ΜΠΑΣΚΕΤ

Πανιώνιος - Ηλυσιακός: 72-69

Έρτσεγκ

Ο Ηλυσιακός πάλεψε για τη ζωή του, αλλά τελικά δεν κατάφερε να νικήσει τον Πανιώνιο (72-69)

Την ώρα που τα Τρίκαλα έδιναν και αυτά τη μάχη τους, διαλύοντας την Καβάλα, ο Ηλυσιακός έψαχνε και αυτός τη νίκη στη Νέα Σμύρνη, αφού αυτή η αγωνιστική ήταν εκ των προτέρων πολύ κρίσιμη για την ουρά της βαθμολογίας και τη μάχη που γίνεται για τη σωτηρία, με την Ολύμπια να είναι η μόνη σίγουρη που θα επιστρέψει στα αλώνια της Α2. Όμως, η ομάδα του Ηλυσιακού παρότι στο πρώτο ημίχρονο είχε το πάνω χέρι, παίζοντας εξαιρετικά στην επίθεση (έβαλε 50 πόντους στο πρώτο 20λεπτο), στην επανάληψη και κυρίως στα τελευταία λεπτά της τέταρτης περιόδου λύγισε από το άγχος και όχι μόνο από αυτό.
Ο Μπι Τζέι Έλντερ που πάτησε και πάλι παρκέ, κάλυψε το κενό του Ράις που ήταν με πολιτικά στον πάγκο, βοηθώντας μαζί με τον Ζόραν Έρτσεγκ τον Πανιώνιο να φτάσει σε δύο βαθμούς πολύ σημαντικούς για την προσπάθεια που κάνει η ομάδα του Νέναντ Μάρκοβιτς, ώστε να εξασφαλίσει τη συμμετοχή της στα πλέι οφ του πρωταθλήματος. Αναφορικά με την εξέλιξη του ματς, ο Πανιώνιος με Έρτσεγκ και Γιάνκοβιτς ήταν μπροστά στο σκορ στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου με 27-23, αλλά στη δεύτερη περίοδο ο Νίκος Χατζής πήρε το όπλο του για να "ξυπνήσει" τους συμπαίκτες του και ο Ηλυσιακός να κάνει την αντεπίθεσή του. Με ένα επιμέρους 17-4, ο Ηλυσιακός πέρασε μπροστά και προηγήθηκε με 10 πόντους.

Όμως, τα προβλήματα δεν έλειψαν ούτε από τον Ηλυσιακό, καθώς ο Σάκης Καρύδας χτύπησε λίγο πριν το τέλος του ημιχρόνου και στη συνέχεια έμεινε στα αποδυτήρια. Έτσι, οι φιλοξενούμενοι απέκτησαν πολλά προβλήματα στην οργάνωση του παιχνιδιού, δεν είχαν καλές επιλογές στην επίθεση και έτσι οι μόλις 6 πόντοι που πέτυχε η ομάδα του Κουφού στην τρίτη περίοδο ήταν δείγμα της δυσκολίας που αντιμετώπιζε ο Ηλυσιακός. Και εκεί στο τέταρτο δεκάλεπτο, ο Έλτνερ σημείωσε 5 συνεχόμενους πόντους και ο Πανιώνιος προηγήθηκε με 61-56. Χρειάστηκαν 10 λεπτά για να σκοράρει ο Ηλυσιακός με τρίποντο του Κάμινγκς, ενώ ενάμισι λεπτό πριν το τέλος και πάλι τρίποντο του Κάμινγκς ήταν αυτό που έκανε το σκορ 70-67. Ο Κάρτερ μείωσε ακόμη περισσότερο (70-69), 19'' πριν το τέλος. Στα 11'' ο Αθηναίου έβαλε μια βολή και στην πιο κρίσιμη επίθεση, ο Κάμινγκς κουτούλησε πάνω στον Έλντερ και έτσι ο Ηλυσιακός έχασε την ευκαιρία να ισοφαρίσει ή να πάρει και τη νίκη.

Τα δεκάλεπτα: 27-23, 40-50, 54-56, 72-69

Πανιώνιος (Νέναντ Μάρκοβιτς): Μπράιαντ 13, Γιαννόπουλος 3 (1), Παπανικολάου 9, Χαριτόπουλος 2, Έρτσεγκ 18 (1), Κανονίδης, Γιάνκοβιτς 8 (2), Παραγιός 6, Αθηναίου 5 (1), Έλντερ 8 (2).

Ηλυσιακός (Στέργιος Κουφός): Κάρτερ 6, Καρύδας 10 (1), Κάμινγκς 19 (4), Παπανικολάου 6, Χατζής 19 (1), Αθανασούλας, Σιούτης, Βιδάλης, Χάντερ 7, Ιωάννου 2, Κασελάκης.

Για τα αναλυτικά στατιστικά του αγώνα πατήστε ΕΔΩ .

Μάρκοβιτς: "Στο δεύτερο μέρος ήμασταν πιο ήρεμοι"

Ο Νέναντ Μάρκοβιτς δήλωσε: " Συγχαρητήρια στον κόουτς, έπαιξαν εξαιρετικά στο πρώτο ημίχρονο και πάντα παίζουν καλά εναντίον μας ακόμα και στα φιλικά, όπου έχουμε χάσει εύκολα τρία ματς. Ο Ράις αισθανόταν πολύ ζαλισμένος και άρρωστος παρότι χθες προσπάθησε να κάνει προπόνηση και τελευταία στιγμή μάθαμε ότι δε θα παίξει. Ετσι βρεθήκαμε σε μία παράξενη κατάσταση με τον Αθηναίου μοναδικό γκαρντ. Στο πρώτο ημίχρονο προσπαθήσαμε να τον προστατεύσουμε για να μη του δώσουμε πολλά πικ και το κουράσουμε. Ετσι φέραμε τη μπάλα στο ποστ. Χάσαμε κάποια εύκολα σουτ και στην άμυνα δε λέω ότι ήταν κακή γενικά, αλλά ατομικά στο πικ εν ρολ ήταν πολύ κακή. Οι 50 πόντοι που δεχθήκαμε στο πρώτο μέρος ήταν πάρα πολλοί. Το δεύτερο ημίχρονο ήταν τελείως διαφορετικό. Βγήκαμε στο γήπεδο ήρεμοι παρά τη διαφορά των 10 πόντων και σιγά σιγά ελέγξαμε το ρυθμό. Βρήκαμε λύσεις από μακρινά σουτ και την άμυνα μας. Είναι άλλο να δέχεσαι 50 πόντους σε ένα ημίχρονο και άλλο 19, όπως στο δεύτερο μέρος. Η άμυνα ήταν το κλειδί της ανατροπής. Ξαφνικά μείναμε χωρίς τρεις παίκτες που σκοράρουν περισσότερους από 30 πόντους στα παιχνίδια μας. Τώρα έχουμε πέντε ψηλούς, αλλά όχι γκαρντ. Ο νέοι παίκτες δε είναι συνηθισμένοι στην ανάληψη ευθυνών. Είναι μία παράξενη χρονιά κι ελπίζω να την τελειώσουμε όσο καλύτερα γίνεται".

Αθηναίου: "Σημαντική νίκη"

Ο Γιάννης Αθηναίου τόνισε: " Ηταν μία σημαντική νίκη για την ομάδα μου. Επειδή έγινε υπό αντίξοες συνθήκες, καθώς όλη την εβδομάδα είχαμε πολλούς τραυματισμούς και ασθένειες. Αυτή η νίκη μας αφήνει ελπίδες για να μπούμε στα πλέι οφ. Συγχαρητήρια σε όλους τους συμπαίκτες μου γιατί δώσαμε και την ψυχή μας σε αυτόν τον αγώνα και να ευχηθώ καλή επιτυχία στον Ηλυσιακό".

Κουφός: "Θα παλέψουμε ως το τέλος"

Μετά το τέλος του ματς, ο Στέργιος Κουφός είπε: " Ηρθε η στιγμή να δείξουμε αν μπορούμε να ανταποκριθούμε στις απαιτήσεις κάποιων πολύ σκληρών αγώνων οι οποίοι όμως φέρνουν χαρά παραμονής. Το ξέραμε ότι αυτό θα είναι ένα τέτοιο ματς σε μία δύσκολη έδρα. Αποδείχτηκε ότι δεν μπορέσαμε να ανταποκριθούμε στις περιστάσεις. Δεν υπήρχε στην κρίσιμη στιγμή, μία καλή άμυνα, ένα καλό σουτ, που να έχουμε πετύχει. Ακόμα και το τελευταίο σουτ… Εννοείται ότι αν πηγαίναμε στην παράταση δε θα ανταποκρινόμασταν λόγω της απουσίας του Καρύδα και της κόπωσης, για αυτό και πιστεύω ότι θα ήταν καλύτερα να σουτάρουμε για τρεις πόντους.

Ο Πανιώνιος κέρδισε δίκαια και ο προπονητής του κάνει τεράστια προσπάθεια όλη τη χρονιά, αλλά αξίζουν συγχαρητήρια και οι παίκτες μου για την εμφάνιση του πρώτου ημιχρόνου, τότε που ήμασταν μία κανονική ομάδα Η απώλεια του Καρύδα ήταν μεγάλη καθώς είναι σημαντικός παίκτης για εμάς. Αλλά δεν αποτελεί δικαιολογία. Αν υπήρχαν ένα δύο παιδιά να βγουν και να πάρουν ένα μεγάλο σουτ, ίσως να ήταν διαφορετικά τα πράγματα. Σε αυτά τα παιχνίδια αναδεικνύονται οι μεγάλες προσωπικότητες. Εμείς δεν είχαμε και χάσαμε. Θα παλέψουμε μέχρι το τέλος, έστω κι το τράβηγμα του Καρύδα είναι σοβαρό".

Χατζής: "Χάσαμε την ευκαιρία"

Ο Νίκος Χατζής τόνισε: " Εχω μάθει στην καριέρα μου να εκμεταλλεύομαι τις ευκαιρίες., αλλά είναι άσχημο να το λες μετά το ματς. Απέναντι στον Πανιώνιο είχαμε την ευκαιρία λόγω των απουσιών του αντιπάλου αλλά βρισκόμαστε στη θέση να λέμε ότι χάσαμε την ευκαιρία. Το θέμα είναι να αρπάξεις την ευκαιρία. Παίξαμε καλά στο πρώτο ημίχρονο, τρέξαμε αλλά η απουσία του Σάκη Καρύδα μας έβγαλε έξω από ρυθμό μας. Αυτό που απομένει είναι να παίξουμε δυνατά στα επόμενα ματς και να πετύχουμε το στόχο μας".