ΚΥΠΕΛΛΟ ΕΘΝΩΝ ΑΦΡΙΚΗΣ

Εύκολες νίκες για Καμερούν, Αίγυπτο

ετο

Το Καμερούν διατήρησε τις ελπίδες του για πρόκριση με τη νίκη 5-1 εις βάρος της Ζάμπια, ενώ η Αίγυπτος πήρε την πρόκριση με νίκη 3-0 επί του Σουδάν.

Τα "λιοντάρια", κέρδισαν το πρώτο τους... τρίποντο στο φετινό Κόπα Άφρικα, με τη μεγάλη νίκη τους κόντρα στη Ζάμπια. Ο Γκέρεμι στο 28ο λεπτό άνοιξε το σκορ, ενώ ο Τζομπ 4 λεπτά αργότερα, διπλασίασε τα τέρματα της ομάδας του.
Πριν ακόμα, ο διαιτητής στείλει τις δύο ομάδες στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα, ο Εμάνα, είχε ανεβάσει το δείκτη του σκορ, με το τέρμα που πέτυχε στο 44ο λεπτό, σε 3-0.

Ο Σάμιουελ Ετό, στο 65ο λεπτό και έπειτα από εύστοχη εκτέλεση πέναλτι έγραψε το 4-0, ενώ ο Τζομπ με το δεύτερο προσωπικό του τέρμα διαμόρφωσε το 5-0. Το μόνο που κατάφερε η Ζάμπια, ήταν να μειώσει με τέρμα του Κατόνγκο σε 5-1.

Αίγυπτος-Σουδάν 3-0

Στην επόμενη φάση της διοργάνωσης, βρίσκεται ήδη η Αίγυπτος μετά τη νίκη της επί του Σουδάν με σκορ 3-0. Η κάτοχος του τίτλου άνοιξε το σκορ μόλις στο 29ο λεπτό με εκτέλεση πέναλτι του Αμπντέλ. Οι Αιγύπτιοι κρατούσαν χωρίς ιδιαίτερη δυσκολία το αποτέλεσμα, όμως μέσα σε 7 λεπτά (77'-84') κατάφεραν να διευρύνουν τη νίκη τους με δύο τέρματα του Τερίκα.