ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ

Ντιναμό-Παναθηναϊκός: 0-0

Τεν Κατε

Ο Παναθηναϊκός έμεινε ισόπαλος χωρίς σκορ με Ντιναμό και πέρασε Γ' γύρο. Και τώρα... Σπάρτα

O Παναθηναϊκός στο πρώτο ημίχρονο έδωσε χώρο στους Γεωργιανούς και κινδύνευσε να το πληρώσει με αποτέλεσμα ο Τεν Κάτε να χρησιμοποιήσει σαν τρίτο στόπερ τον Σιμάο, ενώ δεν δημιούργησαν ούτε μια αξιόλογη φάση σε 45 λεπτά.
Στο β' ημίχρονο οι "πράσινοι" ήταν καλύτεροι στον ανασταλτικό τομέα, ενώ με την παρουσία του Ζιλμπέρτο Σίλβα στην μεσαία γραμμή απο το 50' και μετά βελτιώθηκε η κυκλοφορία της μπάλας, με αποτέλεσμα οι "πράσινοι" να πατήσουν στην αντίπαλη περιοχή.
Οι συνθέσεις των ομάδων
Ντιναμό Τιφλίδας (Ρ. Τσόμπελ): Οβόνο, Νεργκάτζε (67’ Τζούσε), Κρσκό, Γ. Κάσια, Τομασβίλι, Κβελεσιάνι (78’ Ζισκαριάνι), Κμαλάτζε, Πιρτσκαλάβα, Οντικάντζε, Σπασόεβιτς (66’ Βατσάτζε), Ακιρέμι.

Παναθηναϊκός (Χ. Τεν Κάτε): Γκαλίνοβιτς, Νίλσον, Σπυρόπουλος, Γκούμας, Βύντρα, Μάτος, Σιμάο, Χριστοδουλόπουλος (73’ Καραγκούνης), Νίνης (50’ Νίνης), Σαλπιγγίδης, Μάντζιος (34’ Ρουκάβινα).

Διαιτητής: Πάβελ Μπάλατς (Ρουμανία)
Κίτρινες: Πιρτσκαλάβα, Τζούσε (Ντιναμό) - Γκούμας (Παναθηναϊκός)
Κόκκινη: Πιρτσκαλάβα (Ντιναμό / 2η κιτρ.)
Με μια ματιά
Μετά το 3-0 του πρώτου αγώνα ήταν δεδομένο ότι οι Γεωργιανοί θα παραταχθούν με δυο επιθετικούς. Έτσι ο Ράϊνερ Τσόμπελ είχε τον Οβόνο κάτω από τα δοκάρια, Τομασβίλι, Κάσια, Κρσκό, Νεργκάτζε, Κβελεσιάνι, Κμαλάτζε, Πιρτσκαλάβα και Οντικάτζε στην μεσαία γραμμή, ενώ στην επίθεση ήταν οι Σπασόεβιτς και Ακιρέμι.

Ο Χενκ Τεν Κάτε από την άλλη, είχε δυο αλλαγές σε σχέση με την ενδεκάδα που παρέταξε στον πρώτο αγώνα, με τους Γκούμα και Χριστοδουλόπουλο να παίρνουν τις θέσεις των Σαριέγκι και Ίβανσιτς. Από εκεί και πέρα, ο Γκαλίνοβιτς ήταν κάτω από τα δοκάρια, Νίλσον, Σπυρόπουλος, Γκούμας, Βύντρα στην άμυνα, Σιμάο και Μάτος ήταν οι δυο αμυντικοί μέσοι, ενώ την τριάδα πίσω από τον Μάντζιο που ήταν ο μοναδικός προωθημένος αποτελούσαν οι Νίνης, Χριστοδουλόπουλος και Σαλπιγγίδης.

Από τα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης οι «πράσινοι» έδωσαν χώρο στους Γεωργιανούς που αρχικά έδειχναν ακίνδυνοι, όμως σταδιακά και όταν διαπίστωσαν ότι οι παίκτες του Τεν Κάτε έχουν πρόβλημα στην ανάπτυξη, ξεθάρρεψαν και απείλησαν την εστία του Γκαλίνοβιτς.

Στο 10’ μετά από αδράνεια της άμυνας του Παναθηναϊκού, ο Σπασόεβιτς έκανε σουτ μέσα από την περιοχή, όμως ο Γκαλίνοβιτς απομάκρυνε τον κίνδυνο και στην εξέλιξη της φάσης οι παίκτες του Παναθηναϊκού παραχώρησαν κόρνερ. Οι γηπεδούχοι εκτέλεσαν το κόρνερ, ο Κροάτης πορτιέρο του «τριφυλλιού» έκανε άστοχη έξοδο, όμως η κεφαλιά του Σπασόεβιτς δεν βρήκε στόχο και κατέληξε άουτ. Στο 12’, ο Οντικάντζε προσπάθησε να κάνει κάτι πολύ φιλόδοξο και να νικήσει τον Γκαλίνοβιτς με σουτ από την σέντρα, όμως η μπάλα πέρασε άουτ.

Ο Παναθηναϊκός παρά τα πρώτα «καμπανάκια» συνέχισε να μην αποδίδει σύμφωνα με τις δυνατότητες του και ν’ αντιμετωπίζει πρόβλημα στα μετόπισθεν. Στο 22’, ο Οντικάντζε εκτέλεσε κόρνερ από δεξιά, ο Νεργκάτζε βρέθηκε χωρίς αντίπαλο στην περιοχή, όμως η κεφαλιά που επιχείρησε δεν βρήκε στόχο. Αυτή η φάση ήταν η αφορμή για να σηκωθεί ο Τεν Κάτε από τον πάγκο και να κάνει παρατηρήσεις σε έντονο ύφος, καθώς έβλεπε τους παίκτες του να μην πιέζουν και οι Γεωργιανοί να πλησιάζουν με άνεση τα καρέ του Γκαλίνοβιτς.

Ο Ολλανδός βλέποντας ότι οι παίκτες της Ντιναμό έχουν ενθουσιασμό και πείσμα, αποφάσισε να κάνει εσωτερικές αλλαγές, βάζοντας τον Σιμάο στόπερ μαζί με τον Βύντρα και τον Γκούμα σε ελεύθερο ρόλο να τους καλύπτει. Οι «πράσινοι» είχαν πρόβλημα και στην ανάπτυξη, καθώς η τριάδα των μέσων δεν μπορούσε να τροφοδοτήσει τον Μάντζιο που ήταν αποκομμένος από την υπόλοιπη ομάδα.

Αλλαγή στο 34’!
Ο Τεν Κάτε ήταν εκνευρισμένος απ’ όσα έβλεπε στον αγωνιστικό χώρο και αποφάσισε να κάνει την πρώτη του αλλαγή πριν ολοκληρωθεί το 45λεπτο, έτσι στο 34’ ο Ρουκάβινα πήρε την θέση του Μάντζιου που σε κανένα σημείο του αγώνα δεν μπόρεσε να δημιουργήσει προβλήματα, καθώς η μπάλα δεν έφθανε με σωστό τρόπο στην επίθεση.

Στο 35’, οι Γεωργιανοί κέρδισαν φάουλ έξω από την περιοχή του Παναθηναϊκού και προσπάθησαν να απειλήσουν τον Γκαλίνοβιτς, όμως η απευθείας εκτέλεση του Οντικάντζε δεν δημιούργησε πρόβλημα στον Κροάτη πορτιέρο που μπλόκαρε με άνεση την μπάλα. Έξι λεπτά αργότερα (41’), ο Κβελεσιάνι βρέθηκε στην περιοχή και προσπάθησε να σουτάρει, όμως η προσπάθεια του ήταν εντελώς άστοχη.

Δυο λεπτά πριν από την λήξη παραλίγο να γίνει η… ζημιά στην άμυνα του Παναθηναϊκού, ο Μάτος έκανε απρόσεκτη προβολή στην μεσαία γραμμή και ουσιαστικά τροφοδότησε τον Ακιρένι που έβγαινε στην αντεπίθεση, όμως ο Γκούμας με προβολή την τελευταία στιγμή τον σταμάτησε με φάουλ έξω από την περιοχή και αντίκρισε κίτρινη κάρτα. Ο Κμαλάτζε εκτέλεσε απευθείας το φάουλ, όμως η μπάλα πέρασε μακριά από την εστία του Γκαλίνοβιτς.

Αξίζει να σημειωθεί ότι λίγο πριν την λήξη του πρώτου ημιχρόνου οι παίκτες του Παναθηναϊκού προσπάθησαν να γίνουν απειλητικοί για την εστία του Οβόνο, όμως το μακρινό σουτ του Σαλπιγγίδη δεν βρήκε στόχο.

Η ώρα του Ζιλμπέρτο

Στην ανάπαυλα του ημιχρόνου, ο Χενκ Τεν Κάτε είχε ολιγόλεπτη συνομιλία με τον Ζιλμπέρτο Σίλβα και μόλις οι δυο ομάδες βγήκαν στον αγωνιστικό χώρο για το δεύτερο ημίχρονο, ο Βραζιλιάνος μέσος έκανε προθέρμανση και στο 50’ πήρε την θέση του Νίνη.

Ο Παναθηναϊκός συνέχισε να παίζει με τρεις στόπερ, όμως με την πάροδο του χρόνου φαινόταν ότι οι «πράσινοι» είχαν καταφέρει να κοντρολάρουν τον ρυθμό με την παρουσία του Βραζιλιάνου μέσου στην μεσαία γραμμή και να λειτουργούν καλύτερα αμυντικά, καθώς δημιουργικά συνέχισε να υπάρχει πρόβλημα.

Οι Γεωργιάνοι από την άλλη, προσπάθησαν να μπουν δυνατά και ν’ απειλήσουν όμως τόσο το σουτ του Κμαλάτζε στο 47’, όσο και αυτό του Σπασόεβιτς στο 58’ (έξω από την περιοχή) δεν απείλησαν την εστία του Γκαλίνοβιτς.

Δυο φάσεις σε 5’

Σιγά-σιγά ο Παναθηναϊκός άρχισε να βγαίνει στην επίθεση και στο 62’ είχε την πρώτη αξιόλογη φάση στα καρέ του Οβόνο, όταν ο Χριστοδουλόπουλος ελίχθηκε από αριστερά, σύγκλινε προς την περιοχή και σούταρε, όμως ο Οβόνο είδε την μπάλα να καταλήγει στην αγκαλιά του.

Πέντε λεπτά αργότερα, οι «πράσινοι» είχαν άλλη μια επίσκεψη στα καρέ των Γεωργιανών, όταν ο Νίλσον έκανε σέντρα από δεξιά, αλλά η κεφαλιά του Ρουκάβινα πέρασε πάνω από την εστία. Οι παίκτες του Τσόμπελ από την άλλη, δεν έβρισκαν χώρους όπως στο πρώτο ημίχρονο και ήταν αναγκασμένοι να σουτάρουν από μακρινή απόσταση, όπως έκανε ο Οντικαντζε στο 73’, αλλά η μπάλα κατέληξε στα χέρια του Γκαλίνοβιτς.

Με δέκα η Ντιναμό

Στο 73’, ο Τεν Κάτε ολοκλήρωσε τις αλλαγές του βάζοντας τον Καραγκούνη στην θέση του Χριστοδουλόπουλο και στο 77’ ο «τυπάρας» κέρδισε φάουλ έξω από την περιοχή της Ντιναμό και χρέωσε με δεύτερη κίτρινη κάρτα τον Φιρτσκαλάβα που πήρε την άγουσα για τ’ αποδυτήρια.

Οι Γεωργιανοί συνέχισαν να παλεύουν, αλλά ήξεραν ότι πλέον όλα είναι εις βάρος τους. Οι «πράσινοι» από την άλλη, όποτε είχαν την μπάλα στην κατοχή τους προσπαθούσαν να «παγώσουν» τον ρυθμό με εξαίρεση τον Καραγκούνη που έδειχνε να ψάχνει το γκολ, γι’ αυτό και στο 85’ προσπάθησε ν’ απειλήσει με δυνατό διαγώνιο σουτ έξω από την περιοχή, η μπάλα όμως κατέληξε άουτ.

Η τελευταία φάση ανήκει στον «Κάρα», καθώς στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων εκτέλεσε απευθείας φάουλ απευθείας, αλλά η μπάλα κατέληξε στην αγκαλιά του Οβόνο.

Απο αυτή την αναμέτρηση ο Παναθηναϊκός δεν μπορεί να θυμάται πολλά. Τα σημαντικότερα είναι η πρόκριση στον γ' προκριματικό γύρο και η παρουσία του Ζιλμπέρτο Σίλβα για 40' που κατάφερε με την παρουσία του στην μεσαία γραμμή να ηρεμήσει την ομάδα.
Συνέντευξη Τύπου
Χενκ Τεν Κάτε: «Το παιχνίδι ήταν πολύ φτωχό ήμασταν αργοί και στον τρόπο που αλλάζαμε τις πάσες μας και την ανάπτυξη μας, πρέπει να αλλάξουμε και να βελτιωθούμε. Περιμέναμε ότι θα παίξουν με δυο επιθετικούς, όμως οι Γκούμας και Σιμάο είχαν καλή απόδοση και δεν κινδυνεύσαμε ιδιαίτερα.

Ο κάθε παίκτης έχει μια δουλειά στο γήπεδο, είχα δώσει εντολή ότι ο παίκτης με το Νο7 (σ.σ. Κασία) παίρνει την μπάλα και προωθείται αρκετά. Η αλλαγή του Μάντζιου ήταν κίνηση τακτικής, έχω 18 παίκτες και θα κάνω όποια αλλαγή κρίνω ανάλογα με τις απαιτήσεις του αγώνα.

Ήμασταν κουρασμένοι και αργοί, δεν το λέω σαν δικαιολογία, αλλά είμαστε στην 5η εβδομάδα της προετοιμασίας, ξέραμε ότι σε αυτή την περίοδο θα έχουμε μερικά δύσκολα παιχνίδια αλλά πρέπει να τηρήσουμε και το πρόγραμμα μας. Στους επόμενους αγώνες θα είμαστε καλύτεροι.

Ο Ζιλμπέρτο μόλις μπήκε μας έκανε να έχουμε τον έλεγχο της μπάλας. Με κοντινές και σίγουρες πάσες μας βοήθησε να έχουμε τον έλεγχο και έδειξε την ποιότητα του».

Ζιλμπέρτο Σιλβα: «Το αποτέλεσμα είναι το σημαντικότερο απ’ όλα, δεν είχαμε καλή απόδοση και γνωρίζουμε ότι μπορούμε να είμαστε καλύτεροι. Έχουμε προκριθεί πλέον και σκεφτόμαστε την επόμενη αντίπαλο που θα είναι πιθανότατα η Σπάρτα Πράγας. Πρέπει να βελτιώσουμε την απόδοση μας για να προκριθούμε στους ομίλους του Champions League. Ένιωθα καλά, αλλά όχι απόλυτα έτοιμος, κάτι που θα γίνει στους αγώνες με την Σπάρτα Πράγας που είναι καλή ομάδα με δύσκολη έδρα και πρέπει να σημειώσουμε γκολ για να πάρουμε την πρόκριση. Πρέπει να αποδείξουμε στο γήπεδο ότι είμαστε φαβορί για να προκριθούμε».

Γιώργος Καραγκούνης: «Δεν επιτρέπεται να κάνουμε τέτοιες εμφανίσεις, είμαστε κουρασμένοι αλλά δεν είναι δυνατόν να έχουμε τέτοια εικόνα και να παίζουμε με την φωτιά. Στους αγώνες του γ’ γύρου είμαστε το φαβορί αλλά αυτό πρέπει να το δείξουμε στο γήπεδο».

Λάζαρος Χριστοδουλόπουλος: «Ήμασταν κουρασμένοι αλλά πήραμε την πρόκριση και αυτό είναι που μετράει. Από την ώρα που μπήκε στον αγώνα ο Ζιλμπέρτο Σίλβα οι υπόλοιποι παικτες κουραστήκαμε λιγότερο, είναι πολύ καλός παίκτης».
Όλα τα λεφτά...
Ο Ζιλμπέρτο Σίλβα αγωνίστηκε για 40' με την φανέλα του Παναθηναϊκού και η παρουσία του στην μεσαία γραμμή ηρέμησε την ομάδα και βοήθησε ώστε να υπάρχει καλύτερη κυκλοφορία.
Ας ξεχάσουμε καλύτερα...
Την εμφάνιση του Παναθηναϊκού στο πρώτο ημίχρονο.
To Live του αγώνα...
1' Έναρξη αγώνα
8' Σχόλιο
Χαλαρός ο ρυθμός στα πρώτα λεπτά, με τον Παναθηναϊκό να έχει κατά βάση την κατοχή της μπάλας
10' Ευκαιρία Ντιναμό Τ. : Σπασόγεβιτς
Σέντρα του Οντικάτζε από δεξιά, η μπάλα καταλήγει στον Σπασόγεβιτς, ο οποίος σουτάρει από κοντά, αλλά ο Γκαλίνοβιτς αποκρούει
20' Σχόλιο
Μετά από λίγα λεπτά πίεσης της Ντιναμό, ο ρυθμός του αγώνα έχει πέσει και πάλι
22' Ευκαιρία Ντιναμό Τ. : Νεργκάτζε
Εκτέλεση κόρνερ του Οντικάτζε από δεξιά, γυριστή κεφαλιά του Νεργκάτζε, η μπάλα δίπλα από το δεξί κάθετο δοκάρι του Γκαλίνοβιτς
24' Σουτ Ντιναμό Τ. : Οντικάτζε
Σουτ του Οντικάτζε έξω από την περιοχή, η μπάλα φεύγει πολύ πάνω από το οριζόντιο δοκάρι
33' Σουτ Ντιναμό Τ. : Οντικάτζε
Σουτ του Οντικάτζε από τον άξονα, ο Γκαλίνοβιτς μπλοκάρει εύκολα
34' Αλλαγή παίκτη Παναθηναϊκός
Ο Ρουκάβινα στη θέση του Μάντζιου
35' Φάουλ Ντιναμό Τ. : Οντικάτζε
Εκτέλεση φάουλ του Οντικάτζε, ο Γκαλίνοβιτς μπλοκάρει και πάλι χωρίς να δυσκολευτεί
42' Κίτρινη κάρτα Παναθηναϊκός : Γκούμας
44' Φάουλ Ντιναμό Τ. : Κμαλάτζε
Εκτέλεση φάουλ του Κμαλάτζε από δεξιά, η μπάλα πάνω από το οριζόντιο δοκάρι
45' Έναρξη καθυστερήσεων
Ένα το λεπτό των καθυστερήσεων
45' Λήξη ημιχρόνου
46' Σέντρα 2ου ημιχρόνου
46' Σχόλιο
Ο Τεν Κάτε έχει δώσει εντολή στον Ζιλμπέρτο Σίλβα να ξεκινήσει ζέσταμα
47' Σουτ Ντιναμό Τ. : Κμαλάτζε
Σουτ του Κμαλάτζε έξω από την περιοχή, η μπάλα μακριά από την εστία του Γκαλίνοβιτς
50' Αλλαγή παίκτη Παναθηναϊκός
Ο Ζιλμπέρτο Σίλβα στη θέση του Νίνη
56' Κίτρινη κάρτα Ντιναμό Τ. : Φιρτσκαλάβα
63' Σουτ Παναθηναϊκός : Χριστοδουλόπουλος
Δυνατό σουτ του Χριστοδουλόπουλου έξω από την περιοχή, μπλοκάρει ο Ομπόνο
66' Αλλαγή παίκτη Ντιναμό Τ.
Ο Βατσάτζε στη θέση του Σπασόγεβιτς
67' Ευκαιρία Παναθηναϊκός : Ρουκάβινα
Σέντρα του Νίλσον από δεξιά, κεφαλιά του Ρουκάβινα, η μπάλα πάνω από το οριζόντιο δοκάρι
67' Αλλαγή παίκτη Ντιναμό Τ.
Ο Τζούσε στη θέση του Νεργκάτζε
74' Αλλαγή παίκτη Παναθηναϊκός
Ο Καραγκούνης στη θέση του Χριστοδουλόπουλου
77' Κόκκινη κάρτα Ντιναμό Τ. : Φιρτσκαλάβα
Αποβολή του Φιρτσκαλάβα με δεύτερη κίτρινη κάρτα
78' Αλλαγή παίκτη Ντιναμό Τ.
Ο Ζισκαριάνι στη θέση του Κβελεσιάνι
85' Κίτρινη κάρτα Ντιναμό Τ. : Τζούσε
90' Έναρξη καθυστερήσεων
Τρία τα λεπτά των καθυστερήσεων
93' Φάουλ Παναθηναϊκός : Καραγκούνης