ΠΑΟΚ

ΠΑΟΚ-Ολυμπιακός 0-0

κονσεισαο παντος

Σ' ένα κάκιστο παιχνίδι, ΠΑΟΚ και ΟΣΦΠ έμειναν στο 0-0 και οι ερυθρόλευκοι βρίσκονται αγκαλιά με τον τίτλο

Το πολεμικό κλίμα που επικρατούσε τις τελευταίες ημέρες στην συμπρωτεύουσα δυστυχώς είχε πρωτοφανή αποτελέσματα στην Τούμπα. Το ντέρμπι ανάμεσα στις δύο πρωτοπόρες ομάδες του βαθμολογικού πίνακα θα μείνει στην ιστορία όχι για το θέαμα, τα γκολ, τις ευκαιρίες ή το πάθος των παικτών αλλά για τα επεισόδια που έλαβαν χώρα.
Το παιχνίδι διακόπηκε τέσσερις φορές όταν οι Γ. Παπαδόπουλος (3', 44') και Τζόρτζεβιτς (75', 90') προσπάθησαν να εκτελέσουν κόρνερ.

Στα τελευταία λεπτά μάλιστα δεν έλειψαν και οι αντιαθλητικές ενέργειες με τον Κονσεϊσάο να χτυπά εκτός φάσης τον Τζόρτζεβιτς και τον διαιτητή να μην δίνει κάρτα στον Πορτογάλο, ενώ στην επόμενη φάση ο Μπιζέρα κλώτσησε τον Γ. Παπαδόπουλο και ο Κάκος απέβαλε τον παίκτη του ΠΑΟΚ.

Στο αγωνιστικό κομμάτι, ο Βαλβέρδε παρέταξε μια ενδεκάδα με παίκτες που δεν είχαν αγωνιστεί ξανά μαζί, για παραπάνω από 30 λεπτά έπαιζαν με παίκτη λιγότερο λόγω της αποβολής του Μενδρινού στο 61', όμως παρόλα αυτά έφυγαν αλώβητοι από την Τούμπα, διατήρησαν την διαφορά 9 βαθμών από τον ΠΑΟΚ και πέντε αγωνιστικές πριν το φινάλε είναι μια ανάσα από την κατάκτηση του πρωταθλήματος.

Οι Πειραιώτες παρουσιάστηκαν φρέσκοι, έδειξαν ένα πολύ καλό πρόσωπο παρά τις απουσίες, έχασαν ευκαιρίες, πήραν εύκολα ένα αποτελέσμα που τους βολεύει και κρατούν την εξαιρετική παρουσία του MVP, Γιάννη Παπαδόπουλου αλλά και την εκπληκτική αμυντική τους λειτουργία.

Αξίζει να σημειωθεί πως οι νταμπλούχοι Ελλάδας παραμένουν αήττητοι στην Τούμπα για 12 ολόκληρα χρόνια, ενώ ο Βάσκος τεχνικός όχι μόνο δεν έχει γευτεί την πίκρα της ήττας αλλά η ομάδα του δεν έχει δεχτεί κανένα γκολ σε ντέρμπι.

Από την άλλη πλευρά οι παίκτες του Φερνάντο Σάντος ήθελαν πολύ τη νίκη όμως δεν το έδειξαν σε κανένα σημείο του αγώνα. Η κούραση, το άγχος, και οι απουσίες έπαιξαν καθοριστικό ρόλο και οι γηπεδούχοι δεν έδειξαν το καλό τους πρόσωπο.

Οι παίκτες του δικεφάλου είχαν πολύ κακή ανάπτυξη, τους έλειψε το καθαρό μυαλό και η φρεσκάδα, δεν εκμεταλλεύτηκαν το αριθμητικό τους πλεονέκτημα μετά την αποβολή του Μενδρινού στο 61', όμως παρόλα αυτά λίγο έλειψε να πάρουν τη νίκη στο 82' όταν ο Χούτος έχασε μοναδική ευκαιρία.

Το θετικό για τον ΠΑΟΚ είναι πως κρατάει απόρθητη την έδρα του, ενώ πλέον συγκατοικεί με τον ΠΑΟ στην δεύτερη θέση.
Οι συνθέσεις των ομάδων
ΠΑΟΚ (Φερνάντο Σάντος): Χαλκιάς, Σνάουτσνερ, Λίνο, Μαλεζάς, Μπαλάφας (58' Βιεϊρίνια), Μπιζέρα, Βερόν, Κονσεϊσάο, Σορλέν, Μπακαγιόκο (58' Χούτος), Μουσλίμοβιτς.

Ολυμπιακός (Ερνέστο Βαλβέρδε): Νικοπολίδης, Τοροσίδης, Πάντος, Α. Παπαδόπουλος, Ζεβλάκοφ, Γ. Παπαδόπουλος, Μενδρινός, Πατσατζόγλου, Μήτρογλου, Όσκαρ (89' Μπελούτσι), Λεονάρντο (58' Τζόρτζεβιτς).

Διαιτητής: Κάκκος (Κέρκυρας)

Κόκκινες: 90΄+ Μπιζέρα - 61' Μενδρινός (2η κίτρινη)

Κίτρινες: Μπακαγιόκο, Λίνο, Κονσεϊσάο - Όσκαρ, Τοροδίσης, Πάντος, Γ.Παπαδόπουλος
Με μια ματιά
Η μάχη των πάγκων

Με ένα κλασικό 4-4-2 παρέταξε την ομάδα του ο Φερνάντο Σάντος. Κάτω από τα δοκάρια ήταν ο Χαλκιάς, κεντρικό αμυντικό δίδυμο ήταν οι Μαλεζάς και Μπιζέρα, αριστερά στην άμυνα ο Λίνο, δεξιά ο Σνάουτσνερ, στα χαφ ήταν ο Βερόν μαζί με τον Μπαλάφα, αριστερά ο Σορλέν, δεξί χαφ ο Κονσεϊσάο, ενώ επιθετικό δίδυμο ήταν οι Μπακαγιόκο και Μουσλίμοβιτς.

Από την άλλη πλευρά ο Ερνέστο Βαλβέρδε ξεκούρασε πολλούς παίκτες, διατήρησε το αγαπημένο του 4-4-1-1, ενώ παρέταξε έντεκα παίκτες που δεν έχουν αγωνιστεί ποτέ ξανά μαζί. Την ερυθρόλευκη εστία υπερασπίστηκε ο Νικοπολίδης, στο κέντρο της άμυνας ήταν ο Ζεβλάκοβ μαζί με τον Αβραάμ Παπαδόπουλο, δεξιά ο Τοροσίδης επέστρεψε μετά τον τραυματισμό του, αριστερά ο Πάντος, αμυντικά χαφ ήταν οι Πατσατζόγλου με τον Μενδρινό, στο δεξί άκρο ο Όσκαρ, αριστερά ήταν ο Λεονάρντο, την θέση του Μπελούτσι πήρε ο Γιάννης Παπαδόπουλος, ενώ στην κορυφή της επίθεσης ήταν ο Μήτρογλου.

Η ατμόσφαιρα στην Τούμπα ήταν κυριολεκτικά καυτή καθώς κατά την είσοδο των δύο ομάδων οι οπαδοί του ΠΑΟΚ έριξαν χιλιάδες χαρτάκια και καπνογόνα και η έναρξη του αγώνα καθυστέρησε λίγα λεπτά.

Κι αν το κλίμα στο ξεκίνημα ήταν γιορτινό, στο 3ο λεπτό ο Ολυμπιακός κέρδισε ένα κόρνερ μπροστά από την Θύρα 4 και δυστυχώς τα αντικείμενα έπεφταν βροχή πάνω στον Γιάννη Παπαδόπουλο που πήγε να το εκτελέσει.

Λάθη, λάθη... μόνο λάθη

Στο αγωνιστικό κομμάτι, οι ερυθρόλευκοι παρά τις απουσίες μπήκαν δυνατά και λίγο έλειψαν να αιφνιδιάσουν τους γηπεδούχους. Στο 4ο λεπτό ο Μήτρογλου με ωραία κάθετη πάσα βρήκε τον Γιάννη Παπαδόπουλο εκείνος λίγο έξω από την περιοχή έκανε το σουτ όμως ο Χαλκιάς έδιωξε σε κόρνερ.

Η ευκαιρία του Παπαδόπουλου ήταν απλά ένα ξέσπασμα αφού στην συνέχεια οι παίκτες του δικεφάλου έριξαν τον ρυθμό των ερυθρολεύκων, προσπάθησαν να απειλήσουν την εστία του Νικοπολίδη και στο 20ο λεπτό έφτασαν κοντά στο γκολ. Ο Μπακαγιόκο από το σημείο του πέναλτι, γύρισε το σώμα του και έκανε το σουτ, όμως ο τερματοφύλακας των νταμπλούχων Ελλάδας έδιωξε εντυπωσιακά.

Αυτές οι δύο φάσεις (μια για κάθε ομάδα) ήταν και οι μοναδικές σημαντικές στο πρώτο ημίχρονο, αφού ο ρυθμός του αγώνα έπεσε και το θέαμα ήταν μετριότατο.

Τα λάθη από τους παίκτες και των δύο ομάδων έδιναν και έπαιρναν ιδιαίτερα στην μεσαία γραμμή και τα λεπτά περνούσαν δίχως τίποτα το αξιόλογο μπροστά από τις δύο εστίες.

Τα σουτ του Όσκαρ στο 23' και στο 41' δεν ανησύχησαν τον Χαλκιά, οι παίκτες του Φερνάντο Σάντος έφταναν με δυσκολία στην περιοχή του Ολυμπιακού και οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια με το 0-0.

Στο ίδιο -κακό- έργο θεατές

Στην επανάληψη το σκηνικό δεν άλλαξε και το κακό ποδόσφαιρο συνεχίστηκε. Ο Ολυμπιακός σπαταλούσε τα λεπτά, ο ΠΑΟΚ προσπαθούσε να πετύχει το πολυπόθητο γκολ, όμως έβρισκε συνεχώς μπροστά του ένα ερυθρόλευκο αμυντικό τείχος.

Ο Φερνάντο Σάντος θέλησε να φρεσκάρει την επιθετική του γραμμή και πέρασε τον Χούτο στην θέση του Μπακαγιόκο και τον Βιεϊρίνια στην θέση του Μπαλάφα, ενώ ο Βαλβέρδε έβαλε τον Τζόρτζεβιτς αντί του Λεονάρντο.

Για σημαντική φάση μπροστά από τις δύο εστίες, ούτε λόγος! Ένα σουτ του Βιεϊρίνια δεν ανησύχησε τον Νικοπολίδη και τα λεπτά περνούσαν υπέρ των φιλοξενούμενων.

Με 10 ο Ολυμπιακός

Στο 61ο λεπτό οι νταμλούχοι Ελλάδας έμειναν με 10 παίκτες όταν ο Μενδρινός ανέτρεψε τον Βιεϊρίνια και ο Κάκος έδωσε δεύτερη κίτρινη κάρτα, όμως ούτε αυτό έφτασε στον κάκιστο ΠΑΟΚ. Οι παίκτες του Σάντος θεωρητικά ήθελαν περισσότερο τη νίκη, αλλά δε το έδειξαν σε κανένα σημείο του αγώνα.

Αντίθετα, οι ερυθρόλευκοι παρά το αριθμητικό τους μειονέκτημα πατούσαν καλύτερα στο γήπεδο και έχασαν μια σπουδαία ευκαιρία να ανοίξουν το σκορ.

Ωραίος ο Γ. Παπαδόπουλος, μοιραίος ο Χούτος

Στο 78' ο Γιάννης Παπαδόπουλος εξαπέλυσε ένα σουτ-κεραυνό λίγο έξω από την περιοχή, η μπάλα τράνταξε το δοκάρι του Χαλκιά ενώ στην συνέχεια ο Μήτρογλου προσπάθησε να πάρει την κεφαλιά αλλά τελικά κέρδισε το κόρνερ.

Oι γηπεδούχοι απάντησαν στις ευκαιρίες και έφτασαν μια ανάσα από το γκολ στο 82', όμως η επιλογή του Χούτου να τελειώσει μόνος του την φάση απέναντι από τον Νικοπολίδη στοίχισε στον ΠΑΟΚ, αφού ο Μουσλίμοβιτς ήταν αμαρκάριστος και έτοιμος να "πυροβολήσει".

Όσες φάσεις δεν είδαμε σε 80 λεπτά, έγιναν στο τελευταίο δεκάλεπτο. Στο 83ο λεπτό οι Πειραιώτες ανησύχησαν για άλλη μια φορά τον Χαλκιά, όταν ο Μήτρογλου βγήκε τετ α τετ με τον Έλληνα τερματοφύλακα, όμως το σουτ του κατέληξε ελάχιστα άουτ.

Άναψαν τα αίματα...

Kαι ενώ το παιχνίδι πλησιάζε προς το τέλος και το 0-0 δύσκολα θα άλλαζε, δεν έλειψαν οι εντάσεις ανάμεσα στους παίκτες των δύο ομάδων. Στο 90' ο Κονσεϊσάο σε μια μονομαχία με τον Τζόρτζεβιτς χτύπησε τον αρχηγό του Ολυμπιακού εκτός φάσης, ο διαιτητής δεν είδε το περιστατικό και δεν έδωσε κάρτα, ενώ τα μπουκάλια έπεφταν βροχή στο σημείο του κόρνερ.

Στο 93' ο δικέφαλος έμεινε κι αυτός με δέκα παίκτες καθώς ο Μπιζέρα κλώτσησε τον Γιάννη Παπαδόπουλο και ο κος Κάκος απέβαλε τον αμυντικό του ΠΑΟΚ. Αυτό ήταν το τελευταίο αξιοσημείωτο του αγώνα που βρήκε τις ομάδες να μοιράζονται βαθμούς.
Συνέντευξη Τύπου από τον Πάρη Τσελεπίδη
Φερναντο Σάντος (προπονητής ΠΑΟΚ): "Ήταν ένα κλασικό ντέρμπι. Ένα πρώτο ημίχρονο όπου ο ΠΑΟΚ ήταν καλύτερος. Καταφέραμε να κυριαρχήσουμε σε όλο το πρώτο ημίχρονο με πίεση ψηλά. Δημιουργήσαμε προϋποθέσεις για γκολ απέναντι σε έναν αντίπαλο που ήθελε να αμυνθεί σωστά και να ψάξει τις αντεπιθέσεις.

Εμείς ψάξαμε από την αρχή την νίκη. Στο δεύτερο ημίχρονο και μέχρι την αποβολή δεν άλλαξε κάτι. Μετά από αυτήν ο Ολυμπιακός κατάφερε να ηρεμήσει και να οργανώσει καλύτερα το παιχνίδι του. Εμείς δεν είχαμε καθαρό μυαλό και κάναμε ξεκάθαρες ενέργειες. Θα έπρεπε να παίξουμε ακόμα περισσότερο από τα πλάγια και να κάνουμε καλύτερες ενέργειες.

Η ευκαιρία του Χούτου θα μπορούσε να μας είχε δώσει κάτι καλύτερο. Δεν πρέπει να ξεχνάμε ότι και ο Ολυμπιακός είχε τις δικές του ευκαιρίες. Σε ένα παιχνίδι όπου και οι δύο ομάδες θα μπορούσανε να παίξουνε καλύτερα. Σίγουρα θέλαμε να κερδίσουμε. Δεν μας αρέσει αυτό το αποτέλεσμα. Οι παίκτες προσπάθησαν και δεν μπορούμε να τους πούμε κάτι.

Σήμερα ουσιαστικά ο ΠΑΟΚ εξασφάλισε και μαθηματικά την θέση του στα πλέι οφ. Αντί να είμαστε ικανοποιημένοι από ότι έχει πετύχει η ομάδα γιατί θα πρέπει να είμαστε τσαντισμένοι. Τι περιμένετε από τον ΠΑΟΚ; Και εμείς θέλαμε να κερδίσουμε τον Ολυμπιακό.

Θα προσπαθήσουμε ακόμα και ξεκουράζοντας ποδοσφαιριστές να τους έχουμε στην καλύτερή τους κατάσταση για την συνέχεια.

Δεν πιέσαμε περισσότερο τον αντίπαλο όταν είχαμε παίκτη παραπάνω. Μας έλειψε η ηρεμία και το καθαρό μυαλό. Δεν έχει να κάνει με την διάθεση και την θέληση των ποδοσφαιριστών μας. Πολλές φορές παίζοντας με υπέρμετρο πάθος κάνεις τέτοια λάθη.

Ο πρώτος στόχος του ΠΑΟΚ έχει επιτευχθεί πέντε αγωνιστικές πριν το τέλος του πρωταθλήματος. Θα πρέπει να δώσουμε συγχαρητήρια στους ποδοσφαιριστές μας για ότι έχουν πετύχει. Στα πλέι οφ που θα είναι ένα μίνι πρωτάθλημα έξι αγωνιστικών θα είναι διαφορετικά τα πράγματα. Δεν πρέπει να ξεχνάμε ότι και οι βαθμοί που θα κερδίσουμε στα επόμενα πέντε παιχνίδια θα είναι σημαντικοί για τα πλέι οφ"

.

Ερνέστο Βαλβέρδε (προπονητής Ολυμπιακού): "Ήταν ένα παιχνίδι όπου με τον κόσμο είχαμε πίεση και εμείς. Το σημαντικό για μας ήταν τι μπορούσαμε να κάνουμε στο γήπεδο. Ήταν δύσκολο παιχνίδι με μονομαχίες και χωρίς πολλές ευκαιρίες για γκολ. Φαινόταν ότι και οι δύο ομάδες θέλανε τους βαθμούς.

Στο δεύτερο ημίχρονο είχαμε δύο ευκαιρίες με το δοκάρι και τον Μήτρογλου όπως και ο ΠΑΟΚ με τον Χούτο. Το γήπεδο δεν ήταν καλό και το αποτέλεσμα νομίζω ήταν δίκαιο. Τελειώσαμε το παιχνίδι με 10 παίκτες και το αποτέλεσμα για μας ήταν καλό. Πιστεύω ότι είμαστε σε καλό δρόμο για να βγούμε πρωταθλητές.

Ήμασταν χαρούμενοι γιατί ήταν ένα πολύ δύσκολο παιχνίδι. Ο ΠΑΟΚ ήταν 2ος στην βαθμολογία και στο μεγαλύτερο μέρος του δευτέρου ημιχρόνου παίξαμε με 10. Έχουμε λίγα παιχνίδια. Κρατήσαμε την διαφορά που είχαμε με τον ΠΑΟΚ και παίζοντας με 10 παίκτες πιστεύω ότι θα πρέπει να είμαστε χαρούμενοι.

Δεν θέλω να πω. Είμαι προπονητής και με ενδιαφέρει τι γίνεται μέσα στο γήπεδο. Είμαι και ξένος. Ο Ντιόγκο είχε κάποιες ενοχλήσεις και δεν θέλαμε να πάρουμε το ρίσκο μην πάθει κάτι. Όσο για τους Μπελούτσι και Γκαλέτι, είχανε και πρόβλημα και παίξανε και τρία παιχνίδια συνεχόμενα και δεν θέλαμε να πάρουμε το ρίσκο.

Και ο Ντουντού είχε κάποιο πρόβλημα χθες στην προπόνηση και αν είδατε δεν έκανε ούτε ζέσταμα. Έχουμε πολλά παιχνίδια και δεν έχουμε πολλούς παίκτες. Δεν έπρεπε ο Μενδρινός να πάει τόσο δυνατά ξέροντας ότι έχει κάρτα".

* Τα εισιτήρια του αγώνα ήταν 22.014 και οι εισπράξεις 368.890 ευρώ.
Όλα τα λεφτά...
Το τελευταίο δεκάλεπτο στο οποίο οι δύο ομαδές έχασαν τρεις μοναδικές ευκαιρίες. Μόνο αυτό μας μένει, τίποτα άλλο!
Ας ξεχάσουμε καλύτερα...
Τα απαράδεκτα γεγονότα που έλαβαν χώρα τόσο πριν τον αγώνα όσο και μετά το τέλος, αλλά και τα δεκάδες αντικείμενα που έριχναν κάποιοι ανεγκέφαλοι οπαδοί του ΠΑΟΚ όποτε ο Ολυμπιακός κέρδιζε κόρνερ. Για άλλη μια φορά τα λάθη της αστυνομίας ήταν τραγικά και η ανεξέλεγκτη χρήση χημικών δημιούργησε πολλά προβλήματα.
Video
To Live του αγώνα... από τον Γιώργο Μαρκόπουλο
Η 11άδα των φιλοξενούμενων Ολυμπιακός
Ερνέστο Βαλβέρδε: Νικοπολίδης, Τοροσίδης, Α.Παπαδόπουλος, Ζεβλάκοφ, Πάντος, Πατσατζόγλου, Μενδρινός, Όσκαρ, Γ.Παπαδόπουλος, Λεονάρντο, Μήτρογλου
Η 11άδα των γηπεδούχων ΠΑΟΚ
Φερνάντο Σάντος: Χαλκιάς, Σνάουτσερ, Μαλεζάς, Μπιζέρα, Λίνο, Μπαλάφας, Βερόν, Κονσεϊσάο, Σορλέν, Μουσλίμοβιτς, Μπακαγιόκο
Στοιχεία Αγώνα
Γήπεδο: Τούμπα
Διαιτητής: Α.Κάκκος (Κέρκυρας)
Βοηθοί: Δ. Γούκος (Ηπείρου), Κ. Βλάχος (Γρεβενών).

1' Έναρξη αγώνα
Στη σέντρα οι φιλοξενούμενοι
4' Σουτ Ολυμπιακός Γιάννης Παπαδόπουλος
Καλό σουτ του Γιάννη Παπαδόπουλου από το ύψος της μεγάλης περιοχής, σε ετοιμότητα ο Χαλκιάς απομάκρυνε σε κόρνερ
7' Σουτ ΠΑΟΚ Μπαλάφας
Δυνατό σουτ του Μπαλάφα έξω από τη μεγάλη περιοχή του Ολυμπιακού, η μπάλα πάνω από το οριζόντιο δοκάρι του Νικοπολίδη
10' Σχόλιο
Χωρίς να ανησυχήσουν ιδιαίτερα οι τερματοφύλακες των δύο ομάδων κύλησε το πρώτο δεκάλεπτο
20' Ευκαιρία ΠΑΟΚ Μπακαγιόκο
Πρώτη μεγάλη ευκαιρία στην αναμέτρηση, με τον Σορλέν να βρίσκει με κεφαλιά τον Μπακαγιόκο στην καρδιά της άμυνας του Ολυμπιακού, ο επιθετικός του ΠΑΟΚ γύρισε και εξαπέλυσε δυνατό σουτ, όμως ο Νικοπολίδης σωστά τοποθετημένος απέκρουσε
23' Σουτ Ολυμπιακός Όσκαρ
Αδύναμο σουτ του Όσκαρ από το ύψος της μεγάλης περιοχής, εύκολα ο Χαλκιάς
24' Κίτρινη κάρτα Ολυμπιακός Μενδρινός
26' Κίτρινη κάρτα ΠΑΟΚ Μπακαγιόκο
29' Κίτρινη κάρτα Ολυμπιακός Όσκαρ
35' Σχόλιο
Πολλά λάθη και από τις δύο ομάδες σε ένα μέτριο μέχρι τώρα παιχνίδι
41' Σουτ Ολυμπιακός Όσκαρ
Δυνατό σουτ του Όσκαρ, η μπάλα βρήκε στον Μαλεζά και κατέληξε στην αγκαλιά του Χαλκιά
45' Έναρξη καθυστερήσεων 1 λεπτό
45' Λήξη ημιχρόνου
46' Σέντρα 2ου ημιχρόνου
Στη σέντρα οι γηπεδούχοι
48' Ευκαιρία ΠΑΟΚ Μουσλίμοβιτς
Στην αντεπίθεση ο ΠΑΟΚ με τον Μουσλίμοβιτς να μπαίνει στην περιοχή αλλά ο Αβραάμ Παπαδόπουλος κατάφερε να τον σταματήσει προτού γίνει επικίνδυνος για την εστία του Νικοπολίδη
50' Ευκαιρία Ολυμπιακός Μήτρογλου
Παράλληλη σέντρα του Όσκαρ από τα δεξιά, ο Μήτρογλου δεν κατάφερε να μπει στην πορεία της μπάλας που κατέληξε τελικά άουτ
58' Αλλαγή παίκτη Ολυμπιακός
Ο Τζόρτζεβιτς στη θέση του Λεονάρντο
59' Αλλαγή παίκτη ΠΑΟΚ
Ο Χούτος στη θέση του Μπακαγιόκο
Ο Βιεϊρίνια στη θέση του Μπαλάφα
60' Φάουλ Ολυμπιακός Τζόρτζεβιτς
Ο Τζόρτζεβιτς εκτέλεσε απευθείας το φάουλ, η μπάλα ψηλά πάνω από το οριζόντιο δοκάρι του Χαλκιά
61' Κόκκινη κάρτα Ολυμπιακός Μενδρινός
Δεύτερη κίτρινη για τον μέσο του Ολυμπιακού
64' Σουτ ΠΑΟΚ Βιεϊρίνια
Στην αντεπίθεση ο ΠΑΟΚ με τον Βιεϊρίνια να γίνεται κάτοχος της μπάλας από τα δεξιά, να φτάνει έξω από τη μεγάλη περιοχή και να επιχειρεί το σουτ, ωστόσο η μπάλα κατέληξε στην αγκαλιά του Νικοπολίδη
68' Κίτρινη κάρτα ΠΑΟΚ Λίνο
72' Κίτρινη κάρτα Ολυμπιακός Τοροσίδης
78' Δοκάρι Ολυμπιακός Γιάννης Παπαδόπουλος
Ο Ζεβλάκοφ έστρωσε την μπάλα στον Γιάννη Παπαδόπουλο, ο Έλληνας μέσος επιχείρησε το σουτ από το ύψος της μεγάλης περιοχής, όμως η μπάλα προσέκρουσε στο οριζόντιο δοκάρι του Χαλκιά. Στην επαναφορά ο Μήτρογλου προσπάθησε υπό πίεση να την στείλει στα δίχτυα αλλά το μόνο κέρδος ήταν ένα κόρνερ που πέρασε ανεκμετάλλευτο
82' Ευκαιρία ΠΑΟΚ Χούτος
Ο Βερόν έβγαλε με κάθετη πάσα τον Χούτο στην αντεπίθεση, ο επιθετικός του ΠΑΟΚ ξέφυγε από το μαρκάρισμα του Αβραάμ Παπαδόπουλου αλλά η επιλογή του να τελειώσει μόνος του τη φάση αντί να κάνει πάσα στον ξεμαρκάριστο Μουσλίμοβιτς δεν ήταν η καλύτερη, με την μπάλα να κατάλήγει άουτ
83' Ευκαιρία Ολυμπιακός Μήτρογλου
Στην αντεπίθεση ο Ολυμπιακός με τον Μήτρογλου να βρίσκεται απέναντι από τον Χαλκιά, μετά από κάθετη πάσα του Γιάννη Παπαδόπουλου, αλλά το σουτ του πέρασε δίπλα από το αριστερό δοκάρι του Έλληνα τερματοφύλακα
85' Κίτρινη κάρτα ΠΑΟΚ Κονσεϊσάο
87' Κίτρινη κάρτα Ολυμπιακός Πάντος
88' Αλλαγή παίκτη Ολυμπιακός
Ο Μπελούτσι στη θέση του Όσκαρ
90' Έναρξη καθυστερήσεων 4 λεπτά
90' Κίτρινη κάρτα Ολυμπιακός Γιάννης Παπαδόπουλος
90' Κόκκινη κάρτα ΠΑΟΚ Μπιζέρα