ΑΕΛ

Πανσερραϊκός-Λάρισα 1-0

πανσερραικος μεσα για γιωργο

Ο Πανσερραϊκός με τέρμα του Γκούρτσα στο 79' επικράτησε της ΑΕΛ με 1-0 και πανηγύρισε την πρόκριση στην επόμενη φάση

Αξίζει να σημειωθεί ότι τα "λιοντάρια" του Ούγκο Μπρος "δάγκωσαν" για πρώτη φορά εντός έδρας σε επίσημη αναμέτρηση.
Ο αγώνας ξεκίνησε με τους 22 ποδοσφαιριστές να δυσκολεύονται να βρουν τα πατήματά τους στον κακό αγωνιστικό χώρο του Δημοτικού Σταδίου Σερρών, κατάσταση στην οποία βρέθηκε λόγω της έντονης βροχόπτωσης των προηγούμενων ημερών.

Δεδομένων των συνθηκών δεν προκαλεί εντύπωση ότι ουσιαστικά η πρώτη φάση στο παιχνίδι ήρθε δύο λεπτά πριν τη συμπλήρωση του πρώτου 15λέπτου, με ένα σουτ του Αμπουμπακαρί που βρήκε στα σώματα προτού καταλήξει σε κόρνερ.

Στη συνέχεια το παιχνίδι άρχισε να ξεφεύγει από τα αθλητικά πλαίσια, με αποτέλεσμα ο "άρχων" της αναμέτρησης, διαιτητής Καλόπουλος, να διακόψει τη ροή, καλώντας κοντά τους αρχηγούς των δύο ομάδων προκειμένου να τους ζητήσει να μεταφέρουν στους συμπαίκτες του να ηρεμήσουν το παιχνίδι τους.

Ο χρόνος κυλούσε και οι φάσεις μπροστά από τις δύο εστίες απουσίαζαν αισθητά. Μία κέφαλια άλλωστε του Μπουλέ στο 33' δεν ανησύχησε ιδιαίτερα τον Βράντιτς. Όχι τόσο όσο αυτή που έπιασε δύο λεπτά αργότερα, η κατάληξη όμως της οποίας ήταν πάνω από το οριζόντιο δοκάρι του τερματοφύλακα των φιλοξενούμενων.

Ωστόσο την σπουδαιότερη ευκαιρία του πρώτου μέρους την είχε η Λάρισα στο 39' όταν μετά από φάση διαρκείας ο Ιγκλέσιας βρέθηκε σε θέση βολής, αλλά το σουτ του απομάκρυνε ως από "μηχανής θεός" πάνω στη γραμμή, ο Γαλανόπουλος. Στην επαναφορά το σουτ του Ζουράφσκι πέρασε δίπλα από το κάθετο δοκάρι του Κηπουρού.

Στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου ο Ζουράφσκι επιχείρησε από πλεονεκτική θέση να νικήσει τον Κηπουρό, αλλά η πορεία της μπάλας δεν ανησύχησε τον τερματοφύλακα των γηπεδούχων.

Στην επανάληψη το σκηνικό δεν άλλαξε ιδιαίτερα. Το θέαμα παρέμεινε επιεικώς μέτριο και οι ευκαιρίες με το... σταγονόμετρο. Ένα γυριστό σουτ του Ιγκλέσιας για λογαριασμό της Λάρισας αλλά και ένα από τον Γκούρτσα για τον Πανσερραϊκό ήταν ό,τι καλύτερο είχε να επιδείξει το πρώτο τέταρτο του β' ημιχρόνου.

"Όαση", αποτέλεσε η ενέργεια του Αμπουμπακαρί στο 64', ο οποίος με όμορφη ατομική ενέργεια πέρασε τους προσωπικούς του αντιπάλους αλλά το τελείωμά του δεν ήταν ανάλογο της συνολικής του προσπάθειας.

Τα "λιοντάρια" του Ούγκο Μπρος, ανέβαζαν σιγά σιγά στροφές και κέρδιζαν έδαφος μπροστά από την μεγάλη περιοχή των Θεσσαλών. Αποτέλεσμα αυτού, ο Γκούρτσας που είχε μπει στο παιχνίδι στο 24' στη θέση του Μπράιτ (σ.σ. αναγκαστική αλλαγή), να εκμεταλλευτεί την ασταθή απόκρουση του Βράντιτς στο σουτ του Αουρέλιο και με κοντινή προβολή να πετύχει το 1-0 στο 79'.

Σκορ το οποίο οι γηπεδούχοι διατήρησαν με σχετική ευκολία, πανηγυρίζοντας την πρώτη τους νίκη μπροστά στο κοινό τους, που τους έστειλε στην επόμενη φάση του θεσμού.

Πανσερραϊκός (Ούγκο Μπρος): Κηπουρός, Γαλανόπουλος, Καλλιμάνης, Καλί, Μούταβντζιτς, Αμπουμπακαρί, Διγκόζης, Μπαϊκαρά (72' Γεωργιάδης), Τάντιτς (60' Αουρέλιο), Μπουλέ, Μπραϊτ (24' Γκούρτσας)

Λάρισα (Μαρίνος Ουζουνίδης): Βράντιτς, Νταμπίζας, Ααράμπ (84' Βλασόπουλος), Κατσιαρός, Μπουκουβάλας (80' Κυριάκος), Σαρμιέντο, Φωτάκης, Ιγκλέσιας, Πάρα, Τσίγκας (68' Ίλιτς), Ζουράφκσι

Γήπεδο: Δημοτικό Στάδιο Σερρών
Διαιτητής: Καλόπουλος (Θεσ/νίκης)
Βοηθοί: Βασιλειάδης, Θανασακούδης (Θεσ/νίκης)

Κίτρινες: Καλί, Μπουλέ, Καλλιμάνης, Γκούρτσας / Σαρμιέντο, Ζουράφσκι, Ιγκλέσιας, Μπουκουβάλας, Ίλιτς