ΠΟΛΟ

Ολυμπιακός-Πανιώνιος: 11-3

Γιώργος Αφρουδάκης

Το 1-0 στη σειρά των τερλικών έκανε ο Ολυμπιακός που επικράτησε με 11-3 του Πανιωνίου

Πλέον, οι "ερυθρόλευκοι" έχουν τον πρώτο λόγο ενόψει της δεύτερης αναμέτρησης που θα γίνει την Παρασκευή (20:00) στο κολυμβητήριο της Νέας Σμύρνης, όπου αν κάνουν το 2-0 θα φτάσουν μία... ανάσα από τον τίτλο.
Το παιχνίδι άνηκε ολοκληρωτικά στον Ολυμπιακό που με την πολύ καλή άμυνά του, εγκλώβισε τους Νεοσμυρνιώτες οι οποίοι σημείωσαν ως το ημίχρονο μόλις ένα τέρμα.

Οι "ερυθρόλευκοι" ξεκίνησαν στην πρώτη περίοδο με ένα 4-1 έχοντας ως όπλο την κόντρα, αλλά στη δεύτερη δεν μπόρεσαν να σκοράρουν όπως και οι φιλοξενούμενοι.

Μπαίνοντας στο δεύτερο μέρος όμως, έκαναν ένα επιμέρους 4-1 στο τρίτο οκτάλεπτο με αποτέλεσμα να "καθαρίσουν" νωρίς το ματς.

Η αστοχία του Πανιωνίου στον παίκτη παραπάνω επέτρεψε στον Ολυμπιακό να διευρύνει το προβάδισμά του κατά τη διάρκεια της τελευταίας περιόδου και να φτάσει στο τελικό 11-3.

Τα οκτάλεπτα: 4-1, 0-0, 3-1, 4-1

Τα γκολ των δύο ομάδων:

Ολυμπιακός (Πάτερος): Νίκιτς 3, Κομάντινα 2, Ντόσκας, Γ.Αφρουδάκης, Μυλωνάκης, Χρ.Αφρουδάκης, Σάντα, Θεοδωρόπουλος

Πανιώνιος (Λούδης): Τζαμαντάκης, Μουρίκης, Θωμάκος

Αποβλήθηκαν με αντικατάσταση οι: Ντόσκας (Ολυμπιακός) και Παπαδόγκωνας (Πανιώνιος). Από 3 ποινές συμπλήρωσαν οι Σχίζας και Κόχειλας.