ΒΟΛΕΪ

Παναθηναϊκός-Ηρακλής Κηφισιάς 3-2

παναθηναικος πανηγυρικο γυναικες

Την πρόκριση στον τελικό της Α1 γυναικών πήρε ο Παναθηναϊκός, που επικράτησε με 3-2 του Ηρακλή Κηφισιάς

Οι "πράσινες" βρίσκονταν πίσω στο σκορ με 2-0 σετ, αλλά με αντεπίθεση διαρκείας κατάφεραν να αντιστρέψουν την κατάσταση και να πάρουν τελικά τη νίκη με 3-2 σετ.
Να σημειωθεί πως οι παίκτριες του Τάκη Φλώρου έκαναν το 2-1 στις νίκες, αν και έχαναν με 1-0, μετά τη νίκη του Ηρακλή στο πρώτο παιχνίδι.

Εξαιρετική παρουσία από τη Φίφι Σαπαρέφσκα, που στα 38 της χρόνια πραγματοποίησε ένα από τα καλύτερα παιχνίδια στην καριέρα της.

Συγκλονιστική ήταν από την πλευρά των φιλοξενουμένων η Κόστιτς, η οποία σημείωσε 36 πόντους, αλλά ήταν ταυτόχρονα και μοιραία για την ομάδα της, καθώς "οδήγησε" τον Παναθηναϊκό στο "match ball" με μια επίθεση που κατέληξε άουτ.

Πλέον ο Παναθηναϊκός θα διεκδικήσει τον τίτλο του πρωταθλητή με αντίπαλο τον Ολυμπιακό, αρχής γενομένης από την επόμενη Τετάρτη στο κλειστό της Λεωφόρου. Πρωταθλήτρια θα ανακηρυχθεί η ομάδα που θα συμπληρώσει τρεις νίκες, με τις "πράσινες" να έχουν το πλεονέκτημα έδρας.

Από την πλευρά του, ο Ηρακλής Κηφισιάς θα αντιμετωπίσει με μειονέκτημα έδρας το Μαρκόπουλο, στη "μάχη" για την κατάκτηση της τρίτης θέσης.

Τα σετ: 23-25, 21-25, 26-24, 25-20, 15-13