Δύσκολη πρόκριση για Σαραγόσα και Λεβάντε

Σαραγόσα

Ολοκληρώθηκε χτες η φάση των "32" του Κυπέλλου Ισπανίας με την Σαραγόσα και την Λεβάντε να παίρνουν το εισιτήριο της πρόκρισης

Αντεπίθεση...

Τα εύκολα δύσκολα έκανε η Σαραγόσα που στον "Λα Ρομαρέδα" υποδεχόταν την Ποντεβέδρα. Η ομάδα της Αραγονίας στο πρώτο παιχνίδι είχε χάσει με 1-0 και το ίδιο σκορ ήταν και στο πρώτο 45λεπτο του επαναληπτικού με τους φιλοξενούμενους να προηγούνται με γκολ-πέναλτι του Ιγκόρ από το 17ο λεπτό.

Η Σαραγόσα έστω και αργά έδειξε τη διαφορά κλάσης ανάμεσα στις δύο ομάδες και με αντεπίθεση διαρκείας κατάφερε να κερδίσει με 3-1 και να προκριθεί. Στο 53' ο Μιλίτο ισοφάρισε με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι και στο 73' ο Ολιβέιρα έκανε το 2-1. Η ασφυκτική πίεση είχε αποτέλεσμα και στο 91ο λεπτό ο Γκαρθία λύτρωσε την ομάδα.

Πρόκριση για την ομάδα του Μπρούνο...

Στις καθυστερήσεις κρίθηκε το τελευταίο εισιτήριο της φάσης των "32". Συγκεκριμένα η γηπεδούχος Αλμέρια κατάφερε να ανοίξει το σκορ στο 91' με σκόρερ τον Πουλίδο. Το αποτέλεσμα ήταν αρκετό για την πρόκριση αλλά η Λεβάντε του Μπρούνο Τσιρίλο είχε άλλη άποψη και στο 95΄σκότωσε τους γηπεδούχους με τον Αλβάρο.

Το τελικό σκορ σε συνδυασμό με τη νίκη με 2-1 της Λεβάντε στον πρώτο αγώνα, έδωσαν το εισιτήριο στην ομάδα του Ιταλού αμυντικού. Να σημειωθεί πως ο πρώην παίκτης της ΑΕΚ αγωνίστηκε ως αλλαγή στο 83ο λεπτό στη θέση του Μπέρσον.