ΑΝΑΓΕΝΝΗΣΗ ΚΑΡΔΙΤΣΑΣ

Kαστοριά-Άγιος Δημήτριος 1-0

Καστορια πανηγυρικο

Η Καστοριά με τη νίκη 1-0 επί του Αγίου Δημητρίου πέτυχε το στόχο της κατακτώντας πολύτιμο "τρίποντο" στην προσπάθεια για την παραμονή

Ο Άγιος Δημητρίος, σε αντίθεση με την εμφάνιση της προηγούμενης αγωνιστικής κόντρα στον Ιωνικό, παρουσίασε αισθητή βελτίωση και απείλησε την Καστοριά, αλλά η τύχη σε αρκετές περιπτώσεις γύρισε την πλάτη στους παίκτες του Νίκου Παντέλη.
Κορυφαίος των φιλοξενούμενων ο Ρονάλντο Ζαϊμι που προκάλεσε πολλά προβλήματα στους αμυντικούς των "γουναράδων".

Με την πρώτη ευκαιρία της Καστοριάς ο Λαζαρίδης στο 12΄μετά από ωραίο συνδυασμό με τον Μίνγκα, έδωσε το προβάδισμα στην ομάδα του με σουτ από το ύψος του πέναλτι. Το τέλος του πρώτου ημιχρόνου δεν προμήνυε την εξέλιξη, από πλευράς φάσεων στις δύο εστίες, στο δεύτερο μέρος.

Ο Άγιος Δημήτριος προσπάθησε να ανατρέψει την αρνητική κατάσταση και να φύγει με θετικό αποτέλεσμα από την Καστοριά. Η "Μπάρτσα" με τους Προβίδα και Ζαϊμι άσκησε μεγάλη πίεση στην εστία του Βασιλειάδη.

Ο Προβίδας, στο 48', από την μικρή περιοχή με σουτ έστειλε την μπάλα άουτ, ενώ στο 58΄, το σουτ του Ζαϊμι από καλή θέση έδιωξε ο Βασιλειάδης. Ο Ζαϊμι στο 64΄και πάλι έξω από την περιοχή έστειλε με δυνατό σουτ την μπάλα άουτ.

Η Καστοριά απείλησε για πρώτη φορά στο 80' με σουτ του Μίνγκα έξω από την περιοχή που έδιωξε ο Θέμελης και είχε τετ-α-τετ ο Μίνγκας στις καθυστερήσεις, πρόλαβε την μπάλα ο πορτιέρο των φιλοξενούμενων.

Η κατοχή της μπάλας ανήκει στους φιλοξενούμενους καθώς, η Καστοριά προσπάθησε να φθάσει στην επίτευξη γκολ στις αντεπιθέσεις. Oι συνθέσεις των ομάδων:

Καστοριά: Βασιλειάδης, Ραπτόπουλος, Ιασωνίδης Κ., Χασιώτης, Φοινικόπουλος, Σόποφ, Κομλιένοβιτς(84' Στεφανίδης), Λαζαρίδης, Μωραΐτης, Σκέντος(46' Θ. Ιασωνίδης), Μίνγκας(90' Παλαιοδήμος).

Αγιος Δημήτριος: Θέμελης, Κουμπούλης(64' Σκαφτούρος), Τσιώλης Β., Θεοδωρέλλης, Διαμαντής, Συρίγος, Άγγος Ζαΐμι, Γιαννιτσανάκης(56' Πέτκοβιτς), Ζαφειράκης, Προβίδας.