ΣΚΩΤΙΑ

Στη Ρέιντζερς το "Old Firm", 4-2 τη Σέλτικ!

Ρέιντζερς-πανηγυρικό

H Ρέιντζερς ήταν η μεγάλη νικήτρια στο "Old Firm", επικρατώντας με 4-2 εκτός έδρας της Σέλτικ (videos)!

Η ομάδα του Γουόλτερ Σμιθ πήρε προβάδισμα στο σκορ στο 37' με τον Ντανιέλ Κουζέν (ο τεχνικός των "διαμαρτυρομένων" έκανε την έκπληξη, παρατάσσοντας στο αρχικό σχήμα τον φορ από τη Γκαμπόν), ο οποίος ξέφυγε από τον Γουίλσον με υπέροχη ατομική ενέργεια από τα δεξιά και νίκησε με πλασέ μέσα από την περιοχή τον Μπόρουτς.
Οι φιλοξενούμενοι δεν κατάφεραν πάντως να διατηρήσουν το 0-1 για περισσότερο από δύο λεπτά, καθώς μετά από σέντρα και σύγχυση στα καρέ τους στο 39', ο Γιώργος Σαμαράς δεν είπε... όχι στο δώρο που του έγινε και με πλασέ από το ύψος της μικρής περιοχής έφερε το ματς στα ίσα.

Στο δεύτερο μέρος όμως, η Ρέιντζερς ήταν ένας επιθετικός χείμαρρος, και με τρία γκολ σε λιγότερο από μισή ώρα αγώνα έδωσε διαστάσεις θριάμβου στην εκτός έδρας επιτυχία της.

Στο 53' ο πρώην άσος της Σέλτικ, Κένι Μίλερ, βρέθηκε σε θέση βολής, και μετά από σέντρα του Τσάρλι Άνταμ από τα αριστερά, έστειλε την μπάλα με μονοκόμματο διαγώνιο δεξί σουτ στην δεξιά γωνία του ανήμπορου να αποσοβήσει το μοιραίο, Μπόρουτς.

Το 3-1 υπέρ της Ρέιντζερς έγινε δέκα λεπτά αργότερα (63'), όταν μετά από έξυπνη εκτέλεση κόρνερ του Ντέιβις, ο Πέδρο Μέντες εκτέλεσε με σουτ κεραυνό από τα 25 μέτρα τον Πολωνό γκολκίπερ των "κελτών", ενώ στη συνέχεια αμφότερες οι ομάδες έμειναν με 10 παίκτες, λόγω αποβολής των Κουζέν (75') και Φένεγκορ οφ Χέσελινκ (77').

Στο 79' έγινε το 4-1, όταν μετά από σέντρα του Μπρόουντφουτ από τα δεξιά και ολέθριο σφάλμα του Μπόρουτς (έχασε τη μπάλα μέσα από τα χέρια του σε μία φαινομενικά εύκολη φάση) ο Μίλερ πέτυχε το δεύτερο προσωπικό του τέρμα, ενώ το γκολ της... παρηγοριάς για τους γηπεδούχους σημείωσε στις καθυστερήσεις ο Νακαμούρα, με απευθείας εκτέλεση φάουλ.