ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ

Ρόμα-Παναθηναϊκός 2-3

panathinaikosromi

Πάρτυ στο Ολίμπικο έστησε ο Παναθηναϊκός και με τους Νίνη, Σισέ (2 γκολ) υπέταξε τη Ρόμα για δεύτερη φορά σε μία εβδομάδα με 3-2. Ονειρικό 6λεπτο ανατροπής στον δρόμο για τους "16" (v)

Ο μεγάλος πρωταγωνιστής της τεράστιας πρόκρισης του Παναθηναϊκού ήταν ο Σωτήρης Νίνης. Στο 40΄ ήταν αυτός που κέρδισε το πέναλτι κι έδωσε την ευκαιρία στον Σισέ να ισοφαρίσει, τρία λεπτά αργότερα πέτυχε ένα καταπληκτικό γκολ με σουτ έξω από την περιοχή και στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου με ασίστ έβγαλε τετ α τετ τον Γάλλο, που νίκησε για δεύτερη φορά τον Ντόνι. Η ήττα αυτή ήταν η πρώτη εντός έδρας για τους "Ρωμαίους" μετά από 14 συνεχόμενες νίκες σε όλες τις διοργανώσεις.
Πλέον οι πράσινοι περιμένουν τον αντίπαλο τους στους "16" του Europa League σε μία διοργάνωση που κανείς δεν ξέρει που θα σταματήσει ο Ευρωπαίος Παναθηναϊκός αφού απέκλεισε με άνεση ένα από τα φαβορί για την κατάκτηση του τροπαίου.

* Αρχικά η πτήση του Παναθηναϊκού θα έφτανε στο Ελ. Βενιζέλος λίγα λεπτά μετά τις 03.00 αλλά τελικά θα έρθει μία ώρα αργοτερα λόγω καθυστερησης στην αναχώρηση. Γέμισε το κέντρο ο Νιόπλιας

Ο Νιόπλιας ανακάτεψε την τράπουλα, έκανε τις αλλαγές που… υποσχέθηκε και παρέταξε τον Παναθηναϊκό με 3-6-1 στο Ολίμπικο. Ο Έλληνας τεχνικός γέμισε την μεσαία του γραμμή και προσπάθησε να κερδίσει την μάχη από τους Ιταλούς. Η σκέψη του κόουτς των πρασίνων ήταν σωστή στα… χαρτιά και αυτό που έμενε ήταν να επαληθευθεί στο χορτάρι. Οι τελευταίες οδηγίες στα αποδυτήρια ήταν σαφείς και συνιστούσαν προσοχή στα πρώτα λεπτά.

1-0 από το... πουθενά η Ρόμα

Οι φιλοξενούμενοι ξεκίνησαν βάση σχεδίου προσπαθώντας μάλιστα να αιφνιδιάσουν την Ρόμα. Στο 4ο μόλις λεπτό ο Τζιμπρίλ Σισέ πετάχτηκε στην πλάτη των Ιταλών αλλά για λίγα εκατοστά δεν πρόλαβε την εξαιρετική πάσα του Νίνη. Οι Ρωμαίοι αισθάνθηκαν από νωρίς τον Γάλλο επιθετικό αλλά η συνέχεια δεν ήταν ανάλογη. Οι ποδοσφαιριστές του Ρανιέρι με όπλο την δύναμη ανέβασαν το παιχνίδι προς την περιοχή των πρασίνων και έκαναν τον πρώτο σουτ με τον Βούτσινιτς στο 9ο λεπτό.

Αυτό όμως που απευχόταν ο Νιόπλιας έγινε πραγματικότητα στο 11’ όταν ο Ρίισε με μία εκτέλεση σήμα κατατεθέν έστειλε την μπάλα στη γωνία του Τζόρβα για το 1-0. Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν χωρίς να έχουν πατήσει την περιοχή του Παναθηναϊκού, αλλά αυτό δεν αποσυντόνισε τους παίκτες του τριφυλλιού.

Οι Ιταλοί προσπάθησαν να παγώσουν τον ρυθμό και λίγο έλειψε να πετύχουν ακόμα ένα τέρμα από το… πουθενά όταν ο Ρίισε δοκίμασε πάλι το πόδι του από μακρινή απόσταση στο 38ο λεπτό.

Η αντίδραση του Παναθηναϊκού στην τακτική των Ιταλών ήταν υποδειγματική με τους πράσινους να κρατούν την ψυχραιμία τους παρά το γρήγορο γκολ και να προσπαθούν να εκμεταλλευτούν τον Σισέ που έψαχνε τον τρόπο να δείξει στον Ντομενέκ πόσο λάθος έκανε που δεν τον κάλεσε στην Εθνική. Οι γηπεδούχοι εν τω μεταξύ δεν έμαθαν από το πάθημα στην Ελλάδα και ο Παναθηναϊκός τους απέδειξε πως ότι έγινε στο ΟΑΚΑ δεν ήταν τυχαίο.

Πάρτυ στο Ολίμπικο με Νίνη-Σισέ

Η αρχή της αντεπίθεσης και της τεράστιας ανατροπής στο Ολίμπικο ξεκίνησε από τον… διαολεμένο Σωτήρη Νίνη. Ο μικρός που όσο μπόι του λείπει το έχει σε ποδοσφαιρικό θάρρος παίδεψε τους Ιταλούς αμυντικούς στην άκρης της μεγάλης περιοχής και όταν ο Ντε Ρόσι έφαγε την ντρίμπλα ανάγκάστηκε να τον ξαπλώσει στο έδαφος. Ο 5ος διαιτητής υπέδειξε την παράβαση και ο άρχων της αναμέτρησης έδειξε το σημείο του πέναλτι. Ο Τζιμπρίλ Σισέ ανέλαβε την εκτέλεση και με υποδειγματικό πλασέ έκανε το 1-1 από την άσπρη βούλα στο 40’, δίνοντας παράλληλα το μήνυμα για την αντεπίθεση.

Ο χρόνος που απέμενε για την ολοκλήρωση του ημιχρόνου ήταν μόλις 5 λεπτά και όλοι είχαν στο μυαλό τους να καταφέρει ο Παναθηναϊκός να οδηγηθεί με αυτό το σκορ στα αποδυτήρια. Οι παίκτες του Νιόπλια όμως είχαν αντίθετη άποψη. Ο Σωτήρης Νίνης στο 43ο λεπτό απέφυγε με υπέροχο τρόπο δύο αντιπάλους και με ένα φοβερό σουτ έξω από την περιοχή έστειλε την μπάλα στο βάθος της εστίας του Ντόνι για το 2-1. Οι πράσινοι πραγματοποίησαν ακόμα μία ανατροπή κόντρα στους Ρωμαίους αλλά το φαινόμενο Ελ Νίνιο δεν είχε σταματήσει να χτυπάει τους… λύκους.

Ο 20χρονος μέσος έκλεψε την μπάλα στην μεσαία γραμμή και με άψογη μπαλιά βρήκε τον Τζιμπρίλ Σισέ σε ανοιχτό γήπεδο. Ο Γάλλος επιθετικός δεν δυσκολεύθηκε να αποφύγει τον Ντόνι και να κάνει το 3-1 στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου στέλνοντας τον λύκο της Ρόμα στη φωλιά του.

Πίεσαν και μείωσαν οι Ρωμαίοι. Ε, και;

Στην επανάληψη η Ρόμα ήταν φυσικό να πιέσει αλλά ο Παναθηναϊκός άντεξε. Οι Ιταλοί έκλεισαν τους πράσινους στα καρέ τους και με σέντρες και σουτ προσπάθησαν αν πετύχουν ένα γρήγορο γκολ στο δεύτερο 45λεπτο. Ο Τζόρβας έδειχνε να ελέγχει όλες τις μπάλες αλλά είχε βρει τον κακό τους δαίμονα με τον Ρίισε.

Ο κοκκινομάλλης μπακ όπλισε στο 67’ και εξαπέλυσε ακόμα ένα δυνατό σουτ με τον τερματοφύλακα του τριφυλλιού να μην μπορεί να συγκρατήσει την μπάλα. Ο Ντε Ρόσι εκμεταλλεύθηκε την ασταθή απόκρουση και με κοντινό πλασέ έκανε το 2-3.

Ο Παναθηναϊκός είχε δώσει αρκετό χώρο στην Ρόμα που πίεζε με όλες τις δυνάμεις της για να πετύχει το απίθανό. Τα πολλά αμυντικά κενά όμως των γηπεδούχων έδιναν την δυνατότητα για ακόμα ένα γκολ στον Παναθηναϊκό. Η τύχη όμως γύρισε την πλάτη στους πράσινους στο 69ο . Ο Κατσουράνης έκανε το σουτ με την μπάλα να τραντάζει το οριζόντιο δοκάρι του Ντόνι. Ο Σλπιγγίδης προσπάθησε στην επαναφορά να πετύχει το 4ο (!) τέρμα του Παναθηναϊκού στο Ολίμπικο αλλά με διπλή προσπάθεια και μπόλικη τύχη ο πορτιέρο των Ρωμαίων απέκρουσε. Απο εκεί και πέρα τίποτα δεν άλλαξε και ο Παναθηναϊκός πήρε τη νίκη και την ΕΠΙΒΛΗΤΙΚΗ πρόκριση με 3-2.

Το πάρτυ που έστησαν οι παίκτες του Παναθηναϊκού στις τέσσερις γραμμές του γηπέδου συνεχίστηκε με τους οπαδούς στις εξέδρες (καθιρωμένα ΟΛΕ, ΟΛΕ, ΟΛΕ) και το επόμενο ραντεβού είναι για το Ελ. Βενιζέλος όπου θα γίνει η υποδοχή των θριαμβευτών στις 04:00 μετά τα μεσάνυχτα.

Διαιτητής: Μπρούνο Παϊσάο (Πορτογαλία)
Κίτρινες: Ντε Ρόσι, Κασέτι, Μεξές - Κατσουράνης, Μαρίνος, Βύντρα, Σισέ
Κόκκινες: Κατσουράνης (90΄ δεύτερη κίτρινη)

Οι συνθέσεις:

Ρόμα (Κλαούντιο Ρανιέρι): Ντόνι, Ζουάν Μεξές, Βούτσινιτς, Ταντέι, Ντε Ρόσι, Ρίισε, Περότα, Τσέρτσι (67΄ Μενέ), Μπρίγκι (46΄ Μπαπτίστα), Κασέτι

Παναθηναϊκός (Νίκος Νιόπλιας): Τζόρβας, Σαριέγκι, Νίνης (72΄ Ζιλμπέρτο Σίλβα), Καντέ, Σισέ (90΄+ Χριστοδουλόπουλος), Σαλπιγγίδης (87΄ Λέτο), Μαρίνος, Σιμάο, Βίντρα, Κατσουράνης, Σπυρόπουλος