ΑΡΗΣ

Ολύμπια Λάρισας-Άρης: 55-73

Γκαβέλ

Τη νίκη με 73-55 επί της Ολύμπιας πήρε ο Άρης που έφυγε για πρώτη φορά με το ροζ φύλλο μακριά από το "Αλεξάνδρειο"

Ο Μάρσαλ έδωσε πολλές λύσεις έξω από τα 6.25, ο Ηλιάδης κράτησε την ομάδα στη δεύτερη περίοδο και ο Αργυρόπουλος "χτύπησε" εκεί που έπρεπε για να ανακόψει τους "πορτοκαλί" που δεν μπόρεσαν να αντέξουν τις απουσίες των Μπατή και Κολώκα.
Οι ξένοι του Μπαρτζώκα έμειναν στα ρηχά και εκτός του Σούλτζε δεν υπήρξε άλλος παίκτης που να διακρίθηκε ιδιαίτερα.

Το ρεσιτάλ τριπόντων με το οποίο ξεκίνησε το παιχνίδι σταμάτησε στο 6-5 υπέρ της Ολύμπιας με τον Άρη να παίρνει για πρώτη φορά το προβάδισμα με 9-8 χάρη σε καλάθι του Νέλσον. Από εκείνο το σημείο και μετά χάρη στην πιεστική άμυνα που οδήγησε σε επιτυχημένους αιφνιδιασμούς, οι φιλοξενούμενοι εδραίωσαν το προβάδισμά τους που άγγιξε τους 6 πόντους (11-17) 3 λεπτά πριν τη λήξη του δεκαλέπτου χάρη και σε ένα προσωπικό 0-4 από τον Σέκουλιτς. Πληρώνοντας τα -υπό κακές προϋποθέσεις- άστοχα σουτ της, η Ολύμπια έμεινε πίσω με 14-21 στο τέλος της περιόδου ενώ το προβάδισμα του Άρη είχε φτάσει και στο +10 πριν ευστοχήσει σε τρίποντο ο Κούρτοβιτς.

Ηλιάδα... και come back
Το αντίδοτο στον Σούλτζε προσπάθησε να βρει ο Αντρέα Ματσόν στην αρχή της δεύτερης περιόδου αφού ο Γερμανός ήταν ασταμάτητος από την περιφέρεια οδηγώντας την ομάδα του στη μείωση της διαφορά που έπεσε στο καλάθι 7 λεπτά πριν το τέλος του πρώτου μέρους με καλάθι του Κούρτοβιτς.

Βλέποντας την ομάδα του να χάνει έδαφος ο Ματσόν "έριξε" στο παιχνίδι τον Νέλσον για να μαρκάρει τον πρώτο σκόρερ των "πορτοκαλί" και έδωσε εντολή στον Ηλιάδη να "χτυπήσει" εκμεταλλευόμενος την αμυντική αδυναμία του Κούρτοβιτς. Ο Έλληνας άσος τήρησε κατά γράμμα τις εντολές και πρωταγωνίστησε σερί 7-0 για να δώσει εκ νέου προβάδισμα με 9 (22-31) πόντους στον Άρη πριν ο Αριγκμπάμπου ευστοχήσει σε ανέλπιστο τρίποντο.

Ο Ηλιάδης φτάνοντας τους 10 συνεχόμενους πόντους για τους "κίτρινους" απάντησε άμεσα στον Γερμανό αλλά από εκείνο το σημείο και μέχρι το τέλος του ημιχρόνου η άμυνα της Ολύμπιας βελτιώθηκε αισθητά, ο Άρης έγινε προβλέψιμος και η διαφορά "ροκανίστηκε". Οι παίκτες του Μπαρτζώκα με τον Σιγκούνα να οδηγεί πραγματοποίησαν σερί 8-0 και μείωσαν σε 33-34 σκορ με το οποίο οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια.

Το σερί 2-13 στο τρίτο δεκάλεπτο αποτέλεσε σημείο κλειδί για την κυριαρχία του Άρη που πέρασε και με 9 πόντους (40-49). Ο Σέκουλιτς έδωσε και πάλι λύσεις, ο Ηλιάδης το ίδιο και η Ολύμπια παρά τα πολλά επιθετικά της ριμπάουντ δεν μπόρεσε να σκοράρει με αποτέλεσμα να μείνει πίσω στο τέλος της περιόδου με 42-49.

Μπαίνοντας στην τρίτη περίοδο ο Άρης πήρε το ψυχολογικό προβάδισμα των 10 πόντων (45-55) με ένα τρίποντο του Μάρσαλ και στη συνέχεια ο Μπάρλος ανέβασε για πρώτη φορά στο ματς τη διαφορά στους 13 (45-58) την ίδια στιγμή που οι "πορτοκαλί" δεν έβρισκαν λύσεις από πουθενά. Η αντίδραση δεν ήρθε υπήρξε από πλευράς Ολύμπιας με αποτέλεσμα η διαφορά να φτάσει στους 21 (48-69) και το παιχνίδι να λήξει με σκορ 55-73.

Τα δεκάλεπτα: 14-21, 33-34, 42-49, 55-73

Οι σκόρερ των δύο ομάδων:

Ολύμπια (Μπαρτζώκας): Καστλ, Κινγκ 11 (1), Σούλτζε 15 (4), Σπανός 3 (1), Σιγκούνας 5, Τόμας 9 (1), Αριγκμπάμπου 3 (1), Κούρτοβιτς 7 (1), Παπαιωακείμ 2

Άρης (Ματσόν): Κλαρκ 5 (1), Μάρσαλ 14 (3), Τσαλδάρης 5 (1), Νέλσον 4, Σέκουλιτς 12, Αργυρόπουλος 12 (2), Ηλιάδης 12 (1), Γκαβέλ, Σκορδίλης, Παπανικολάου, Αγαδάκος 2, Μπάρλος 7 (1)

Ματσόν: " Δεν τα παρατήσαμε στην άμυνα"
Το εγκώμιο της Ολύμπιας έπλεξε ο Αντρέα Ματσόν που χαρακτήρισε πολύ δύσκολο να πάρει κάποιος τη νίκη μέσα στη Νεάπολη.

" Πρώτα από όλα η Ολύμπια είναι μία ομάδα που παίζει πάρα πολύ καλό μπάσκετ και ξέρει τι ζητάει μέσα στο γήπεδο. Για τρία δεκάλεπτα είχαμε κάποια προβλήματα και ήμασταν λίγο πιο χαλαροί. Κάναμε πολλά λάθη, εφτά στο πρώτο ημίχρονο, αλλά δεν τα παρατήσαμε ποτέ στην άμυνα και για αυτό τον λόγο πήραμε το παιχνίδι στο τέλος. Πιστεύω ότι θα είναι πολύ δύσκολο για πολλές ομάδες να κερδίσουν εδώ μέσα. Θέλω να ευχαριστήσω τους παίκτες μου που προσπάθησαν πάρα πολύ και κάνανε ότι δουλέψαμε μέσα στην εβδομάδα".

Για το 34% στα δίποντα και απάντησε: " Μέχρι στιγμής έχουμε κερδίσει τα τέσσερα από τα πέντε παιχνίδια και μακάρι να έχουμε τέτοια ποσοστά και να κερδίζουμε. Η Ολύμπια ήταν πολύ καλή μέσα στην ρακέτα για να μην σκοράρουμε μέσα στο γήπεδο όπως και πολύ καλή στις αλλαγές και μας ανάγκασαν να πάρουμε σουτ τριών πόντων".

Για την ώθηση που μπορεί να δώσει στην ομάδα του η σημερινή νίκη ενόψει της αναμέτρησης με τον ΠΑΟΚ, ο Ιταλός τόνισε: " Για να είμαι ειλικρινής θα ήθελα να μιλήσω μόνο για το σημερινό παιχνίδι αλλά φυσικά πρόκειται για ένα παιχνίδι που θα πάμε να το κερδίσουμε χωρίς να χρειάζεται να δώσουμε στους παίκτες μας έξτρα πίεση και θα προσπαθήσουμε να είμαστε έτοιμοι για αυτό".

Για την εξουδετέρωση του Κινγκ απένειμε τα εύσημα στον Τσαλδάρη λέγοντας: " Όταν μία ομάδα είναι σαν την δικιά μας, πρέπει να κυνηγάει το καλύτερο δυνατό από αυτό που μπορεί κάθε φορά. Φυσικά και ξέραμε ότι ο Κινγκ ήταν ένας από τους πιο σημαντικούς παίκτες της Ολύμπιας με τον Τσαλδάρη να έκανε πολύ καλή δουλειά πάνω του".

Από την πλευρά του ο Σον Μάρσαλ που ήταν ο κορυφαίος για τον Άρη, τόνισε: " Νομίζω ότι κάναμε μία αρκετά καλή δουλειά μέσα στο γήπεδο και ειδικότερα στο τελευταίο δεκάλεπτο. Μπήκαμε δυνατά, πετύχαμε να ελέγξουμε τα ριμπάουντ, τους σταματήσαμε στην άμυνα και αυτό μας έδωσε την δυνατότητα να κάνουμε εύκολες επιθέσεις".

Μπαρτζώκας: " Ο Ματσόν ήταν unfair"
Πυρ και μανία με τον Αντρέα Ματσόν ήταν ο Γιώργος Μπαρτζώκας που κατηγόρησε τον Ιταλό κόουτς για επηρεασμό των διαιτητών την παραμονή του αγώνα.

" Συγχαρητήρια στον Άρη και στον προπονητή του γιατί κερδίσανε απόλυτα δίκαια. Εμείς είχαμε μία πολύ κακή βραδιά. Δεν έχω να πω κάτι για το παιχνίδι. Εγώ προσωπικά και η Ολύμπια σεβόμαστε πάντα τους αντιπάλους μας αλλά χθες ο προπονητής του Άρη είχε δηλώσει για το παιχνίδι ότι "αν οι διαιτητές κρατήσουν το παιχνίδι και δεν γίνει κατς" εννοώντας ότι εμείς παίζουμε κατς. Εμείς μιλάμε μόνο για μπάσκετ. Άμα αυτό είναι ένας τρόπος να επηρεάσει τους διαιτητές καταλαβαίνω πως είναι το επικοινωνιακό παιχνίδι και αυτό ήταν unfair. Δεν παίζουμε κατς και αυτό θα μπορούσα να πω κι εγώ για κάποιους παίκτες του Άρη που παίζουν θέατρο. Σεβόμαστε τον Άρη αλλά αυτή η δήλωση με πείραξε. Προσβάλει την ομάδα μου. Δεν παίζουμε κατς αλλά μπάσκετ".

Για την διαφορετική εικόνα της ομάδας του σε σχέση με το παιχνίδι της Τετάρτης για το Κύπελλο με τον ΠΑΟΚ σχολίασε: " Ήταν δύο διαφορετικές ομάδες. Δύο διαφορετικά παιχνίδια. Ο Άρης έπαιξε καλύτερα από ότι ο ΠΑΟΚ. Εμείς είχαμε και απουσίες αφού έλειπαν ο Μπατής και ο Κολώκας ενώ στην οργάνωση του παιχνιδιού ήμασταν εκτός τόπου και χρόνου".

Για την εμφάνιση του Τόμας σχολίασε: " Εμείς δεν κρίνουμε τον κάθε παίκτη από μία κακή εμφάνιση ώστε σε μία καλή του να τον κάνουμε Θεό. Ξέρετε ότι δεν είμαστε υπέρ των αλλαγών και είμαι σίγουρος ότι η ομάδα μας θα βαδίσει στον δρόμο που της αξίζει".

Για την οργάνωση του παιχνιδιού: " Ο καθένας έχει μάτια και βλέπει. Δεν θα ήθελα να κατακρίνω τους παίκτες μας".

Τέλος ο Στέφαν Αριγκμπάμπου τόνισε: " Πρώτα από όλα συγχαρητήρια στον Άρη για το πολύ καλό του παιχνίδι. Η εντολή που είχαμε ήταν να παίξουμε σκληρά και να τρέξουμε στο γήπεδο μέχρι το τέλος. Νομίζω ότι το κάναμε πολύ καλά για 20-25 αλλά νομίζω ότι στην τρίτη περίοδο και στα τελευταία λεπτά της τελευταίας περιόδου παίζαμε ο καθένας για τον εαυτό του και όχι σαν ομάδα. Δεν είχαμε καλά ποσοστά στα δίποντα και τρίποντα κάτι που δεν ανταποκρίνεται στα ποσοστά μας".

" Νομίζω ότι μας πίεσαν πολύ στην άμυνα και μας ανάγκασαν να κάνουμε καλά σουτ. Η άμυνα του Άρη ήταν καλή, δεν ήταν από τις καλύτερες που έχουμε αντιμετωπίσει, αλλά ο κακός μας εαυτός μας στοίχισε όπως και ότι σε ορισμένα σημεία φαινόταν σαν να μας είχε καταβάλλει πανικός".

Η εξέλιξη του αγώνα:

1' Έναρξη 1ης περιόδου
1' Δίποντο Άρης Νέλσον (0-2)
1' Τρίποντο Ολύμπια Λάρισας Σούλτζε (3-2)
2' Τρίποντο Ολύμπια Λάρισας Τόμας (6-2)
2' Τρίποντο Άρης Μάρσαλ (6-5)
3' Δίποντο Ολύμπια Λάρισας Κινγκ (8-5)
3' Δίποντο Άρης Κλαρκ (8-7)
4' Δίποντο Άρης Νέλσον (8-9)
Για πρώτη φορά μπροστά ο Άρης
5' Δίποντο Άρης Νέλσον (8-11)
5' Καλάθι και φάουλ Ολύμπια Λάρισας Σούλτζε (11-12)
6' Δίποντο Άρης Σέκουλιτς (11-15)
7' Δίποντο Άρης Σέκουλιτς (11-17)
Τρέχει ο ψηλός που ολοκληρώνει στον αιφνιδιασμό
8' Τάιμ-άουτ Ολύμπια Λάρισας Μπαρτζώκας
Στο -6 η Ολύμπια που δεν έχει τρόπο να σταματήσει το γρήγορο παιχνίδι του Άρη
9' Δύο βολές Άρης Μάρσαλ (11-19)
Για πρώτη φορά στο +8 οι "κίτρινοι". Κοστίζουν τα άστοχα τρίποντα στην Ολύμπια
10' Δύο βολές Άρης Μπάρλος (11-21)
10' Τρίποντο Ολύμπια Λάρισας Κούρτοβιτς (14-21)
10' Τάιμ-άουτ Άρης Ματσόν
Την τελευταία επίθεση της ομάδας του στο δεκάλεπτο θα σχεδιάσει ο Ιταλός κόουτς
10' Λήξη 1ης περιόδου 14-21
Καλύτερος ο Άρης που χάρη στα κλεψίματά του έχει χτυπήσει στον αιφνιδιασμό
11' Έναρξη 2ης περιόδου
11' Τρίποντο Ολύμπια Λάρισας Σούλτζε (17-21)
13' Τρίποντο Άρης Αργυρόπουλος (17-24)
13' Τρίποντο Ολύμπια Λάρισας Σούλτζε (20-24)
Στους 12 πόντους φτάνει ο Γερμανός και ο Ματσόν επιστρατεύει για το μαρκάρισμά του τον Νέλσον
14' Τάιμ-άουτ Άρης Ματσόν
Οδηγίες για τον περιορισμό του Σούλτζε δίνει ο προπονητής του Άρη
14' Δίποντο Ολύμπια Λάρισας Κούρτοβιτς (22-24)
14' Δύο βολές Άρης Ηλιάδης (22-26)
15' Καλάθι και φάουλ Άρης Ηλιάδης (22-29)
16' Δίποντο Άρης Ηλιάδης (22-31)
16' Τάιμ-άουτ Ολύμπια Λάρισας Μπαρτζώκας
17' Τρίποντο Ολύμπια Λάρισας Αριγκμπάμπου (25-31)
Ανάσα από τον Γερμανό
18' Τρίποντο Άρης Ηλιάδης (25-34)
18' Δίποντο Ολύμπια Λάρισας Κούρτοβιτς (27-34)
19' Δίποντο Ολύμπια Λάρισας Τόμας (29-34)
19' Δύο βολές Ολύμπια Λάρισας Σιγκούνας (31-34)
20' Δίποντο Ολύμπια Λάρισας Σιγκούνας (33-34)
20' Λήξη ημιχρόνου 33-34
Με σερί 8-0 η Ολύμπια μειώνει στον πόντο και δίνει νέο ενδιαφέρον στο ματς ενόψει του δευτέρου ημιχρόνου
21' Έναρξη 4ης περιόδου
21' Δίποντο Ολύμπια Λάρισας Κινγκ (35-34)
22' Τρίποντο Ολύμπια Λάρισας Σούλτζε (38-34)
23' Τρίποντο Άρης Τσαλδάρης (38-37)
26' Τρίποντο Άρης Κλαρκ (38-43)
26' Δίποντο Άρης Σέκουλιτς (40-45)
27' Δίποντο Άρης Σέκουλιτς (40-47)
28' Τεχνική ποινή Ματσόν
Δεν δίνεται αντιαθλητικό φάουλ στον Ηλιάδη, οι άνθρωποι του πάγκου διαμαρτύρονται και χρεώνονται με τεχνική ποινή
29' Δύο βολές Άρης Ηλιάδης (40-49)
30' Δίποντο Ολύμπια Λάρισας Τόμας (42-49)
30' Τάιμ-άουτ Ολύμπια Λάρισας Μπαρτζώκας
30' Λήξη 3ης περιόδου 42-49
Προβάδισμα 7 πόντων του Άρη που διατηρεί τον έλεγχο του αγώνα
31' Έναρξη 4ης περιόδου
31' Δίποντο Άρης Μπάρλος (42-51)
31' Τρίποντο Ολύμπια Λάρισας Σπανός (45-51)
33' Τρίποντο Άρης Μάρσαλ (45-55)
34' Τρίποντο Άρης Μπάρλος (45-58)
34' Δίποντο Ολύμπια Λάρισας Τόμας (47-58)
35' Τρίποντο Άρης Αργυρόπουλος (47-61)
36' Δύο βολές Άρης Αργυρόπουλος (48-63)
37' Τρίποντο Άρης Μάρσαλ (48-69)
39' Τρίποντο Ολύμπια Λάρισας Κινγκ (51-71)
40' Λήξη αγώνα 55-73