EURO

Νίκες για Ρωσία και Αγγλία στα φιλικά!

πογκρεμπνιακ

Νικηφόρο ήταν το προτελευταίο τεστ της εθνικής Ρωσίας πριν την έναρξη του Euro 2008, με αντίπαλο τη Σερβία. Νίκη και για Αγγλία, 2-0 τις ΗΠΑ

Σε φιλικό παιχνίδι που διεξήχθη στο Μπουργκχάουζεν της Γερμανίας, η αντίπαλος του αντιπροσωπευτικού μας συγκροτήματος στον Δ' όμιλο της διοργάνωσης, επικράτησε των "πλάβι" με 2-1. Το σκορ άνοιξε για την "αρκούδα" ο Πάβελ Πογκρέμπνιακ στο 12ο λεπτό με απευθείας εκτέλεση φάουλ, ενώ για τους Σέρβους ισοφάρισε προσωρινά ο Πάντελιτς στο 41'.

Με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου, η ομάδα του Γκους Χίντινκ πήρε και πάλι το προβάδισμα με τον Παβλιουτσένκο στο 48ο λεπτό και το διατήρησε μέχρι το τέλος της αναμέτρησης.

Επί γερμανικού εδάφους θα διεξαχθεί και το τελευταίο φιλικό των Ρώσων, στις 4 Ιουνίου με τη Λιθουανία.

Ρωσία: Ακινφέεφ, Κολόντιν, Ανιουκόφ (46' Β. Μπερεζούτσκι), Σεμσόφ (82' Σαένκο), Σέμακ, Μπιλιαλετντίνοφ (71' Τορμπίνσκι), Ζιριανόφ, Ζιρκόφ (80' Γιανμπάεφ), Σιτσέφ (67' Μπιστρόφ), Πογκρέμπνιακ (15' Παβλιουτσένκο)

Νίκη για Αγγλία με σκόρερ Τέρι, Τζέραρντ

Στο "Γουέμπλεϊ', η Αγγλία επικράτησε 2-0 των Ηνωμένων Πολιτειών, με τους σκόρερς των τερμάτων των "λιονταριών" να μην είναι κάποιοι από τους επιθετικούς τους.

Το 1-0 για την ομάδα του Φάμπιο Καπέλο έκανε στο 37' ο Τζον Τέρι, όταν εκμεταλλεύτηκε καλοζυγισμένη σέντρα από τα δεξιά του Μπέκαμ στην καρδιά της αντίπαλης άμυνας, για να στείλει τη μπάλα στην αριστερή γωνία του Χάουαρντ.

Ο πανηγυρισμός του αρχηγού της Τσέλσι ήταν ιδιαίτερα έντονος, απόρροια της ψυχολογικής κατάστασης του παίκτη μετά την απώλεια του καθοριστικού πέναλτι για την ομάδα του στον τελικό του Τσάμπιονς Λιγκ με αντίπαλο τη Γιουνάιτεντ.

Τα τέρματα της Αγγλίας διπλασίασε ένα λεπτό πριν τη συμπλήρωση μίας ώρας αγώνα ο αρχηγός της Λίβερπουλ, Στίβεν Τζέραρντ, ο οποίος δέχτηκε ωραία κάθετη πάσα από τον Γκάρεθ Μπάρι, κινήθηκε έξυπνα στην πλάτη της άμυνας της Αμερικής και με ψύχραιμο πλασέ νίκησε στο τετ α τετ τον γκολκίπερ των φιλοξενουμένων.

Πριν από την έναρξη της φιλικής αυτής αναμέτρησης, ο Σερ Μπόμπι Τσάρλτον παρέδωσε στον Ντέιβιντ Μπέκαμ τιμητική πλακέτα, με αφορμή το γεγονός πως ο "Μπεκς" συμπλήρωσε 100 συμμετοχές με το αντιπροσωπευτικό συγκρότημα της χώρας του, στο προηγούμενο φιλικό με τη Γαλλία στο "Σταντ ντε Φρανς".

Εντυπωσιακό το γεγονός πως στον πάγκο της Αγγλίας βρίσκονταν 18 (!) παίκτες ως πιθανές αλλαγές, με τον Φάμπιο Καπέλο να έχει όμως το δικαίωμα να κάνει το πολύ έξι αλλαγές. Να σημειωθεί ότι διαιτητής στην αναμέτρηση ήταν ο Κύρος Βασσάρας.

Ισοπαλία με γκολ στο Όσλο
Σε άλλο φιλικό ματς της ημέρας, Νορβηγία και Ουρουγουάη αναδείχτηκαν ισόπαλες 2-2 στο Όσλο. Οι Λατινοαμερικάνοι προηγήθηκαν δύο φορές με τους Σουάρες (43') και Εγκούρεν (69'), ενώ οι γηπεδούχοι ισοφάρισαν με τους Ελγιουνούσι (50') και Ρίισε (85').