Ξάνθη-Λάρισα 1-1

γκρζελακ ραντζινσκι πανηγυρικο

Iσόπαλο έληξε το ματς της Ξάνθης με την Λάρισα 1-1. Οι δύο ομάδες διεκδίκησαν μόνο στο πρώτο ημίχρονο τη νίκη καθώς, ο ρυθμός του αγώνα έπεσε στην επανάληψη.

Τόσο η Λάρισα όσο και η Ξάνθη επιβεβαίωσαν την αγωνιστική τους άνοδο των τελευταίων αγωνιστικών. Οι "βυσινί" για πέμπτο σερί παιχνίδι παρέμειναν αήττητοι, ενώ η Ξάνθη αύξησε το σερί στις 7 αγωνιστικές χωρίς ήττα.
Οι συνθέσεις των ομάδων
Ξάνθη(Νίκος Κεχαγιάς): Λυμπερόπουλος, Ριζογιάννης, Κωστούλας, Ζουέλα, Τζιωρτζόπουλος, Κιντάνα, Διγκόζης, Ρίκκα(89' Φλισκας), Γκζρέλακ, Ρατζίνσκι, Λαμπριάκος(72' Μπένκο)

Λάρισα(Γιώργος Δώνης): Κηπουρός, Γκαλίτσιος, Νταμπίζας, Κώτσιος, Βενετίδης, Κλέιτον(80' Μπακαγιόκο), Ιγκλέσιας, Φωτάκης, Κυριακίδης(74΄Κατσιαρός), Ζουράφσκι, Μετίν(62' Πάρα)
Με μια ματιά
Ο Γιώργος Δώνης δικαιώθηκε από την επιλογή του να χρησιμοποιήσει βασικό τον Κυριακίδη αντί του Σαρμιέντο, που ταλαιπωρήθηκε όλη την εβδομάδα λόγω ίωσης. Ο μέσος των φιλοξενούμενων σκόραρε στο 4' με πλασέ μέσα από την μικρή περιοχή.

Το γκολ πανηγυρίστηκε από 500 περίπου οπαδούς της Λάρισας που βρέθηκαν στα Πηγάδια καθώς, έβλεπαν την ομάδα τους να κάνει το πρώτο βήμα στην προσπάθεια της να προλάβει το τρένο των πλεϊ-οφ.

Η Ξάνθη ανέλαβε την πρωτοβουλία των κινήσεων και έχασε την πρώτη καλή ευκαιρία με τον Λαμπριάκο. Το σουτ του επιθετικού της Ξάνθης έδιωξε εντυπωσιακά ο Κηπουρός.

Ο Λαμπριακός στο 27' έχασε την ευκαιρία του αγώνα για την Ξάνθη, αφού σε κενή εστία μετά από πάσα του Γκρζέλακ έστειλε την μπάλα στο δοκάρι. Η Ξάνθη πλέον είχε τον πλήρη έλεγχο του αγώνα απέναντι στην Λάρισα που έδειχνε ανακουφισμένη στο γκολ του Κυριακίδη.

Το γκολ του Πολωνού Γκρζέλακ στο τελευταίο λεπτό του πρώτου ημιχρόνου με εντυπωσιακό φάουλ έφερε στα ίσα το παιχνίδι και δικαίωσε τους παίκτες του Νίκου Κεχαγιά για την υπεροχή τους στο πρώτο ημίχρονο.

Αντίθετα με το πρώτο μέρος, οι δύο ομάδες δεν έδειξαν την ίδια διάθεση στην επανάληψη και η ποιότητα του αγώνα έπεσε αισθητά. Ξάνθη και Λάρισα έδειξαν επιφυλακτικές και αναποτελεσματικές στην τελική προσπάθεια.

Η Λάρισα έδειξε ικανοποιημένη με την ισοπαλία και φρόντισε τα μετόπισθεν, κλείνοντας τους χώρους στους γηπεδούχους. Η μοναδική καλή φάση για την Ξάνθη έγινε στο 88' με προβολή του Κιντάνα και την μπάλα να καταλήγει λίγο άουτ από την εστία του Κηπουρού.

Η ισοπαλία άφησε ανοιχτή την υπόθεση εισόδου στην πεντάδα που οδηγεί στα πλεϊ-οφ. Οι δύο ομάδες χειροκροτήθηκαν από τους φιλάθλους των δύο ομάδων μετά την λήξη του αγώνα.
Συνέντευξη Τύπου
Νίκος Κεχαγιάς

" Πιστεύω ότι μας αδικεί το αποτέλεσμα. Στο πρώτο ημίχρονο είχαμε δύο-τρεις κλασικές ευκαιρίες, εκτός από τη φάση που πετύχαμε το γκολ. Μπορούσαμε να πετύχουμε και άλλα τέρματα και να πάρουμε τη νίκη. Η συνέχεια για εμάς είναι πάρα πολύ δύσκολη.

Πισατεύω ότι θα τα πάμε καλά αρχής γενομένης από την ερχόμενη Τετάρτη που είναι ένα πολύ μεγάλο παιχνίδι για εμάς, σ΄ ένα βασικό μας στόχο (με Άρη για το κύπελλο Ελλάδος), το οποίο θα παλέψουμε για να το κερδίσουμε

".

Γιώργος Δώνης

" Έγινε ένα πολύ δύσκολο παιχνίδι και για τις δύο ομάδες. Οι οποίες πρέπει να πω ότι παίζουν ίσως από το καλύτερο ποδόσφαιρο που βλέπουμε φέτος στη Σούπερ Λίγκα. Παίξαμε καλό ποδόσφαιρο και πετύχαμε ένα πανέμορφο γκολ. Η Ξάνθη είναι πολύ καλή ομάδα και αυτό είναι γνωστό σε όλους.

Μετά το πρώτο 25λεπτο κάναμε αβίαστα λάθη τα οποία εκμεταλλεύτηκε η Ξάνθη και κατάφερε να πετύχει το γκολ της ισοφάρισης. Εάν ο διαιτητής ήταν πιο προσεχτικός, νομίζω ότι θα μπορούσαμε εμείς να πάρουμε τη νίκη. Θεωρώ ότι στη φάση που η Ξάνθη πέτυχε γκολ, δεν έγινε φάουλ

".
Όλα τα λεφτά...
H παρουσία των φιλάθλων των δύο ομάδων αφού περίπου 3.500 φίλαθλοι έδωσαν το παρών και στο τέλος χειροκρότησαν τους παίκτες των σημερινών αντιπάλων.
Ας ξεχάσουμε καλύτερα...
Το κακό ποδόσφαιρο του 2ου ημιχρόνου. Σε αντίθεση με το πρώτο σαρανταπεντάλεπτο η ποιότητα τους ματς δεν διεκδικεί δάφνες.
To Live του αγώνα...
Συνθέσεις ομάδων
Ξάνθη: Λυμπερόπουλος, Ριζογιάννης, Κωστούλας, Ζουέλα, Τζιωρτζόπουλος, Κιντάνα, Διγκόζης, Ρίκκα, Γκζρέλακ, Ρατζίνσκι, Λαμπριάκος
Λάρισα: Κηπουρός, Γκαλίτσιος, Νταμπίζας, Κώτσιος, Βενετίδης, Κλέιτον, Ιγκλέσιας, Φωτάκης, Κυριακίδης, Ζουράφσκι, Μετίν
Έναρξη καθυστερήσεων
1' Έναρξη αγώνα
4' Γκολ Λάρισα : Κυριακίδης
Σέντρα Βενετίδη από τα αριστερά , Κυριακίδης με δυνατό σουτ στη κίνηση από τη μεγάλη περιοχή και η μπάλα στα δίχτυα του Λυμπερόπουλου.
6' Ευκαιρία Ξάνθη : Λαμπριάκος
Σουτ του Λαμπριάκου και εντυπωσιακή απόκρουση του Κηπουρού.
12' Κίτρινη κάρτα Λάρισα : Νταμπίζας
12' Κίτρινη κάρτα Ξάνθη : Γκρζέλακ
19' Σχόλιο Ξάνθη
Έχει ανέβει ο ρυθμός της ακριτικής ομάδας ύστερα από το γκολ που δέχτηκε.
27' Δοκάρι Ξάνθη : Λαμπριάκος
Οριζόντιο δοκάρι από προβολή του Λαμπριάκου ύστερα από σέντρα του Ρατζίνσκι.
43' Κίτρινη κάρτα Ξάνθη : Τζιωρτζόπουλος
45' Κίτρινη κάρτα Λάρισα : Μετίν
45' Γκολ Ξάνθη : Γκρζέλακ
Εντυπωσιακή εκτέλεση φάουλ από τον Ράφαελ Γκρζέλακ στέλνει την μπάλα στο αριστερό παραθυράκι της εστίας του Κηπουρού στις καθυστερήσεις του Α' ημιχρόνου.
45' Λήξη ημιχρόνου
46' Σέντρα 2ου ημιχρόνου
52' Σχόλιο
Χωρίς κάτι το ιδιαίτερο, το δεύτερο μέρος στο ξεκίνημά του. Καμία αλλαγή από τις δύο ομάδες.
62' Αλλαγή παίκτη Λάρισα
Ο Πάρα Φακούντο μπαίνει στη θέση του Μετίν.
73' Αλλαγή παίκτη Ξάνθη
Πρώτη αλλαγή για την Ξάνθη, ο Πάνκο αντικαθιστά τον Λαμπριάκο.
74' Αλλαγή παίκτη Λάρισα
Κατσιαρός αντί Κυριακίδης
75' Κίτρινη κάρτα Λάρισα : Βενετίδης
79' Αλλαγή παίκτη Ξάνθη
Τόμιτς στη θέση του Διγκόζη
80' Αλλαγή παίκτη Λάρισα
Τρίτη και τελευταία αλλαγή με τον Μπακαγιόκο να παίρνει τη θέση του Κλέϊτον.
81' Κίτρινη κάρτα Λάρισα : Ιγκλέσιας
88' Ευκαιρία Ξάνθη : Γκρζέλακ
Μεγάλη ευκαιρία για την Ξάνθη με τον Γκρζέλακ να παίρνει την κεφαλιά από κοντά και η μπάλα να περνάει για λίγο αουτ.
89' Σχόλιο
Έχει ανεβαίνει ο ρυθμός της ομάδας της Ξάνθης αλλά ποιοτικά το παιχνίδι είναι μέτριο.
89' Αλλαγή παίκτη Ξάνθη
Τελευταία αλλαγή και για την Ξάνθη, Φλίσκας στη θέση του Ρίκκα
90' Έναρξη καθυστερήσεων