CHAMPIONS LEAGUE

Με το δεξί η "Μπάρτσα"

ντανιελ

Με σκόρερ τους Μάρκες, Ετο'ο και Τσάβι οι "μπλαουγκράνα" πήραν την νίκη κόντρα στην Σπόρτινγκ

Ο Τσάβι εκτέλεσε το κόρνερ στο 21' και Ράφαελ Μάρκες με κεφαλιά χάρισε το προβάδισμα στους "μπλαουγκράνα", ενώ ο Σαμουέλ Ετο'ο με την συμπλήρωση μιας ώρας αγώνα ευστόχησε σε εκτέλεση πέναλτι και έδωσε προβάδισμα δύο τερμάτων στους γηπεδούχους.
Η ομάδα της Λισαβόνας το... πάλεψε και με τους Πόστιγκα και Βελόσο να περνούν στον αγώνα κατόρθωσε να μειώσει με τον Τονέλ στο 72', όμως ο Τσάβι στο 87' έβαλε τέλος στις ελπίδες του διαμορφώνοντας το τελικό 3-1.

ΜΠΑΡΤΣΕΛΟΝΑ: Βαλντέζ, Ντάνι Άλβες, Μάρκες, Πίκε, Πουγιόλ (89' Σιλβίνιο), Κεϊτά, Τσάβι, Ινιέστα, Μέσι, Ανρί (75' Πέδρο Ροδρίγκες), Ετο'ο (66' Γιάγια Τουρέ).
ΣΠΟΡΤΙΝΓΚ: Ρουί Πατρίσιο, Άμπελ, Πόλγκα, Τονέλ, Μάρκο Κανέιρα (79' Περεϊρίνια), Ζοάο Μουτίνιο, Ρόκενμπακ, Ιζμαΐλοφ, Ρομανιόλι (65' Μιγκέλ Βελόσο), Ντερλέι, Ντιαλό (62' Πόστιγκα).

Βασιλεία - Σαχτάρ 1-2

Με δύο εκτελέσεις φάουλ στο πρώτο ημίχρονο η Σαχτάρ κέρδισε την Βασιλεία μέσα στο "Σεντ Γιάκομπ Παρκ" και έκανε αποφασιστικό βήμα τουλάχιστον για την 3η θέση.

Το πρώτο τέρμα για την ομάδα του Ντόνετσκ ήρθε από τον Φερναρντίνιο στο 25' και το δεύτερο από τον Τζάντσον στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους, ενώ στο 93' απλά κατάφερε να μειώσει ο Αμπραχάμ για τους Ελβετούς.

ΒΑΣΙΛΕΙΑ: Κοστάντζο, Χόντελ, Άμπραχαμ, Μάρκε, Ζάνι, Χούνγκελ, Γκέλαμπερτ (63' Εντουάρδο Ρούμπιο), Στόκερ (46' Μουσταφί), Τσίπερφιλντ, Καρλίτος, Ντερτιγιόκ (46' Εντουάρδο).
ΣΑΧΤΑΡ: Πιάτοφ, Σρνα, Κούτσερ, Τσιρκίνσκι, Σέβτσουκ, Χούμπσμαν, Τζάντσον, Φερναντίνιο (84' Φεντέτσκι), Ιλσίνιο (66' Βιλιάν), Μπραντάο, Λουίζ Αντριάνο (74' Σελέζνοφ).