονητής του Αγίου Δημητρίου, ήταν εμφανώς απογοητευμένος από την εξέλιξη του παιχνιδιού, όμως σε κάθε περίπτωση έμεινε ικανοποιημένος από την συγκλονιστική προσπάθεια των ποδοσφαιριστών του. Συγκεκριμένα οι δηλώσεις του:

"Συγχαρητήρια στον Άρη για πρόκριση στην Ευρώπη και του εύχομαι καλή συνέχεια σε πρωτάθλημα και Ευρώπη.
Εμείς ξέραμε από την αρχή ότι θα ήταν ένα δύσκολο παιχνίδι. Με βάση τον αγώνα δικαιούμασταν κάτι καλύτερο.
Έτσι όπως χάσαμε νιώθω πικρία για το αποτέλεσμα.

Είμαι περήφανος για τους ποδοσφαιριστές μου. Ο Άρης είχε την ελαφρά υπεροχή αλλά εμείς τις κλασικές ευκαιρίες. Αν η διαιτησία μας αντιμετωπίζει καλύτερα στο πέναλτι του Σαββίδη και στην δεύτερη κίτρινη του Κουλουχέρη τα πράγματα ίσως να ήταν καλύτερα. Τώρα επικεντρωνόμαστε στο πρωτάθλημα και στο δύσκολο παιχνίδι με τον Θρασύβουλο."