ΓΕΡΜΑΝΙΑ

Αμετάβλητη η κορυφή

Μπαγερν, Φαν Μπουιτεν, γκολ

Η Μπάγερν νίκησε 3-1 την Αϊντραχτ στην Φρανκφούρτη και παρέμεινε στο +10 απο τους διώκτες της

Η Μπάγερν έδειξε χαρακτήρα κόντρα στην Αϊντραχτ και παρά το γεγονός οτι βρέθηκε πίσω στο σκορ πέρασε με νίκη απο την Φρανκφούρτη με 3-1 και διατήρησε την διαφορά των δέκα βαθμών απο τους διώκτες της. ο Κέλερ έδωσε προβάδισμα στους γηπεδούχους στο 29', όμως στο δεύτερο ημίχρονο οι φιλοξενούμενοι βγήκαν στην επίθεση και με τον Λούκα Τόνι να σημειώνει δυο γκολ (έφθασε τα 20 στο πρωτάθλημα) και ένα ο Φαν Μπούιτεν κατάφεραν να κάνουν την ανατροπή.
Οι "αετοί" απο την άλλη, μετρούν τρεις συνεχόμενες ήττες και απομακρύνθηκαν απο τις θέσεις που οδηγούν στο Κύπελλο ΟΥΕΦΑ. Ο Γιάννης Αμανατίδης αγωνίστηκε σε όλο το 90λεπτο (σωστά ακυρώθηκε το γκολ που σημείωσε), ενώ ο Μάντζιος έμεινε στον πάγκο (ο Κυργιάκος είναι εκτός αγωνιστικής δράσης λόγω τραυματισμού στην μύτη).

Στην Στουτγάρδη, οι Σουηβοί ξεκίνησαν εντυπωσιακά, σημείωσαν τρία γκολ σε 31' και "καθάρισαν" τη νίκη κόντρα στη Νυρεμβέργη απο το πρώτο ημίχρονο. Οι γηπεδούχοι πλέον είναι στην 4η θέση μαζί με το Αμβούργο. Οι φιλοξενούμενοι με τον Χαριστέα στην σύνθεση τους για 90 λεπτά δεν μπόρεσαν να προβάλλουν αντίδραση και βρίσκονται στην τελευταία θέση της βαθμολογίας, πέντε βαθμούς μακριά απο την παραμονή, αν και έχουν έναν αγώνα λιγότερο.

Η έκπληξη της αγωνιστικής έγινε στο Μπίλεφελντ, όπου η Αρμίνια νίκησε 1-0 την Λεβερκούζεν και βρέθηκε πάνω απο την επιίνδυνη ζώνη. Ο Φάνης Γκέκας έπαιξε σε όλο το ματς με τις 'ασπιρίνες', που υποχώρησαν στην έκτη θέση, ενώ ο Λεωνίδας Καμπάνταης ήταν εκτός αποστολής από πλευράς νικητών.

Στο Ντούισμπουργκ η Καρλσρούη με γκολ του Χαϊνάλ νίκησε 1-0 την τοπική ομάδα, ενώ η Ντόρτμουντ ηττήθηκε εντός έδρας με 3-1 απο το Αννόβερο και είναι πιθανό να μπλέξει σε περιπέτειες αν στις επόμενες αγωνιστικές δεν βελτιώσει την απόδοση της.

Φρανκφούρτη-Μπάγερν 1-3

Συνοπτικά τ' αποτελέσματα

Μπίλεφελντ-Λεβερκούζεν 1-0 (51' Μιγιάτοβιτς)
Ντόρτμουντ-Αννόβερο 1-3 (64' Φράι - 38' Μπρούκινγκ, 41' Φάρενχορστ, 78' Χούσζτι)
Ντούισμπουργκ-Καρλσρούη 0-1 (81' Χαϊνάλ)
Στουτγάρδη-Νυρεμβέργη 3-0 (4' Κακάου, 12' Ντα Σίλβα, 31' Μέιρα)
Φρανκγούρτη-Μπάγερν 1-3 (29' Κέλερ - 60' Φαν Μπούιτεν, 74', 85' Τόνι)