ΠΟΛΟ

Η έβδομη αγωνιστική της Α1 ανδρών

Βουλγαράκης ACTION IMAGES PRESS AGENCY

Ο ΠΑΟ νίκησε με 12-8 τα Χανιά για την 7η αγωνιστική σε ματς που διεξήχθη χωρίς οπαδούς στη Βουλιαγμένη

Ολυμπιακός-Εθνικός: 9-8
Ντέρμπι από τα παλιά θύμισε ο αγώνας του Ολυμπιακού με τον Εθνικό που κρίθηκε από ένα γκολ του Χρήστου Αφρουδάκη 46 δευτερόλεπτα πριν τη λήξη, που διαμόρφωσε το τελικό 9-8 για τους "ερυθρόλευκους".

Η ομάδα του Πάτερου μπήκε πιο χαλαρά από όσο έπρεπε στο ματς με αποτέλεσμα να μην σημειώσει γκολ στην πρώτη περίοδο που ολοκληρώθηκε με 1-0 υπέρ του Εθνικού.

Συνεχίζοντας την καλή της εμφάνιση στη δεύτερη περίοδο η ομάδα του Κρητικού κατάφερε να περάσει μπροστά με 2 γκολ (4-2), αλλά ως το τέλος του ημιχρόνου οι Πρωταθλητές ισοφάρισαν σε 4-4.

Από εκεί και πέρα το ματς ήταν μεγάλο ντέρμπι αφού ο "Αυτοκράτορας" προηγήθηκε και πάλι με 4-5 αλλά ο Ντόσκας γρήγορα ισοφάρισε σε 5-5. Ο Πέτκοβιτς έδωσε για πρώτη φορά το προβάδισμα στον Ολυμπιακό με 6-5 αλλά και πάλι οι τυπικά φιλοξενούμενοι αντέδρασαν και το σκορ έφτασε να είναι 8-8 μέχρι και 46 δευτερόλεπτα πριν το τέλος.

Σε εκείνο το σημείο ο Χρήστος Αφρουδάκης πήρε την κατάσταση στα χέρια και σκόραρε από την περιφέρεια. Ο Δεληγιάννης απέκρουσε το τελευταίο σουτ του Εθνικού κι έτσι γράφτηκε το τελικό 9-8.

Τα οκτάλεπτα: 0-1, 4-3, 3-2, 2-2

Ολυμπιακός (Πάτερος): Σάντα 2, Ντόσκας, Χρήστος Αφρουδάκης, Θοδωρόπουλος, Πέτκοβιτς, Νίκιτς, Σχίζας, Χατζηθεοδώρου

Εθνικός (Κρητικός): Πρίμορατς 3, Χατζηκυριακάκης 2, Ντέλας, Καψοκόλης, Μπουρνάζος

*Λόγω τιμωρίας ο προπονητής του Ολυμπιακού, Βαγγέλης Πάτερος παρακολούθησε την αναμέτρηση από την εξέδρα και χρέη τεχνικού εκτέλεσε ο συνεργάτης του Δημήτρης Κραβαρίτης.

*Ο Άντρια Κομάντινα έμεινε εκτός αποστολής λόγω ίωσης.

ΝΟΠ-Χίος: 12-11
Πολύτιμους βαθμούς άφησε η Χίος στο κολυμβητήριο "Αντώνης Πεπανός" όπου ο ΝΟΠ επικράτησε με 12-11 κάνοντας την έκπληξη.

Tα οκτάλεπτα: 3-3, 3-1, 2-4, 4-3

Τα γκολ των δύο ομάδων:

ΝΟΠ (Σελετόπουλος): Χρόσικ 6, Αλεξάντερ, Μουρίκης, Μερκουριάδης, Κανελλόπουλος, Κράτοσβιλ, Κολόμβος

Χίος (Μαυρωτάς): Ντούλος 3, Μιμίδης 2, Γιάννης Φουντούλης, Φρανίτσεβιτς, Δουδέσης, Γιώργος Φουντούλης, Κανδιόγλου, Κατσαούνης

Παναθηναϊκός-Χανιά: 12-8
Έχοντας το προβάδισμα σε όλη τη διάρκεια του αγώνα ο Παναθηναϊκός επικράτησε με 12-8 των Χανίων για την έβδομη αγωνιστική της Α1 ανδρών. Το παιχνίδι διεξήχθη στη Βουλιαγμένη και ήταν κεκλεισμένων των θυρών λόγω της τιμωρίας που εκτίει ο Παναθηναϊκός.

Το "τριφύλλι" που δεν είχε τόσο το τεχνικό του τιμ στον πάγκο όσο και τον έφορο Νίκο Πλυτά (άπαντες τιμωρημένοι), δυσκολεύθηκε ως τα μέσα της τρίτης περιόδου.

Οι Χανιώτες πλησίασαν αρκετές φορές στο σκορ με τελευταία το 8-7 στο τρίτο οκτάλεπτο. Από εκεί και πέρα οι "πράσινοι" έκαναν ένα επιμέρους 2-0 μέχρι το τέλος της περιόδου, πήγαν στο 11-7 στο ξεκίνημα της τέταρτης και το υπόλοιπο του ματς αποτέλεσε τυπική διαδικασία.

Τα οκτάλεπτα: 4-2, 3-2, 3-3, 2-1

Tα γκολ των δύο ομάδων:

Παναθηναϊκός (Άντριτς): Βουλγαράκης 4, Κουντουδιός 3, Σάριτς 2, Όρεμπ, Βράνιες, Τσόκας

Χανιά (Μαχαίρας): Βαμβουνάκης 3, Ζούφαλ, Κουλιεράκης, Βιζυράκης, Βουκίσεβιτς, Αυγουστιανάκης

ΠΑΟΚ-ΝΟΒ: 9-8
Τη νίκη με 9-8 επί της Βουλιαγμένης πήρε ο ΠΑΟΚ στο Ποσειδώνιο κολυμβητήριο κατακτώντας ακόμα δύο πολύτιμους βαθμούς και αποδεικνύοντας για ακόμα μία φορά ότι γρήγορα θα εξασφαλίσει και φέτος την παραμονή του.

Ο "Δικέφαλος" πήρε προβάδισμα με 4-1 στο ημίχρονο και από εκεί και πέρα οι παίκτες του Γιάννη Γιαννουρή "κυνηγούσαν" στο σκορ καταφέροντας να πλησιάσουν σε απόσταση αναπνοής αλλά όχι και να κατακτήσουν έστω κι έναν βαθμό.

Τα οκτάλεπτα: 2-0, 2-1, 3-3, 2-4

ΠΑΟΚ (Βενετόπουλος): Αλιχανίδης 3, Ντούνκα 2, Σαρησάβας, Παυλίδης, Παπαγιαννάκης, Μπομπιέν

ΝΟΒ (Γιαννουρής): Χάτεν 2, Ελμισιάν 2, Γούνας, Καρούντζος, Αναστασιάδης, Μιτελούδης

Παλαιό Φάληρο-Ηρακλής: 12-2
Χωρίς να αντιμετωπίσει προβλήματα το Παλαιό Φάληρο επικράτησε με 12-2 του Ηρακλή στο "Ρέστειο" κολυμβητήριο.

Από πλευράς νικητών ξεχώρισε ο Γιάννης Κόχειλας που σκόραρε 4 γκολ ενώ για τους Θεσσαλονικείς και τα δύο τέρματα σημείωσεο Κορίτσας.

Τα οκτάλεπτα: 3-0, 3-1, 2-0, 4-1

Παλαιό Φάληρο (Βλάχος): Κόχειλας 4, Δικαίος 2, Γενηδουνιάς 2, Κατσουλάκης 2, Ξενάκης, Γαβαλάς

Ηρακλής (Γούναρης): Κορίτσας 2