ΚΥΠΕΛΛΟ ΕΘΝΩΝ ΑΦΡΙΚΗΣ

Δύο γκολ ο Μανούτσο, γυρίζει ο Μόρις!

μανουτσο

Την πρώτη της νίκη εις βάρος της Σενεγάλης πέτυχε η Ανγκόλα χάρις σε 2 τέρματα του Μανούτσο, ενώ η Νότιος Αφρική με τον Μόρις σε κακή μέρα έχασε με 3-0 από την Τυνησία

Η Σενεγάλη μπορεί να προηγήθηκε της Ανγκόλα, όμως οι τυπικά "φιλοξενούμενοι" βρήκαν την απάντηση στο πρόσωπο του άσου της Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ και παρολίγον του Παναθηναϊκού, Μανούτσο.
Ο επιθετικός που στο "τριφύλλι" ήθελαν διακαώς να αποκτήσουν, με προσωπικά του τέρματα στο 50' και στο 67', έδωσε στην ομάδα του κεφάλι στο σκορ. Τη νίκη της Ανγκόλα επισφράγισε ο Φλάβιο με το τέρμα του στο 78ο λεπτό, με το οποίο διαμορφώθηκε το τελικό 3-1.

Η Ανγκόλα έφτασε τους 4 βαθμούς και θα παίξει την πρόκρισή της στον αγώνα με την Τυνησία, στον οποίο της φτάνει ακόμα και ο βαθμός της ισοπαλίας, όπως άλλωστε και στην αντίπαλό της...

Τυνησία-Νότιος Αφρική 3-1

Γρήγορα φαίνεται πως θα επιστρέψει στην πατρίδα μας ο Νασίφ Μόρις, ο οποίος δεν είχε την καλύτερη απόδοση στον αγώνα της Εθνικής του ομάδας κόντρα στην Τυνησία. Ο αμυντικός του Παναθηναϊκού έκανε δώρο το τρίτο γκολ της Τυνησίας στον Σάντος, ο οποίος στο 8ο λεπτό είχε ανοίξει το σκορ. Ο Σααντά στο 31ο λεπτό της αναμέτρησης είχε κάνει το 2-0.

Η Τυνησία έφτασε στην κορυφή του ομίλου, μαζί με την Ανγκόλα και θέλει μόλις ένα βαθμό στον αγώνα με την συνδιεκδικήτρια της πρώτης θέσης, για να σφραγίσει το εισιτήριο για την επόμενη φάση. Στο 87ο λεπτό, ο Μφελά κατάφερε να μειώσει σε 3-1.