CHAMPIONS LEAGUE

Η εύκολη και... η αγχωτική νίκη

Καρντόσο, Μπενφίκα

Με πρωταγωνιστές τους Ζέεντορφ, Τζιλαρντίνιο, η Μίλαν νίκησε με 4-1 την Σαχτιάρ. Αγχωτική νίκη η Μπενφίκα

Μίλαν-Σαχτιάρ Ντ. 4-1

Με τους Τζιλαρντίνιο και Ζέεντορφ να πετυχαίνουν από δύο γκολ η πρωταθλήτρια Ευρώπης, Μίλαν επικράτησε εύκολα της Σαχτιάρ με 4-1. Οι παίκτες του Κάρλο Αντσελότι, έκαναν επίδειξη δύναμης και έδειξε ότι ξεπερνάει την κρίση που βρίσκεται το τελευταίο διάστημα. Οι Ιταλοί με την δεύτερη νίκη τους σε τρία παιχνίδια σκαρφάλωσαν στην κορυφή του 4ου ομίλου.

Οι "ροσονέροι" έδειξαν αποφασιστικοί από τα πρώτα λεπτά και ήθελαν να "καθαρίσουν" από νωρίς το παιχνίδι. Ετσι και έκανα αφού στο πρώτο τέταρτο είχαν βάλει τις βάσεις. Ο Πίρλο στο 6' ήταν ο δημιουργός ενός φάουλ και ο Τζιλαρντίνο με κεφαλιά άνοιξε το σκορ. Οχτώ λεπτά αργότερα (12') ο Ζέεντορφ ήταν ο δημιουργός και ο Ιταλός επιθετικός σκόραρε και πάλι για το 2-0.

Στην επανάληψη οι Ουκρανοί έδειξαν με τον Ιταλό, Λουκαρέλι ότι θέλουν κάτι από το ματς και μείωσαν το σκορ στο 51', δίνοντας άλλο "χρώμα" στο ματς του Σαν Σίρο.

Ομως η ποιότητα παικτών, όπως ο Ζέεντορφ, Κακά και Πίρλο, ήταν ικανή να αλλάξουν άμεσα την εικόνα και μορφή του ματς. Τελικά, ο Ολλανδός αποφάσισε να "κλέψει" την δόξα, αφού στο 62' με εξαιρετικό βολέ και στο 69' με μακρινό σουτ ουσιαστικά χάρισε τη δεύτερη νίκη στους πρωταθλητές Ευρώπης.

Οι συνθέσεις των ομάδων

Διαιτητής: Λουίς Μεντίνα Κανταλέχο (Ισπανία)

Μίλαν (Κ. Αντσελότι): Κάλατς, Όντο, Νέστα, Καλάτζε, Φαβάλι (61' Μπονέρα), Γκατούζο, Πίρλο, Ζέεντορφ, Αμπροζίνι (83' Έμερσον), Κακά, Τζιλαρντίνο (75' Σερζίνιο)

Σαχτιάρ Ντ. (Μ. Λουτσέσκου): Πιάτοφ, Κουσερ (17' Χούμπσμαν), Τσιγκρίνσκι, Ρατ, Ιλσίνιο, Σρνα, Φερναντίνιο, Ζάντσον (63' Καστίγιο), Λεβαντόφσκι, Μπραντάο (75' Γκλάντκι), Λουκαρέλι.

Μπενφίκα-Σέλτικ 1-0

Επρεπε να περάσουν 87' λεπτά και πολύ άγχος προκειμένου η ομάδα του Καμάτσο να "σπάσει" την απροσπέλαστη όπως έδειχνε άμυνα της Σέλτικ και να πάρει τους τρεις πρώτους πολύτιμους βαθμούς στο όμιλο. "Χρυσός" σκόρερ για τους γηπεδούχους ο Καρντόσο, ο οποίος στην τελευταία του προσπάθεια ήταν πιο τυχερός.

Ο Παραγουανός επιθετικός μετά από δύο δοκάρια στο 63' και 66', "σημάδεψε" σωστά και "λύτρωσε" την Πορτογαλική ομάδα στο 87', μετά την πάσα του Ντι Μαρία.

Διαιτητής: Μάσιμο Μπουσάκα (Ελβετία)