ΓΕΡΜΑΝΙΑ

Αμετάβλητη η κορυφή

ΜΠΑΓΕΡΝ-ΒΕΡΝΤΕΡ

Μπάγερν και Βέρντερ έμειναν στο 1-1 στο ντέρμπι της 19ης αγωνιστικής της Bundesliga

Μπάγερν και Βέρντερ μοιράστηκαν τους βαθμούς στην ''Allianz Arena'', καθώς αναδείχθηκαν ισόπαλες 1-1 και ταυτόχρονα έμειναν... ευχαριστημένες. Η Μπάγερν παρέμεινε στην κορυφή, διατηρώντας τη διαφορά τριών βαθμών από τη δεύτερη Βέρντερ, η οποία από την πλευρά της δεν είδε τη διαφορά από την κορυφή να... μεγαλώνει.
Η ομάδα της Βρέμης μπήκε πολύ δυνατά στο παιχνίδι και κατάφερε να προηγηθεί μόλις στο 6' με τον Ντιέγκο, αλλά στο 32' οι γηπεδούχοι ισοφάρισαν με τον Ζε Ρομπέρτο.

Μάλιστα, η Μπάγερν είχε τη δυνατότητα στο δεύτερο ημίχρονο να πάρει τη νίκη, ωστόσο ο Λούκα Τόνι αστόχησε από το σημείο του πέναλτι στο 79', με αποτέλεσμα να μείνει το τελικό 1-1.

Στο έτερο ντέρμπι της ημέρας, η Σάλκε ήταν η θριαμβεύτρια κόντρα στην Ντόρτμουντ, την οποία νίκησε με 3-2 στην μεγάλη αναμέτρηση της κοιλάδας του Ρουρ.

Οι ''μπλε'' προηγήθηκαν δύο φορές στο πρώτο ημίχρονο, αφού ο Ασαμόα στο 19' και Άμεντικ με αυτογκόλ στο 31' έκαναν το 1-0 και το 2-1 αντίστοιχα, με τον Φεντέρικο να ισοφαρίζει προσωρινά σε 1-1 για την Ντόρτμουντ στο 21'.

Η Μπορούσια στις αρχές της επανάληψης (50') έφερε το ματς στο 2-2, όμως έμεινε με δέκα παίκτες στο 76' λόγω της αποβολής του Ντέντε και ο Ερνστ στο 82' χάρισε το ''τρίποντο'' στη Σάλκε που πήρε μια νίκη ουσίας, αλλά και γοήτρου.

Συνοπτικά τ' αποτελέσματα

Μπάγερν-Βέρντερ Βρέμης 1-1 (32' Ζε Ρομπέρτο - 6' Ντιέγκο)
Ντόρτμουντ-Σάλκε 2-3 (21' Φεντερίκο, 50' Πέτριτς - 19' Ασαμόα, 31' αυτ. Αμεντίκ, 82' Ερνστ)