SERIE A

Νέα αποτυχία της Μίλαν, Ίντερ-Ρόμα 3-3

κασάνο

Η Μίλαν ηττήθηκε από την Σαμπντόρια στο "Φεράρις" με 1-2, ισόπαλες με 3-3 Ίντερ και Ρόμα (videos)

Μεγάλοι πρωταγωνιστές για τους "γηπεδούχους" το επιθετικό τους δίδυμο, Αντόνιο Κασάνο και Τζιανπάολο Πατσίνι, με τον πρώτο να σκοράρει στο 33' και τον δεύτερο στο 51'.
Το μόνο που κατόρθωσε η ομάδα του Κάρλο Αντσελότι ήταν να μειώσει με τον Αλεχάντρε Πάτο στο 80', ενώ με αυτό το αποτέλεσμα αρχίζει να κινδυνεύει ακόμη και η συμμετοχή της στο Τσάμπιονς Λιγκ και της νέας περιόδου.

Η Φιορεντίνα έχασε πάντως την ευκαιρία πιάσει την Μίλαν στην 4η θέση, καθώς αναδείχθηκε ισόπαλη με την Ρετζίνα στο "Ορέστε Γκρανίλο" (1-1) όπως η Τζένοα στην Σιένα (0-0), ενώ από τα υπόλοιπα απογευματινά ξεχώρισε η νίκη την Κατάνια με 4-0 μέσα στο "Ρέντζο Μπαρμπέρα" επί της Παλέρμο.

ΣΑΜΠΝΤΟΡΙΑ: Καμπανιάρο, Ράγκι (71' Κασταλντέλο), Λουκίνι, Ακάρντι, Στανκεβίτσιους (84' Πανταλίνο), Σαμάρκο, Παλόμπο, Φραντσεσκίνι, Πιέρι, Πατσίνι, Κασάνο (87' Μαριλούνγκο).
ΜΙΛΑΝ: Αμπιάτι, Τζαμπρότα, Μπονέρα, Σεντέρος, Αντονίνι (46' Ιντζάγκι), Μπέκαμ (68' Έμερσον), Φλαμινί, Πίρλο, Γιανκουλόφσκι (55' Φαβάλι), Ζέεντορφ, Πάτο.

Ίντερ - Ρόμα 3-3

Η Ρόμα κατόρθωσε να προηγηθεί με 2-0 στο ημίχρονο μέσα στο "Τζουζέπε Μεάτσα" χάρη στα γκολ των Ντε Ρόσι και Ρίισε. Ο Μπαλοτέλι μείωσε στο 50' και αφού ο Μπρίγκι πέτυχε το τρίτο γκολ των "τζιαλορόσι" επτά λεπτά αργότερα, ο νεαρός στράικερ της Ίντερ μείωσε εκ νέου με πέναλτι στο 63'.

Ο Ερνάν Κρέσπο ήταν αυτός που ισοφάρισε για τους γηπεδούχους με κεφαλιά στο 79', προερχόμενος από τον πάγκο, έχοντας στον αγωνιστικό χώρο μόλις δύο λεπτά και έδειξε πως δεν έχει ξεχάσει πως να σκοράρει.

Η Ρόμα δεν κατάφερε να εκμεταλλευτεί τις απώλειες των Φιορεντίνα και Τζένοα, ενώ κερδισμένη της αγωνιστικής είναι η Γιουβέντους, καθώς είναι η μοναδική που πήρε τρεις βαθμούς από τους έξι πρωτοπόρους.

ΙΝΤΕΡ: Ζούλιο Σέζαρ, Μαϊκόν, Κόρντομπα, Μπουρντίσο (46' Βιεϊρά), Σαντόν, Ζανέτι, Καμπιάσο, Μάξουελ (46' Φίγκο), Στάνκοβιτς (77' Κρέσπο), Αντριάνο, Μπαλοτέλι.
ΡΟΜΑ: Ντόνι, Μότα, Μεξές, Πανούτσι, Ρίισε, Πιζάρο, Ντε Ρόσι, Ταντέι, Μπρίγκι, Βούσινιτς (76' Μενέζ), Ζούλιο Μπαπτίστα.

Αναλυτικά τα αποτελέσματα της 26ης αγωνιστικής:

Σάββατο

Λάτσιο - Μπολόνια 2-0 (36' και 81' Ζάρατε)
Γιουβέντους - Νάπολι 1-0 (44' Μαρκίζιο)

Κυριακή
Παλέρμο - Κατάνια 0-4 (14' Λεντέσμα, 37' Μοριμότο, 44' Μασκάρα, 66' Παολούτσι)
Αταλάντα - Κιέβο 0-2 (78' Λαντζέλα, 89' πέν. Πελισιέρ)
Ρετζίνα - Φιορεντίνα 1-1 (21' Σέστου / 23' Μπονατσόλι)
Σιένα - Τζένοα 0-0
Ουντινέζε - Λέτσε 2-0 (75' Ντ'αγκοστίνο, 94' Πασκουάλε)
Σαμπντόρια - Μίλαν 2-1 (33' Κασάνο, 51' Πατσίνι / 80' Πάτο)
Κάλιαρι - Τορίνο 0-0
Ίντερ - Ρόμα 3-3 (50' και 63' πέν. Μπαλοτέλι, 79' Κρέσπο / 23' Ντε Ρόσι, 29' Ρίισε, 57' Μπρίγκι)

Σαμπντόρια - Μίλαν 2-1

Ρετζίνα - Φιορεντίνα 1-1

Αταλάντα - Κιέβο 0-2

Ουντινέζε - Λέτσε 2-0

Παλέρμο - Κατάνια 0-4