CHAMPIONS LEAGUE

Ανόρθωση, Σπάρτα Πράγας οι αντίπαλοι των "αιωνίων"

ανορθωση πανηγυρικο

Ανόρθωση και Σπάρτα Πράγας οι αντίπαλοι των "αιωνίων" στον γ' προκριματικό γύρο (vids)

Ραπίντ Βιέννης-Ανόρθωση 3-1

Μπορεί οι Κύπριοι να πέρασαν μία δύσκολη βραδιά στην έδρα της Ραπίντ Βιέννης, όπου γνώρισαν την ήττα με 3-1, ωστόσο το 3-0 της πρώτης αναμέτρησης στην Κύπρο αποδείχθηκε αρκετό για να της χαρίσει την πρόκριση.

Ο αγώνας ξεκίνησε με τις καλύτερες προϋποθέσεις για την ομάδα του Τιμούρ Κετσπάγια, που πήρε το προβάδισμα στο 13ο λεπτό με τον Γάλλο Λαμπάν, αναγκάζοντας τους Αυστριακούς να αναζητούν πέντε γκολ προκειμένου να πάρουν το εισιτήριο για την επόμενη φάση.

Η απάντηση από πλευράς γηπεδούχων ήταν άμεση, καθώς ισοφάρισε με τον Χόφερ στο 22', ενώ ο ίδιος παίκτης διπλασίασε τα προσωπικά του τέρματα, αλλά και της ομάδας του στο 63ο λεπτό.

Σε εκείνο το χρονικό σημείο η Ραπίντ άρχισε να πιέζει πολύ τους Κύπριους και τέσσερα λεπτά αργότερα έγινε το 3-1 με τον Μάιερχοφερ. Οι Αυστριακοί πίστεψαν στη σπουδαία ανατροπή και προσπάθησαν να κυνηγήσουν το "θαύμα", αλλά οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να κρατήσουν το σκορ πρόκρισης, που τους φέρνει στο δρόμο του Ολυμπιακού.

Σπάρτα Πράγας-Σέριφ Τιράσπολ 2-0

Η νίκη του πρώτου παιχνιδιού στη Μολδαβία με 1-0 έκανε σαφώς πιο εύκολο το έργο της πρόκρισης για τη Σπάρτα Πράγας, η οποία νίκησε εύκολα και στη δεύτερη αναμέτρηση με 2-0.

Οι Τσέχοι φόρτσαραν προηγήθηκαν στην εκπνοή του πρώτου ημιχρόνου με τον Βόρισεκ, ενώ με ένα γρήγορο γκολ μόλις στο τέταρτο λεπτό του δευτέρου μέρους από τον Σλέπιτσκα "σφράγισαν" το εισιτήριο για τον γ' προκριματικό, όπου θα αναμετρηθούν με τον Παναθηναϊκό.

Αποκλεισμός για Άντερλεχτ!

Μετά τον αποκλεισμό-σοκ της Ρέιντζερς, ακόμα μία σημαντική έκπληξη σημειώθηκε, με θύμα αυτή τη φορά την Άντερλεχτ, που δεν κατάφερε να νικήσει ούτε στη Λευκορωσία την Μπάτε Μπόρισοφ, με την οποία αναδείχθηκε ισόπαλη με 2-2 και σε συνδυασμό με την ήττα της στο Βέλγιο με 2-1 έμεινε από νωρίς εκτός Ευρώπης.

Δύσκολη πρόκριση για την Ντιναμό Κιέβου απέναντι στην Ντρογκέντα Γιουνάιτεντ, με την ιρλανδική ομάδα να αποσπά 2-2 στην Ουκρανία, αλλά η νίκη της Ντιναμό στο πρώτο παιχνίδι της χάρισε το εισιτήριο.

Συνοπτικά τα αποτελέσματα:

Μπάτε Μπόρισοφ-Άντερλεχτ 2-2 (2-1)
18' Μπλίζνιουκ, 83' Ροντιόνοφ - 22' (πέν.) Μπίγλια, 85' Πόλακ

Ντιναμό Κιέβου-Ντρογκέντα Γιουνάιτεντ 2-2 (2-1)
13' Αλίεφ, 73' (πέν.) Μιλέφσκι - 42' (πέν.) Ρόμπινσον, 88' Γκάρτλαντ

Ντιναμό Τιφλίδας-Παναθηναϊκός 0-0 (0-3)

Ραπίντ Βιέννης-Ανόρθωση 3-1 (0-3)
22', 63' Χόφερ, 67' Μάιερχοφερ - 13' Λαμπάν

Μόντριτσα-Άαλμποργκ 1-2 (0-5)
71' Μπόγιτς - 15' Ντούε, 62' Ρίσγκαρντ

Αρτμέντια-Τάμπερε Γιουνάιτεντ 4-2 (3-1)
9' (πέν.) Κόζακ, 35' Πόσπεχ, 45' Χάλεναρ, 78' Πιρόσκα - 71' (πέν.) Τζέιμς, 79' Χιέλμ

Βασιλεία-Γκέτεμποργκ 4-2 (1-1)
26' Χούγκελ, 71' Τσίπερφιλντ, 84' (πέν.), 90' Έργκιτς - 18' Βέρνμπλομ, 51' Σόντερ

Σπάρτα Πράγας-Σέριφ Τιράσπολ 2-0 (1-0)
45' Βόρισεκ, 49' Σλέπιτσκα

Παρτίζαν-Ίντερ Μπακού 2-0 (1-1)
61' Ζούκα, 84' Ντιαρά

Ντιναμό Ζάγκρεμπ-Ντομζάλε 3-2 (3-0)
17' Μπίσκαν, 50' Χργκόβιτς, 83' Ντρπιτς - 26' Μπρέζιτς, 81' Ζετς

ΜΤΚ Βουδαπέστης-Φενέρμπαχτσε 0-5 (0-2)
5', 61', 77', 81' Σεντούρκ, 66' (πέν.) Εμρέ

Βίσλα Κρακοβίας-Μπεϊτάρ Ιερουσαλήμ 5-0 (1-2)
9' Καντόρο, 25' (πέν.) Κλέμπερ, 36' Μπρόζεκ, 56' Ντίας, 87' Νίτζιελαν