ΑΘΛΗΤΙΚΗ ΕΠΙΚΑΙΡΟΤΗΤΑ

1500 μέτρα γυναικών

χολμς

Όλα όσα θέλετε να ξέρετε για τα 1500 μέτρα γυναικών για τους Ολυμπιακούς Αγώνες στο Πεκίνο, από το αφιέρωμα του SPORT 24

ΙΣΤΟΡΙΑ

Τα 1500 μέτρα απαιτούν ταχύτητα και αντοχή, με τις αθλήτριες να πρέπει να καλύψουν μια απόσταση κάτι λιγότερο από 4 γύρους.

Την δεκαετία του 80' οι Βρετανοί του αθλητές ήταν κυρίαρχοι στα 1500 μέτρα, ενώ το 90' τα σκήπτρα πήραν οι Αφρικανοί. Αθλητές από το την Κένυα, το Μαρόκο και την Αλγερία πρωταγωνίστησαν.

ΚΑΝΟΝΙΣΜΟΙ

Οι αθλήτριες ξεκινούν από όρθια θέση και θα πρέπει να καλύψουν 4 περίπου γύρους των 400 μέτρων, μένοντας στον διάδρομο τους και ξεκινώντας την στιγμή που ο αφέτης δώσει το σήμα.

Σε περίπτωση που υπάρξει άκυρη εκκίνηση δεν έχει καμία επίπτωση στις αθλήτριες, αλλά αν γίνει για δεύτερη φορά τότε η αθλήτρια που υπέπεσε στο λάθος αποκλείεται ανεξάρτητα αν ήταν αυτή ή όχι που έκανε την πρώτη παράβαση.

ΝΙΚΗΤΡΙΕΣ ΟΛΥΜΠΙΑΚΩΝ ΑΓΩΝΩΝ

1972 Μόναχο Λιουντμίλα Μπράγκινα (Σοβιετική Ένωση)
1976 Μόντρεαλ Τατιάνα Καζανκίνα (Σοβιετική Ένωση)
1980 Μόσχα Τατιάνα Καζανκίνα (Σοβιετική Ένωση)
1984 Λος Άντζελες Γκαμπριέλα Ντόριο (Ιταλία)
1988 Σεούλ Πάουλα Ιβάν (Ρουμανία)
1992 Βαρκελώνη Χασίμπα Μπουλμέρκα (Αλγερία)
1996 Ατλάντα Σβετλάνα Μαστέρκοβα (Ρωσία)
2000 Σίδνεϊ Νούρια Μεράχ-Μπενίντα (Αλγερία)
2004 Αθήνα Κέλι Χολμς (Μ. Βρετανία)

ΤΙ ΕΓΙΝΕ ΣΤΗΝ ΑΘΗΝΑ

Το άθλημα των 1500 μέτρων γυναικών διεξήχθη στην Αθήνα από τις 24 μέχρι τις 28 Αυγούστου. Η Κέλι Χολμς νικήτρια των 800 μέτρων κατέκτησε το χρυσό μετάλιο και στα 1500 μέτρα με χρόνο 3:57.90, αφήνοντας στην δεύτερη θέση την Τατιάνα Τομάσόβα, ενώ το χάλκινο μετάλλιο κατέκτησε Μαρία Τσιονκάν με χρόνο 3:58.39.

ΜΕΓΑΛΕΣ ΜΟΡΦΕΣ

Κου Γουνξιά (Κίνα) κάτοχος του παγκοσμίου ρεκόρ, χάλκινη Ολυμπιονίκης (1992)
Τατιάν Καζάνκινα (Σοβιετική Ένωση) χρυσή Ολυμπιονίκης (1976, 1980)

ΠΡΩΤΑΓΩΝΙΣΤΡΙΕΣ

Δύο αθλήτριες από την Ρωσία έχουν πετύχει τις κορυφαίες επιδόσεις την φετινή σεζόν με την Γέλενα Σομπόλεβα να φαντάζει ως το φαβορί. Η Σομπόλεβα με χρόνο 3:56.59 φαίνεται πως είναι σε εξαιρετική φόρμα, ενώ σε καλή κατάσταση δείχνει να είναι και η Τατιάνα Τομάσοβα.

ΕΛΛΗΝΙΚΕΣ ΣΥΜΜΕΤΟΧΕΣ

Η Κωνσταντίνα Εφεντάκη θα εκπροσωπήσει τα ελληνικά χρώματα στο άθλημα των 1500 μέτρων. Η Ελληνίδα αθλήτρια κατέφερε την τελευταία στιγμή να πιάσει το όριο για τους Ολυμπιακούς Αγώνες και να κερδίσει το εισιτήριο για το Πεκίνο. Η 30χρονη αθλήτρια του Οδυσσέα είχε πάρει μέρος και στους Ολυμπιακούς Αγώνες της Αθήνας όπου τερμάτισε 12η στα ημιτελικά, ενώ το προσωπικό της ρεκόρ είναι 4:05.63.