ΑΣΤΕΡΑΣ ΤΡΙΠΟΛΗΣ

Πανθρακικός-Αστέρας Τρίπολης 0-0

Νταμόντε-Ολίσε

Ο Πανθρακικός αναδείχτηκε ισόπαλος χωρίς τέρματα με τον Αστέρα Τρίπολης σε ένα κακό παιχνίδι

Ήταν μία σημαντική αναμέτρηση και για τις δύο ομάδες, με τον Πανθρακικό να θέλει τη νίκη για να εξασφαλίσει την παραμονή και τον Αστέρα Τρίπολης να θέλει βαθμό ή βαθμούς, για να πάρει βαθμολογική ανάσα, αφού βρίσκεται κοντά στη ζώνη του υποβιβασμού. Όμως, με την εξέλιξη που είχε το παιχνίδι πρέπει να έμειναν και οι δύο ικανοποιημένοι με την ισοπαλία.
Οι συνθέσεις των ομάδων
Πανθρακικός (Εμίλιο Φερέρα): Βρονταράς, Ζαπρόπουλος, Τροϊζί, Βελάσκο, Κλεμέντ, Ολίσε, Λόπεζ Εμανουέλ, Κωνσταντινίδης (89' Λόπεζ Ζουλιάν), Ματέις (75' Βιντάλ), Δανίδης (60' Ντιαλό), Ριέρα
Αστέρας Τρίπολης (Νίκος Κωστένογλου): Αναστασόπουλος, Φυτανίδης, Λαζαρίδης, Μαρσελάο, Κανακούδης (60' Φλάβιο), Νταμόντε, Καρντόσο, Εστέβες (79' Ρόκας), Ουριμπαρί (83' Ψωμάς), Φιλομένο, Καούνος

Κίτρινες: Κωνσταντινίδης, Δανίδης - Εστέβες, Κανακούδης, Καούνος

Διαιτητής: Σ.Τριτσώνης (Αθηνών)
Βοηθοί: Α.Νικολακόπουλος (Αθηνών), Δ.Ευθυμιάδης (Πιερίας)
Με μια ματιά
Το παιχνίδι στο πρώτο ημίχρονο δεν είχε πολλές συγκινήσεις, ήταν πολύ δυνατό, με το διαιτητή Τριτσώνη να μοιράζει τέσσερις κίτρινες κάρτες. Η καλύτερη στιγμή του πρώτου μέρους, ήταν η μεγάλη ευκαιρία των φιλοξενούμενων στο 44' με πρωταγωνιστή τον Βαγγέλη Καούνο. Ο επιθετικός που αποκτήθηκε τον Ιανουάριο από την Καλαμάτα, δέχτηκε την μπαλιά από τον Εστέβες μέσα στην μεγάλη περιοχή, αλλά από πολύ κοντά δεν κατάφερε να νικήσει τον Βρονταρά που απομάκρυνε.

Στις αρχές του δευτέρου ημιχρόνου δεν υπήρχε κάτι το ιδιαίτερο με τις δύο ομάδες να αποδίδουν κακό ποδόσφαιρο. Τα σκληρά μαρκαρίσματα ήταν το κύριο χαρακτηριστικό, γεγονός που δεν ευνόησε κανέναν από τους δύο.

Γύρω στο 60' όταν και μπήκε ο Ντιαλό στη θέση του Δανίδη, ο Πανθρακικός... θυμήθηκε ότι είναι γηπεδούχος και άρχισε να πιέζει την άμυνα του Αστέρα. Στο 65' η ομάδα της Κομοτηνής είχε την πρώτη αξιόλογη τελική προσπάθεια, όταν ο Ριέρα έκανε ωραία ντρίμπλα στον Μαρσελάο, στη συνέχεια έκανε το δυνατό σουτ με το αριστερό, αλλά η μπάλα πέρασε άουτ.

Στο 69' ο Ντιαλό απέφυγε καταπληκτικά τον Μαρσελάο, προχώρησε, όμως το σουτ που πραγματοποίησε ήταν τραγικό, σπαταλώντας μία προσπάθεια που είχε όλες τις προϋποθέσεις για να καταλήξει σε τέρμα.

Στη συνέχεια, η ομάδα της Τρίπολης αρκέστηκε σε αμυντικό παιχνίδι και φάνηκε ότι θα ήταν ικανοποιημένη με το βαθμό της ισοπαλίας. Οι παίκτες του Νίκου Κωστένογλου δεν είχαν καθαρό μυαλό και έλλειψη φαντασίας στο παιχνίδι τους. Μόνο στο 88' με εκτέλεση φάουλ του Μαρσελάο προσπάθησε για κάτι καλό, αλλά η μπάλα πέρασε άουτ.
Συνέντευξη Τύπου
Κωστένογλου: "Ήταν ένα δυνατό παιχνίδι αλλά πάντα μέσα σε αθλητικά πλαίσια. Το αποτέλεσμα ήταν δίκαιο. Στόχος μας είναι η παραμονή. Παρουσιάζουμε βελτίωση στα τελευταία παιχνίδια και γι' αυτό είμαι ευχαριστημένος. Μετά το 80' χρησιμοποίησα δεύτερο στόπερ, γιατί κυνηγήσαμε τη διασφάλιση του βαθμού της ισοπαλίας".

Φερέρα: "Να μην ξεχνάμε ποιοι είμαστε και ποιος είναι ο στόχος μας. Να μην ξεχνάμε ότι ισοβαθμούμε με τον Πανιώνιο και την Ξάνθη, που είναι χρόνια στην Α’ εθνική. Οι παίκτες να είναι υπερήφανοι. Ο Αστέρας έπαιξε πολύ καλά αμυντικά. Η αλήθεια είναι ότι έκαναν λίγες ευκαιρίες και οι δύο, πρέσαραν πολύ στο χώρο του κέντρου και οι δύο και προσπάθησαν με βαθιές μπαλιές λόγω του κακού αγωνιστικού χώρου να βγουν μπροστά. Συγχαρητήρια στο διαιτητή, που κράτησε το παιχνίδι το οποίο ήταν δυνατό".
Όλα τα λεφτά...
Η παρουσία του κόσμου στο γήπεδο της Κομοτηνής για να παρακολουθήσουν ένα κακό ποιοτικά παιχνίδι.
Ας ξεχάσουμε καλύτερα...
Την αγωνιστική παρουσία και των δύο ομάδων και ειδικά του Αστέρα που στο β' μέρος έπαιξε για την ισοπαλία.
To Live του αγώνα...
Συνθέσεις ομάδων
Πανθρακικός (Φερέρα): Βρονταράς, Βελάσκο, Ζαπρόπουλος, Τροΐζε, Κλεμάν, Ολίσε, Λόπες Ε., Κωνσταντινίδης, Ματάις, Δανίδης, Ριέρα
Αστέρας Τρίπολης (Κωστένογλου): Αναστασόπουλος, Φυτανίδης, Λαζαρίδης, Μαρσελάο, Κανακούδης, Νταμόντε, Καρδόσο, Εστέβες, Ουριμπάρι, Φιλομένο, Καούνος
1' Έναρξη αγώνα
8' Φάουλ Πανθρακικός Ματάις
Εκτέλεση φάουλ από τον Ματάις, ο Αναστασόπουλος μπλοκάρει την μπάλα
14' Κίτρινη κάρτα Πανθρακικός Κωνσταντινίδης
16' Ευκαιρία Πανθρακικός Ματάις
Ο Ματάις μέσα από την περιοχή με τριπλή προσπάθεια δεν καταφέρνει να νικήσει τον Αναστασόπουλο
20' Κίτρινη κάρτα Πανθρακικός Δανίδης
24' Φάουλ Αστέρας Τρίπολης Μαρσελάο
Εκτέλεση φάουλ του Μαρσελάο, ο Βρονταράς πέφτει και διώχνει την μπάλα
30' Κίτρινη κάρτα Αστέρας Τρίπολης Εστέβες
44' Ευκαιρία Αστέρας Τρίπολης Καούνος
Σέντρα του Εστέβες από δεξιά, ο καούνος από κοντά δεν μπορεί να νικήσει τον Βρονταρά
44' Κίτρινη κάρτα Αστέρας Τρίπολης Κανακούδης
45' Λήξη ημιχρόνου
46' Σέντρα 2ου ημιχρόνου
52' Φάουλ Πανθρακικός Κλεμάν
Μακρινή εκτέλεση φάουλ του Κλεμάν, η μπάλα λίγο πάνω από το οριζόντιο δοκάρι
60' Αλλαγή παίκτη Πανθρακικός
Ο Ντιαλό στη θέση του Δανίδη
60' Αλλαγή παίκτη Αστέρας Τρίπολης
Ο Φλάβιο στη θέση του Κανακούδη
66' Σουτ Πανθρακικός Ριέρα
Ο Ριέρα από αριστερά αποφεύγει τον Μαρσελάο και από το ύψος της περιοχής σουτάρει, αλλά η μπάλα φεύγει πάνω από την εστία
69' Ευκαιρία Πανθρακικός Ντιαλό
Ο Ντιαλό αποφεύγει εξαιρετικά τον Μαρσελάο, βγαίνει απέναντι στον Αναστασόπουλο, αλλά σουτάρει άστοχα
75' Αλλαγή παίκτη Πανθρακικός
Ο Βιδάλ στη θέση του Ματάις
79' Αλλαγή παίκτη Αστέρας Τρίπολης
Ο Ρόκας στη θέση του Εστέβες
83' Αλλαγή παίκτη Αστέρας Τρίπολης
Ο Ψωμάς στη θέση του Ουριμπάρι
88' Φάουλ Αστέρας Τρίπολης Μαρσελάο
Εκτέλεση φάουλ από τον Μαρσελάο, η μπάλα δίπλα από τα δοκάρια
88' Αλλαγή παίκτη Πανθρακικός
Ο Λόπες Ζ. στη θέση του Κωνσταντινίδη
90' Κίτρινη κάρτα Αστέρας Τρίπολης Καούνος