ΠΑΟΚ

Λάρισα-ΠΑΟΚ 4-3

Λάρισα-παοκ

Η Λάρισα νίκησε τον 4-3 τον ΠΑΟΚ αλλά δεν μπόρεσε να μπει στα πλέι-οφ καθώς υστέρησε στην ισοβαθμία με τον Πανιώνιο

Η νίκη όμως αυτή δεν ήταν αρκετή για τους "βυσσινί" να κατακτήσουν την 5η θέση και να συμμετάσχουν στα φετινά πλέι-οφ καθώς υστέρησαν στην ισοβαθμία με τον Πανιώνιο (έφτασαν και οι δύο ομάδες τους 45 πόντους).
H ομάδα του Φερνάντο Σάντος πέτυχε τον απόλυτο "αιφνιδιασμό" στον Κάμπο, καθώς βρέθηκε να προηγείται με τρία γκολ διαφορά χάρη στους Αθανασιάδη (9', 42') και Μπαλάφα (30'), με τους ποδοφαιριστές των γηπεδούχων να βρίσκουν τα ψυχικά αποθέματα και να πετυχαίνουν την ανατροπή της χρονιάς.

Ο Κώτσιος έστειλε τις δύο ομάδες για την ανάπαυλα με το σκορ να είναι 3-1 υπέρ του ΠΑΟΚ, ενώ στο δεύτερο μέρος οι "βυσσινί" πανηγύρισαν τρία τέρματα μέσα σε διάστημα 13 λεπτών, για να φέρουν τα πάνω κάτω.

Ο Μετίν μείωσε σε 2-3 στο 59', ενώ στη συνέχεια την σκυτάλη των γκολ πήρε ο Ζουράφσκι, ο οποίος με δύο γκολ από την άσπρη βούλα νίκησε ισάριθμες φορές τον Φερναντές για να χαρίσει στην ομάδα του μία σπουδαία νίκη από πλευράς γοήτρου (χάθηκε η 5η θέση στην ισοβαθμία με τον Πανιώνιο).

Για τον ΠΑΟΚ, αυτή ήταν η 9η ήττα του στους τελευταίους 14 αγώνες, ολοκλήρωσε το πρωτάθλημα με 15 ήττες, ενώ στις 15 συνολικά εξόδους του από την Τούμπα συμπλήρωσε 11 ήττες (έχει κερδίσει μόνο την Καλαμαριά στο "Καυταντζόγλειο" εκτός έδρας).

Να σημειωθεί ότι η Λάρισα ολοκλήρωσε τη σεζόν αήττητη στο "Αλκαζάρ" για το πρωτάθλημα (9 νίκες-6 ισοπαλίες), ενώ με την επιτυχία της επί του "Δικεφάλου" έφτασε τις οκτώ συνεχόμενες νίκες εντός έδρας.

Οι συνθέσεις των ομάδων
Λάρισα (Δώνης): Κηπουρός, Γκίκας (46' Μπακαγιόκο), Κώτσιος, Φέρστερ, Βεργώνης (33' Κυριακίδης), Σαρμιέντο, Φωτάκης, Κλέιτον (88' Καλαντζής), Πάρα, Μετίν, Ζουράφσκι

ΠΑΟΚ (Σάντος): Φερνάντες, Σνάουτσνερ, Μελίσσης, Μαλεζάς, Γεωργίου (74' Βαγγελής), Μπαλάφας, Ηλιάδης, Λάκης, Βερόν (76' Βερόν), Αθανασιάδης, Ίλιεφ (57' Μπαϊάνο)

Κίτρινες κάρτες: Κλέιτον (Λάρισα), Γεωργίου, Λάκης, Φερναντές, Βερόν, Ηλιάδης, Μελίσσης (ΠΑΟΚ)

Διαιτητής: Γιώργος Γιαννόπουλος (Αθηνών)

Με μια ματιά
Η Λάρισα ήταν η ομάδα που "καίγονταν" για τους τρεις βαθμούς της νίκης προκειμένου να διεκδικήσει την έξοδό της στα πλέι-οφ μέσω της πέμπτης θέσης του πρωταθλήματος, όμως ο ΠΑΟΚ ήταν αυτός που "δάγκωνε" στο πρώτο μέρος, καταφέρνοντας να πετύχει τον απόλυτο αιφνιδιασμό και να πάει τελικά στα αποδυτήρια με διαφορά δύο τερμάτων.

Η πρώτη... ψυχρολουσία για τους οπαδούς των γηπεδούχων στο "Αλκαζάρ" ήρθε μόλις στο 9'. Μετά από σέντρα του Σνάουτσνερ, ο νεαρός Αθανασιάδης απέφυγε με ωραία ενέργεια τον προσωπικό του αντίπαλο μέσα στη μεγάλη περιοχή και με δεξί φαλτσαριστό σουτ έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα του Κηπουρού.

Η Λάρισα είχε μία αρκετά καλή ευκαιρία να φέρει το ματς στα ίσια στο 16'. Μετά από εκτέλεση κόρνερ του Μετίν, ο Κώτσιος έπιασε το σουτ εκμεταλλευόμενος την άστοχη έξοδο του Φερνάντες, με τη μπάλα να χτυπάει σε σώματα παικτών του "Δικεφάλου" και να καταλήγει πάλι κόρνερ.

Ο ΠΑΟΚ κατάφερνε να κρατάει μακριά από την περιοχή του τους κινδύνους και με τη συμπλήρωση μισής ώρας αγώνα διπλασίασε τα τέρματά του. Ο Λάκης εκτέλεσε φάουλ, με τον Μπαλάφα να πιάνει την καρφωτή κεφαλιά από το ύψος της μικρής περιοχής μή αφήνοντας περιθώρια αντίδρασης στον Κηπουρό.

Η... αποθέωση της αποτελεσματικότητας από πλευράς φιλοξενουμένων ολοκληρώθηκε στο 41', με τον Ίλιεφ να κάνει ωραία ατομική ενέργεια από τα δεξιά και να τροφοδοτεί μέσα στην περιοχή τον Αθανασιάδη, και τον νεαρό άσο να στέλνει τη μπάλα με ασύλληπτο διαγώνιο σουτ στο δεξί "παραθυράκι" του γκολκίπερ των "βυσσινί".

Το μόνο ευχάριστο για τη Λάρισα στο πρώτο μέρος ήταν ότι κατάφερε να περιορίσει την έκταση του εις βάρος της σκορ, χάρη στο τέρμα του Ηλία Κώτσιου στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων. Μετά από σέντρα του Γκίκα από τα δεξιά, ο κεντρικός αμυντικός της ομάδας του Γιώργου Δώνη βγήκε στην πλάτη της άμυνας του ΠΑΟΚ και με δυνατή κεφαλιά μείωσε σε 1-3.

H Λάρισα ξεκίνησε πιο δυνατά το δεύτερο μέρος, με το σουτ του Σαρμιέντο στο 52' έξω από την περιοχή να φεύγει άουτ, ενώ λίγο πριν τη συμπλήρωση μίας ώρας αγώνα (59') οι "βυσσινί" μείωσαν σε 2-3, δίνοντας νέα τροπή στο ματς...

Μετά από σέντρα του Κυριακίδη από τα δεξιά, ο Πάρα έπιασε την πρώτη κεφαλιά και ο Μετίν με εντυπωσιακό γυριστό σουτ με το αριστερό νίκησε τον Φερνάντες για να βάλει φωτιά στο "Αλκαζάρ".

Τέσσερα λεπτά αργότερα, επήλθε η απόλυτη ισορροπία στο ματς, με τη Λάρισα να φτάνει στο 3-3. Ο Κυριακίδης έπεσε μέσα στην περιοχή μετά από μαρκάρισμα του Ηλιάδη και κέρδισε το πέναλτι (αυστηρή η απόφαση του διαιτητή, προκάλεσε τις διαμαρτυρίες των παικτών του ΠΑΟΚ), με τον Ζουράφσκι να εκτελεί εύστοχα την εσχάτη των ποινών και να αλλάζει τα δεδομένα στο ματς.

Στο 67', το δυνατό σουτ του Βερόν έστειλε τη μπάλα να περάσει λίγο έξω από το δεξί κάθετο δοκάρι του Κηπουρού, ενώ στο 72' ολοκληρώθηκε η απόλυτη ανατροπή, με τη Λάρισα να φτάνει στο 4-3!

Ο Μπαλάφας ανέτρεψε αντικανονικά μέσα στην περιοχή τον Μετίν, με τον διαιτητή Γιαννόπουλο να υποδεικνύει για δεύτερη φορά την άσπρη βούλα και τον Ζουράφσκι να βγαίνει για δεύτερη φορά νικητής στο... ραντεβού με τον Φερνάντες από το σημείο του πέναλτι.

Αυτή ήταν και η τελευταία ουσιαστικά μεγάλη φάση στο ματς, με τη Λάρισα να καταφέρνει να φτάσει κοντά στη βρύση (5η θέση), αλλά να μην πίνει... νερό (είσοδος στα πλέι-οφ), καθώς υστέρησε στην ισοβαθμία με τον Πανιώνιο (νίκησε την ίδια ώρα με 2-1 τον Ατρόμητο).

Συνέντευξη Τύπου
Γιώργος Δώνης (τεχνικός Λάρισας): "Έγινε ένα παιχνίδι σπάνιο για τα ελληνικά δεδομένα με τους παίκτες μου να κάνουν κατάθεση ψυχής. Δυστυχώς όμως ένα άλλο γκολ σε ένα άλλο γήπεδο μας στέρησε πλέι οφ. Όσο για το μέλλον μου δεν έχω αποφασίσει ακόμη. Την Πέμπτη θα ανακοινώσω την απόφαση. Ακόμα δεν έχω συμφωνήσει".

Φερνάντο Σάντος (τεχνικός ΠΑΟΚ): "Το παιχνίδι μας ήταν καλό μόνο στο πρώτο μέρος. Ο ΠΑΟΚ έλεγχε όλες τις πτυχές του αγώνα, παρότι είχε να κάνει με μία από τις καλύτερες ομάδες στην Ελλάδα που ήταν η Λάρισα.

Στο δεύτερο μέρος η Λάρισα μπήκε πολύ δυνατά και ήταν δύσκολο για εμάς να αντιδράσουμε. Έτσι ήρθε η ανατροπή. Γενικώς ήταν δύσκολο το παιχνίδι για εμάς.

Δεν θέλω να μιλήσω για την διαιτησία. Θα δω τις φάσεις το βράδυ στην τηλεόραση για να έχω άποψη. Ο Αθανασιάδης εδώ και 3 εβδομάδες προσπαθεί πάρα πολύ. Τον έχω ήδη στη λίστα για τη νέα σεζόν. Αν συνεχίσει να δουλεύει έτσι στο μέλλον θα κάνει λαμπρή καριέρα".

Όλα τα λεφτά...
H απίστευτη διακύμανση του σκορ, με την Λάρισα να πραγματοποιεί την ανατροπή της χρονιάς στην τελευταία αγωνιστική του πρωταθλήματος. Ο ΠΑΟΚ "τρομοκράτησε" τους γηπεδούχους πετυχαίνοντας τρία τέρματα μέσα σε 41 λεπτά, όμως η ομάδα του Γιώργου Δώνη έκανε επική αντεπίθεση, καταφέρνοντας να γυρίσει ένα "χαμένο" για τους περισσότερους ματς.

Ο νεαρός Αθανασιάδης, ο οποίος σκόραρε δύο φορές με τη φανέλα του ΠΑΟΚ, αφήνοντας υποσχέσεις για το μέλλον, σε μία σεζόν που ήταν από τις χειρότερες στη σύγχρονη ιστορία της ομάδας της Θεσσαλονίκης.

Ας ξεχάσουμε καλύτερα...
Το "αυστηρό" πέναλτι που υπέδειξε ο διαιτητής Γιαννόπουλος στο πέσιμο μέσα στην περιοχή του Κυριακίδη από μαρκάρισμα του Ηλιάδη.

To Live του αγώνα...
Η 11άδα των γηπεδούχων
(Δώνης): Κηπουρός, Κώτσιος, Γκίκας, Φέρστερ, Βεργώνης, Κλέιτον, Φωτάκης, Σαρμιέντο, Πάρα, Ζουράφσκι, Μετίν
Η 11άδα των φιλοξενούμενων
(Σάντος): Φερνάντες, Σνάουτσνερ, Μαλεζάς, Μελίσσης, Γεωργίου, Λάκης, Βερόν, Μπαλάφας, Ηλιάδης, Ίλιεφ, Αθανασιάδης
Στοιχεία Αγώνα
Γήπεδο: Αλκαζάρ
Διαιτητής: Γ.Γιαννόπουλος
Βοηθοί: Χ.Γενναίος,Ν.Ιωσηφόγλου

1' Έναρξη αγώνα
9' Γκολ ΠΑΟΚ Αθανασιάδης
1-0 για τον ΠΑΟΚ! Μετά από σέντρα του Σνάουτσνερ, Ο Αθανασιάδης ελίχθηκε ωραία στη μεγάλη περιοχή της Λάρισας και με δεξί φαλτσαριστό σουτ νίκησε τον Κηπουρό για να δώσει προβάδισμα στον ΠΑΟΚ.
14' Ευκαιρία Λάρισα Κώτσιος
Ευκαιρία για τη Λάρισα να ισοφαρίσει. Μετά από κόρνερ του Μετίν, ο Κώτσιος έκανε το σουτ, που βρήκε τον Φερναντές σε ετοιμότητα.
20' Κίτρινη κάρτα ΠΑΟΚ Γεωργίου
30' Γκολ ΠΑΟΚ Μπαλάφας
0-2 για τον ΠΑΟΚ! Εκτέλεση φάουλ από τον Λάκη, με τον Μπαλάφα να εκμεταλλεύται την αδράνεια της άμυνας των γηπεδούχων και με κεφαλιά να νικάει για δεύτερη φορά τον Κηπουρό.
31' Κίτρινη κάρτα ΠΑΟΚ Λάκης
33' Αλλαγή παίκτη Λάρισα
Ο Κυριακίδης πήρε τη θέση του Βεργώνη.
42' Γκολ ΠΑΟΚ Αθανασιάδης
3-0 για τον ΠΑΟΚ με σκόρερ τον Αθανασιάδη που φτάνει τα δύο προσωπικά τέρματα στο ματς, με δυνατό διαγώνιο σουτ μέσα από τη μεγάλη περιοχή.
45' Γκολ Λάρισα Κώτσιος
Μειώνει σε 1-3 η Λάρισα με καρφωτή κεφαλιά του Κώτσιου, μετά από σέντρα του Γκίκα από δεξιά.
45' Λήξη ημιχρόνου
46' Σέντρα 2ου ημιχρόνου
46' Αλλαγή παίκτη Λάρισα
Ο Μπακαγιόκο πέρασε στη θέση του Γκίκα.
52' Σουτ Λάρισα Σαρμιέντο
Σουτ του Σαρμιέντο έξω από την περιοχή, η μπάλα έφυγε άουτ.
53' Κίτρινη κάρτα ΠΑΟΚ Φερνάντες
57' Σχόλιο
Οι παίκτες της Λάρισας ζήτησαν πέναλτι, υποστηρίζοντας ότι ο Σνάουτσνερ έκανε αντικανονικό μαρκάρισμα πάνω στον Μπακαγιόκο μέσα στη μεγάλη περιοχή.
57' Κίτρινη κάρτα Λάρισα Κλέιτον
57' Αλλαγή παίκτη ΠΑΟΚ
Ο Μπαϊάνο πήρε τη θέση του Ίλιεφ.
58' Σχόλιο
Η Λάρισα έχει μπει δυνατά στο δεύτερο μέρος και πιέζει για να μειώσει στο σκορ.
60' Κίτρινη κάρτα ΠΑΟΚ Βερόν
61' Κίτρινη κάρτα ΠΑΟΚ Ηλιάδης
61' Γκολ Λάρισα
Μειώνει σε 2-3 ο Μετίν!
65' Γκολ Λάρισα Ζουράφσκι
3-3 για τη Λάρισα! Ο Κυριακίδης κέρδισε πέναλτι (αυστηρή απόφαση) και ο Ζουράφσκι ήταν εύστοχος από την άσπρη βούλα για να φέρει το ματς στα ίσια.
67' Σουτ ΠΑΟΚ Βερόν
Δυνατό σουτ του Βερόν, έστειλε τη μπάλα δίπλα στο δεξί κάθετο δοκάρι του Κηπουρού.
72' Γκολ Λάρισα Ζουράφσκι
4-3 για τη Λάρισα! Οι γηπεδούχοι κερδίζουν νέο πέναλτι (σωστή υπόδειξη), με τον Ζουράφσκι να νικάει και πάλι από τα 11 βήματα τον Φερνάντες.
72' Κίτρινη κάρτα ΠΑΟΚ Μελισσής
74' Αλλαγή παίκτη ΠΑΟΚ
Ο Βαγγελής πέρασε στη θέση του Γεωργίου.
76' Αλλαγή παίκτη ΠΑΟΚ
Ο Ορφανός πήρε τη θέση του Βερόν.
88' Αλλαγή παίκτη Λάρισα